Rovnovážne binárne diagramy

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Odpovědět
David K
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 11. 2020, 9:43

26. 11. 2020, 10:00

Dobrý deň,

možno to sem vôbec nepatrí, no študujem na VŠ a mám úlohu s rôznymi binárnymi diagramami. Takmer všetky mám hotové, no vôbec som si neni istý, ktorý z nich je ''rovnovážny binárny diagram dvoch prvkov s jednou alotropickou premenou s rovnakými mriežkami pri prekryštalizácii''.

Môj odhad je, že je to obrázok, ktorý je na prílohe dole vľavo. No niesom si vôbec istý, tak keby tu bol niekto skúsený, niekto kto sa do tohoto a vie mi povedať, ktorý z nich to je, tak by som mu bol veľmi vďačný.

vopred ďakujem
RBD s alotropickými premenami
RBD s alotropickými premenami
Modros
Příspěvky: 1664
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

26. 11. 2020, 10:16

David K píše: 26. 11. 2020, 10:00 Dobrý deň,

možno to sem vôbec nepatrí, no študujem na VŠ a mám úlohu s rôznymi binárnymi diagramami. Takmer všetky mám hotové, no vôbec som si neni istý, ktorý z nich je ''rovnovážny binárny diagram dvoch prvkov s jednou alotropickou premenou s rovnakými mriežkami pri prekryštalizácii''.

Môj odhad je, že je to obrázok, ktorý je na prílohe dole vľavo. No niesom si vôbec istý, tak keby tu bol niekto skúsený, niekto kto sa do tohoto a vie mi povedať, ktorý z nich to je, tak by som mu bol veľmi vďačný.

vopred ďakujem

127278879_3550826648335453_3311589699985004871_n.jpg
Binárny diagram na druhém obrázku vzniká v prípade, že zložka A má jednualotropickú premenu, pričom vysokoteplotná modifikácia má rovnaký typ kryštálovejmriežky ako zložka B, s ktorou tvorí tuhý roztokβ, a ten uzatvára oblasť nízkoteplotnej modifikácieα vyznačujúcej sa určitou rozpustnos
ťou zložky B v tomtotype mriežky.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1664
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

26. 11. 2020, 10:18

Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
David K
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 11. 2020, 9:43

27. 11. 2020, 9:31

Presne tento istý dokument som použil, no podľa popisu ako takého to môže byť aj D - Ak obe zložky majú alotropickú premenu (a kedže alotropickú, tak asi len jednu), pričom vysokoteplotná aj nízkoteplotná modifikácia pre obidve zložky majú rovnaký typ kryštálovej mriežky, potom vzniká diagram s úplnou vzájomnou rozpustnosťou pre obe kryštálové modifikácie. a podľa tohto popisu by sa mi tam hodilo i D.

Preto sa radšej pýtam. Ale každopádne zatiaľ ďakujem.
Modros
Příspěvky: 1664
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

27. 11. 2020, 9:49

David K píše: 27. 11. 2020, 9:31 Presne tento istý dokument som použil, no podľa popisu ako takého to môže byť aj D - Ak obe zložky majú alotropickú premenu (a kedže alotropickú, tak asi len jednu), pričom vysokoteplotná aj nízkoteplotná modifikácia pre obidve zložky majú rovnaký typ kryštálovej mriežky, potom vzniká diagram s úplnou vzájomnou rozpustnosťou pre obe kryštálové modifikácie. a podľa tohto popisu by sa mi tam hodilo i D.

Preto sa radšej pýtam. Ale každopádne zatiaľ ďakujem.
Ale zadani je s jednou alotropickou promenou....D ma promeny dve
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
David K
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 11. 2020, 9:43

27. 11. 2020, 10:43

Ale každý prvok má len jednu premenu. A má jednu, B ma jednu. a zadanie znie RDB dvoch prvkov s jednou alotropickou premenou. Je to dosť diskutabilné. Podľa mňa v tom prípade B sa jedná najmä o to, že má rovnakú mriežku len pri vysokoteplotnej modifikacii a zlozke B. v prípade diagram D majú rovnakú mriežku pri nízkoteplotnej a následne i vysokoteplotnej modifikacii
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“