Nálada na fóru

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2019, 12:51

Možná je to nastupujícím podzimem nebo třeba celkovou náladou ve společnosti. Zdá se mi, že se nálada na fóru stává trochu nepohodovou.
Abych nezabíhal do daleké historie, tak 3 příklady jen za poslední dva dny.

Prosba o špony. Tazatel čestně a na rovinu napsal, na co to chce. Načež se rozvinula plamenná diskuse jak je to podvod, a jak by snad měl být dokonce žalován. Věří v něco jiného než já, takže špatně-špatně-špatně, zkritizovat a zadupat do země.
Proč? Ať si každý věří v co chce. On nic nevnucuje nám, proč mu máme něco vnucovat my? Lidské tělo není stroj s jasně definovaným chováním, psychika má na fyzické zdraví obrovský vliv. Tak proč někomu brát jeho víru? Škodí mi tím snad nějak?
Taková malá odbočka: já jsem se velkou část života věnoval výrobě pro zdravotnictví. Takže jsem měl celkem dost možností vidět chování pacientů třeba i na takových odděleních, jako je onkologie. A když tam někomu opravdu hodně teče do bot, tak i hodně racionální člověk často opustil své jasné názory, které měl za klávesnicí PC když byl zdráv.

Levný driver pro DC serva. Opět okamžitě silné názory, jak je to celé na hovno, protože má nediferenciálně připojený enkodér. Prostě špatně-špatně-špatně, zkritizovat a zadupat do země.
Jistě to není ideální, a i autor to tam zmiňuje. Ale není to výrobek, který někomu někdo nutí. Je to open projekt, který někdo dobrovolně a zdarma zveřejnil. Dobrý pro poučení. Nikdo neznalý to stejně asi stavět nebude, už jen proto, že na to asi nebude mít moc vybavení, zkušenosti atd. A pokud je někdo znalý, tak ať si tam dodělá co chce.
Nebylo by lepší místo zdrcující kritiky třeba nastínit potenciální vylepšení? Poučit ostatní, ne že to všechno špatně, ale proč je to špatně, jak se to dělá dobře, jaké to má výhody a nevýhody. Já jsem takový post napsal, ale pak jsem ho v silném rozladění ze situace tady zase smazal.

Kritika ceny, za kterou někdo něco koupil. Nějaký člen si tady koupil výrobek, někdo jiný se ho zeptal za kolik, on na rovinu řekl cenu. Načež dostal ťafku "tos teda přeplatil o 100%".
Proboha proč? K čemu je taký post dobrý? Abych ukázal svou "převahu"? Bude mi dělat dobře, že ten druhý bude smutný z toho, že to třeba přeplatil? K čemu jinému než k ublížení tomu člověkovi to může sloužit? Už to má, takže už situaci nezmění.
Pokud by ten post byl napsaný ve stylu "to se asi dalo koupit levněji, třeba tady, tady nebo tady", tak by to sice toho člověka taky asi mrzelo, ale zase by to mohlo pomoct potenciálním dalším kupcům, kterým by se ukázala cesta, kde to koupit líp.

Možná to tak lidem vyhovuje. Tedy myšleno většině lidí tady. Pak je to samozřejmě v pořádku, hlas lidu-hlas boží.
Nebo jsem možná jenom já s nastupují zimou přecitlivělý. V tom případě se omlouvám, že jsem zdržoval.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

14. 11. 2019, 3:02

Tahle verbální agresivita se bohužel děje na více fórech. Výměna poznatků a zkušeností se nějak vytrácí a a nastupuje éra chlubení a tvrdého prosazování názoru, že pouze já mám pravdu a to moje je nejlepší. Už jsem zažil odpověď na můj dotaz, jak je to řešené, že si to mám vykoumat sám, protože jemu také nikdo neradil.

Tím rozhodně nechci házet všechny do jednoho pytle a vím, že je zde spousta členů, kteří se nezištně podělí o svoje poznatky a skutečně umí poradit a patří jim za to velké díky. S tímto úmyslem jsou koneckonců tato fóra zakládána, jejich správce to stojí nemálo času a peněz a členství je zdarma, tak nechápu, proč si někdo potřebuje honit triko a kazit náladu ostatním.

