Pomoc s výběrem motoru s plynulou regulací od 0,8–100 ot/min? Svařovací polohovadlo, moment už od nuly, více viz skica.

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

7. 6. 2020, 8:42

Dobrý den,
hledám motor pro rotační svařovací polohovadlo (jakoby běžný horizontální soustruh - viz skica). Zároveň to má sloužit jako vyvažovací stroj. Proto je nutné mít otáčky od 0,8 ot/min do 100 ot/min; horní hranice by stačila možná jen 50 ot/min. Jde mi o co nejlevnější řešení, proto jsem zvažoval tyto možnosti:
  • Stěračový motorek - z nákladního automobilu, maximální otáčky 53 ot/min, ale co jsem zkoušel PWM regulaci, tak jsem se dostal na minimální otáčky cca 3 ot/min - což nevyhovuje, ale možná mám jenom špatnou PWM regulaci
- Ještě jsem našel motorek na 24VDC podobný stěračovýmu, který má 120 ot/min, 2Nm, 4,5 A – u něj je možný, že bych se po zpřevodování na maximální rychlost 50 ot/min mohl dostat na 0,8 ot/min, ale jestli bude mít motor při takto nízkých otáčkách ještě vůbec sílu roztočit vřeteno.
  • Krokový motor - našel jsem tento motor: https://cnclab.cz/produkt/nema-23-kroko ... 2-8a-2-6v/
    Ale s krokovým motorkem nemám moc zkušenosti, musel bych použít určitě driver (cncshop), ke kterému bych připojil už samotný potenciometr (0-5V) a mohl tím měnit otáčky.
  • Asynchronní motor 1-fáz/3-fáz - u obou si myslím, že ani po zpřevodování a s použitím frekv. měniče se nedostanu na 0,8 RPM
Zátěž ve vřeteni bude max 70 kg, ovládání nejlépe potenciometrem. Nejvíce se mi líbí obyčejné DC motory, je to jednoduché, ale tady to už na ně bude moc. Případně nenapadá vás způsob, jak jednoduše mechanicky (kromě přehazování řemenů) měnit převodový poměr? Variátory se většinou dělají pro větší výkony a obsluha určitě bude chtít co nejjednodušší ovládání stroje :-)

Děkuji předem za všechny rady a doporučení. Hezký den.
skica.JPG
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 6. 2020, 9:03

pocitově se mi nezamlouvá myšlenka spojit svařování a měření/vyvažování do jednoho udělátka - jde o dost rozdílné požadavky na konstrukci

jinak DC motor s potřebou regulace jsem kupoval zde
https://www.dcmotory.cz/dc-motory-plane ... pg421.html
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2020, 12:12

chb píše: 7. 6. 2020, 9:03 pocitově se mi nezamlouvá myšlenka spojit svařování a měření/vyvažování do jednoho udělátka - jde o dost rozdílné požadavky na konstrukci
...
Možná by to šlo jednoduše řešit dvojitýma řemeničkami. Pro svařování dát převod řemenu "dopomala", na vyvažování "dorychla".
Pak by nebyl tak velký nárok na rozsah regulace.
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

8. 6. 2020, 9:01

> chb

Je to pro známého, pro vyvažování se mechanicky odpojí motor od hřídele, takže statické vyvažování bude moci normálně probíhat. Vyšší otáčky chce jenom kvůli tomu, aby si ověřil, že má dobře hřídel upnutou v ose - bude se jednat o poloosy atd..

DC motor aby uměl tento rozsah asi nepřipadá v úvahu, asynchronní motor s měničem by se trápil (musel by jít od 2 Hz - 200 Hz), tak asi zbývá krokový motor.

Motor např. tento: Nema 34, 12 Nm
http://www.cncshop.cz/86hs120-krokovy-2 ... motor-12nm

Driver tento: DM805-AI
http://www.cncshop.cz/dm805-ai-driver-p ... govy-vstup (+patřičný zdroj)

Tato sestava by mohla nejspíše vyhovovat, ale nemám žádnou zkušenost s tímto driverem. Lze do analogového vstupu přidat potenciometr, a tím měnit otáčky. Lze nějak nastavit MIN a MAX otáčky? Chápu dobře, když jeden krok je 1,8°, tak pro 1 ot/min motor udělá 200 kroků za minutu? Lze u tohoto driveru nastavit jemnější dělení? Lze k němu doplnit tlačítko na reverzování, nebo se dá v případě použití bez PC řídit jenom potenciometrem (přivedu napětí na zdroj a potenciometrem nastavuji otáčky)? Díky moc za rady, z jiné diskuze vím, že máte pane chb s tímto driverem zkušenosti :)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 6. 2020, 10:27

george13 píše: 8. 6. 2020, 9:01 > chb

Je to pro známého, pro vyvažování se mechanicky odpojí motor od hřídele, takže statické vyvažování bude moci normálně probíhat. Vyšší otáčky chce jenom kvůli tomu, aby si ověřil, že má dobře hřídel upnutou v ose - bude se jednat o poloosy atd..
na ověření upnutí hřídele bych nechal malé otáčky/ nebo odpojeno a hodinky
pokud nepotřebuje vyšší otáčky na vyvažování, dej z odkazu DC motor s vhodnou převodovkou na malé otáčky - dle zbytku konstrukce, levné PWM řízení a je to za pár Kč hotové.

