Regulator prackoveho motora

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 1. 2021, 4:16

tak uz snad hotovo.... uvidim ked pride plosak.
Přílohy
v27.rar
(157.45 KiB) Staženo 139 x
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 1. 2021, 12:29

Díval jsem se na Tvůj návrh a vidím tam na desce tři Aiwire N$47, N$51 a N$14. To je v pořádku?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 1. 2021, 11:39

Ano je, mal by tam ist 3 dratove prepoje, na plosaku su preto nejake diery naviac, res relatka by mali ist cez odpor 47R

Ono cely plosak by trrbalo prerobit na novo. Kedze najprv bol privod v pravo a potom sa to len dolepilo v lavo. A nechcel som prekrocit rozmer 10x10cm.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 1. 2021, 11:47

atlan píše: 10. 1. 2021, 11:39 Ano je, mal by tam ist 3 dratove prepoje, na plosaku su preto nejake diery naviac, res relatka by mali ist cez odpor 47R

Ono cely plosak by trrbalo prerobit na novo. Kedze najprv bol privod v pravo a potom sa to len dolepilo v lavo. A nechcel som prekrocit rozmer 10x10cm.
Jo teď tomu rozumím.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 1. 2021, 2:47

Zdenek Valter píše: 10. 1. 2021, 11:47 Jo teď tomu rozumím.
Fakt tomu rozumíš? Já teda ne.
Je to oboustranný tišťák, evidentně určený pro profi výrobu s prokovenými dírami.
Je celkem řídký, takže místa všude dost.
Tak proč tam dělat nějaké drátové propojky?
Já teda vždy raději strávím půlhodinu navíc při vymýšlení v CADu, než strávit tu půlhodinu následnou realizací drátových propojek.
Když už je v tom spousta práce pro vyvinutí do současné podoby, tak proč ještě nepřidat 1% navíc a neudělat to bez podobných nedodělků.

Tím nijak nekritizuji práci atlana. Reaguju jenom na to, že jsi psal, že tomu rozumíš (protože já ne).
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 1. 2021, 3:10

Mex píše: 10. 1. 2021, 2:47
Zdenek Valter píše: 10. 1. 2021, 11:47 Jo teď tomu rozumím.
Fakt tomu rozumíš? Já teda ne.
Je to oboustranný tišťák, evidentně určený pro profi výrobu s prokovenými dírami.
Je celkem řídký, takže místa všude dost.
Tak proč tam dělat nějaké drátové propojky?
Já teda vždy raději strávím půlhodinu navíc při vymýšlení v CADu, než strávit tu půlhodinu následnou realizací drátových propojek.
Když už je v tom spousta práce pro vyvinutí do současné podoby, tak proč ještě nepřidat 1% navíc a neudělat to bez podobných nedodělků.

Tím nijak nekritizuji práci atlana. Reaguju jenom na to, že jsi psal, že tomu rozumíš (protože já ne).
Rozumím tomu tak, že to není přehlédnutá chyba, ale atlanův záměr. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 1. 2021, 4:20

Mex píše: 10. 1. 2021, 2:47
Zdenek Valter píše: 10. 1. 2021, 11:47 Jo teď tomu rozumím.
Fakt tomu rozumíš? Já teda ne.
Je to oboustranný tišťák, evidentně určený pro profi výrobu s prokovenými dírami.
Je celkem řídký, takže místa všude dost.
Tak proč tam dělat nějaké drátové propojky?
Já teda vždy raději strávím půlhodinu navíc při vymýšlení v CADu, než strávit tu půlhodinu následnou realizací drátových propojek.
Když už je v tom spousta práce pro vyvinutí do současné podoby, tak proč ještě nepřidat 1% navíc a neudělat to bez podobných nedodělků.

Tím nijak nekritizuji práci atlana. Reaguju jenom na to, že jsi psal, že tomu rozumíš (protože já ne).
No podklady tu su, tak to kludne zrealizuj.

Bez tak uz su izolacne medzery nedostatocne.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 1. 2021, 4:29

atlan píše: 10. 1. 2021, 4:20 No podklady tu su, tak to kludne zrealizuj.
Bez tak uz su izolacne medzery nedostatocne.
To pro mě nedává smysl.
Aktuálně to k ničemu nepotřebuju. A kdybych náhodou potřeboval, tak by to stejně nedávalo smysl.
Jestli to správně chápu, tak ty jsi k tomu neuvolnil firmware.

Stavět něco "podle návodu" má smysl, když je k tomu kompletní dokumentace. Tj. podklady pro HW i SW.
Pokud není, tak je lepší se na nějaké návody vykašlat a navrhnout si to kompletně sám (pokud to potřebuju). Nebo se na to vykašlat úplně a nerealizovat to, případně použít něco hotového.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 1. 2021, 6:15

No on to Mex myslel asi jako hec pro mne ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 1. 2021, 6:44