Je na adminech, jaká nastaví pravidla a jak budou sledovat jejich dodržování a já osobně nemám problém s jejich respektováním.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

14. 11. 2019, 5:49

To co Mex tady pozoruju už dávno, nejvýživnější jsou ty politický debaty, a taky si všimněte, že už se tu skoro žádný mašinky nestaví,
nové projekty většinou končí jako nedokončené CAD návrhy.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 11. 2019, 5:50

Mex....pekne si to zhrnul a vystihol podstatu. Palec nahoru..
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 6:13

doncarlos píše: 14. 11. 2019, 5:49 To co Mex tady pozoruju už dávno, nejvýživnější jsou ty politický debaty, a taky si všimněte, že už se tu skoro žádný mašinky nestaví,
nové projekty většinou končí jako nedokončené CAD návrhy.
ale stavi, jen uz je radeji nikdo neprezentuje, ono i kdyby nekdo do puntiku okoporoval seiko, tak se dozvi, ze to ma blbe
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 6:23

patrne se jedna o me vyroky na co reagujes
zkus si to precist cele znovu

oni prodejci orgonitu lzou o tom ze jejich vyrobky maji konkretni medicinske a jine ucinky i kdyz to evidentne neni pravda
nekdo slabsi psychyky se toho chytne a zanedba statisticky vedecky lekarsky ucinnou lecbu
to je na trestny cin a kriminal
to ze tam je prvek viry ktery muze pomoci je jina vec ale to se pise jinak nez tvrzeni "orgonit vam vyleci rakovinu" a jine blaboly ktere jsem kdysi o orgonitech cetl


u toho driveru jsi sam napsal ze to nebude odolne proti ruseni
nebude, vi nas to tu vcelku dost, dokonce padlo za jakych okolnosti tam bude a za jakych ne a jake je na to reseni
zase tam nekdo pise ze to neni a nemuze byt pravda ze to musi fungovat, proc protoze to je hobby a levne a chci to? nebo jaky duvod je proc by zrovna tohle melo fungovat kdyz to tolikrat nefungovalo v minulosti, kdyz tam ten problem evidentne je, kdyz potrebuje doresit.
Proc bych mel lhat a psat tam ze to je super driver bez chyby kdyz to neni pravda


jeste jsem psal jednomu co preplatil 100%
proc bych mu to nenapsal, je to pravda, kdyby dusledne cetl forum mohl by vedet kde koupit za polovic, jak to objednat a jak to dovezt pripadne vyclit a zauctovat. Cetl by forun, prineslo by mu to uzitek a velkou usporu. Je spatne na to upozornit?

kritika byla opravnena a podlozena dukazy a fakty
jestli s timhle ma nekdo problem tak ma svuj vlastni problem

tj. je to souboj mezi rozumem a virou
zde to ovsem neni nabozenske foru ale technicke
my zde merime pocitame uzivame fyziku atd...
kdyz se nekdo zapomene a hleda slepou cestu a veri necemu co se da snadno vyvratit, prokazat opak tak s tim musi na jine forum
ja zde opravdu nechci zadne sarlatanstvi ani zavadeni lidi do slepych ulicek
jestlize ma nejake reseni problem je nasi spolecnou povinnosti na to upozornit budouci uzivatele aby o nem vedeli a pocitali s nim.

Nebo mas jiny nazor
forum by melo slouzit k sireni dezinformaci o falesnych ucincich pseudomedicinskych vyrobku
forum by melo rozsirovat bludy a zatajivat skryte vady a nectnosti komercnich produktu
forum by melo okazovat na predrazene vyrobky a podporovat komercni prodej vekslaku?

nebo jak by jsi to rad?



jeste pridam reakci na ostatni debatu

to ze tu mo lidi nestavi bude trosku taky tim ze od te doby probehlo mnoho a mnoho zmen ve spolecnosti
mame tu asi 10 cnc shopu a shou s cinskymi stroji
kdyz nekdo prijde s nejakou svoji konstrukci a k tomu existuje v cine alternativa ktera stoji min nez zde material
ty sem hodis odkaz na tu cinu, co asi nastane?
proste ta stavba mnohdy proste nema smysl (jsou i vyjimky)
des se proste stroje nestavi ale vyplati se treba retrofitovat velky masiny
dost se to tu prave pohnulo timto smerem
tech retrofitu tu ted bezi vic a lidi spis kupuji polotovary stroju ciny a proto tu je vic dotazu na oziveni tech
vpodstate i vic techhle dotazu nez tu bylo kdy staveb, takze je vic cnc mezi lidmi, rozjelo se i mnoho laseru a dalsich technologii ktere se tu v posledku resi
nikdo z kritiku v tomto vlakne sem nepise to b), je to dost vytrzene z kontextu
kdyz tedy neni mnoho staveb o kterych se drivavejc psalo o cem se tedy pise ted?

