Diagnoza

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

31. 8. 2018, 5:14

Ahoj, poslech patří mezi základní diagnostické metody humánní medicíny, ale zkušenější (elektro)mechanik si podle zvuku motoru taky udělá obrázek o jeho stavu. Z přiloženého záznamu jsem na rozpacích (jde o malý přírubový asynchronní motor, jednofázový 230 V, 300 W, 1400 ot/min), je to zvuk volně se točícího motoru, zesílený jen "ozvučnicí" plechového rámu stroje. Poslechněte si, prosím, pozorně celý průběh. Případné otázky zodpovím a za každý názor předem děkuji :)
Přílohy
Motor.zip
(1.24 MiB) Staženo 140 x
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 8:22

No a co je špatně, motory, zvláště kdy to rezonuje s něčím dalším, mají různé zvuky.
Pokud nehřejí ložiska a odběr je v limitu není podle mě co řešit.

Ale klidně bych zkusil namazat ložiska, co taky jiného.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

31. 8. 2018, 9:05

Tu rezonanci jsem zmínil kvůli celkovému obrázku stavu, ale motor takhle "motoruje" i samostatně, jen slaběji. Je to přitom "fungl" nový, dosud nepracující motor a čemu já nerozumím je, že po vypnutí je jeho doběh úplně tichý - čili ložiska to podle mne nebudou. Proto jsem zdůraznil poslechnout si "celý" záznam.
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 9:35

Jestli má větší rozběhový kondík, dá se zkusit za běhu odpojit.
Někdy když je předimenzovaný pro zátěž hučí když je na volno.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

31. 8. 2018, 9:44

Cjuz píše: 31. 8. 2018, 9:35 Jestli má větší rozběhový kondík, dá se zkusit za běhu odpojit.
Někdy když je předimenzovaný pro zátěž hučí když je na volno.
Dobrý nápad, zkusím - dík!
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

1. 9. 2018, 11:13

Tak, motorek nemá rozvodnou krabičku, kryt kondíku (kapacita 10 mikro) tajil, že z něj lezou přímo do motoru dráty. Musel bych jeden střihnout, tak rozhodnutí nechám na majiteli, prý to ještě může reklamovat, tak abych mu "nezavařil" :wink: . Mne ještě napadlo, že by ten hluk mohl dělat uvolněný stator, ale to bych zase musel motor rozhodit, tak zatím končím. Dík za pomoc.
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 9. 2018, 1:34

asinchronní jednofázový motory s kondenzátorem mají vždy takový brum je to dáno konstrukcí a posunem fáze kondikem , se zátěží by se to mělo zlepšit . ono je to pozorovatelné i ujednofázových kotoučových brusek .
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

1. 9. 2018, 5:34

packa píše: 1. 9. 2018, 1:34 asinchronní jednofázový motory s kondenzátorem mají vždy takový brum je to dáno konstrukcí a posunem fáze kondikem , se zátěží by se to mělo zlepšit . ono je to pozorovatelné i ujednofázových kotoučových brusek .
Nevím, mám podobný motor v pásovce (taky čínu - dával jsem ho před pár lety místo 3 fázového) a i "na stole", bez zátěže, běžel tichounce. Schválně zmiňuji čínu, protože v práci, ve staré početce, jsme měli celý sál děrovačů, přezkoušečů, třídiček a dalších elektromechanických strojů, některé měly jednofázové motory s kondem, jiné s rozběhovým vinutím a všechny běžely tiše. Výkonově byly podobné, 250 - 350 W, ovšem asi o 1/3 rozměrnější, než teď ty čínské.
Ale ono taky záleží na tom, jak hlasitě sis to pustil :D , ono to opravdu není žádné vrnění, ale pořádný kravál!
Mini soustruh SC-4
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“