Jak zjistit zapojení vodičů třífázového motoru?

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 6. 2018, 11:30

Jojo, to měl mistr opravdu úžasný nápad (který jsem mu posílal už 12 minut poté, co sem dal dotaz).
A reakce? Místo aby poděkoval, tak tady vede moudré kecy jak to všechno musel řešit sám a jak jsme banda debilů.
Příště místo odpovědi by takový člověk zasloužil spíš kopnout do prdele.
:x
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

29. 6. 2018, 11:33

Má pravdu předsedo :!:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 11:50

Mex píše:Jojo, to měl mistr opravdu úžasný nápad (který jsem mu posílal už 12 minut poté, co sem dal dotaz).
A reakce? Místo aby poděkoval, tak tady vede moudré kecy jak to všechno musel řešit sám a jak jsme banda debilů.
Příště místo odpovědi by takový člověk zasloužil spíš kopnout do prdele.
:x
Napsal jsem, že až na výjimky. Jsi tedy ta výjimka, kterých je zde jak šafránu, tak se nečil. Ten odkaz je samozřejmě dobrý. Ty ostatní debiloviny opravdu byly zbytečné a mimo. Kdyby tam nikdo další nepsal raději nic, když o tom ví hovno, udělal by lépe. Ta poznámka opravdu patřila jen těm, kteří se do toho blbě pletli, přestože otázka byla zodpovězena. Teze o přeměně elektromotoru ve spalovací mne posadila na prdel a nevěděl jsem, zda mám brečet nebo se chechtat, a poslední reakce o tom, že bych měl rozdělat víko motoru, mne již rozčílila tak, že jsem si neviděl do huby. Vím, že většinou zde nejsou žádní géniové, ale i tak mne dokáže někdo občas dost rozhodit tím, že nemlčí, když o věci ví velké kulové. Po pravdě řečeno, o té indukci mezi cívkami jsem věděl ještě předtím, než jsem to téma otevřel, ale očekával jsem spíš diskusi mezi těmi, kteří ten postup v praxi již vyzkoušeli a zkušenosti s tím, jak se to povedlo....
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 12:08

No tak ti vysel nejaky z postupu ktery tu nebyl uvedeny
Ale moznosti reseni tu bylo nabidnuto vic
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 12:10

Samozřejmě ten mexův odkaz na indukci mezi cívkami je relevantní. Ostatními postupy jsem se nezabýval. Kdybych neměl multimetr, tak bych musel použít ten postup s vřazenými odpory zapojenými do série s cívkami, např. těmi žárovkami a zkoušel motor točit v různých zapojeních, ale multimetr mám, to jsem napsal již v úvodu. Stejně se divím, že se ten motor normálně točil a nevyhodil jistič hned při spuštění, když je jedna cívka obráceně a že jsme na to přišli vlastně náhodou. Kolega rukou chytl na motor a zavolal mi, že se mu zdá jako hodně teplý po té chvílce provozu.
Naposledy upravil(a) hausnumero dne 29. 6. 2018, 1:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 12:39

Taky to mohlo dopadnout likvidaci motoru
To riziko bylo dost realne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 12:45

No, to mohlo... Ještě že ten kolega na motor chytl rukou. Jinak by vesele pracoval, až by se z něj (z motoru) kouřilo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 12:51

no a to si myslim je dost skoda a velika komplikace
vsichni kteri radili se snzili radit tak aby k zadnemu takovemu zbytecnemu riziku nedoslo
samozrejme je to tvoje rozhodnuti takhle riskovat, je to tvuj stroj a pripadne tva skoda
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 1:30

Můj stroj to není, že to měl kolega blbě zapojené už když ho koupil, za to nikdo z nás nemůže a normálně na něm začal pracovat. Pak mi volal, že se mu servomotor moc hřeje a já jsem to začal řešit. Zapnutí motoru se tedy předejít nedalo, protože byl zapnut již předtím a tak rady vtomto směru byly naprosto zbytečné, asi jak křížek po funuse....
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 6. 2018, 1:39

ještě by mě docela zajímalo
Jakým multimetrem jsi chytal polaritu té špičky naindukované v sousedním vinutí?
díky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

29. 6. 2018, 2:13

Ještě by šlo měřit indukčnost cívek zapojených do série. Buď se zhruba sečtou nebo bude celková indukčnost menší než jedné cívky. Lepší multimetr by to mohl změřit
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

29. 6. 2018, 2:44

Vydrzte panove, dojdu si pro dalsi sacek chipsu.

popravde nechapu, proc se tu hausnumero tak rozpaluje.
1. odpoved na postup co s tim
2. odpoved testone - dotaz co se stane, kdyz ta civka bude obracene - z meho pohledu zadost o vice informaci od cloveka elektriny neznaleho
3. odpoved hausnumero
To by mne také zajímalo, co se může stát, když je některá cívka zapojena obráceně.
4. odpoved milan584
... Elektromotor se změní na spalovací :mrgreen: ...
a od te doby to na me dela dojem, ze hausnomero z nejakeho duvodu nepochopil vtipek "zmeni se na spalovaci" = "spali se", "shori", "blafne", "odejde", "unikne magicky dym", "zakouri si"
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

29. 6. 2018, 3:15

Naprostý souhlas s prckem a ještě mě rozmál a taky trochu nazvedl výlev:
Už se na to vyserte, jako vždycky jsem to stejně musel vyřešit Sám..
Přitom použil to co mu radil Mex, jen použil místo baterie 4,5 V baterku 9V...
Krása pomíjí, blbost je věčná
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 3:17

Ten člověk "neznalý"je ve skutečnosti člověk znalý, elektřinou protřelý, a jen zkouší vaše vědomosti. To nikoho nenapadlo? Občas se zde objevují docela perličky a tak proč si o ty perličky nepřímo nezažádat? :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 6. 2018, 4:58

jestli jsem míněn tim "neznalým" já, tak se přiznávám, že Ohmův zákon umím a pár dalších věcí taky
v tomhle případě jsem ale fakt nevěděl, co se stane
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“