Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

25. 4. 2019, 4:48

preco myslis ze by tento sustruh mal mat spatnu vazbu ?
ta regulacia otacok bude na urovni rucnej vrtacky a tam by som spatnu vazbu necakal.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 4. 2019, 5:54

Ale jojo, zpětná vazba tam je. Ty regulátory nejsou špatné.
Není tam nezávislá zpětná vazba (což jsi asi myslel ty, tedy žádné tacho nebo tak něco).
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2019, 6:07

Přeně jak píše Mex - snímá podle mne BEMF motoru s permanentími magnety v době nuly pulzu.
Schéma desky nikdo nemá - většina desek je s tyristory.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

25. 4. 2019, 10:05

pozrel som ten stroj na eshopoch , mozem sa mylit, ale myslim ze je tam motor s uhlikmi, ked je v nejakom sustruhu bezkomutatorova jednosmerka, nezabudnu sa tym v popise pochvalit ze "bezudrzbovy" . najlacnejsi co ma motor so spatnou vazbou je myslim bernardo 450V , tam je servo motor.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2019, 10:14

Cituji z WEB:
https://shop.boukal.cz/stolni-soustruh- ... ofi-450-v/
Stolní soustruh Bernardo Profi 450 V - Specifikace

Stejnosměrný motor s optimálním průběhem kroutícího momentu při nízkých otáčkách
Ergonomické ovládání pomocí foliové klávesnice
Sériově s tažným šroubem k řezání závitů a pro podélný strojní posuv
Koník je stranově přestavitelný pro soustružení kuželů
Dodáváno s plynulou regulací otáček a s digitálním zobrazením
Kvalitní lože s indukčně kaleným a broušeným vedením
Vedení posuvů s nastavitelnými klínovými lištami
Vysoká přesnost chodu vřetene uložením v kvalitních ložiscích (odchylka ≤0,009 mm)
Já tam servo nevidím ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

26. 4. 2019, 12:03

mna tiez nevidis a som :)
je to klon SC4 a je tam AC servo, konkretne W92-1000C , taka cinska sranda, ale najlepsie co sa do takejto malej masiny da dat
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 4. 2019, 12:52

xener píše: 26. 4. 2019, 12:03 je to klon SC4 a je tam AC servo, konkretne W92-1000C , taka cinska sranda, ale najlepsie co sa do takejto malej masiny da dat
A to máš z jak důvěryhodného zdroje?
Výrobce u všech malých modelů (včetně toho Profi 450 V) tvrdošíjně mluví o DC motoru.
Až u těch vyšších řad (750 a dál) pak píše o DC motoru s invertorem.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

26. 4. 2019, 6:39

moj zdroj su oci, mam SC4
neviem odkial na to vyrobca prisiel, ale DC nema UVW, jedine EC(BLDC). na stitku je 230V 6A.
ked tak nad tym rozmyslam, moze to byt aj BLDC "jednosmerny" motor, ale preco by tam davali drahsi ked mozu lacnejsi AC. kazdopadne je to servo motor s enkoderom, je jedno ci je AC alebo DC, toci dostatocne

este prikladam schemu z mojho manualu SC4:
20190426_074634[1].jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 4. 2019, 7:53

xener píše: 26. 4. 2019, 6:39 moj zdroj su oci, mam SC4
neviem odkial na to vyrobca prisiel, ale DC nema UVW, jedine EC(BLDC). na stitku je 230V 6A.
ked tak nad tym rozmyslam, moze to byt aj BLDC "jednosmerny" motor, ale preco by tam davali drahsi ked mozu lacnejsi AC. kazdopadne je to servo motor s enkoderom, je jedno ci je AC alebo DC, toci dostatocne

este prikladam schemu z mojho manualu SC4:
20190426_074634[1].jpg
Jo tak tak pokud to máš před sebou tak to jsou skutečnosti, které pokud výrobce něco jiného udáva člověka neznalého matou. ;-)
Mohl bys mi vyfotit desku ovládání - co je to přesně za typ?
Mám tu podobný ale sinější motor z BF30 - už jsem ho tu na fóru i nabízel - a i jednu desku, která měla chodit, ale mně se to nepodařilo rezeběhnout.
Díky Zdeněk
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

26. 4. 2019, 8:22

jasne, vyfotim ked pridem domov.
uz som s tymto systemom trosku bojoval, nepripadalo mi prakticke ovladat rychlost cez tlacitka, lepsie je to potenciometrom podla mna, ale nedal som to, tie dosky su robene jednoucelovo na dany stroj bez moznosti nieco zmenit, dokonca sa lisia medzi sustruhom a frezou, miesto toho aby tam dali rovnaky hardware a riesili sa rozdielnosti firmwarom. takze ani ten obycajny potenciometer tam nie je kde priradit, dosky su tam 3, jedna riesi silovu cast na vstupe napajania, druha je riadiaca a tretia je ovladaci panel pre riadiacu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 4. 2019, 8:30

ves178 píše: 25. 4. 2019, 8:47 Zdravím pánové,
kolega dostal soustruh proma 300 a je na něm vadný regulátor, nemáte někdo schéma k této desce?
Chová se to tak že od určité úrovně na potáku se motor rozběhne na maximální otáčky, zřejmě nějaký problém ve zpětné vazbě. moc mi není jasné jak to vlastně funguje.
Typuji že běží pwm na chvíli se vypne a měří se dynamo napětí, řada výkonových odporu je zřejmě zdroj různých napájecích napětí, relata budou zřejmě pro změnu polarity motoru, ale pak nějak nechápu proč páčkový přepínač směru otáček je tak složitý, umí ta destička brzdit?

