Nastavení VFD + 800 W vřeteno

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Torpen
Příspěvky: 5
Registrován: 2. 9. 2019, 10:18

2. 9. 2019, 10:44

Můžete prosím poradit jaké parametry nastavit ve frekvenčním měniči pro vřeteno 7000 až 24000 ot / min, 230 V, 9 A, výstup 3f, pracovní frekvence 400 Hz při max. otáčkách ...?

Manuál měniče přikládám v příloze. Tabulka začíná na str. 16. Zatím se mi podařilo nastavit to tak, že se vřeteno točí, ale hrozně pomalu, takže to musím hned vypnout, aby se neusmažilo. :(

Je možné, že to třeba s tímto VFD nepůjde rozběhat, ale říkám si, že když už se alespoň trochu točí, tak by to jít mohlo a problém je jen v tom, že tomu nerozumím.
Přílohy
VFD-9100-1T-00150GBv1.1.pdf
(5.68 MiB) Staženo 792 x
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 9. 2019, 2:36

Teď nemám čas se tím podrobně zabývat, tak jenom rychlá odpověď: s tímto měničem vřeteno fungovat bude, netřeba mít obavy.
Jestli mi jen trochu vyjde, a pokud Ti mezitím někdo neporadí konkrétně (nebo to nevyřešíš sám), tak se na to večer nebo spíš v noci podívám podrobně a napíšu případný "návod".
Mezitím se rozmysli, jak to budeš chtít úkolovat, jestli jen z panelu, nebo externím potenciometrem, nebo nějak z počítače.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 9. 2019, 3:46

podľa toho popisu typujem na zle nastavenú základnú frekvenciu motoru, tj frekvenciu pri akej má byť na výstupe 230V.
Torpen
Příspěvky: 5
Registrován: 2. 9. 2019, 10:18

2. 9. 2019, 6:28

Nastavoval jsem zatím ...

P0.04 ... acceleration time ... 10 s
P0.13 ... maximum output frequency ... 400 Hz
P0.14 ... upper operating frequency limit ... 400 Hz
P0.15 ... lower operating frequency limit ... 120 Hz
PB.02 ... rated motor power ... 0.8 kW
PB.03 ... rated motor frequency ...400 Hz
PB.04 ... rated motor rotational speed ...24000 ot/min
PB.05 ... 230 V
PB.06 ... 7 A
Volbu PB.00 (Motor auto-tuning) jsem zatím neměl odvahu otestovat.

Roztáčet a vypínat vřeteno mám v úmyslu přes F5 z Mach3. Z kontroléru je vyvedený kablík, který byl na starém již nefunkčním VFD připojený na interní relé. V novém VFD ale relé asi není. Nad spouštěním/vypínáním jsem zatím moc nepřemýšlel. Na to se vrhnu až se povede pořádně roztočit vřeteno. Přiznám se, že tolik možností nastavování jsem nečekal. A nejvíc mě dráždí RJ45 zásuvka na panelu. K čemu se vlastně dá využít? Nepředpokládám, že k posílání paketů, např. informací o aktuálních otáčkách apod. :)
Přílohy
9100.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 9. 2019, 9:03

Předpokládám, že jsi napřed na začátku provedl reset do továrního stavení (PF.16=0 a restart měniče).
Rampa 10s je strašně dlouhá, nastavil bych ji tak na 1 sekundu nebo míň (P0.04 a P0.05).

Nepochopil jsem, jak chceš nastavovat frekvenci. Pokud zatím jenom z panelu (což je default), tak musíš povolit vyšší frekvenci ještě v P0.03 na 400 Hz.
Já bych ale spíš zapojil interní potenciometr na panelu a nastavil P0.01=2, nebo tam připojil nějaký externí potenciometr (hodnota tak 5-10k, konce na svorky +10V a GND, běžec na AI1) a nastavil P0.01=1.

Pak bych si nastavil vektorový režim (P00=0).
K tomu pak ale musíš pustit autotuning motoru. Připoj vřeteno včetně kleštiny, matice a případně i nějaké frézy (to už je sice asi zbytečné, ale nic to nestojí) a nastav BP.00=1. Samozřejmě před tím autotuningem už musíš mít nastavené všechny ostatní klíčové parametry (hlavně jmenovité napětí, jmenovitou frekvenci a výkon, tj. PB.03,04,05,06).

