CAD/CAM pro začínající firmu

CAM software
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

16. 7. 2018, 8:45

Dobrý den,

předně bych se chtěl omluvit jestli jsem nějakým způsobem přehlédnul podobné téma.

Mám v plánu rozjet do budoucna svojí firmu na obrábění. Předně by se mělo jednat o 1. starší stroj typu MCV 1000 +- od Kovosvitu. Rok výroby 2000-2003 přibližně. (akce momentálně probíhá).

A dělám si malý průzkum ohledně jaký softw pro programování. Věřím ,že jsou tady odborníci nebo praktici ,kteří mi daleko lépe poradí. Předně hledám nejlépe možný cenově dostupný CAD/CAM nebo CAD a CAM. Léta jsem dělal v TEBISu ale to je přeci jenom software ,který začíná někde na nějakých 22 000 EUR + a to si nemůžu dovolit. Řekněme ,že rozpočet je velmi velmi malý.

Což je pro mě zřejmě nevýhoda ,protože jsem v jiném softu nikdy předtím nedělal.

A pro začínající byznys kde bych ze začátku využíval spíše 2.5D a následně možná i 3D tvarove plochy. Ty 3D tvarove plochy bych klidně bral jako další nadstavbu.

Portfolio dílů by bylo od jednoduchých až po lehčí tvarové matrice a razníky ovšem meze se nekladou. Byl jsem zvyklý dělat formy.

Ale zpět k hlavnímu. Byl by tu někdo schopný poradit jakým směrem se vydat. Dlouho jsem si hrál s myšlenkou s HSMkem ale to bylo před lety a nyní jsem zjistil ,že po koupi Autodeskem se navíc nyní změnili licence už čistě jenom na pronájem tak jsem z toho nyní takový jalovější.

A zase bych nerad po těch letech dělání v CAMu to bastlil na Heidenhainu a x hodin strávil kontrolou sám sebe jestli jsem něco nepřehlédl.

Budu rád za každou radu. Šponě zdar.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

16. 7. 2018, 8:51

Celý collection od Autodesku, který máme v práci stojí asi 65 000Kč bez DPH a je v něm Autocad, Inventor, Nastran a plné HSM.
Fusion 360 je asi za půl, ale můžeš začít na free verzi.
Nevím jak je na tom s cenama Solidworks.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 7. 2018, 8:59

Asi nejlevnější funkční řešení které se dá koupit a ne pronajmout je ZW3D. Znám nástrojárnu, co v něm konstruuje a dělá programy pro docela složité a velké vstřikovací formy. Pro 3D obrábění to bude bohatě stačit. Je to parametricky propojené, takže program pro už vyrobený díl, který když se modifikuje, tak se automaticky přepočítá i program.
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

17. 7. 2018, 5:11

65 000,- bez DPH pronájem na rok ? To není zas až tak úplně nejhorší. Upřímně čekal jsem víc. :roll:
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

17. 7. 2018, 8:44

A ještě by mi mohl někdo osvětlit rozdíl mezi Inventor HSM a HSMworks ? Respektive výhody/nevýhody ? :roll:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 7. 2018, 8:51

Jeden je pro Inventor a druhý pro Solidworks. Teoreticky by to snad mělo být v principu totéž, ale ten Inventor HSM jsem neviděl, takže to nemám ověřené.
Aleš Procháska
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

19. 7. 2018, 8:49

Myslel jsem to ve smyslu jestli nějakým způsobem může pokulhávat podpora nebo vývoj pro Solidworks. Pro Inventor asi ne.

Protože fakt zvažuju jakou cestou se vydat. Jestli opravdu teda vzít od Autodesku komplet nebo koupit Solidworks k tomu HSMko a nebo ještě mi prodejce nabízel nějaký bundle kde byl komplet od Autodesku + jeste Solidworks.

Nikdy jsem ještě v Solidworksu ani Inventoru nedělal. Takže ani nedokážu posoudit ,který z nich je pro
zelenáče lepší.
Lukashom
Příspěvky: 271
Registrován: 27. 8. 2012, 9:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2018, 9:20

Si myslím , že když koupíš Solidworks tak jsou k tomu zdarma 2.5D obrábění HSMExpres.

A to pro 2.5D je úplně dostačující.