Já teda Mexovi rozumím docela přesně, ale na druhou stranu je mi jasný postoj Atlana. Sám to vnímám podobně, je tady sice zjevně schopný regulátor motoru se spoustou fíčurek, ale nevidím do řízení, tak to stavět nebudu. A to potřebuji nabastlit dva regulátory na sériovej motor. Koupil jsem si tedy TDAčka, přijdou v úterý a něco dobastlím. Co se týká uvolnění SW, to by byl Atlan pěknej trouba (s prominutím), kdyby ten soft pustil. Okamžitě by na jeho práci parazitovalo hejno podnikavců a až by se stal nějakej průser stejně by se to snažili hodit na něj. Vcelku je to vidět všude kolem nás, Průša se svejma tiskárnama na otevřeným softu, GRBL používá 70 procent výrobců malých CNC. Vynechávám platformu Arduina, protože to už je teď čistě komerční projekt. Sám za sebe bych taky nepustil kompletní projekt a myslím si že ani Mex. Poradí, pomůže, ale tím to končí. Paradoxně se snad ještě ani nepochlubil fotkou svého laseru. :D :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 1. 2021, 7:59

lubbez píše: 10. 1. 2021, 6:44 se snad ještě ani nepochlubil fotkou svého laseru
Však se není čím chlubit.
Mám to "dočasně" pořád namontované na 3D tiskárně. Jenom jsem vyhodil extruder a vytápěný stůl, místo něho namontoval nerezový plech.
Na to, co od toho potřebuju, to funguje OK. Šablony pro dávkování pájecí pasty, modely všeho možného z papundeklu, popisy různých věcí.
Výhoda je, že to má ovládanou i osu Z. To se hodí při řezání tlustých materiálů. Dělám na tom třeba výřezy z 8mm černé pěnovky, které používám jako tvarovou výplň.
Jediné, co jsem zatím neudělal ke své spokojenosti je osvit fotoresistu UV laserem. Na to jsem v toku jiných událostí trochu pozapomněl a odložil na neurčito.

Sorry za OT, to do tohoto vlákna nepatřilo. Jenom jsem odpovídal na poznámku.

Jinak k tomu uvolňování podkladů: Buď chci, aby si to lidi stavěli, a pak uvolním podklady komplet. Nebo nechci, pak je zbytečné sem strkat tišťáky.
Resp. pak to funguje jako pochlubení se vlastním dílem, což je samozřejmě OK, ale je to asi něco trochu jiného.
Teda tak to vidím já.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 1. 2021, 8:08

Mexi, to neřeš. Já jsem v poslední době trochu kousavej, ale řekněme že je to počínající stařecká demence. :-)
Co se týká toho zveřejňování, tak tady nemám ani sám úplně jasno. Pochlubit se vlastním řešením je určitě fajn. Prezentovat nějaký svůj výrobek a v případě zájmu poradit, ukázat .... jo to beru, ale nastrčit pod nos kompletní řešení do posledního detailu, to se mi nějak příčí. Přeci jenom už máme ten kapitalizmus.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 1. 2021, 8:22

lubbez píše: 10. 1. 2021, 8:08 Co se týká toho zveřejňování, tak tady nemám ani sám úplně jasno. Pochlubit se vlastním řešením je určitě fajn. Prezentovat nějaký svůj výrobek a v případě zájmu poradit, ukázat .... jo to beru, ale nastrčit pod nos kompletní řešení do posledního detailu, to se mi nějak příčí. Přeci jenom už máme ten kapitalizmus.
No však jo.
Buď chci, aby si to lidi stavěli, tak zveřejním (styl Linux, GRBL, LinuxCNC, vše kolem Arduina, různé CAD/CAMy, věci kolem 3Dprn atd.).
Nebo se chci pochlubit, tak nezveřejňuju.
Ale dávat sem nějaké kousky podkladů připadá aspoň mi osobně ku prdu. S důrazem na "mi osobně". Třeba to někomu pomůže, co já vím.
Ale opět - píšu to jenom proto, že jsem na to byl tázán.

Jediné, co jsem napsal iniciativně sám bylo, že nechápu, když někdo v návrhu nechá nějaké nedostatky, o kterých ví, a jejichž odstranění je celkem snadné.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

10. 1. 2021, 9:03

Skoda ze sa to tu neda cele zmazat.
Trevor2
Příspěvky: 113
Registrován: 29. 9. 2019, 8:55

10. 1. 2021, 9:27

To ze ci uvolnit nejake gerbre zdrojaky do mcu atd je debata na dlhe zimne vecery, co ovsem je teraz ten cas :D , ale nemam nato naladu, lebo aj tak by to zbytocne vyvolavalo vasne.

Pre Atlana

Neviem ci si to ty, ale urcite budes :D , casy kedy sme ficali na icq su uz minulostou a vidim, ze aj ty si od hrabania sa v aute presedlal na sustruh :D

K tomu plosaku: Neviem preco to cele nehodis do smd, ved aj tak uz tam mas nejake smd suciastky a znacne by sa to zjednodusilo, hlavne z podladu rozmerov a miesta. Ked sa ten plosak vyraba profi aj s maskou, tak tam nie je problem, dat atmegu priamo na dosku. Oddelene napajenie pre budenie vykonovych tranzistorov SN6501 plus wurt trafacik a ides a nie tam bastlit cinske <>iny. Ak je cena na 1. mieste tak dobre, ale myslim si, ze aj tak to zozralo uz tolko penazi, ze si si mohol kupit nieco hotove z aliku a mal by si po starostiach.

Ten seriovy motor je na pipinku prave kvoli tomu, ze tam nevies len tak lahko prepinat smer, inak by sa to dalo vyriesit elegantnejsie.

Ja sa teraz chystam na current source pwm rectifier pre dc motor, len trochu vecsi :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“