DC motor

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 3. 2022, 12:28

Mex píše: 12. 3. 2022, 7:30 Já jsem to vlákno nesledoval a až teď jsem ho rychle prolítnul.
Úplný souhlas s Dawem - honíš tady megaohmy, ale lítá Ti 10A jistič.
Motor je navíc zapojený přes regulátor. Kdyby měl motor zkrat, který by vyhodil 10A jistič (tedy tekl by asi více než 10x větší než max. běžný proud), tak by to zřejmě jako první odskákal ten regulátor.
Ale o tom celou dobu píšu Mlho ;-)
Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že prach z uhlíků za15 let provozu způsobil zkrat na kostru motoru z přívodu na uhlíky.
Jak jsem již psal dříve byla ho tam tak jedna kávová lžička.
Proto není poškozený rotor a ani regulátor.
Motor jsem čistil 2x
Před prvním rozebráním jsem izolační odpor neměřil.
Mex píše: 12. 3. 2022, 7:30 Pro první přiblížení bych to prodlužovačkou připojil na jinou zásuvku, která je jištěná fyzicky jiným jističem. A případně tomu ještě předřadil nějaký menší rychlý jistič, třeba 4A nebo možná dokonce jen 2A. Já právě na podobné pokusy používám hodně slabý 2A jistič.
První je problematicky v našem bytě proveditelné.
Přidat do cesty další jistič, popřípadě proudový chránič je určitě dobrý nápad. Tohle chci do budoucna udělat.
Mex píše: 12. 3. 2022, 7:30 Vyfoukáním bordelu a kontrolou uhlíků jsi nic nepokazil, ale zřejmě ani neopravil.
Já si myslím, že jsem to i opravil. První vyčištění 790k a druhé 2M v Ohmech
Mex píše: 12. 3. 2022, 7:30 Nemůže být problém v kabeláži ještě před elektronikou? To by byl ten nejlepší případ, kdy sice jistič vylítne, ale nic neodejde. Což by odpovídalo tomu Tvému.
Do řídící desky je přívod přímo šňůrou. pak z ní jde vývod přímo na motor, který je uzemněný jednak přes PE vodič ale i montáží na lože - vše kov.
První co jsem měřil je izolační odpor přívodu L a N vůči PE - tam nevidím problém. Víc než 22G na cca 2400V.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 3. 2022, 12:34

lubbez píše: 12. 3. 2022, 8:28 Já se v tom moc nevyznám, ale pokud by byl problém v motoru, tak shoří regulátor (na 100%) a motor bude zničenej. Pro ilustraci vem dva drátky připoj je do sítě a křísni s nima o sebe :D - a takhle by to mělo vypadat i v tom motoru.
Pokud chceš mít jistotu, tak si zapoj přímo do stroje chránič a posekáno. Instalací do mašiny eliminuješ problémy v rozvodu a budeš si hlídat jenom soustruh.
V podstatě je to tak jak říkáš - myslím si totéž.
Bohužel do toho číňánka se chránič nevejde, ale o tom, že bych ho předřadil externě a třeba i pro všechny stroje uvažuju.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 3. 2022, 12:41

Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:34
lubbez píše: 12. 3. 2022, 8:28 Já se v tom moc nevyznám, ale pokud by byl problém v motoru, tak shoří regulátor (na 100%) a motor bude zničenej. Pro ilustraci vem dva drátky připoj je do sítě a křísni s nima o sebe :D - a takhle by to mělo vypadat i v tom motoru.
Pokud chceš mít jistotu, tak si zapoj přímo do stroje chránič a posekáno. Instalací do mašiny eliminuješ problémy v rozvodu a budeš si hlídat jenom soustruh.
V podstatě je to tak jak říkáš - myslím si totéž.
Bohužel do toho číňánka se chránič nevejde, ale o tom, že bych ho předřadil externě a třeba i pro všechny stroje uvažuju.
Chránič je skvělá věc, ale já zásadně v dílně ho na stroje nemám, na to abych měl jeden na stroj, nemám v rozvaděči místo, ani rozvody. A řešit že mi spadlo napájení stroje, když zrovna něco dělám kvůli prasklé žárovce fakt nechci :?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2022, 12:57

Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:28
Mex píše: 12. 3. 2022, 7:30 Já jsem to vlákno nesledoval a až teď jsem ho rychle prolítnul.
Úplný souhlas s Dawem - honíš tady megaohmy, ale lítá Ti 10A jistič.
Motor je navíc zapojený přes regulátor. Kdyby měl motor zkrat, který by vyhodil 10A jistič (tedy tekl by asi více než 10x větší než max. běžný proud), tak by to zřejmě jako první odskákal ten regulátor.
Ale o tom celou dobu píšu Mlho ;-)
Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že prach z uhlíků za15 let provozu způsobil zkrat na kostru motoru z přívodu na uhlíky.
Jak jsem již psal dříve byla ho tam tak jedna kávová lžička.
Proto není poškozený rotor a ani regulátor.
Motor jsem čistil 2x
Před prvním rozebráním jsem izolační odpor neměřil.
Tak tuhle poznámku moc nechápu.
Píšeš, že prach z uhlíku udělal zkrat na kostru.
Já jsem naopak psal, že si to nemyslím, protože zkrat až za regulátorem by oddělal ten regulátor dřív, než by shodil 10A jistič.
No ale pokud to vidíš jako výrok legendárního Mlhy, tak pak sorry, že jsem zdržoval.
Už ti do ničeho kecat nebudu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 3. 2022, 1:05

Charon píše: 12. 3. 2022, 12:41
Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:34 ........
V podstatě je to tak jak říkáš - myslím si totéž.
Bohužel do toho číňánka se chránič nevejde, ale o tom, že bych ho předřadil externě a třeba i pro všechny stroje uvažuju.
Chránič je skvělá věc, ale já zásadně v dílně ho na stroje nemám, na to abych měl jeden na stroj, nemám v rozvaděči místo, ani rozvody. A řešit že mi spadlo napájení stroje, když zrovna něco dělám kvůli prasklé žárovce fakt nechci :?
Jenže ty máš dílnu - samostatný prostor pro stroje a práci.
Já mám jen svůj obývák ;-) v bytě.
Ty máš stroje s pevným přívodem, já si až na jeden všechny přenesu ;-)
To je dost nesrovnatelné.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 3. 2022, 1:38

Mex píše: 12. 3. 2022, 12:57 ....
Píšeš, že prach z uhlíku udělal zkrat na kostru.
Já jsem naopak psal, že si to nemyslím, protože zkrat až za regulátorem by oddělal ten regulátor dřív, než by shodil 10A jistič.
No ale pokud to vidíš jako výrok legendárního Mlhy, tak pak sorry, že jsem zdržoval.
Už ti do ničeho kecat nebudu.
Ano sorry omlouvám se za nesprávné vysvětlení, posílám schéma.
Přes ten regulátor to jít muselo - respektive přes jeho jednu větev diodu/tyristor řízeného usměrňovače.
Přílohy
Mustek - mozna porucha.png
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 3. 2022, 2:25

Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 1:05
Charon píše: 12. 3. 2022, 12:41
Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:34 ........
V podstatě je to tak jak říkáš - myslím si totéž.
Bohužel do toho číňánka se chránič nevejde, ale o tom, že bych ho předřadil externě a třeba i pro všechny stroje uvažuju.
Chránič je skvělá věc, ale já zásadně v dílně ho na stroje nemám, na to abych měl jeden na stroj, nemám v rozvaděči místo, ani rozvody. A řešit že mi spadlo napájení stroje, když zrovna něco dělám kvůli prasklé žárovce fakt nechci :?
Jenže ty máš dílnu - samostatný prostor pro stroje a práci.
Já mám jen svůj obývák ;-) v bytě.
Ty máš stroje s pevným přívodem, já si až na jeden všechny přenesu ;-)
To je dost nesrovnatelné.
Jasně, ale princip je stejný, před točivý stroj chránič ne, ale správné jištění si přece můžeš udělat i ze zásuvky pro každý strojek, jističe se dělají i malé a dovnitř se asi vejdou

Třeba tohle, náhodně z gmka
Přílohy
pctdetail.614-181.1.jpg
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 3. 2022, 4:54

Proč ne chránič?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 3. 2022, 5:23

