Bojujeme s koronavirem

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Odpovědět
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2020, 5:37

Vážení kolegové, sice máme vlákno s názvem "Koronavirus" aly myslím, že jako vyhlášený národ kutilů a improvizátorů bychom si mohli vzájemně ukazovat nápady a postupy jak s tou neviditelnou malou zelenou mrchou bojovat a nenakazit se.
Natočil jsem video jak v improvizovaných podmínkách desinfikovat například doručený poštovní zásilky, protože nikdo nevíme jestli na to někde po cestě někdo nekýchnul toho hajzlíka.
Další nápady a podněty jsou vítány. Politiku a dohady, kdo za to může, koho bychom měli případně zavřít, nebo popravit :lol: , nechme v původním vlákně, sem prosím jen praktický nápady. :wink:
Moje video je zde: https://youtu.be/tItEdMEVVKk
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 3. 2020, 6:27

dobrý nápad s vláknem ... snad jen "líh není desinfekce"

vytaženo odtud - pro podrobnosti koukněte tam http://petr-kubac.blog.cz/

Prostředky s omezenou viruciditou ?
Kdysi vás při každé injekci popatlali jódem a nikdo s vámi nijak nediskutoval. Ve stejné době nám při studiu mikrobiologie tloukli do hlavy: LÍH NENÍ DESINFEKCE !!!. Tedy líh ničí spoustu baktérií i virů a kolik válečných veteránů by nedožilo míru, kdyby nebyla "vodková" desinfekce i anestezie, ale ještě jednou : desinfekce MUSÍ obsahovat nějakou oxidační složku. Takže desinfekce JE chloramin, SAVO, ajatiny, Septonexy, fenol, formaldehyd, nehašené vápno, ozón, peroxid vodíku ( i ten z barev na vlasy ). Naopak správná desinfekce NENÍ 90% toho, co se jako "omezeně virucidní" desinfekce ve špitálech používá. Zejména bych si dovolil vás varovat před slovem "bezchlórový" ( přírodní, ekologický, odboratelný, šetrný ). Pokud má výrobce nutnání cokoliv inzerovat jako "bezchlórové" - je to většinou na hovno - zejména pokud se jedná o desinfekci. Koronavirus jako "obalený" RNA virus je sice na lihové vodičky "desinfekce" citlivý, ale pro soukromé potřeby v rodině - lépe smrdět choraminem nežli rakví.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2020, 6:53

chb píše: 17. 3. 2020, 6:27 dobrý nápad s vláknem ... snad jen "líh není desinfekce"

vytaženo odtud - pro podrobnosti koukněte tam http://petr-kubac.blog.cz/

Prostředky s omezenou viruciditou ?
Kdysi vás při každé injekci popatlali jódem a nikdo s vámi nijak nediskutoval. Ve stejné době nám při studiu mikrobiologie tloukli do hlavy: LÍH NENÍ DESINFEKCE !!!. Tedy líh ničí spoustu baktérií i virů a kolik válečných veteránů by nedožilo míru, kdyby nebyla "vodková" desinfekce i anestezie, ale ještě jednou : desinfekce MUSÍ obsahovat nějakou oxidační složku. Takže desinfekce JE chloramin, SAVO, ajatiny, Septonexy, fenol, formaldehyd, nehašené vápno, ozón, peroxid vodíku ( i ten z barev na vlasy ). Naopak správná desinfekce NENÍ 90% toho, co se jako "omezeně virucidní" desinfekce ve špitálech používá. Zejména bych si dovolil vás varovat před slovem "bezchlórový" ( přírodní, ekologický, odboratelný, šetrný ). Pokud má výrobce nutnání cokoliv inzerovat jako "bezchlórové" - je to většinou na hovno - zejména pokud se jedná o desinfekci. Koronavirus jako "obalený" RNA virus je sice na lihové vodičky "desinfekce" citlivý, ale pro soukromé potřeby v rodině - lépe smrdět choraminem nežli rakví.
Díky za doplnění, prostě jsem si vzpomněl na starý válečný filmy z dětství, kde skalpel polili lihem (vodkou) co zbylo nalili někdy do pacienta, někdy i doktor se nalil a šlo se operovat a kupodivu sem tam i někdo bez nohy, ruky a tak podobně přežil .... tak to snad nějakej účinek má :wink:
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

17. 3. 2020, 6:55

Pokiaľ viem, tak 70% alkohol sa používa na dezinfekciu aj v nemocniciach, asi by si nechcel, aby v ambulancií smrdelo savo.

