Čínský frekvenční měnič

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2021, 3:48

Pozor!
Pokud to nastavíš na default 50Hz, tak nesmíš použít své 400Hz vřeteno!
Pak je třeba k tomu připojit nějaký obyčejný 3f motor.

Já vím, že je to samozřejmé. Ale pro sichr. V zápalu boje člověk občas udělá kravinu.
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

24. 2. 2021, 3:59

Mex píše: 24. 2. 2021, 3:48 Pozor!
Pokud to nastavíš na default 50Hz, tak nesmíš použít své 400Hz vřeteno!
Pak je třeba k tomu připojit nějaký obyčejný 3f motor.

Já vím, že je to samozřejmé. Ale pro sichr. V zápalu boje člověk občas udělá kravinu.
To áno ale v tom manuále co tu dal je v default nastavene na 400Hz platí ale pre stĺpec č.3
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 2. 2021, 7:31

Já teď na fórum nemám moc čas, tak mám dlouhé komunikační prodlevy.

To chování je podivné.
Skoro bych Ti navrhoval zatím tím netrápit vřeteno, ale připojit k tomu nějaký obyčejný 3f motor. Nastavit to na standardní konfiguraci pro 50Hz motor, a na tom ověřit, že tam není nějaký zakopaný čínský pes.

A pokud nemáš jak měřit proudy, tak aspoň před to předřadit nějaký rozumný jistič (vhodně dimenzovaný k tomu motoru, který na to napojíš). A kontrolovat jeho teplotu.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

25. 2. 2021, 9:37

Zdravím
Taky se omlouvám za pozdní reakce, čas je čas a jde proti mně.
Třífázový motor mám, tedy malou starší stolní vrtačku. Dnes mám den N44, tím se nechci chvástat, jen, že si ho nebudu ku...t depkama, že mi něco už 14dní nejde, ale užiji si ho z rodinou v klidu. Venku je moc hezky, zahrada volá a taky nějaký ten panáček snad. Konec keců.
Včera jsem do noci nad tím přemýšlel, a skoro si myslím, že hledám chybu vedle.
Ono to chování toho měniče je dost podobné tomu chování, před výbuchem toho prvního.
Vřeteno naběhalo asi týden po 2-3hodinách bez chyby, potom dvakrát vyskočila chyba a pak to bouchlo.
Když jsem poprvé nastavil nový měnič, zapojil jsem na něj Atase. Ten se rozjel jako po másle. I když jsem ho zkoušel jen asi 10min, bo ležel na stole a neměl jsem chlazení na něm. Nepustil jsem ho na plných 400Hz. Ale jel. Přehodil jsem na vodníka a od té doby ne a ne. Chvilku jede a potom konec konec, ani zvýšení rampy na 15s nepomohlo.(ten čas náběhu rampy mi potom taky došel, že je nastavený na 400Hz, ale díky za kopanec).
protože jsem vřeteno proměřil. Odpor na konektoru 1.6Ohm na konci kabelu cca 6m mám pocit, že 2.1 nebo tak nějak. Konstantní. Myslím tedy, že vřeteno je cajk. V hlavě mi běží myšlenka jestli to náhodou není v chlazení, tedy jestli mi tam někde nešlusuje čerpadlo.
Za druhé jestli nemám v konektoru svody po pájení, neboli po pájecí kyselině, taková ta růžová, zrovna ji nemám u sebe.
Pro dnešek stačí už vás asi i nudím.
Díky za reakce.
S pozdravem S..77.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 2. 2021, 10:01

Ta ruzova z gmka je castecne vodiva, mam to vyzkousene. Do konektoru ji uz zasadne nedavam.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 2. 2021, 10:25

No pri 400V uz je vodive kde co.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 2. 2021, 10:44

400 volt je jeste prd napeti :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

25. 2. 2021, 4:21

slezak77 píše: 22. 2. 2021, 2:32 Nastavil jsem přesně jak jsi psal. Pn-12 400.
Při prvním spuštění to hodilo chybu OC-r. Potom jsem najel od 10Hz nahoru do 50Hz a od té doby to jede v klidu. Vypnu po dvou třech minutách vypnu a zase zapnu a najede bez problémů.
Vřeteno studené.
Halooooo? :roll:
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

