Frekvenční měnič pro soustruh - první zkušenosti

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 10. 2018, 4:08

Wema píše: 7. 10. 2018, 10:24 ale nějak se nedokážu asi správně naorientovat na tu správou cestu vedoucí k dobrému výběru
To máš jako s auty. Je lepší Ford, VW nebo Nisan?

Několik zásad:
- asi bude trochu lepší měnič od firmy třeba Fuji než třeba od firmy Hyuang Hong Ping Pong
- většina výrobců má víc řad, měnič z vyšší řady asi (možná) bude lepší (ale dražší)
- novější modely stejného výrobce mívají lepší parametry

Ale ani jedno z toho neplatí absolutně, opět jako třeba u aut. Může být hodně podařený model od Hyuang Hong Ping Pong a nepodařený od Fuji, vyšší řada může mít navíc věci které nevyužiješ, novější model může být naopak ošizený kvůli ceně.

Nicméně tvé potřeby nejsou nijak vysoké, takže pravděpodobně vyhoví celkem cokoli. Ideálně si nějaký měnič půjč a vyzkoušej.
A zkus oslovit tradiční prodejce měničů z druhé ruky tady na fóru (třeba Lubos50Hz), jestli nemají zrovna něco šikovného skladem. Já od něho mám nějakého Omrona, a rozhodně si nestěžuju.

K tomu Inverteku, ktery jsi odkazoval: nikdy jsem neměl žádný Invertek v ruce, ale je to jedna z velmi mála firem, které dělají i měniče s 1f výstupem. Takže asi budou docela šikovní.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 4:14

absolutni souhlas
jen bych dodal ze odkazovany menic od inverteku na me nedela od pohledu dobry dojem
ale muze to byt jen spatny dojem nic jsem od nich nemel v ruce
jen ten design a provedeni...
jsem zvyklej na znackovy veci a ty vypadaji proste jinak, min usmudlane min sity horkou jehlou
jinak u me v posledni dobe vyhrava Delta kvuli pomeru vykon/cena
na alibabe pohledej vfd-e vektoraky s plcckem, komunikaci a umi i senzorovou zpetnou vazbu a za cenu uplne tech nejzakladnejsich modelu konkurence ktere nic neumeji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 89
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

7. 10. 2018, 5:09

Borci, žádného konkretního odkazu na frekvenčák se tu asi nedočkáme ... rada "hledej jiný" mi moc nepomůže. Doufal jsem, že máte zkušenosti s novými stroji, nebo naopak pošlete pár typů co používáte vy .... pokud je tedy používáte.
Mám k dispozici motor VIZ foto štítku a motoru .... příští týden bych měl dovézt motor 1,1kW/980 obrátek .... prozatím nevím který bude vhodnější
Nicméně myslím, že už teď lze říci ve které kategorii frekvenčních měničů se můžu pohybovat. bazar je frekvenčních měničů plný ... ale prostě mi doposud nikdo nevysvětlil jaké parametry jsou pro mě potřebné ..... po čem se dívat, co hledat .... byť jsem částečně něco nového pochopil, neříká mi to stále nic v oblasti výběru FM.
Jinak tu padl dotaz na to, jak vypadá můj soustruh .... myslím, že nám to s výběrem FM taktéž vůbec nepomůže, ale budiž, přikládám jej níže ....
Přílohy
Stítek.JPG
motor.JPG
P1040440.JPG
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 5:11

ja myslim ze jsem byl dost konkretni
alibaba, vfd-e a proud na kterej to ma byt jsi dodal s fotkou stitku motoru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 89
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

7. 10. 2018, 5:16

Aha, tak potom je chyba u mě ... já si myslel že být konkrétní znamená něco jiného ....sorry. Mrknu hned jak naštuduju a pochopím o čem mluvíš ....
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 5:37

aha
ty jsi asi myslel pod pojmem konkretni ze to za tebe nekdo cele vyresi vymysli koupi osadi nastavi ozivi a jeste ti podekuje ze to za tebe mohl udelat :twisted:

trosku samostatnosti chlape!

muzem ti dat ryby nebo te naucit rybarit
b) je spravne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 89
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