ja vidim:
1) komercni inzeraty, takove nutne zlo kdyz uz tu chceme mit sanci dobre nakoupit konponenty na sve stavby a retrofity (a prodava se a tudiz se i stavi a pracuje)

2) rozjeli se alternativni technologie plasma laser 3d tisk

3) politika, spolecnost, pridal jsem na to specialni sekce aby se to zbytece nepletlo do technickych debat

4) profi technologie za hobby ceny ktere je mozne vyuzit, podle me nej zastancem je ethercat, jsou tu nesmirne hodnotne clanky ktere se v komercni sfere nikdo neodvazi publikovat protoze je to velmi drahe know how firmy !!!!

5) technologicke speky, to tu bylo vzdy a obcas se resi

6) obecne diskuze k reznym podminkam, to tu driv nebylo dnes uz se to tu vic resi a lidi maji moznost dostudovat co se deje na britu a jak by to melo vypadat

7) spoustu novych software a poradenstvi k nim - konkretne fusion360

8) v posledni dobe se tu dost resi grbl, marlin, laserove softy ... proste alternativni rizeni, interpolace s timto, uz to zacina byt dost pouzitelne i na nase potreby

9) servisy stroju, jak co rozebrat, kde co sehnat, manuay, postupy, dodavatele, podle me informace k nezaplaceni

10) poptavky obrabeni dilu na stavby, bohuzel i poptavky nesouvisejici s nasim forem ale proste obecna strojarina, to me trosku stve to by tu nemelo byt, jiste o level vyse na strojirenstv ale zde by to melo souviset se stavbou a upravou asich stroju


je to jen par stripku ktere me napadli
ale rozhodne to jsou pro komunitu podstatne veci
vy jste je pri kritice zanedbali a pisete jako by to forum nefungovalo
ale forum je o potrebach jeho ctenaru, do tohodle ja nezasahuju, to si uzivatele musi sami udat smer a udavaji ho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2019, 7:03

No neměl jsem na mysli zrovna konkrétně Tebe, ale spíš obecný stav na fóru. Že to tak vyšlo a vypadalo to jako cíleně na Tebe, tak to je částečně náhoda, že zrovna v posledních dnech, ze kterých jsem vzal příklady pro dokumentaci, ses v tom takto angažoval.

Ptal ses, jak bych si to představoval. Tak zkusím nastínit:

Kauza špony:
Podle mě není zrovna dobré se někomu agresivně navážet do jeho víry. To myslím platí celkem obecně. Ten člověk tady nepřišel proto, aby nás tady nějak oblboval a chtěl nám tady vnucovat své názory nebo dokonce zboží. On jen pravdivě odpověděl na dotaz k čemu to potřebuje.
Mohl klidně napsat, že to chce třeba do kroužku mladých výtvarníků, kde z toho s děckama dělají ozdoby maminkám na stromeček. A všichni by drželi hubu. Ale on to na rovinu řekl a (podle mě) si nezaslouží, aby se za to do něho někdo navážel.

Kauza driver a diferenciální oddělení:
Už jsem psal, jak to vidím. Je to open projekt. Není dokonalý, a zrovna tenhle bod tam autor zmiňuje.
Navíc ono to s tím diferenciálním oddělením zase nemusí být tak žhavé. Ale i kdyby bylo, tak reakce znalých měla být (podle mě) v trochu jiném duchu a obsahově jinak.
Je to trochu hloupé to ukazovat zrovna na svém příspěvku, ale je to momentálně nejrychlejší možnost jak to udělal (jsem v těžkém časovém stresu). Takže na konec postu přilepím to, co jsem k tomu tehdy napsal já (a následně smazal).

Kauza předražené nákupy:
Co myslíš, že ten člověk získal tím, že jsi mu napsal, že to koupil draze? Myslíš, že ho to nějak obohatilo?
Soudím podle sebe: málokoho potěší, když si něco koupí, a za chvíli to třeba zlevní a on vidí, že to mohl mít výrazně levnější. To fakt naštve. Tak když něco takového naštve mě, proč něco takového dělat jiným lidem? Ten člověk mi nic neudělal, abych mu chtěl metnou do tváře něco nepříjemného.
Jak jsem už psal: kdybys to pojal informačně, že se to dá dobře koupit třeba tam a tam atd., tak by to mělo aspoň tu kladnou stránku. Ale takto je to jenom plivnutí a má to jen negativa.

