Jak zjistit zapojení vodičů třífázového motoru?

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2018, 5:06

tak to je jednoduchý.. všechny začátky budou šedý :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

28. 6. 2018, 5:38

A konce jsou také všechny šedý.... Děkuji vyníkajícímu odborníkovi za naprosto profesionální a problém bezezbytku řešící odpověď... :-)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

28. 6. 2018, 5:40

elbarto píše:
milan584 píše:
hausnumero píše:To by mne také zajímalo, co se může stát, když je některá cívka zapojena obráceně.
Si to zkus :mrgreen: - si jako myslíš, že to relativně složité zjišťování konců a začátků cívek se dělá pro srandu králíkům?
Elektromotor se změní na spalovací :mrgreen: (pole bude mít v dvou cívkách smysl na jednu stranu, v jedné na druhou).
... hláška: "potom se el. motor se změní ve spalovací" je geniální :-)
Jakmile otočíš konec jeden konec (jedna cívka je proti), tak to běží metodou "dva kroky dopředu, jeden dozadu" - ty dvě generují kulhavé točivé pole na jednu stranu, ta třetí brzdí "proti" - jako když to zareverzuješ natvrdo - ještě víc než proud nakrátko.
Proto taky se to (když si nejsi absolutně jistý) zásadně zkouší na regulační trafo - třeba volantovýho :mrgreen: Křižíka - opatrně přidáváš a měříš co tam teče - když je to blbě, rafika jde za roh, skoro hned :roll: .
Myšlenka že bych něco změřil na jmenovité napětí klešťákem je celkem zcestná - buď to hned vypadne na jištění a nebo, pokud to nějaký censored připojí bez jištění, tak to řve jako zvíře a sprejskne než se rozkoukáš - ta otočená cívka (nebo aspoň načneš tu cívku a ta pak stejně odejde).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

28. 6. 2018, 5:46

hausnumero píše:A konce jsou také všechny šedý.... Děkuji vyníkajícímu odborníkovi za naprosto profesionální a problém bezezbytku řešící odpověď... :-)
Celá ta diskuze je s prominutím zcela imbecilní - buď vím co dělám - pak vím, že to prostě otočit nesmím a že si to musím změřit a mít absolutní (opakuji absolutní) jistotu. Nebo akorát vím, že elektrika bije (viz ty otázky :shock: typu "a vadí to, když se to otočí" :roll: ), pak by bylo lepší, aby se takový výzkumník sebevrah šel dělat něco jiného a nechal si to zapojit od někoho, kdo ví, co dělá.
Spolehat na nějaké barvy je totiž jasná cesta do kouřových pekel.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

28. 6. 2018, 5:49

Jinak ten popis typu "dva kroky dopředu, jeden dozadu" samozřejmě neodpovídá skutečnosti - viz vektory a mg. toky v rotoru a statoru za chodu - co se v tom přesně děje tu ale podle mě nemá smysl vysvětlovat.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 6. 2018, 9:35

no když je problém sundat víko tak je pak problém všechno točit se točí a zapojené to je správně
jednu fázi máš upečenou důvodů je víc proč se to stalo...
tak šup s tím do šrotu, a nebo dát převinout...
jsem śpravoval soustruh kart a na jednu rychlost ten dvou rychlostní motor topil jak prase i si zasmrděl to říkal zákazník no
všechno bylo správně až na jednu věc opačně zapojená svorkovnice na motoru
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 2:51

Už se na to vyserte, jako vždycky jsem to stejně musel vyřešit sám bez demontáže a je to v pohodě. Málokde jsem ovšem našel takovou bandu debilů, jako jste vy zde na tomto fóru. Ještě se mi nestalo až na řídké výjimky, kterých si vážím, protože je jich zde jak šafránu, že bych od někoho dostal nějakou radu, a na debilní poznámky opravdu nejsem zvědav. Pokud o něčem vím hovno, tak raději mlčím, jenže tohle pravidlo zde málokdo dodržuje. Já jsem opravdu myslel, že na fóru, kde se bavíme o CNC strojích někdo rozumí elektrice. Ale jak vidím, víte o ní velké kulové.... Opravdu nechápu, jak chcete stavět NC mašiny bez základních znalostí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 4:35

ja teda nevim co te tak vytaci
rady tdy padly vecne a uz jsi to mohl mit vyresene
absolutne nerozumim tve reakci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 8:14

Zcela vyjímečně zde někdo dá věcnou radu, ale ta se naprosto ztrácí ve změti balastu okolo a blbých poznámek typu "spalovací motor". Ten mne tedy totálně uzemnil... :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 9:23

no tak ze to tema nekdo odlehcil mi teda fakt nevadi :D
dobre jsem se pobavil
faktem je ze se ten dym objevi max do 5s spis driv
netreba overovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 6. 2018, 9:37

hausnumero píše:Už se na to vyserte, jako vždycky jsem to stejně musel vyřešit sám bez demontáže a je to v pohodě. Málokde jsem ovšem našel takovou bandu debilů, jako jste vy zde na tomto fóru. Ještě se mi nestalo až na řídké výjimky, kterých si vážím, protože je jich zde jak šafránu, že bych od někoho dostal nějakou radu, a na debilní poznámky opravdu nejsem zvědav. Pokud o něčem vím hovno, tak raději mlčím, jenže tohle pravidlo zde málokdo dodržuje. Já jsem opravdu myslel, že na fóru, kde se bavíme o CNC strojích někdo rozumí elektrice. Ale jak vidím, víte o ní velké kulové.... Opravdu nechápu, jak chcete stavět NC mašiny bez základních znalostí...
No a jak si na to správné zapojení nakonec přišel? Zapojils to přes ty žárovky ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 10:24

Použil jsem devítivoltovou baterii. Zapojil napětí na jednu cívku a protože se napětí na jedné cívce indukuje na druhou cívku, tak na druhé cívce stačí jen voltmetrem zjistit polaritu.
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

29. 6. 2018, 10:28

robokop píše:no tak ze to tema nekdo odlehcil mi teda fakt nevadi :D
dobre jsem se pobavil
faktem je ze se ten dym objevi max do 5s spis driv
netreba overovat
No, tak nepřehánějme. Ten blbě zapojený motor se točil asi minutu, naštěstí, protože je to jen servomotor na rychloposuvu stolu hoblovky, a dým se neobjevil, pouze pohmatem zjištěno, že se nepřiměřeně hřeje. No, a pak jsme začali s řešením... Nyní funguje i přes ten nápor, který za tu minutu dostal.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2018, 11:04

Tak to jsi mel stesti
Moturek byl slabouckej
Ja jsem zazil jak se ty draty vpodstate okamzite rozsvitili
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5199
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 6. 2018, 11:13

hausnumero píše:Použil jsem devítivoltovou baterii. Zapojil napětí na jednu cívku a protože se napětí na jedné cívce indukuje na druhou cívku, tak na druhé cívce stačí jen voltmetrem zjistit polaritu.
Takže podle indukce z připojované cívky jsi to podle průběhu napětí na ostatních poznal.

Dobrej nápad!

Tady bych poznamenal, že to jde rozlišit jen když se baterie připojuje nebo odpojuje - ze stejnosměrného napětí trvale připojeného žádná indukce nevzniká ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“