Pokud přeci jen potřebuje na něco vyšší otáčky (a připouštíš rozpojení převodu) - zvol vhodně 2 řemenice aby se moc neměnila délka řemínku

sestava KM a driver z tvého odkazu jde řídit potenciometrem - od - do by jistě šlo nastavit předřadnými odpory. Bohužel v tomto zapojení driver neumí mikrokroky = trpí to dost rezonancemi = otáčky pak volíš ne dle požadavku, ale víc podle toho, kde to méně drnčí. Toto bych na tuto aplikaci nedoporučoval. KM obecně je do aplikací, kde potřebuji zastavit na pozici - tam kde potřebuji řídit otáčky, je snadnější použít DC motor.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Trevor2
Příspěvky: 113
Registrován: 29. 9. 2019, 8:55

8. 6. 2020, 6:10

Ten dc motor by to mal zvládnuť ale aby to chodilo v takých malých otáčkach tak je tam asi potrebná spätná vezba, pretože to bude s rôznou váhou materiálu dosť kolísať. Treba tam dat jednoduchý encoder alebo hall a reguláciu ktorá vie ísť so senzorom.
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

8. 6. 2020, 7:52

Zkoušel jsem stěračový motorek 50 ot/min a aby byl ještě slušný moment, tak minimální otáčky byly 2.8 ot/min. Takže abych dosáhl zpřevodovaním minimálních otáček 0.8 ot/min, maximální otáčky budou "jen" 14 ot/min. Takže první převod udělám 1:3.5 a druhý už 1:1. Řemen aby byl stejně dlouhý a aby mohla být jedna napínací kladka, kterou se zároveň bude "vyřazovat pohon pro vyvažování. Nic lepšího a zároveň levného asi vymyslet nelze.
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

8. 6. 2020, 8:34

Alebo dve remenice na lożiskách prepínané zubovou spojkov.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

8. 6. 2020, 9:22

Mylan píše: 8. 6. 2020, 8:34 Alebo dve remenice na lożiskách prepínané zubovou spojkov.
To je dobrý nápad. Pak bych mohl dát i ozubený řemen a netrpěly by tolik ložiska. Máte tip, kde ji hledat? Ideální by bylo, aby byla jakoby oboustranná, aby prostřední poloha byla "vyřazeno". Přinejhorším to zkreslím a nechám vyrobit, ale třeba se něco takového už vyrábí.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

8. 6. 2020, 9:43

určite sa niečo také nájde v prevodovke každého auta, prípadne traktoru.
na vrakovisku by to bolo možno aj zadarmo.
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

14. 6. 2020, 9:19

Ještě mám jeden dotaz. Jakým způsobem ochránit elektroniku a motor před svařovacím proudem? Kostra bude umístěna vždy v blízkosti svaru, ale i tak se může stát, že třeba bude místo zkorodované a proud si bude hledat cestu přes hřídel, rám až k motoru, který musí být pevně spojen s rámem. Je třeba se toho obávat? Zdroj umístím na plexisklo, ale motor bude muset přes šrouby do rámu. Taky nevím, jestli mám uzemnit PEN celou konstrukci - aby zase nevznikl problém, že se svařovací proud dostane na motor a přes PEN to odpálí elektroniku a zdroj. Máte někdo tip nebo zkušenost? Díky :-)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 6. 2020, 9:45

A co malinko hledat, na trubce je nekolik desitek videi na tohle tema, co se inspirovat treba tady cca pata minuta?

https://youtu.be/BaUO8CMOS5I
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

14. 6. 2020, 11:20

Já jsem si pořídil tohle, na posuv stolu a maká to bezvadně.
https://www.banggood.com/cs/220V-15W-AC ... rehouse=CN
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

14. 6. 2020, 12:18

Ten vypadá dobře. To by šlo nějak přibrastlit na trapézové šroub na soustruh, podobně, jak to má třeba Hardinge.
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

14. 6. 2020, 5:30

Charon píše: 14. 6. 2020, 9:45 A co malinko hledat, na trubce je nekolik desitek videi na tohle tema, co se inspirovat treba tady cca pata minuta?

https://youtu.be/BaUO8CMOS5I
Díky za video, koukal jsem na něj. Tímto se vyřeší možnost poškození ložisek. Ale jelikož bude moci proud proudit na rám, budu muset odizolovat motor a elektroniku (to nebude problém) a zároveň vodič PE ze sítě budu muset připojit jenom ke zdroji (který je taky izolovaný) a už ne k samotnému rámu. Tudíž v případě možného setkání fáze s rámem stroje je ten stroj nebezpečný pro obsluhu, ale ložiska by měla běžný provoz přežít...chápu to správně, nebo jsem úplně mimo? :-)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“