19.5.2018 sraz Vysočina po třetí

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2018, 11:24

Metoda obrábění se jmenuje obrážení vodorovné nebo svisle stroj se tedy logicky jmenuje Obrážečka
Per aspera ad astra
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

22. 5. 2018, 8:19

Nevím proč, ale s odstupem času se mne zážitek ukázky modelu mašinky u starého pána spojil se sérii videí od Clickspring viz. např.

Vím že její tvůrce nestojí o popularitu, ale na druhé straně by byla nesmírná škoda nezaznamenat ten fenomén znalosti, postupů, šikovnosti, píle, vytrvalosti a nadšení, které do toho za ta léta byli z jeho strany vloženy...
Napadá mne zda by předsi jen nebylo dobré pána přesvědčit aby se udělal nějaký podobný projekt jako dělá Clickspring s Mechanismem z Antikythéry a realizovat by to mohli třeba studenti z oboru multimediální tvorby ze susg.cz v Jihlavě + nějací modeláři nebo studenti hodináři rovněž z Jihlavy :)
Mimochodem v jakém to měřítku bylo postaveno?
Ještě několik poznámek k předchozím příspěvkům:
- netušil jsem že na cnc srazu zažiju také neuvěřitelný gastronomický prožitek, takže díky za odkaz na dodavatele koření a mimochodem v zeleninovém salátu byla použita směs Sluneční polibek
- v kovoobrábění existují obrážečky - pohybuje se nástroj vůči obrobku, ale také hoblovky kde se pohybuje obrobek vůči nástroji
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2018, 12:31

Hoblovky/obrážečky neznal jsem toto rozdělení. Měřítko bylo 1:23 jestli si to pamatuju
Per aspera ad astra
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2018, 1:13

JJ měřítko bylo 1:23. Ptál jsem se proč tak neobvykle, pán uvedl, že viděl kdysi model 1:22,5 a jelikož to bylo před 38 lety a kalkulačky nebyl tak začasl všechno dělit 1:23.

Já znám hoblovky obrážečky, ale pod pojmém šeping to moc neznám. Napadlo mě dřive zdy by se ty stěny forem nedály obrážek.

Ale nejsem si jisty zda by to bylo použitelné. Dnes jsem se divál na formu a ta má stěny 2°
Ukosy.png
A na hloubce 2mm to dělá nahoře 0,07mm, takže bych tu stěnu, dělál tak že udělám dno válcovou frézou. A asi šikmou stěnu bych sjel do 90-95 procent vyšky kulovou frézu 1mm po 0,08-0,1mm patro a spodek bych udělál několik řádku pak skokově válcovu frézou s kapku vetším raduisém.... a rohy vyjiskřit. Protože obrážečku využiji jen na stěnu. A stejně musím sehnát frézku, vyjiskřováčku a případně bych obrážčeku dál jako třetí stroj.

Ale existuje obrážečka s 4 osy? Protoře stěnu musím brát pod uhlém 2° (boční stěny na ní půjdou udělát zbroušením nože) a navíc by podla i jako cnc, kde dám formu a pár hodin ji bude dělát....

Ale když se divám na ty vodorovné brážečky, možna by se časem hodily na zaravnonaní čel forem, mají vcelku dobrou (vytečnou) rovinnost.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 5. 2018, 2:12

obávám se, že nůž obrážečky/šepingu/hoblovky musí končit ve vzduchu aby špona odpadla.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2018, 3:18

Jj je potřeba díry. Nějak jsem se tím nezabyvál, ale teoretický dole vždy vznikne radius (at od nástroje nebo přímo dělaný (r=0,15mm)) a pokud tečné navedu nuž na ten radius, tak teoretický se nuž prohné do dutiny, případně bych ten nuž dál at nejedu na idealní tvar daný modelém, ale v offsetu 0,01mm (směr do dutiny) oproti modelu. Sice vznikne přechod, ale asi nepatrný. A pak bych řešil odstaranění přechodu. Zatím totiž nevím jak přesné obrobenou formu dostánu z 3 osky.....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 5. 2018, 3:30

asi by to už chtělo řešit v jiném místě fora, sem to náplní nepatří.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 5. 2018, 7:03

Grad píše: - netušil jsem že na cnc srazu zažiju také neuvěřitelný gastronomický prožitek, takže díky za odkaz na dodavatele koření a mimochodem v zeleninovém salátu byla použita směs Sluneční polibek
podle paní a krabičky bylo do zeleninového salátu použito koření "Anděl strážný" - ať to máme přesně
(tedy co vše se zde na foru řeší :-) )

Picom mi poslal jednu fotku
Přílohy
sraz2018 DSC_0019.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2018, 9:40

Pokračovat v diskusi můžeme tady :http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 09&t=27703 Zkopíroval jsem tam technické příspěvky a tady pokračujte jen v organizačně děkovací linii :-)
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2018, 10:31

Nejde se nekdo z cnc fóra podívat na parní dráhu k Brněnské Olympii? Dnes odpoledne, nebo se primo účastní?
Per aspera ad astra
Jagi
Příspěvky: 29
Registrován: 10. 6. 2016, 12:07

8. 7. 2018, 9:58

Škoda, že jsem si toho nevšiml dříve... Nebude se opakovat takovato akce opět někde na Vysočině nebo u nás kdekoliv na Moravě?
Rád bych se něco přiučil v machu a podebatil u dalších ukázek.

Dekuju
Marek
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“