Atas s ER16 tuning a zkušenosti z provozu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 2. 2020, 11:04

Dawe píše: 1. 2. 2020, 3:53 Milane, ted si to prochazim a zaujalo me proc brousis vnejsi prumer sestavy tech talirovych pruzin? Tys mel na tom rozmeru malo mista/uzke tolerancni pole, takze jsi je musel zarovnat? Nebo pouzivas prave ten (kalibrovany) vnejsi prumer k sjednoceni radialni pozice pruzin? Nebo je duvodem snaha o snizeni variace mezi jednotlivymi vreteny (to bych ale cekal brouseni cela pruzin a ne prumeru)?
Ja jsem v mem designu ATC vretena nakonec pouzil vlnove pruziny, ale jejich radialni brouseni by me , uprimne, ani nenapadlo.
Ahoj Dawe, ty talířové pružiny jsou vystřižené z plechu a ne moc přesně. Přebrousit to v sestavě je málo práce za dobrý pocit, že jsem udělal maximum pro vyvážení. Nakonec se ukázalo, že tahle sestava táhla a pružin vnáší do systému málo nevyváženosti. Problém byl spíše se záchytem reakce pneuválce, kde je hodně hmoty na větším průměru. Upravoval jsem jej na clonku snímače HEDS a bylo nutné prodloužit centráž a brousit to na trnu. Celková nevyváženost je pod "0,5g". Zatím má ATC Atas naběháno 1,2G ot a zdá se v kondici. Další prototyp čeká provoz na cca 32k/ot
tak jsem zvědavý. Mám tu rozdělané dva prototypy do kterých chci zkusit osadit FAG a tebou chválené L&Y. Vřetena pojedou paralelně při srovnatelných podmínkách, jsem na to hodně zvědavý.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

2. 2. 2020, 1:21

Aha, no vidis. To me ani nenapadlo, tu nevyvahu jsem od oka rovnou povazoval za nevyznamnou. :idea:
Ale aspon vidis ze ty elaboraty na forum nepises zbytecne a nekdo je skutecne pozorne cte :)

K tem loziskum. To je sranda, protoze chystame dost podobne veci. Ja mam dva prototypy vretynka take s ruznymi loziskovymi koncepty.
Prvni s L&Y duplexem postaveny stejne jako ty me predelavane Teknomotory.
A druhy s jednemi pomerne lacinymi Cinskymi vretenovymi lozisky do 40000rpm, uhlem styku 15°, presnosti P4 v konfiguraci DF : MOCHU H7004C-2RZ P4 DF A Sice to nejsou plnotucne P2 (specifikaci ABEC9 stejny vyrobce dela, nicmene skoro 2x drazsi) , ale mam i na tyhle P4/ABEC7 hodne dobre reference.
Tak jsem taky zvedavy ktery koncept bude dlouhodobe lepsi co do presnosti a trvanlivosti.
Nezapomen pak napsat jak to vypada u tebe, budes to mit asi hotove driv jak ja.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 2. 2020, 9:34

Milan199> Nemas nejaky update ohledne testu lozisek Milane?

Mne se porouchal prototyp vretene s H7004C. Ne kvuli loziskum, ale kvuli moji chybe v konstrukci.
Podcenil jsem zachyt toolholderu, osadil jsem do hlavice upinaci tyce jen tri kulicky prumeru 4.5mm. Myslim ty ktere pridrzuji pull stud a tim zamykaji toolholder v kuzelu. No a ony se mi, mrchy, protlacily skrze jejich "sedla" ven . Takze pri jedne vymene nastroje vybehl toolholder a hned za nim i kulicky :lol:
Nespocital jsem si pro ty kulicky merny tlak v kontaktu, od oka to bylo "dobry". Ale jak jsem se snazil o maximalizovat axialni predpeti pro co nejvetsi treci moment v kuzelu toolholderu, tak uz to bylo na material upinaci tyce moc. Staticky to ani moc velke napeti nepredstavuje, ale pri dynamice vymeny nastroje, kdy kulicky narazi do toho sedla to bylo asi kriticke.
Holt prvni prototyp :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