7. 10. 2018, 5:49

Jsi dobrej, smeknout kloboukem je tu fakt na místě. Z toho co tu uvádíš jsem čekal jen jedno jediné ... že tu dva, možná tři fakt znalý borci hodí každý po jednom odkazu na jeho typ FM, který odpovídá mým (skromným) požadavkům a dodrží cenovou hladinu.
Rozhodně bych nenachal nikoho aby mě připravil o to potěšení si to na stroj implantovat, zapojit a nastavit.
Apropo, frekvenčním měničům třeba tolik jako ty nerozumím, ale mám zase znalosti v jiném oboru ... a kdyby se mě někdo zeptal, jakou kulovnici si má koupit a dal mi pár jednoduchých indícií, jako jsem to udělal já ... padlo by tu ode mě několik konkrétních typů, kterými bych toho člověka navedl téměř tak správně, aby si nakonec vybíral mezi třemi kusy podle jeho vlastního vkusu a všechny tři mu splnili to, co na začátku vyslovil .... že jsem tak odbočil .... to je můj pohled na pojem "být konkrétní"
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 6:08

kdyby ti nedal dost konkretnich indicii taky by jsi mu nemohl dat zcela konkretni kus
rozhodoval bys za nej rozhodnuti ktere je na nem

jen jsem si rypnul protoze sem chodi spousta lidi a chce finalni reseni

dal jsem ti radu na jakym webu ktery konkretni typ tam mas napsat do vyhledavace
vykon motoru uz jiste dovedes doplnit sam

a jelikoz tam najdes stovky dodavatelu toho sameho musis si vybrat sam obchodni a dodaci podminky
ty prece nemuzu volit za tebe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 89
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

7. 10. 2018, 6:16

Přesně tak ... nechci po nikom aby mi radil kde a zakolik koupit. Když mi někdo poradí, ať si koupím novou Octavii, taky budu vědět kam se obrátit. Ale když mi někdo poradí, Octavii si nekupuj, kup si jiný auto a hledej na "www.auto.xy" .... neberu to jako radu.
A nakousl jsi přesně to, co jsem říkal ... alibaba, vfd-e a proud na kterej to ma byt jsi dodal s fotkou stitku motoru ..... sprominutím zatím ani nevím zda je VFD-E nějaký parametr, nebo značka výrobce ... snad mi trošku rozumíš v jaké jsem situaci.
Já se snažím někde začít a poradit si sám ... snad jsem to tak na začátku i podal když jsem tohle vlákno založil. Dal jsem tam to co vím, dal jsem tam to co chci ... ba dokonce dal jsem tam konkrétní otázky jako laik .... ať už se stalo cokoliv, nikdo v tomto konkrétní moc nebyl.
Hele, vážím si každé pomoci ... ale už asi všichni cítíme, že se začátečníkem se tady nikdo moc babrat nechce. Taky by mě nebavilo stále opakovat něco dokola každému kdo sem přijde jako nový .... jestl isi myslíš, že se nesnažím to celé nějak elegantně vyřešit, tak se pleteš .... jen jsem asi větší jelito než jsem si sám myslel ... ale shnilej a pohodlnej lepml myslím nejsem
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 10. 2018, 6:28

foto soustruhu ukazuje, že vše budou řešit ručně přehazované řemenice = měnič tomu dost pomůže

1) 1,5 kW je jasné

2) napájení 230V = 1f -> 3f znamená mít motor který umí Y/D 380/230 - to co jsi nafotil to umí, motor budeš muset ve svorkovnici přepojit na D - 230V
(u měniče 400V 3f -> 3f necháš motor v původním zapojení Y 380)
(zvažuješ víc motorů, ukázal jsi štítek jednoho)

opět chybějící převodovka -> lepší bude měnič, který umí vektorový režim (to jsou dražší a lepší měniče) - a pokud ho umí, bude určitě umět i vše ostatní.

pokud motory splňují bod 2) - kup klidně co jsi dal odkaz,
pokud zvažuješ použitý, vyžaduj vektorový režim, 1,5 kW s ohledem na bod 2) ... + dostupnost manuálu !