Zaujímavosť je, že 70% alkohol je lepší ako 99%, ktorý sa vyparí príliš rýchlo.
Tos C45-2000
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

17. 3. 2020, 7:30

Místo lihu se dá použít Isopropylalkohol, ten by mohl být leckde na dílnách jako odmašťovač, mívá 99,9% ta desetina něčeho jiného nehraje v tomto případě roly. Ředit se dá vodou.
Naposledy upravil(a) reta dne 17. 3. 2020, 7:49, celkem upraveno 1 x.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

17. 3. 2020, 7:41

A keď do 70% IPA pridáš pár kvapiek glycerínu, tak máš lepší dezinfekčný gél na ruky, ako tie v obchode, o ktoré sa ľudia bijú :wink: glycerín funguje na zvlhčenie rúk, obyčajný 70% alkohol ich vysušuje.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2020, 8:00

Já se rozhodl udělat Germicidní lampy.
Respirátory nejsou a stejně to nebudete nosit celá rodina celý den / měsíc doma.
UV-C trubice jsou relativně levé a stále k dostání.

Dělám dvě - jedno dělo pro přímý osvit - desinfekce místností, věcí apod. (třeba i těch balíků)
druhé uzavřené s větrákem, které může běžet doma nepřetržitě, aby to furt nelítalo ve vzduchu.

Funguje to fakt rychle, stačí na něco vteřiny, na něco minuty.
Jen je nutné zapnout to vzdáleně a nejít se podívat jak to hezky svítí - to by byl průšvih.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2020, 8:54

Cjuz píše: 17. 3. 2020, 8:00 Já se rozhodl udělat Germicidní lampy.
Respirátory nejsou a stejně to nebudete nosit celá rodina celý den / měsíc doma.
UV-C trubice jsou relativně levé a stále k dostání.

Dělám dvě - jedno dělo pro přímý osvit - desinfekce místností, věcí apod. (třeba i těch balíků)
druhé uzavřené s větrákem, které může běžet doma nepřetržitě, aby to furt nelítalo ve vzduchu.

Funguje to fakt rychle, stačí na něco vteřiny, na něco minuty.
Jen je nutné zapnout to vzdáleně a nejít se podívat jak to hezky svítí - to by byl průšvih.
Můžeš to trochu víc konkretizovat, jakej výkon, jakou lampu, zapojení ????
Kdysi jsem dělal různý experimenty s metalhalidovejma výbojkama tak se mi doma válí spousta materiálu. Vím, že lampy co jsem používal měli okrajově i UV spektrum, ale tohle "desinfekční" asi neobsáhly. Nicméně tlumivky i vysokonapěťový startery nějaký mám, tak bych možná taky tuhle lampičku na breberky zkusil. Jen se v tom ale moc neorientuju, co vybrat za vhodnej světelnej zdroj....
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

17. 3. 2020, 8:59

No a ještě si naroubuj ionizátor, a to bude pocuc, tam bydlet.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

17. 3. 2020, 9:05

Tak asi UV zářivku se spektrem C už neseženeš. Vezmi rtuťovou výbojku, rozbij opatrně tu bílou baňku, tak aby jsi nepoškodil vnitřek připoj přes tlumivku a je to. Musí taky souhlasit waty co výbojka to tlumivka. Porušíš sice asi všechna nařízení ale přežít se musí. Po zapnutí do toho fakt nekoukej, ale musíš cítit ozón. Takhle mrknou do toho můžeš, je to jako oblouk při sváření, svinstvo na oči.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

17. 3. 2020, 9:06

Britt píše: 17. 3. 2020, 8:59 No a ještě si naroubuj ionizátor, a to bude pocuc, tam bydlet.
A v čem byměl být jako problém ?
pokud ta lmpa svítí v nějakém boxu skrz který honí vzduch tak jako o co jde ?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

17. 3. 2020, 9:07

Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 3. 2020, 9:12

Ozón je taky pro člověka nepříliš zdravý. Já teď pouštím Siriuse po ránu v ložnici a večer zase v kuchyni. Jinde je zeleň, tak zatím ne. Pokud se do té místnosti nějakou dobu neleze, tak ten ozón zeslábne a je to.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

17. 3. 2020, 9:46

K tomu ozónu O3, O3 se mění jak kráčí obývákem na O2+O, O=atomární kyslík a to je svině, zabije vše co potká. Ovšem jak se potkají dva atomární kyslíci tak je z toho O2. Snad si to pamatuji dobře.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 3. 2020, 9:59

1. pěkná fikce, žádné germicidi (tělesa) už nejsou, schopy nabízí co nemají. Tam kde jsem bral trubky mi týpek tvrdil, že má potávku na cca 1 tis. kompletních těles, která logicky nikde nejsou.
2. ceny uváděné shopy dávno neplatí. Trubice Philips (china vůbec nebrat) na shopu nabízené po 270 s DPH mi laskavě týpek prodal po 650 bez daně se slovy" časy jsou zlé" ...
3. prodejcům denně volají desítky lidi co se na FB dočetli o "G" zázraku. Prodejci tvrdí, že ač zákon na podobné nebezpečné hračky zapomněl, tak privátníků neprodají, protože jim doživotně nechtějí hradit slepotu. Dnes není problém si po netu objednat RTG trubici, bohužel ceny už jsou 20 nižší než bývaly.
3. před zbrklým nákupem je dobré něco načít, mimo bezpečnosti alespon W/m2. Ty pidi jsou na desinfekci auta nebo jiného mikdo prostoru.
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“