20. 2. 2020, 6:49

Ahoj,
u mě nic nového. Soustředil jsem se na instalaci odměřování do nového prototypu. Nakonec jsem tam namódil Heds. Je to jediné dostupné co vydrží vyšší otáčky //30k//. Vykuchal jsem jeden z krokáče, bylo tam rozhraní RS485 které jsem odpojil a čtu přímo ABR. Samosebou nemám ambice závitovat při 20k ot. Nesmí se to ale roztrhnout odstředivou silou. Celé jsem to přemístil do prostoru pneuválce a ten jsem zatěsnil //ten prostor// o kroužky. Je tam tedy čisto a dalo by se to dobře servisovat.

Pokusil jsem se objednat vřetenová ložiska z Číny, ale zatím nic nedorazilo.

Komponenty upínače musí být docela kvalitně zpracované. Nevybavuji si jaký máš upínací kužel ale pro ISO30 mám tři kuličky pr 6 a funguje to 20 let. Kuželová dutina vřetene včetně prostoru zámku kuliček je cementovaná a kalená. Upínače jsem postupně dělal z 15240 zušlechtěné na cca 120kg. Pak 12050 plazmově nitridované. Dneska je dělám z 19550 kalené a popuštěné na 50 HRC.
Ty kuličky dokážou časem omačkat tu upínací plošku :
20200220_072711[1].jpg
Na té ISO30 je vidět omačkaná hrana. Je to dáno nepřesností ve vřeteni, protože kuličky nemohou dobře zapadnout do radiusu a "tahají" za hranu. Kreslil jsem to kdysi na milimetrový papír a teprve nedávno když jsem to překresloval ohledně konstrukce elektrovřetene, tak jsem zjistil, že tam mám chybu.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 2. 2020, 6:50

Výkon Atase 750.

Protože je moc práce musel jsem nasadit Atase na "hrubování" na mašinu co není dodělaná. Tohle je práce za cca 10 hodin chodu :
20200227_073245[1].jpg

16,8 kg AL8082. Fréza Precitool pr 8, 16000 ot, ofuk s mlhou emulze. Měnič Teco 2,2 kW 1f., výchozí napětí 170V, režim V/F.

Motor je první generace - tedy pouze přeložiskovaný předek. Chlazení vzduchem zvenku ext ventilátorem. Teplota cca 50°.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 2. 2020, 6:53

Milan199 píše: 20. 2. 2020, 6:49
...Komponenty upínače musí být docela kvalitně zpracované. Nevybavuji si jaký máš upínací kužel ale pro ISO30 mám tři kuličky pr 6 a funguje to 20 let. Kuželová dutina vřetene včetně prostoru zámku kuliček je cementovaná a kalená. Upínače jsem postupně dělal z 15240 zušlechtěné na cca 120kg. Pak 12050 plazmově nitridované. Dneska je dělám z 19550 kalené a popuštěné na 50 HRC.
...
Tak uz jsem na to prisel. Je to problem kvality vyroby! Jak jsem psal, statickym vypoctem vychazi, ze by tri kulicky prumer 4.5mm na SK15 (ktery tu z ruznych duvodu pouzivam) mely stacit. Jenza jen za predpokladu, ze telo toho zamku kulicek, resp. jeho vnitrni povrch, je spravne zakalen.

Predepsal jsem si to z 12050 zuslechteno, indukcne kaleno do 1.5mm. No a ted jsem si to konecne riznul a premeril. Zjistil jsem ze tento havarovany kus se nepovedl, vic jak pulka obvodu ma tvrdost pod 40HRC a jen mensi zbytek dosahuje spravne pres 50HRC.
Takze se dve ze tri kulicek po cca 600 zkusebnich cyklech upinani protlacily.