Moje zkušenost je, že 30mA chrániče vyhodí kdejaký měnič a elektronika ve stroji. I do klasické instalace dávám lepší chrániče G, jo stojí 2,5x víc... ale vyplatí se.
Jiné hledisko je dát 300mA nebo 100mA jako centrál na dílnu...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 3. 2022, 9:03

Teda já tu radím a v podstatě mám podobné problémy. Mám sice dílnu, ale v paneláku v přízemí a původně to byl ateliér. Když se barák privatizoval, tyhle nebytovky se prodávaly. Hlavní rozvod a přívod do bytovky je rekonstruovaný do mědi, ale zbytek dvoudrát v hliníku, sem tam nové věci opět v mědi :D . K tomu staré černé jističe a upřímě nevím co kam vede. Taky mi občas vypadne nějaký jistič, většinou při zapnutí něčeho. Nakonec jsem to vyřešil (očůral) 7 ohmovým varistorem zapojeným před jističi do zásuvek.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 3. 2022, 6:17

Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:07
Dawe píše: 12. 3. 2022, 1:24
Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:55 ...Myslím si, že pokud by to byl zkrat na vinutí pak by zareagovala ochrana regulátoru...
Urcite je to mozne, neznam ani tento regulator, jen jsem chtel nastinit i jine moznosti, nez jen ten uvazovany svod na kostru.
Opravu potencialne vadneho vinuti motoru jsi trefil. Predtim bych urcite jeste stocil komutator, vycstil mu drazky a promeril pres zarovku za tepla. Jako prvni vec bych ale zkusil vymenit ten jistic.
;-)
Test s tou žárovkou jsi myslel jak?
Ohřát motor na cca 70 stupňů a pak změřit?
To ale můžu měřit i tím měřákem na izolační odpor ne?
S tou zarovkou jsem to myslel nasledovne.
Podle mych zkusenosti se daji udelat 3 zakladni zkousky vinuti komutatroveho motoru (ci dynama).
1) Izolacni odpor vuci kostre. Tos udelal tim elektronickym megmetem.
2) Odpor sousednich lamel.
3) Odpor lamel v pozici "naproti sobe" nebo obecne odpovidajici poloze kartacu.
Ja jsem cilil primarne na druhy bod, tedy test ktery dokaze odhalit prave zkrat v oblasti krcku. Samozrejme zalezi na zpusobu vinuti, nicmene u rotoru podobnych vykonu nameris obvykle kolem 1-3 Ohm odpor mezi sousednimi lamelami. Kdyz nameris v nejake casti komutatoru vyrazne mene, pricemz odpor vuci kostre je OK, tak je to pravdepodobne zkrat v krcku. Multimetrem se to meri blbe, protoze ma moc nizke napeti v rezimu mereni odporu na to, aby prorazil castecne prodreny izolacni lak. Je tak treba merit s vyssim napetim (24VAC uz zpravidla staci). Proto se pouziva na mereni nejaky zdroj o vyssim napeti (treba jednoduse trafo ze sitoveho) s ampermetrem a zarovkou v serii se sondami. Hned vidis jestli mas odpor (resp. potekany proud) na urovni spravnych hodnot, nebo ne a zaroven nemusim mackat zadny knoflic a cekat na nabiti.
"Za tepla" merim pri cca 80-90°C, za kterych uz se podobne problemy projevuji.

Kdyz jsem si cetl tve prispevky za posledni dva dny, tak bych docela i zapochyboval jestli za vybaveni jistice muze opravdu soustruh. Pripadne jestli realny okamzity odber cele domacnosti neprekrocil limit elmag. spouste jistice.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 3. 2022, 7:52

Dawe píše: 13. 3. 2022, 6:17
Zdenek Valter píše: 12. 3. 2022, 12:07
Dawe píše: 12. 3. 2022, 1:24

