Jaký CAM pro hobby účely?

CAM software
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2007, 8:36

PetrK píše:
Radek-B píše:Musim se zastat surfcamu :wink:
Dobry den ,
nikdy sem netvrdil ze by si nekdo mel domu porizovat Surfcam , nebo cokoliv jineho co se pouziva v prumyslu.
V dobe , kdy jste programoval v nejake verzi 7 , jsem zrejme potil ISO kod nekde na ucnaku z hlavy :D
Ja zacal az u verze 2003 a az do verze 2005 mi taky vadilo ze nelze udelat treba krok z-5 a jine nedostaky , ovsem tento program uz tenkrat naprosto spolehlive a rychle bez vysokych naroku na HW pocital drahy i pres slozite plochy a tvary. Coz se u ostatnich rici nedalo a neda se to rict ani dnes , treba by me zajimal nazor nekoho , kdo pouziva Edgecam a frezuje z nej plochy, ja asi po hodine co to pocita a zahlasi ze to nemuze spocitat drahy to mam chut rozbit. - Ovsem na soustruzeni to zase ma spoustu lepsich fci, oproti Surfcamu.

Tech programu co jsem skousel bylo a je opravdu hodne, myslim ze radove desitky a kazdy z nich mel neco co me zaujalo.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2007, 10:08

bohuzel na padavost, zvlastni pochybne zacatecnicke proramatorske chyby, nemoznost nebo tezkost zpetne editace a pomalost vypoctu dojizdi hodne velke mnozstvi camu

surfcam je jednim z tech ktere na toto uz netrpi i kdyz v minulosti jiste ano
abych pravdu rekl kdyz jsem zacal testovat camy tak me az zarazila slaba uroven techto software jakoby z roku 1995 nebo jeste zastaralejsich

bohuzel za aktualni ceny

pripada mi az neskutecna drzost prodejcu tohoto druhu programu tvrdit ze to je pouzitelne a chtit za to tak velke penize
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2007, 3:17

A co SolidCAM ? Jeho prodejci se mi ho pokoušejí vnutit a tvrdí, že je podstatně lepší, než SurfCAM. Znáte ho někdo, děláte s ním?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2007, 6:31

QNX píše:A co SolidCAM ? Jeho prodejci se mi ho pokoušejí vnutit a tvrdí, že je podstatně lepší, než SurfCAM. Znáte ho někdo, děláte s ním?
Já jsem ho zkoušel a je to použitelné, ale zase stejný problém s intuitivností a logikou ovládání - klikneš na hranu a ono "No entity". Soft tu hranu vidí, nakreslí ji, na pořádání odměří souřadnice, frézovat by se to dalo klidně i na mašině s kličkama ale software jen mele svoji, že no entity. Víc z něj nevyrazíš. A když to asi na dvacátý pokus konečně označíš tak změní hlášku a aby nebyla nuda tak tvrdí, že can't create path. Hrůza. Mít víc času tak nějaký CAM napíšu sám.
Aleš Procháska
PetrK
Příspěvky: 2
Registrován: 3. 4. 2007, 7:24

17. 4. 2007, 4:40

To jak jsem reagoval na Surfcam vychází bohužel z toho, že to byl jedinej CAM se kterým jsem opravdu pracoval se vším všudy, nejen si vyzkoušet pár funkcí. Z čirýho zájmu a nostalgie po práci kterou jsem dobrovolně opustil jsem si sehnal a vyzkoušel i pár jinejch CAD/CAMů (EdgeCam, Solid Cam, ProEngineer). Bohužel ale nemám tolik času na všechny a nová práce mi v tom moc nepřidává, tam mám teď priority v CADu. Z vlastní praxe vím že je propastnej rozdíl s něčím takovým opravdu "žít", nebo si jen nějakej čas zkoušet co že to vlastně dovede a proto sem byl zvědavej na zkušenosti ostatních kteří měli možnost s tím opravdu pracovat - ale to prostě berte jako profesionální deformaci :). Pro mne právě tohle je rozdíl mezi profi použitím a hobby nadšením pro který je Surfcam a CAMy v jeho třídě něco jako Lamborgini (včetně ceny :D) a já se bohužel dostal mezi ty hobbisty.