Já jsem tady jen kmán, šéf jsi tu Ty. Pokud Ty si myslíš, je to takhle OK, tak s tím nic nenadělám. Jen mě to trochu mrzí. Můžu to zkusit aspoň zmínit (což jsem tímto vláknem udělal), nebo se s tím smířit, případně hlasovat nohama.

********************************

Diferenciální přenos je obecně výrazně více odolný proti rušení.
Vtip je v tom, že přijímač nevyhodnocuje absolutní napětí na jednotlivých drátech, ale vždy jen rozdíl napětí mezi vodiči daného páru.
No a když po cestě přijde nějaké rušení, tak to se projeví zvýšením nebo poklesem napětí na drátech. Takže když to měříš proti zemi, dostaneš jinou hodnotu než byla vyslána. Ale u diferenciálního přenosu se to napětí sníží nebo zvýší na obou drátech, takže rozdíl je pořád stejný a dostaneš správný výsledek.
Proto se vodiče jednoho diferenciálního páru tahají vždy spolu, aby na ně působily společné vlivy. A jsou-li navíc twistovány (krouceny), tak ještě lépe, protože pak vždy jedna smyčka zkrutu dostane to rušení v jedné polaritě a druhá zase v opačné, takže se to navíc ještě pěkně vyruší navzájem.

Takže takto jsi schopný přenést informaci bezpečně i při malém napětí, třeba jen desetiny voltu. Pokud bys chtěl stejnou odolnost dosáhnout nediferenciálním vedením, tak pak musíš naopak použít dost vysoké napětí, aby na něho rušení nemělo takový vliv. Proto se nediferenciální enkodéry nebo pravítka často dělají s výstupem HTL, tady vysokonapěťovým výstupem na úrovni třeba 12 nebo i 24V.
Použití vysokého napětí má ale zase značné nevýhody - vysoký rozkmit je energeticky náročný, a při vysokých rychlostech i prakticky téměř nerealizovatelný. Proto všechny vysokorychlostní linky jsou tahané diferenciálně - Ethernet, RS485, HDMI, LVDS pro připojení LCD displejů atd.

No a protože enkodéry jaksi z principu pracují v zarušeném prostředí u motorů, a navíc jsou často tahané v souběhu se silovým napájením, tak tady je použití diferenciálního přenosu na místě.

Samozřejmě to má i své mínus. Funkčně to má prakticky jen samé plusy, ale je třeba táhnout víc drátů, a (což je asi důvod nepoužití v tomto projektu) potřebuješ pro příjem speciální obvody, které něco stojí (pro 4 signály kolem 40 Kč/1.5E).

Takže smrtící handicap pro tento driver to není, ale dalo by se to udělat líp. Nicméně pokud by na tom někdo trval, tak není problém před ten řadič předřadit maličký modul s převodníkem diferenciální/nediferenciální (už jsem to u nějakých řešení dokonce taky dělal).
Ty převodníky mají ještě další hezkou vlastnost v tom, že zajišťují značnou napěťovou odolnost. Pokud ty linky z enkodéru končí bez nějaké další ochrany přímo na noze procesoru, tak to pro něho nemusí být zdravé životní podmínky.
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

14. 11. 2019, 7:12

tak souhlasim se vsemi.
holt musime brat v potaz ze kazdy clovek je jiny..a to co jeden napise v dobre víře druhy pochopi jinak.
holt kazdy prezentuje svuj nazor a ne vzdy je ta pisemna forma zrovna nejidealnějši.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

14. 11. 2019, 7:18

MEXi, souhlas na 1000% !
Blbá nálada zkvétá, není to podzimem...

Bohužel je to trend této společnosti, doby stojící jen a pouze na penězích a možná i toho, že ryba smrdí od hlavy (obecně)...