Urcite je to mozne, neznam ani tento regulator, jen jsem chtel nastinit i jine moznosti, nez jen ten uvazovany svod na kostru.
Opravu potencialne vadneho vinuti motoru jsi trefil. Predtim bych urcite jeste stocil komutator, vycstil mu drazky a promeril pres zarovku za tepla. Jako prvni vec bych ale zkusil vymenit ten jistic.
;-)
Test s tou žárovkou jsi myslel jak?
Ohřát motor na cca 70 stupňů a pak změřit?
To ale můžu měřit i tím měřákem na izolační odpor ne?
S tou zarovkou jsem to myslel nasledovne.
Podle mych zkusenosti se daji udelat 3 zakladni zkousky vinuti komutatroveho motoru (ci dynama).
1) Izolacni odpor vuci kostre. Tos udelal tim elektronickym megmetem.
2) Odpor sousednich lamel.
3) Odpor lamel v pozici "naproti sobe" nebo obecne odpovidajici poloze kartacu.
Ja jsem cilil primarne na druhy bod, tedy test ktery dokaze odhalit prave zkrat v oblasti krcku. Samozrejme zalezi na zpusobu vinuti, nicmene u rotoru podobnych vykonu nameris obvykle kolem 1-3 Ohm odpor mezi sousednimi lamelami. Kdyz nameris v nejake casti komutatoru vyrazne mene, pricemz odpor vuci kostre je OK, tak je to pravdepodobne zkrat v krcku. Multimetrem se to meri blbe, protoze ma moc nizke napeti v rezimu mereni odporu na to, aby prorazil castecne prodreny izolacni lak. Je tak treba merit s vyssim napetim (24VAC uz zpravidla staci). Proto se pouziva na mereni nejaky zdroj o vyssim napeti (treba jednoduse trafo ze sitoveho) s ampermetrem a zarovkou v serii se sondami. Hned vidis jestli mas odpor (resp. potekany proud) na urovni spravnych hodnot, nebo ne a zaroven nemusim mackat zadny knoflic a cekat na nabiti.
"Za tepla" merim pri cca 80-90°C, za kterych uz se podobne problemy projevuji.
Za tohle dík - zkusím si vyrobit nějaký přípravek.
Občas se někdo najde kdo to che proměřit.
Popřípadě na budúce ;-)
Dawe píše: 13. 3. 2022, 6:17 Kdyz jsem si cetl tve prispevky za posledni dva dny, tak bych docela i zapochyboval jestli za vybaveni jistice muze opravdu soustruh. Pripadne jestli realny okamzity odber cele domacnosti neprekrocil limit elmag. spouste jistice.
Já jsem si jistý, že to byl ten soustruh - bouchlo mi to před nosem a ne jinde v bytě.
Vypadl jen jistič zásuvkového okruhu kam je ten soustruh připojený.
V tu dobu tam byly připojené dva počítače jedna televize a cca 4 Led lampičky odběr cca 1,2 kW max.
Bouchlo to ve chvíli kdy jsem s ním vrtal díru 8,5mm ve chvíli maximálního zatížení soustruhu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 3. 2022, 8:40

Zdenek Valter píše: 13. 3. 2022, 7:52 ...Já jsem si jistý, že to byl ten soustruh - bouchlo mi to před nosem a ne jinde v bytě....
Jasne, to byl jen muj dojem na zaklade omezenych informaci. Jestli k "bouchuti" doslo opakovane a to pri vetsi zatezi toho motoru, tak bych to osobne opet videl jako indicii zkratu vinuti rotoru.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

13. 3. 2022, 9:50

Dawe píše: 13. 3. 2022, 8:40
Zdenek Valter píše: 13. 3. 2022, 7:52 ...Já jsem si jistý, že to byl ten soustruh - bouchlo mi to před nosem a ne jinde v bytě....
Jasne, to byl jen muj dojem na zaklade omezenych informaci. Jestli k "bouchuti" doslo opakovane a to pri vetsi zatezi toho motoru, tak bych to osobne opet videl jako indicii zkratu vinuti rotoru.
Já si to nemyslím, že je to v motoru.
Vadný motor 550W z čínské produkce pohonů soustruhů jsem v ruce měl a i rozdělal.
V něm bylo poškození na komutátoru jasně patrné.
Přívody k jedné lamele byly uhořelé.
Zde to odneslo téměř vše - regulátor i motor.
Regulátor mi věnoval majitel a motor vyhodil.
Proto chci, aby mi pokud to chce někdo po mně opravit dal k tomu i motor, jestli není problém i tam.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 4. 2022, 10:11

Tak jsem včera zase vyhodil pojistky ...
Chystám se zase k rozborce. :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“