PS - ověř si existenci českého podrobného manuálu, pokud ho potřebuješ česky
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 89
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

7. 10. 2018, 6:46

Děkuju moc, chb .... když to napíšeš takhle, rozumím tomu ;) Štítek druhého motoru zatím nemám .. je někde na cestě. Co se týče 1F vs. 3F ...je v jednofázovým měniči (resp. v měniči se vstupem 1F) nějaká výhoda? jestli pouze ta, že je to pro lidi, kteří v dílně nemají 400V, tak můj případ to není .... mám tedy chápat, že mám v každém případě hledat měnič který má na vstupu i výstupu 3 fáze ? Bude to pro mě v mém případě vždy výhodou ? I já sám bych si osobně představoval, že to budu celé připojovat na 400V ... přijde mi to takové přirozenější. Kažopádně moje nejasnosti shrnu ještě do pár otázek pro možná lepší přehlednost čemu nerozumím:

1) Má měnič který má na vsutpu 1f a na výstupu 3f oproti měniči který má na vsutupu i výstupu 3f nějakou výhodu ?
2) Existuje nějaké jednoduché poznávací pravdilo abych zjistil, zda je měnič na bazaru vekktorový nebo skalární, nebo musím jedoduše stáhnout nebo jinak sehnat manuál a tam to vyčíst ?
3) Když mám motor který bude mít 1,1kW ... můžu pro něj sehnat měnič (teď plácnu) třeba 4kW a bude fungovat tak jak má ? Nebo jednoduše na 1,1kW motor patří ideálně pouze 1,1kW měnič ... nikdy menší a pokud monžno ani větší?

Teď úplně plácnu .... jen tak pro info jsem vybral tento inzerát:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/951890 ... w-11kw.php
Když budu mít motor 1,1kW - bude pro mě ten měnič 1,1kW dostačující ... když budu mít motor 1,5kW, můžu použít měnič 5,5kW ?

Díky moc za váš čas ...
Naposledy upravil(a) Wema dne 7. 10. 2018, 7:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2018, 7:02

ono kdyby sis to alespon zkusil vyhledat tak bys vedel ze to je konkretni oznaceni konkretniho menice
asi je fakt neresitelny problem zadat to do vyhledavace a zkusit se neco sam naucit
az budes potrebovat vyresit jinej stroj uz bys vedel jak
ale evidentne zase budes muset prijit na radu protoze jsi nic nepochopil

snazim se te naucit najit si sam reseni ale ty se branis
shazujes to na to ze se tu s novacky nemazem ale opak je pravdou
spocitej si kolik jsem venoval casu jen tvymu dotazu nebo kolik vsem dotazum tady
kdybych se s nikym nemazal tak bych tu nic nepsal, vlastne bych to forum vubec nevytvarel
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 10. 2018, 7:12

měnič mění výstupní frekvenci - tedy z 50Hz dělá jinou. Měnit napětí neumí. Z 230V umí udělat 3x 230V -> tedy musím pro něj najít/přepojit motor na 3x 230V - ne každý motor to umí.
Vstup 3x 400V dělá opět 3x 400V a většina motorů je na to stavěna.

součástky na 400V jsou dražší než ty na 230V - tedy i měnič bude dražší

měnič bych volil stejný nebo mírně větší než je motor - velká výkonová rezerva může dělat problémy s nastavením.

zda je měnič vektorový lze odhadnou z ceny - nicméně ani prodejci často netuší co píšou a co prodávají. Stáhnout manuál a ověřit si co mi v popisku tvrdí je jistější.

Vymyslet pak pohodlné ovládání na soustruh dá chvilku přemýšlení a poměrně dost bádání v hloubi manuálu, ale vyplatí se to.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 10. 2018, 7:27