Pokora je sprosté slovo a nadávka, zbytnělé ego a cynismus je in a cool, základní životní hodnoty předků a svázanost s němi vykořenili už komouši a zbytky cnosti jako je třeba slušnost, uctivost či poctivost se vytrácí a ubíjí je zase divoký kapitalizmus s honbou za penězmi i přes mrtvoly... :-(

Dám k dobru doporučení na film Pardon, nezastihli jsme vás, je to jenom slabá útěcha, že se to neděje jenom zde v zaprděné české kotline, možná spíše právě naopak... :?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 7:20

vpodstate se shodnem

jen
co s tyce orgonitu, neco je vira ktera obohacuje ducha, a neco jineho je zneuzivani neci viry
to mi prijde jako mimoradne ohavna vec

jinak s tim casem jsme na tom podobne proto pisu strucne a odkazuju na uz mnohokrat resene zde nebo jinde, google napovi kdyz uz dostanes postouchnuti ze je nekde problem

u toho kupce se 100% prirazkou
jemu uz to nepomuze, mozna v budoucnu jestli se pouci, ale k tem 50 prispivajicim za den prijde asi jeste 2500 dalsich kteri to ctou a ti se mohou poucit predem
bohuzel nemam tolik casu (jako v minulosti) a moznosti to rozvest a doplnit o odkazy na prodejce a odkazy na to jak vyresit nakupy a tak kterych tu nekolik je atd.... no ale to by si snad ctenari uz mohli dohledat sami prece jim to nebudu jeste kupovat vyclivat a rozbalovat (i kdyz par takovych tu taky mam, kteri dostali full servis, mnohdy zcela gratis, proto ted nemam moc cas protoze delam dost projektu zdarma a k tomu se jeste musim zivit), ja vim ze by bylo lepsi to rozvest obsirneji ale proste ted nemuzu, to beru jako moje - do tech diskuzi zase se ale muzou naucit hledat na netu kdyz uz vedi co maji hledat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

14. 11. 2019, 8:04

Odhodlaval jsem se pozadat Mexe o sz na tema enkodery, takze mu timto dekuji za vysvetleni a pouceni.

Co se tyce zbytku - i na jinych forech a v praci jsem si vsiml, ze dost jindy pohodovych lidi najednou chyta na prvni jiskru. Bohuzel i mne se podarilo nestastnou formulaci (jinde) rozpoutat hadku, ktera si vyzadala hodne vysvetlovani, protoze nastvany clovek uz argumenty moc vnimat nechce. Pouceni pro me - predpokladat na druhe strane dobre umysly a v pripade nejasnosti se nejdriv opatrne a slusne preptat. Kazdy ma nekdy spatny den.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4879
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 11. 2019, 8:32

Nevidím to tak dramaticky, naopak toto fórum mi přijde velmi demokratické. Ano, nálada ve společnosti není zrovna vesela a není se čemu divit. Řada jiných fór primárně podporuje business jejich zakladatelů a provozovatelů a členy trestá nesmyslnými BANy za drobné prohřešky. Zdrávé jádro lidí se tady osobně zná a pokud proběhne občas slovni bitka nebo rvačka o pěknou věc, tak si lidé večer zavoláji a věci vzájemně vysvětlí. Někdo je salámista, někomu startuji rychleji kladiva, prostě lidské povahy :-) Těžko se zde někdo bude přátelit s Vaškem Novákem co má 10 identit nebo chválit vrak transmisáka, který si pán dovlek ze šrotu za velké peníze a plánuje na něm dělat hodinařinu. Trošku podivní mi přijdou spíš členové, kterí zde mají stovky příspěvků a nenajdou odvahu vyrazit s ostaními například na sraz.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2019, 8:38

Mexi jsi jednička. Vnímám to skoro stejně jako ty, ale místo prezentace jasného názoru jsem postupně začal promazávat své příspěvky, abych minimalizoval své digitální plevelení tohoto fóra. Původně jsem to přičítal svému věku a zhoršené adaptabilitě na současné dění, ale problém asi bude jinde. Doba je divná.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 9:29

Poměrně zásadní příspěvek a na svém místě. Souhlas. Je to někdy divočina.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 9:40

Já to tedy moc neřeším, na fórech se vždycky používají intenzivnější argumenty než při komunikaci xicht2xicht. Krom toho se hodně změnilo, když jsem se sem přihlásil poprvé tak tu byli lidi kteří hypoteticky uvažovali o vlastním CNC stroji (včetně mě), teď tu má každý druhý továrnu plnou céencéček. To taky hodně změní obecný postoj k udělátkům z kusu kulatiny a motorků ze stěračů. No a co se týká té ezotériky, když vidím problematiku, kde pocity převládají nad fakty, tak mi to nedá a rejpnu si. Tady jako kdekoliv jinde :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“