Komunikaci tam popsanou nemají. Ale očekával bych, že to bude umět Modbus po RS485, což je u měničů běžné.
Torpen
Příspěvky: 5
Registrován: 2. 9. 2019, 10:18

3. 9. 2019, 8:43

Tak problém byl nejspíš v tom, že jsem nenastavil P0.03 (keypad setting frequency).
Jenže vřeteno se roztočí jenom když nastavím V/F control: P0.00 = 1
Když tam dám vector control: P0.00 = 0, tak se otáčí strašně pomalu. Auto-tuning mi totiž nejde spustit. Když zadám PB.00 = 1 (complete auto-tuning), píše to jenom "run" a nic se neděje ani když mačkám tlačítka.

Náběh při V/F je v podstatě okamžitě na plný výkon. Starý měnič byl nastavený tak, že to nabíhalo přibližně 10 s, tak jsem si myslel, že nižší náběh by mohl zničit vřeteno.
Snad se mi podaří vyřešit ještě to automatické vypínání, resp. zapínání přes F5.
Každopádně děkuji za pomoc!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2019, 1:11

Nevím, co znamená F5. Tím myslíš nějaké spouštění vřetene přes Mach? To zapojit a nastavit bude snadné. Stejně jako by bylo asi dost snadné nakonfigurovat nastavování rychlosti automaticky přes Mach.
Pokud nefunguje autotuning motoru, tak je něco špatně. Chtělo by to přečíst povídání kolem vektorového režimu v tom manuálu. Jestli na to budu mít večer chvilku, tak se na to podívám.
Ještě jsem si říkal, že sis nastavil strašně vysoko minimální otáčky. Těch 120Hz mi přijde docela dost, občas se hodí i nižší otáčky. Já to mám třeba na vřeteni nastavené od nuly. Proč bych sám sebe omezoval, že. Pokud by byl problém s chlazením u nízkých otáček (jestli máš vzduchové vřeteno), tak to snadno poznáš pohmatem a podle toho se zařídíš.
Torpen
Příspěvky: 5
Registrován: 2. 9. 2019, 10:18

21. 9. 2019, 10:00

Ano, tím F5 mám na mysli spouštění vřetene přes Mach. Zatím jsem toho moc nefrézoval, ruční vypínání přes ovládací panel mi ani moc nevadilo, ale teď toho bude víc, tak sbírám odvahu na přepojení, aby už se to vypínalo samo.
Přikládám nákres, jak si myslím, že by to mohlo fungovat, ale vůbec si tím nejsem jistý...
Přílohy
vypinani-zapinani-vretene.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 9. 2019, 6:02

Jo, vypadá to, že to máš namalované správně.
To spínáš předpokládám relátkem, tedy bezpotenciálově. Pokud bys neměl volné relé a měl jen digitální výstup (případně jenom holý drát z LPT portu), tak by stačilo zařadit jeden optron a jeden odpor, a fungovalo by to taky.

Než to zadrátuješ, tak to zkus. Do těch svorek si zastrč dráty a brnkej s nimi o sebe (abys nemusel instalovat ještě nějaký vypínač). Je tam 24V, to není nijak nebezpečné.

Takový malý tip: já mám ještě k měniči připojený nezávislý vypínač, který dělá Inhibit (blokování) měniče. Tak když něco dělám na vřeteni, tak ho ještě vypnu. Kdyby se v té chvíli PC zbláznilo a třeba roztočilo vřeteno, tak takhle nepřijdu o prsty.
Pokud to nemá nějaký nezávislý vstup pro blokování, tak se dá aspoň to spouštění pustit ještě přes nějaký dodatečný vypínač.

Samozřejmě je pak si třeba pohlídat, že nespustíš frézování s vypnutým vřetenem. Ideálně pokud si to umí SW pohlídat sám.
Torpen
Příspěvky: 5
Registrován: 2. 9. 2019, 10:18

24. 9. 2019, 11:05

Ano, je tam relé. Všechno teď funguje skvěle. Děkuji za pomoc!
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“