Druhy kus a jeste treti rezervni co jsem nechal zaroven kalit maji cele 50-55HRC, tady se proste behem kaleni neco nepovedlo, jestli treba jen pouzili vyssi frekvenci a tim malou hloubku zakaleni , nebo spatna pozice, nebo co... nevim, neresim.
Kdyz si to priste pohlidam, bude to OK. Puvodne jsem ten mechanismus chtel udelat taky z cementacky (14220), nebo nejake lepsi zuslechtene 15xxx, ale jsem linej shanet vhodne polotovary. Kulatiny 12050 a 12060 mam zasoby, tak to je vsechno z toho. :)
Vcetne dvou druhu upinacu, ale ty nekalim.
To mi jeste pripomnelo, ze jsem taky ted trochu experimentoval s ruznym uhlem a prumerem toho "hribecku" vzhledem ke kvalite upnuti. SK15 ma hodne konzervativni design a je tam docela prostor pro silovou optimalizaci.

Mrkej jak jsem ty upinace nakonec jeste operativne predelaval pro test. Improvizaci zdar a slava.: :D
uprava upinace ISO10 na SK15 (14).jpg
uprava upinace ISO10 na SK15 a test ruznych tvaru vtahovaku (11).jpg
uprava upinace ISO10 na SK15 a test ruznych tvaru vtahovaku (14).jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 2. 2020, 12:51

Materiál 12050 je na kalení prevít. V kalírně se na něj tváří kysele. Používají na to "lomené" kalení a pokud jsem to dobře pochopil kalí to do oleje a pak polymeru. Domnívám se, že u takhle malých dílců nejsou schopni udržet teplotu v potřebném rozmezí. Trysky do vstřikolisů z 12050 měly cca 25% zmetkovitost z kalení.

Mnohem stabilnější výsledky jsou u oceli 15240. Jednu várku upínačů jsem udělal z 19550 // byla za 25 CZK/kg // a nechal jsem to popustit na cca 50HRC //138kg//. To funguje taky dobře.

Moc se mi nelíbí že na ploše kde za to kuličky "berou" máš jenom šikminu. Kulička sedí na bodu. Dělám tam radius přesně na kuličku - teoreticky by měla sedět na přímce.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

28. 2. 2020, 10:59

Mame podobne zkusenosti, ja jsem si taky vedom ze 12050 je obtiznejsi na kaleni. Ale sveril jsem to hodne zkusenym kalicum s perfektnim vybavenim. Taky to kalili lomenou charakteristikou chladnuti dle predpisu, ale myslim ze do dvou lazni, voda a pak olej. Problemy tohoto razu jsem vazne necekal. No clovek nikdy nevi... Vazne popremyslim o alternative pro tenhle komponent v podobe te 15240.

Co se tyce geometrie hribecku - to co pises urcite dava smysl. Jenze ja musel vychazet z normovane podoby SK15 a ta radius nema. Mimochodem velice podobny je i ISO10, jen ma o 1mm mensi prumer. Ted me napadlo, zdali neni tento typ upinacu primarne urcen pro Petal Clamp a nikoliv pro kulickovou verzi zachytu. Tomu by tahle geometrie odpovidala...
No nic, nakonec jsem hribecku varioval uhel a axialni umisteni , tj. vzdalenost od kuzelu a pozdeji i prumer. Na dalsi experimenty uz nemam cas a docela dobre to uz ted funguje. Co se tyka otlaceni, pokud bude kaleni v poradku, tak se ho nebojim. Holt si postupne, v nejhorsim, ten radius udelaji kulicky samy. Jako u tebe, ve vysledku zadna traga, ne?

Jeste jsem si vzpomnel, v minulosti se ti hodne nelibilo pouziti zatemovane kulicky v pusobisti kontaktu s pneumatickym valcem . Hele, zda se ze tohle primitivni reseni prekvapive dobre funguje. Povrch pistu neni ani olesteny, kulicka nema zadne deformity, zadna vule v tom krimpu, proste nic. Analyzovano pro ten pripad 600 vymen nastroje, mezi vymenami je dvoji rychla akcelerace a decelerace z nuly do max. speed s vydrzi 5 minut na tech 18000rpm. Takze kulicka uz cca 50 hodin na max. speed nabehala...
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 3. 2020, 7:06

jaké používíte mazivo do ložisek vřeten?

můžete mi dát odkaz na slušná ložiska za rozumnou cenu co dáváte do vřeten s kosouhlým stykem
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 3. 2020, 7:51

packa píše: 3. 3. 2020, 7:06 jaké používíte mazivo do ložisek vřeten?

můžete mi dát odkaz na slušná ložiska za rozumnou cenu co dáváte do vřeten s kosouhlým stykem
Pokud mažu tukem /vysokoobrátková ložiska/ tak Arcanol Speed 2,6.
Pokud mažu olejem tak Castrol EDGE Fluid Titanium LL IV 0W-20

Hranice mezi tukem a olejem je tak asi 35000 ot. Nad tuhle mez bych už tuk nedoporučil.