2. 3. 2021, 4:27

Zdravím
Po dlouhé odmlce se vracím, fakt nebyl vůbec čas.
Dnes jsem sundal měnič a napojil na něj Atse. Podle očekávání, vše fungovalo na první dobrou.
nijak jsem ho nezatěžoval, jen jsem ho rozjel až na 300Hz. Několikrát. Naprosto hladký průběh všech testů.
Video: https://photos.app.goo.gl/FHwiabqV4rstZtns9
Tak jsem se dal do nového měření a asi už konečně přišel na problém. Odpájel jsem konektor z vřetene a měřil kabely. Vše v pořádku. Změřil jsem kolíky na konektoru a tam už to lítalo. hodnoty okolo 100kOhm a to i mezi pláštěm konektoru a kolíky.
Přidávám výpis z takového toho Bluetooth multimetru, není to exel tak mne prosím nekamenujte, je to vlastně jen záznam průběhu měření v texťáku.
koliky[1].txt
(603 bajtů) Staženo 79 x
Plast_koliky[1].txt
(390 bajtů) Staženo 77 x
Zkoušel jsem jej odmočit v lihu, vykartáčovat, znovu očistit, ale nepomohlo nic. Teď jen sehnat kvalitní konektor v této těžké zavřené době, ani nevím pod jakým označením ho hledat. Tímto bych zdejší poprosil zdali neporadí, nebo někdo nemá doma na prodej. přikládám odkaz na fotky.
Mnohokrát děkuji za případné další rady a pochopitelně za rady předešlé a trpělivost semnou.
https://photos.app.goo.gl/1w1Qy4uChPJUD4dV8
Doufám, že jsem to napsal vše tak nějak srozumitelně, já se opravdu snažím :D
S pozdravem S..77
P.S. Ten texťák plast_ kolíky je Plášť_ kolíky, aby si někdo nemyslel, že jsem to naměřil mezi plasem a kolíky, je to mezi pláštěm a kolíky :wink:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2021, 5:04

Ty textové soubory jsem nějak nepobral, ale to asi není podstatné.
Nejsou na těch vřetenech tyhle Aviation konektory?
https://www.aliexpress.com/item/32819640509.html
Ale trochu mě mate ten změřený průměr. Na těch mých samicích má ten plast kolem 12.7mm (u Tebe 13.4mm).
Taky jsem z toho nepochopil, jestli problém dělá ta samice, nebo samec ve vřetenu.

Sice se jich zrovna nechci zbavovat, ale pokud bys nějaký nutně potřeboval a nemohl koupit, tak by se to nějak dalo udělat.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

2. 3. 2021, 6:21

Zdravím
Ty konektory co jsi dal na ně odkaz, mám také. On tam sice vejde, ale nemá fixaci. Tedy ho lze pootočit jakkoli ve vřeteni.
Textťáky: Je to časový průběh měření. Tam kde jsou nuly nejsou hroty na kolících, také jsou nějaké hodnoty jsou hroty na kolících. Vlastně takové textové video. Hodnoty mezi koliky jsou kohm, mezi pláštěm a koliky jsou Mohm. Alespoň si to takto vybavují.
Jinak díky za nabídku konektoru.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 3. 2021, 7:04

Nevies to dat niekde vypalit, doma do truby asi nie, ale zahriat na nejaku bezpecnu teplotu aby sa to neroztopilo a nechat to tak aspon 1 az 2 hodiny.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2021, 7:23

slezak77 píše: 2. 3. 2021, 6:21 Zdravím
Ty konektory co jsi dal na ně odkaz, mám také. On tam sice vejde, ale nemá fixaci. Tedy ho lze pootočit jakkoli ve vřeteni.
No tak pro první přiblížení kašli na fixaci.
Osaď tam ten co máš, pro jednou dobře zkontroluj polohu (na konektory pak namaluj značky), a zjisti, jestli je problém vyřešen nebo ne.

Případně je-li to možné, tak si vyměň i ten protikus ve vřeteni. Tím budeš mít do budoucna kdykoli snadno sehnatelné konektory.
Já tyhle konektory cpu třeba na serva, čímž se vyhýbám složitému shánění nějakých originálů (které jsou navíc pro každé servo jiné).
Ty 2 až 4-pinové mají ještě i teoreticky dostatečnou elektrickou pevnost. Vícepinové už ji teoreticky nemají, prakticky ale asi taky vyhoví.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

2. 3. 2021, 8:06

Chlapci, a kebyže tie plastové konektory spôsobovali takéto pomerne pomalé preťaženie toho 27A (nominál) meniča,
neboli by už - čisto náhodou - dávno "na sračku" ? :D (otázka zcela prozaická)

a za druhé,
stále neodpovedal na dotazy, či mu to teda vyhadzuje istič, alebo prúdový chránič
v jednom príspevku napíše, že všetko už funguje
o pár príspevkov neskôr, že vlastne nič nefunguje :roll:

kto sa v tom má vyznať? :mrgreen:

každopádne prajem veľa šťastia, a hlavne veľa odporu (v pripade porážky el. prúdom) :)
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

2. 3. 2021, 8:12

No jo, prostě musím někdy dostat kopanec přímo do tlamy aby mi něco došlo. Vždyť já mám i proti kusy do panelu, tedy samce. Ale jak píšeš, vyzkouším jestli je problém vyřešen.
OmpaLompa: Ano chvíli to šlo v pohodě, pak jsem se vrátil do dílny po nějaké krátké době a už to šlo do sraček a nevytočil jsem to ani do 50HZ. Vyhodilo to mám pocit jistič, u toho prvního to vyhodilo chránič, jak to bouchlo.
Díky.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“