SolidCAM korekce u více-osých operací

CAM software
Odpovědět
Proxs
Příspěvky: 2
Registrován: 7. 12. 2018, 9:06

7. 12. 2018, 1:56

Zdravím pánové,

Už delší dobu pracuju v SolidCAMu v kombinaci se SolidWorksem, ale dosud se mi nepodařilo zjistit jak zapnout korekce u 3D nebo více osých operací. U některých operací je možnost zapnutí korekcí, ale po zaškrknutí této volby se nic nestane, jiné operace pro změnu tuto možnost vůbec nenabízí.

Obrázek

Zkusil jsem vše co mne napadlo, v manuálu je napsáno jen abych zapnul 3D korekce viz fotky tak jak to dělám, ale NC kod je stále stejný a korekce ani po nahrání do stroje nefungují. U 2D operací korekce normálně fungují.

Obrázek

Nevíte někdo v čem by mohl být zakopaný pes? Možná jsem jen něco přehlédl tak prosím o radu pokud by se korekce spouštěly jinak.

Používám:

SolidWorks 2017 x64 SP 5.0

SolidCAM 2016 x64 SP3 HF3

Heidenhain iTNC 530
Miro OSK
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 1. 2018, 12:42

7. 12. 2018, 5:42

Ahoj,

tak toto nejde a tak skoro ani nepôjde.

Jediná možnosť, ako presne vygenerovať program je si najprv zamerať nástroj pre 5-osé plynulé obrábanie a tento priemer použiť v SolidCame pre generovanie programu.

Príklad - pre frézu o10 zapíšete nie o10. ale skutočných povedzme o9.94 a generujete program. Na dĺžke nezáleží, tá sa dá korigovať cez tabuľku nástrojov v stroji alebo zadaním korekcie priamo na nástroj.

Ak je vyrobený diel mimo tolerancie, je potrebné o nameraný rozdiel upraviť priemer nástroja v Came a znova generovať program. A ak je to potrebné, tak znova a znova. Obsluha od mašiny to nebude nikdy vedieť korigovať.

U nás to robíme tak, že takýto program nevygenerujeme hneď, ale v nástrojovom liste je poznámka, že program vygenerujem až po spätnej informácii o skutočnom priemere nástroja od zoraďovača nástrojov, ktorý má na starosti prípravu nástrojov pre CNC stroje.
rhinos
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 2. 2007, 8:51

8. 12. 2018, 7:37

tak o 3D korekci se mluví tak 10 let minimálně a řekl bych že je to stále v rovině debat. Nikdo to nikam dál neposunul.
Otázka taky je k čemu je ti to dobré?
Respektivě stoí ti ty komplikace za ten čas co nad tím strávíš navíc?

Jinak pokud by to i fungovalo tak s tím musí počítat i postprocesor
Proxs
Příspěvky: 2
Registrován: 7. 12. 2018, 9:06

10. 12. 2018, 9:45

Miro OSK
Ano tímto postupem jsem si pomáhal doposud, ale je to velmi nepraktické. Někdy kvůli operaci která trvá třeba minutu musím změřit nástroj, poté to zadat do CAMu a následně generovat. Dá se třeba místo měření nástroje vycházet z naměřeného rozměru, ale i tak je to strašně nepraktické, mnohem lepší je jen upravit hodnotu ve stroji. Takže ve výsledku je to zabitých 5-10min jen kvůli generování a nahrávání oproti 10sec na stroji v korekcích.

rhinos
Kdybych na tom pracoval sám tak by se to dalo vydržet, ale jelikož na tom dělají další, kteří jednak nemají přístup k počítači kde je CAM a jednak jsou ze staré školy a už se CAM učit nechtějí, od toho jsem ve firmě já. Až na jednoho člověka u nás pracují jen seřizovači + programátoři (samozřejmě zvládají i korekce), oni si normálně dělají programy sami, na mě zbudou jen takové programy, které se na stroji naprogramovat nedají a nebo je to zbytečně obtížné. Takže se jim nelze divit, když jsou naštvaní kvůli neschopnosti generovat s korekcemi, nehledě na to že jsme rozhození na více směn a já nemůžu být ve firmě 24hod denně abych generoval.

Navíc jsem pátral v návodu Heidenhainu a našel jsem návod na 3D korekce, takže řídící systém 3D korekce umožňuje, jen potřebuje znát normály plochy (NX, NY, NZ) a normovaný vektor, který definuje orientaci nástroje (TX, TY, TZ). Podle mě by neměl být zas tak velký problém aby SolidCAM dodal tyto parametry a byl schopen pracovat s 3D korekcema, vždyť CAM tyto hodnoty musí znát aby mohl vytvořit program s 3D obráběním. Ovšem postprocesor by musel být na toto přizpůsoben, což zjevně není, ale u softwaru který stál půl milionu (každý postprocesor 20 tisíc) bych čekal že tohle MUSÍ mít zvládnutý. A to ani nemluvím o tom, že známý který dělá v CAMu který si stáhl z netu zadarmo tak to zvládá a to je pro mě naprosto nepochopitelné.

I tak Vám oběma děkuji za odpověď, alespoň vím že není chyba u mě.

Viz návod Heidenhain:

https://www.rajce.net/f1339104448

https://www.rajce.net/f1339104450

https://www.rajce.net/f1339104449
Odpovědět

Zpět na „CAM“