Mosfety a všechny normálně měřitelné součástky vypadají ok, ještě zkusím vyměnit ty dva operáky a pak to letí do koše :roll:

Mám tady jeden regulátor s U209 je použitelný na takovýto soustruh, za předpokladu že na motor doplním tacho s pračkového motoru?

Dík za každou radu
No pokud bys dopadl při oživování špatně měl bych o tu desku zájem .
Jinak jsem to nepsal ale náhradní seženeš tady:
https://www.arceurotrade.co.uk/Catalogu ... ard-FC250J
Stoji to sice ranec, ale pokud je to potřeba, máš to tu do týdne.
Změnu polarity motoru dělá ten složitý přepínač relé spíná při při zapnutí napájení pro PWM - podle zapojení - a při vypnutí zpravidla spíná i brzdu (paralelní odpor k motoru).
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Olbech
Příspěvky: 50
Registrován: 6. 3. 2019, 1:27

26. 4. 2019, 1:46

Nejak celou diskuzi nemohu pobrat jak je to s tim regulatorem
od clena jara ? Pane jara muzeze to objasnit ? je lepsi sehnat dc motor a driver k malemu soustruhu ? .kolik je minimum watt pro stolni soustruh ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 4. 2019, 2:44

xener píše: 26. 4. 2019, 6:39 moj zdroj su oci, mam SC4
neviem odkial na to vyrobca prisiel, ale DC nema UVW, jedine EC(BLDC). na stitku je 230V 6A.
ked tak nad tym rozmyslam, moze to byt aj BLDC "jednosmerny" motor, ale preco by tam davali drahsi ked mozu lacnejsi AC. kazdopadne je to servo motor s enkoderom, je jedno ci je AC alebo DC, toci dostatocne
Jo, věřím, že je v SC4 servo.
Což ale neznamená, že je i v Bernardo Profi 450 V, o kterém tu jde řeč. Možná je to klon, ale třeba ne přesná kopie.
Nakonec i v popisu toho Bernarda píšou něco, že udělali změnu a dali tam DC motor.

"... Profi 450 V vyniká moderním pojetím konstrukce s několika změnami oproti původně dodávanému typu (motor na stejnosměrný proud, podélný a příčný strojní posuv, ovládání přes foliovou klávesnici, …)"
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 4. 2019, 3:05

Olbech píše: 26. 4. 2019, 1:46 Nejak celou diskuzi nemohu pobrat jak je to s tim regulatorem
od clena jara ? Pane jara muzeze to objasnit ? je lepsi sehnat dc motor a driver k malemu soustruhu ? .kolik je minimum watt pro stolni soustruh ?
Kolega Jara tu už asi nechodí. Někteří zdejší členové ho odsud vyštvali. Dodnes mi není moc jasné proč.
On tady psal o regulátorech pro pračkové motory. To jsou univerzální motory (jedou na AC i DC) v sériovém zapojení se zpětnou vazbou pomocí tacha.
V těch malých soustruzích jsou pro změnu DC motory s celkem šikovně navrženými regulátory, které nepožívají externí nezávislou zpětnou vazbu (takže žádné tacho), ale podle průběhu proudu a napětí na motoru dělají zpětnovazební regulaci.
Stejně tak si k soustruhu můžeš dát běžný asynchronní motor s frekvenčním měničem.

Trochu problém je v tom, že ty DC motory, které v těch soustruzích jsou, jsou rozměrově poměrně malé. Takže do stejného prostoru asi ani univerzální pračkový ani běžný asynchronní motor nedostaneš. Většinou je třeba je umístit mimo soustruh.

Jaký výkon potřebuješ závisí hodně na tom, jak máš ten pohon zpřevodovaný. Výkon je krouťák krát otáčky. Někdy potřebuješ větší moment, někdy větší otáčky. Pomocí měnitelných převodů je to snažší. Pokud je nemáš a motor tak musí umět vysoký moment i vysoké otáčky, tak ho musíš víc předimenzovat.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

26. 4. 2019, 4:24

podařilo se mi tu desku částečně oživit, byl vadný operák a odpor 220k ve zpětné, ale ještě mám nějaký problém z relátky na vypínač který je v potáku to reaguje nějak obráceně místo vypínání zapíná :D mě s toho trefí za poslední roky jsem při opravách nenarazil na závadu typu vadný koncový tranzistor, jen samé špeky
WEILER LZ280, FNA22
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“