Myslím, že na všechno už jsi dostal odpovědi dokonce v tomhle vlakně.
Ale zrovna jsem se vrátil z bruslí a potřebuju se trochu vydýchat než začnu zase něco dělat, tak píšu už dříve napsané.
Wema píše: 7. 10. 2018, 6:46 1) Má měnič který má na vsutpu 1f a na výstupu 3f oproti měniči který má na vsutupu i vástupu 3f ?
1f měnič připojíš kdekoli (třeba doma v obýváku), což je jeho asi jediná výhoda.
3f měnič umí dát na výstupu vyšší napětí. Měnič vždy umí výstupní napětí maximálně do výše vstupního napětí, takže 1f měnič dá max 3x230V, 3f měnič dá max 3x400V. Vyšší napětí znamená, že pro stejný výkon ti stačí menší proud. Nebo můžeš využít toho vyššího napětí tak, že posuneš hranici max. výkonu do vyšších otáček tím, že motor budeš provozovat v D.
Takže budeš-li mít všude k dispozici 3f napájení, je lepší volba měnič se vstupem 3x400V.
Wema píše: 7. 10. 2018, 6:46 2) existuje nějaké jednoduché poznávací pravdilo abych zjistil, zda je měnič na bazaru vekktorový nebo skalární, nebo musím jedoduše stáhnout nebo jinak sehnat manuál a tam to vyčíst ?
No ale to snad platí i všude jinde - když chci o daném výrobku něco vědět, musím někde sehnat popis. Podle barvy nebo tvaru krabice to fakt nepoznáš. Někdy je to přímo ve jméně daného měniče, ale většinou ne.
Wema píše: 7. 10. 2018, 6:46 3) Když mám motor který bude mít 1,1kW ... můžu pro něj sehnat měnič (teď plácnu) třeba 4kW a bude fungovat tak jak má ? Nebo jednoduše na 1,1kW motor patří ideálně pouze 1,1kW měnič ... nikdy menší a pokud monžno ani větší?
Jak už jsem ti psal hned ve 3. postu, tak měnič se vybírá podle proudu, ne podle výkonu.
Silnější měnič použít můžeš, ale raději ne o mnoho silnější. Když už to máš v těch kW, tak pro motor 1.1kW je fajn měnič kategorie tak do 4kW, použitelný bude ještě i trochu silnější, ale třeba měnič pro 10kW motor už by byl opravdu dost.
Jde o to, že elektronika toho měniče je optimalizované pro +- jeho jmenovitý výkon.
Wema píše: 7. 10. 2018, 6:46 Teď úplně plácnu .... jen tak pro info jsem vybral tento inzerát:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/951890 ... w-11kw.php
Když budu mít motor 1,1kW - bude pro mě ten měnič 1,1kW dostačující ... když budu mít motor 1,5kW, můžu použít měnič 5,5kW ?
Jak už zaznělo - i s tím 5.5kW měničem to ještě nějak pojede, ale je to už dost.
A navíc je to Siemens, a já Siemens nemám rád.

Na závěr otázka - zkusil jsi oslovit soukromou zprávou toho Lubos50Hz, jak už jsem ti několikrát psal? Pokud by měl nějakého Omrona (kterých tady už spoustu prodal), tak je to dobrá volba za dobrou cenu.
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 11. 2018, 10:55

Ahoj Wema,
měl jsi začít specifikací velikosti soustruhu a typem požadovaného použití. Podle fotky odhaduji, že univerzálka má průměr 160 mm. Soustruhy stavím už 20 let a pokud bych měl zprovoznit tento viděl bych jako optimální následující parametry pohonu :
motor 2,2 kW 1400 ot/min (ten 1,1 /1400 jde taky použít, ale nebude to žádný úderník)
celkový převod mezi motorem a vřetenem 2,5 do pomala
měnič vždy (!) cca 2x vyšší výkon nežli motor (ušetříš si spoustu starostí)
máš- li v dílně 3f 380 určitě jdi do třífázového
brzdný odpor výrazně zkrátí dobu brždění, ale jde to i bez něho
asi nazdvihnu spoustu lidí, ale vždy používám skalární provoz (měniče bez vektoru se už tak 20 let neprodávají ale zatím mne vektor pro obrábění nepřesvědčil)
dneska jsou všechny měniče dost dobré, ty omrony co ti kluci doporučují určitě
já používám měniče TECO (https://www.konzult.cz/frekvencni-menic ... rada-e510/)
ale nikomu je nevnucuji
to umístění měniče do skříně mimo ti chválím, externí ovládání potenciometrem a třípolohovým přepínačem umí každý měnič (mimo speciálů). Rozvaděč určitě kovový !
Motor 1400 ot má 28 ot/Hz a bude rozumně chodit tak od 5 Hz do 120 Hz. Při doporučeném převodu budeš mít k dispozici rozsah od 56 do 1300 ot/min. Nad těch 120 Hz to bude rychle ztrácet krouticí moment, ale to zase soustružíš malé průměry. Na 56 ot závity očkem nebo závitníkem tak do M16 půjdou a na víc tam nebudeš mít krouticí moment.

hodně zdaru přeje Milan
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“