Mini soustruh "300" - výměna motoru za bezkartáčový

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2020, 10:49

Na tohle uplne nemam kapacity. Budto to chces levne tak si holt ke kazdemu inzeratu zde se servem dohledas jeho pdf a urcis zda je spravne k tvemu ucelu. Co hledat jsem zde napsal.
A nebo muzu doorucit klasicky novy set ktery si muzes koupit prez eshop ale cena se ti nebude libit takze je to bezpredmetne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Despo
Příspěvky: 53
Registrován: 13. 12. 2014, 10:23

25. 4. 2020, 10:50

Zdenek Valter píše: 25. 4. 2020, 10:45 Chápu Filipe Tvůj pohled na věc, ale pro nás laiky je potřeba vzít nás za ploutev, postavit čelem ke konkrétnímu servu s driverem se správnou velikostí, výkonem, otáčkami a příslušným driverem a říct vole to si kup ;-)
Haha, já se vždycky zdráhám položit takto přesně dotaz, abych nebyl podezříván z ignorance si cokoliv nastudovat. Taky to většinou končí hromadícíma se komponentama na stole, cenou v násobcích původodního originálního řešení:)) A kdyby to šlo, tak bych byl za nějaké konkrétní parametry taky rád:)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2020, 10:51

Momentove omezeni ty serva umej sbad vsechny

Ten bldc jsem provozoval. Taktez original DC, taktez asynchronak atd... a nakonec ac servo s driverem.
Mohu tedy porovnat a mluvim ze zkusenosti. Prosel jsem si vsim zde zminenym osobne na vlastni kuzi.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2020, 10:56

robokop píše: 25. 4. 2020, 10:49 Na tohle uplne nemam kapacity. Budto to chces levne tak si holt ke kazdemu inzeratu zde se servem dohledas jeho pdf a urcis zda je spravne k tvemu ucelu. Co hledat jsem zde napsal.
A nebo muzu doorucit klasicky novy set ktery si muzes koupit prez eshop ale cena se ti nebude libit takze je to bezpredmetne.
Filipe jenže pochop, že já nemám ani ánung o tom co je pro mne vhodné, protože nemůžu mít Tvoje znalosti a zkušenosti. ;-)
Na druhou stranu pokud sem dáš odkaz na nové řešení z eshopu bude to už konkrétní mustr co hledat.
To že to bude stát ranec je mi jasné. Díky za nakopnutí správným směrem! ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2020, 10:59

No tak treba u delty si najdi set serva s asda-b2 ten by mel umet jak step dir tak analog coz te presne zajima. No a pak vhodbe napajeci napeti. Tj 230V a vykon dle tveho soustruhu.
Nic vic nepotrebujes vedet. Zadna absolutne zadna veda v tom neni.

Kdyz to das do elektriky a v parametrech jeden prepnes podle toho zda to chces ridit step dir nebo napetim. Propojis jednu klemu pro servo on.
Tak pak uz jen pripojis ten potak v ref a uz se to toci pozadovanou rychlosti.
Vyhodou je ze kdyz ten potak das na nulu takze pozadujes nulovou rychlost tak ze to bude zabrzdene stat a kdyz se s tim pokusis mechanicky pootocit bude se to branit maximalnim svym vykonem tj. Drzet polohu
Přílohy
delta-ia-asdab2umen20141217-77-638.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Despo
Příspěvky: 53
Registrován: 13. 12. 2014, 10:23

25. 4. 2020, 11:11

robokop píše: 25. 4. 2020, 10:59 No tak treba u delty si najdi set serva s asda-b2 ten by mel umet jak step dir tak analog coz te presne zajima. No a pak vhodbe napajeci napeti. Tj 230V a vykon dle tveho soustruhu.
Nic vic nepotrebujes vedet. Zadna absolutne zadna veda v tom neni.
Už to čtu, díky. Opravdu to vypadá jako dobré řešení. Budu vyhlížet, až se něco objeví v bazaru...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2020, 11:21

Jak moc se se dají serva přetočit?
Maximální otáčky co jsem našel na Profconu jsou 3000 ot/min
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2020, 11:30

Mně by se tam líbilo tohle servo:
https://www.damencnc.com/en/ac-servo-mo ... #gallery-2
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 4. 2020, 11:40

Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 335
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