Jinak dělám v Tebisu a to je opravdu jiná liga, ale také má své mouchy
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

27. 8. 2018, 7:45

Kdyz si koupis SolidWorks mas CAM zdarma, nebo si muzes priinstalovat 2,5D HSMExperss zdarma od Autodesku, pripadne dokoupit rocni pronajem HSMka od Autodesku.

Pokud vsak zacinas tak hodne zvazuj.

Nezaplatis najem a muzes prijit o vse - proste to nenactes. Takze musis platit a platit. Jsi takovej "Vazal" :oops: .

Autodesk nabidl CAD/CAM - Fusion 360 pro firmy za 5.000Kc/rok pri obratu nad 100.000 dolaru rocne, maz-li mensi obrat tak zadara. Je to pry Inventor HSM s osizenym CADem. Do jake miry osizeny nevim.

Dale zvazuj od koho koupis - u nas jsme naleteli nejmenovane firme :oops: .


Proste radeji se obrat na ferove firmy :!:

SolidWorks - doporucuji Solidvision z Brna
Inventor - CAD Studio
HSMko pro Solidworks nebo Inventor - 1C Pro (pan Cuc)
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

28. 8. 2018, 2:41

bobik píše: 16. 7. 2018, 8:59 Asi nejlevnější funkční řešení které se dá koupit a ne pronajmout je ZW3D. Znám nástrojárnu, co v něm konstruuje a dělá programy pro docela složité a velké vstřikovací formy. Pro 3D obrábění to bude bohatě stačit. Je to parametricky propojené, takže program pro už vyrobený díl, který když se modifikuje, tak se automaticky přepočítá i program.
ZW3D část CAMovou znám velice dobře. Používal jsem jí intenzivně přes rok na programování složitějších dílů a velmi často jsem se zasekl na chybách samotného softwaru. Pro některé tvary nejsou dostupné oprace (trápily mě radiální dráhy). Limity při generování gcode. Lecos vyřeší nová verze 2019 ke konci roku.

České zastoupení a servis funguje perfektně.

Nicméně pro normální 2-3D frézování strojních součástí určitě dobrá volba.
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

28. 8. 2018, 7:59

Pro mě je momentálně totiž varianta od Autodesku ta nejlepší z důvodu ceny. Pro začátek když je omezený budget je hsmko nejlepší varianta teda zatím to tak vypadá. Zkouším zkušební verzi.

A pronájem vlastně ani taky nevadí z důvodu toho že za pár let se může stát nedostačujícím nebo bude dost financí na pořízení něčeho lepšího pak přestanu platit za pronájem a nějaká koupě sw původně mě nebude trápit.

Až bude cash tak si klidně koupím licenci za 250 000 a budu platit maintenance.

Zkrátka to co nabízí Inventor HSM za cenu 70 000 za rok je pro mě momentálně velice lakave.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 8. 2018, 2:39

Inventor HSM zatim nejlepe umi ovladat 1C PRO zastoupeno panem Cucem :) . Drive výhradní prodejce HSM Works , dnes i prodejce Inventor HSM.

Ted bude v Brne CAD Forum a tam bude prednaska i o Inventoru HSM a jeho pouziti v provozu.
Melo by to byt 12.9.2018
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2018, 2:45

Nejlepsi je vzit typickou praci, typicky model, technologa a pozvat si prodejce softu na ukazku a trochu ho povarit ve vlastni stave.
Minimalne uvidis jak a s jakymi komplikacemi se softu rekne co po nem chces. Tj. Jak je to primocare a rychle. A jako bonus uvidis schopnosti lidi u toho prodejce. To oni ti pak budou radit kdyz budes potrebovat radu a budou ti horet terminy.

Neexistuje lepsi zpusob
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

29. 8. 2018, 2:58

Plne souhlasim. Jen pozor na monopol obchodniku. Jeden obchodnik tak rezervoval podle tel seznamu firmy, kde jako nabizel soft a druzi, co opravdu nabidli nejlepe vcetne servisu se s nim museli delit o provizi :roll: A tak ten co pro Vas byl nej prinosem - utrel hubu.
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

30. 8. 2018, 1:16

Zkus Fusion 360. Nabízí toho dost. A CAM není špatný. A je hodně návodů na internetu.
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Odpovědět

Zpět na „CAM“