Ložiska za rozumnou cenu ti asi neporadím. Sázím na jistotu takže FAG. Pro Atase pr20 //ATC pr 25// cena jednoho cca 2k /což nevím zda je "rozumné"/. Ložiska z Číny ještě nedorazily.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

4. 3. 2020, 6:35

packa> ohledne maziva, nemam dost zkusenosti. Sam spoleham vyhradne na oboustranne kryta loziska s vlastni naplni plastickym mazivem. V kategorii malych elektrovreten do cca 24000rpm se k permanentni naplni pouzivaji napr. Klueber Isoflex Topas NB52 (lozisekovy kod VT162) a nebo SKF LGHP2.

Ohledne doporuceni konkretnich levnych lozisek, zalezi na ucelu. Pro predelavku levnych elektrovreten z kulickovych loziskek s hlubokou drazkou se da doporucit pro hobby pouziti treba prislusne lozisko duplexni rady 3000 z produkce L&Y, ktery se specializuje na tyto typy. Napr. L&Y 3005A-2RS pro modifikaci levnych SB elektrovreten Teknomotor rady 3140 popsane zde. Vyhodou je snadna implementace (snadny axialni stakup).

O stupinek blize skutecne profi vretenovym loziskum presnosti P2 muze byt pouziti Cinske produkce - paru lozisek s kosouhlym stykem v presnosti P4, napr. MOCHU H700x C P4 ktere zminuju vyse. Ty jsou porad dostupne a pritom udajne spolehlive. Nemuzu sam jeste rict, stale je jen testuju.
edit: Tato loziska by mohla byt podobne presna jako ta lehka rada FAG B 719xx pouzivana Milanem, ktera jsou vyrabena v presnosti P4s (coz je malicko lepsi interni FAG norma).

Obe reseni by mely byt dohledatelne ne netu, kdybys mel problem s nakupem, dej vedet.
Naposledy upravil(a) Dawe dne 5. 3. 2020, 6:06, celkem upraveno 5 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 3. 2020, 6:41

paráda dík oboum , topas nb 52 mám.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

5. 3. 2020, 12:00

packa> za malo. Take prestavujes Atas, jako Milan?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 3. 2020, 5:26

Milan199 píše: 3. 3. 2020, 7:51
packa píše: 3. 3. 2020, 7:06 jaké používíte mazivo do ložisek vřeten?

můžete mi dát odkaz na slušná ložiska za rozumnou cenu co dáváte do vřeten s kosouhlým stykem
Pokud mažu tukem /vysokoobrátková ložiska/ tak Arcanol Speed 2,6.
Pokud mažu olejem tak Castrol EDGE Fluid Titanium LL IV 0W-20

Hranice mezi tukem a olejem je tak asi 35000 ot. Nad tuhle mez bych už tuk nedoporučil.

Ložiska za rozumnou cenu ti asi neporadím. Sázím na jistotu takže FAG. Pro Atase pr20 //ATC pr 25// cena jednoho cca 2k /což nevím zda je "rozumné"/. Ložiska z Číny ještě nedorazily.
Existuje na to FAG rozumný a bezpečný zdroj - prodejce - kde by to šlo opakovaně kupovat?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 3. 2020, 6:00

Dawe píše: 5. 3. 2020, 12:00 packa> za malo. Take prestavujes Atas, jako Milan?
Ne na to nemám dovednosti , já jej mám udělanýho jako vodníka a vepředu kosoúhlá ložiska 7004 .
Ložiska jsem bral z chiny a vydržely zhruba 200 hodin chodu . je pravda že ty nejlevnější . tak koupím MOCHU a uvidím
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“