25. 4. 2020, 12:04

Ja riesim momentalne podobny problem,
Na malom cinskom sustruhu uz ale mam kovove prevody a aj FM a asyn. motor.
Prevodovku chcem vyhodit a nahradit to priamym nahonom cez remen na vreteno. Obavam som sa vsak, ze asynchronny motor nebude mat v nizsich otackach dostatocny moment.
Vymena za servo by to urcite vyriesila.
Od vymeny ocakavam tichsi chod a kludnejsi rez, hlavne pri prerusovanom reze je ta prevodovka pocut.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2020, 12:07

Ahoj, kup starší asynchronní motor kolem 300W, přidělej ho zezadu k soustruhu a k němu frekvenční měnič. Když pohlídáš inzeráty, vejdeš se celkově 2500,-.
A bude to bez problémů a napořád :)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 4. 2020, 12:21

Jen pár praktickejch připomínek. Koupil jsem si po bazarech dvě různá serva, když jsem se chystal přestavovat MN80. Cena jak píše Robokop cca 3-4 litry vč driveru. Obě byly nějakou dobu funkční, i když to první 550W na 220 V stř. nějaký Japonec, podle prodejce připojené pouze na testování a takové ty kydy. Fungovalo týden na starém steperu s magnetickou brzdou. Už po hodině chodu jsi na něm neudržel ruku a myslím že třetí den vyhodilo pojistky v celém baráku. Po demontáži jsem zjistil že. Ložiska jsou suchá a orezlá a hlavně na rotoru byl datum 2001, tedy jen zlehka otestované. V driveru byla většina kondenzátorů na 200 a 220V, tedy určitě né na 220V střídavých. Druhé servo vypadalo lépe, ale driver byl na 3x115V a jel jsem kvůli němu do Plzně, tedy ztracená půlka dne. Nakonec jsem koupil Omrona + driver nový od člena tohoto fóra. Vcelku za levno, sehnal jsem i konektory a pocity při testu jednoznačně dobré. Ale i tady je jedno ALE, můj testovač ze stepperu ho po necelé hoďce ohřál na 87°C a stejný asynchron 2800ot 500W šel na pouhých 56°C při cca stejných točkách a stejném zatížení a stejném výkonu motoru. Nemám "motorové" vzdělání, ale blbej selskej rozum mi poradil, dej tam ten asynchron. Jeho jediná nevýhoda je cca dvojnásobná velikost a druhá, že nemohu podle libosti polohovat vřeteno. Frekvenčák s brzdným odporem motor zastaví na pětníku, tím že je to vektor, tak i při 15 otáčkách za minutu ti ulomí obě ruce a nehřeje. Mám tam nastavený spínač na 85°C , kdy mi to pustí 2 větráky a případně při 88°C je to přepne na plné kule. Za ty cca 3 roky se mi pustily jenom jednou, protože jsem řezal stovku závitů M10x0,75 do nerezi.
Závěr? Bazarovka je fakt sázka do loterie a je spíš potřeba počítat s ojebem. Běžné servo je většinou výrazně menší než motor o stejném výkonu, PROČ?? kosmické materiály to nebudou. Asi dává smysl vřetenové servo s měničem, ale je to randál a sebemenší oprava taky. A pak už zbývá pouze ten asynchroňák a nebo všemocný pračkový motor Ve všech případech je ale nutná určitá nemalá znalost elektrotechniky. :mrgreen:
Článek jsem napsal pro odlehčení "moribundusové" pandemie.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2020, 12:26

Jak jsem psal ty profcomy maji nominal moment na 3k rpm a jdou do 5k rpm

Na to napeti je treba dat pozor to jsem tu take psal

Jinak provozuji i starsi serva k plne spokojenosti. Prave na ty vretena. Na osu davam nova.
Na bf20 jsem daval 300W asynchronak. Krom toho ze se tam tak tak vesel tak je problem s kroutakem od spoda, je zalostny i s vektorem. A s max otackami ktere taky nejdou do nekonecna. Za me tento pokus moc dobre nevysel. Priste servicko.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 4. 2020, 6:26

Niekto tu daval, motor z sijacieho stroja je tu aj vlakno o tom.
Tu mas 750w a maju aj 550 w
http://www.kapex.sk/kapex/eshop/19-1-Mo ... servomotor
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“