Zatím jsem vždycky narazil na problémy (zdaleka ale ne takovýho "téměř neřešitelnýho" rázu jaký sem četl v předchozích příspěvcích), ale zároveň vím že moje začátečnický problémy neznamenají v podstatě nic a chyba může bejt klidně mezi klávesnicí a židlí. I přes tyhle počáteční nesnáze, každý z těch programů mne něčím doslova nadchnul, v každým sem našel nějakou doslova vysněnou funkci po který jsem leta nejen já prahnul u Surfcamu v kterým se i přes upozorňování nikdy neobjevily. Priority prostě byly jinde - no koho by tohle nenas.... ehm nerozčarovalo.

No výsledek je zatím takovej že když zapomenu na ponorkovou nemoc s chybami a nedodělky Surfcamu a potlačím počáteční nadšení z novejch softů, tak zatím bohužel neznám celkově výrazně lepší CAM než Surfcam, zároveň ale o Surfcamu v žádným případě nemůžu říct že je nejlepší. Zatím je pro mne lepší každej v něčem rád si přečtu zkušenosti ostatních.
Becherman
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 4. 2007, 8:17

19. 4. 2007, 8:23

Já měl možnost pracovat s MDT4 a HYPERMILLem, výborné na "jednodušší" práce. Teď naše firma přešla na NX4 a můžu říct že lepší CAD-CAM jsem ještě nepotkal. Veškeré modelování parametrické a obrábění, když si člověk vytvoří několik vzorových partů, tak je to paráda. Jediná nevýhoda je ale cena která je značně vysoká (v řádu statisíců)
Segoo
Příspěvky: 3
Registrován: 5. 12. 2007, 8:13
Bydliště: PB

5. 12. 2007, 8:24

zdravim, ludia mate niekto nahodou postprocesor do surfcamu pre sinumeric 840C.
Strasne moc by som potreboval nieco prefrcat prave cez tento post.

Prosim ozvite sa ak niekto nieco ma.
/stacil by mi len ten postprocesor/

Moc dakujem.
Uživatelský avatar
H4N$
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 11. 2007, 9:40
Bydliště: 49°24'9.07"N 17°12'40.95"E

9. 12. 2007, 5:53

QNX píše:A co SolidCAM ? Jeho prodejci se mi ho pokoušejí vnutit a tvrdí, že je podstatně lepší, než SurfCAM. Znáte ho někdo, děláte s ním?
Ve firmě jsme nahrazovali CAM a SolidCAM byl jedním z adeptů spolu s EdgeCAMem. Ovládání mi přijde takový jako přes ruku, stahuješ čelo a fréza sjíždí na roh materiálu :? (možná v novější verzi je to už jinak), při obrábění stěny po spirále generoval i na rádiusech lineární pojezdy (prostě tu geometrii rozbije podle zadané tolerance).
Tohle je přece jen hezčí
7057 CP IPA-156.436 IZ-0.004 DR-
7058 CC X0. Y0.
7059 LP PR79.0 PA304.855
7060 CP IPA-53.277 IZ-0.99 DR-
7061 CC X0. Y0.

Na neobrobené části geometrie přijdeš až při simulaci. Automatizace fungovala pouze při vrtání (podle posledních informací bude ve 2008 i automatická kapsa).
Jestli si chceš užít automatizace obrábění v CAMu tak se jukni na
www.delcam.cz/featurecamdownload.php
Automatizace jak má být ... načteš model- vybereš solid (v případě, že si načítal sestavu)- CAM rozpozná geometrie (otvory, kapsy, profily, 3D)- vybereš geometrie, které chceš obrábět- odsimuluješ a je hotovo.
Umí měnit posuvy v závislosti na zatížení nástroje (teda asi spíš podle opásání obráběným materiálem):
3879 C X-23.808 Y-57.54 DR- F649
3880 CC X9.303 Y-26.456
3881 C X-24.516 Y-56.767 DR- F656
3882 CC X11.159 Y-24.793
3883 C X-25.538 Y-55.59 DR- F662
3884 CC X17.654 Y-19.342
3885 C X-26.164 Y-54.83 DR- F679

Můžeš po automatice strategie předělat ručně a nebo to celý vzít do vlastních ... je to fantasticky hravej CAM.
I když na hobby to pro jeho cenu asi nebude.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se najde iniciativní blbec, který neví, že to nejde a udělá to.
Odpovědět

Zpět na „CAM“