Projekt: Přebíjecí lis

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

6. 9. 2020, 3:00

milan584 píše: 6. 9. 2020, 7:25 ještě jedna poznámka - vřele bych doporučoval těm, "co pro ně je to jednoduché řešení pomocí měření proudu do motoru" se zkusit seznámil s legislativou pro provoz klikových lisů (tj, jestli lze bezpečně provozovat klikový lis kde lisovací síla je řízena pouze jakýmkoli měřením na pohonu).
hmmm ja by som to ako lis nedefinoval ale ako plnicku. A mame hned prvy pravny nazor.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

6. 9. 2020, 4:04

Dawe: Tvůj nápad zní také dobře, nad aktuátorem jsem také uvažoval, ale pak jsem to zamítl kvůli vysoké stavební výšce. Mám Hornady lis, ten by šel upravit, ale nechám si ho na tolik nepoužívané ráže.
Když na něm jedu puškové, tak je formátuji v jednooperáku. V novém lisu chci jet jen lugry, takže tam bude hlavní problémy dělat zápalkování, hádám. A nejsem si úplně jistý, jestli jsem schopen to vyrobit tak, že mechanika bude na 100%.

Z toho co jsem si zatím přečetl, tak by pro mě bylo výhodnější použití serva na přímo. Na jedné straně setrvačníku větší ozubené kolo, vedle servo a malé kolo. Řízení přes k tomu určený driver, měnič, a na lisu pak umístěné senzory (krajní polohy, zápalkování, indexace, stav prachu v NBC, prach v prachovnici, střely a nábojnice). Je tak?

Robokop má pravdu. Tyhle "autodrive" doplňky dělá jak dillon, tak pár dalších výrobců. Pokud vím, tak tyhle doplňkové pohony neřeší přetížení stroje. Prostě to ten zmetek schroupne a zbytek se vytřídí po skončení práce. Jenže Dillon 1050 (inspirace pro můj projekt) je velmi dobrý lis, mechanicky funguje na 99,9%. Já to nebudu mít zřejmě tak dobře odladěné.
Kamarád má právě Dillon 1050 s autodrivem, takže u něj budu brát rozměry a míry pro svůj projekt.

HellGrip: Souhlasím. Přebíjecí lis je zaběhnutý název ve střelecké komunitě. V té strojařské by se to mělo jmenovat správně třeba "kompletovací stroj" nebo "plnící zařízení". Lis podle strojírenských norem to není.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 9. 2020, 8:15

Aris píše: 6. 9. 2020, 4:04 Dawe: Tvůj nápad zní také dobře, nad aktuátorem jsem také uvažoval, ale pak jsem to zamítl kvůli vysoké stavební výšce. ...
Chapu, ja to mel naopak, dole spousta mista, ale vedle lisu ne.

V novém lisu chci jet jen lugry, takže tam bude hlavní problémy dělat zápalkování, hádám.
Nejspis ano, Luger je celkove vzato nejmene problemovy.
edit> vlastne jeste jedna vec me zlobila, vetsi rozptyl OAL (paradoxne jinak bezproblemovy parametr) pri vyssich rychlostech prebijeni. Kdyz jsem zvysoval tempo nad toho cca pul Hz, tak se mi zvysoval rozptyl OAL az na nejakeho pul milimetru. Presnou pricinu a mechanismus problemu jsem nehledal, jednoduse jsem trochu zpomalil.
Na jedné straně setrvačníku větší ozubené kolo, vedle servo a malé kolo. Řízení přes k tomu určený driver, měnič, a na lisu pak umístěné senzory ...
Jo, pro ten tvuj koncept to bude spravne. Jen bych si dal zalezet na volbe toho driveru a serva. Chapu to tak, ze se tedy bude jednat o synchronni AC servo, nikoliv indukcni asynchronak s VFD jak jsi uvazoval puvodne.
Ale misto ozubeni bych uvazoval o remenicich pro drazkovany remen. Bude to tissi a flexibilnejsi co do vzajemne polohy. Zaroven to neni tak "tvrdy" prevod, coz se u prebijeni hodi. Myslim ze i Dillon ma ten Autodrive podobne zprevodovany.
Ohledne prebijeci sensoriky mam jen malo praktickych zkusenosti, protoze jsem to prave resil tim proudovym supervisorem. Jediny sensor ktery jsem nakonec pouzival byla kamera ktera kontrolovala pritomnost (nikoliv ale mnozstvi) prachu v nabojci na pozici za prachovaci matrici. Kdyz detekovala dno nabojnice a nikoliv prach v ni, tak se proces pozastavil. Pouzival jsem pro tu opticou kontrolu sw NI VIsion, to byl jeden z duvodu ze jsem si zvolil tu NI platformu.

Robokop má pravdu. Tyhle "autodrive" doplňky dělá jak dillon...
...
HellGrip: Souhlasím. Přebíjecí lis je zaběhnutý název ve střelecké komunitě. V té strojařské by se to mělo jmenovat správně třeba "kompletovací stroj" nebo "plnící zařízení". Lis podle strojírenských norem to není.
Timhle ani neztracejte cas. Ve vztahu k prebijeni bylo "doporuceni" toho chytraka na konci minule stranky uplne nesmyslne. Ten 100% neprebiji, jinak by to nemohl ani napsat. Legislativu upravujici prebijeni snad zna kazdy drzitel ZP. :roll:
Naposledy upravil(a) Dawe dne 12. 9. 2020, 3:54, celkem upraveno 3 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 9. 2020, 8:16

milan584 píše: 6. 9. 2020, 7:20 On tam ale klikový mechanismus MÁ a JASNĚ to hned v prvním příspěvku (dotazu) píše.
Takže ty mu radíš aby ho to zabilo :shock: - viz k čemu MUSÍ zákonitě dojít, když to udělá tak, jak jsi mu to poradil :shock: .
TYhle JaSnovIdecke BLaBoly nEmyslis zCela vazne, ze ne?!
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 1. 2021, 6:46

Aris> jak jsi pokrocil s lisem? Mas uz hotovou mechaniku?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 1. 2021, 6:55

Zdovolením oživím a dám sem, tématicky to snad autorovi nevadí. Spachali jsme sušilky z 6063 a jsou užasný, bohužel vyhazovač tohle máslo strašně ohlodává. Mosaz je zbytečně drahá, stejně těžká jako ocel a v malém množství ještě hůře sehnatelná než Alu máslo. Myslíte Sokolíci profíci, že ocelová (ve finale pozinkovaná) sušilka je čunárna v moderních hračkách nebo síla, kterou je doražena ničemu bez tlaku hoření nevadí ??
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

7. 1. 2021, 7:13

Ahoj asi to nevadi, ale pri "zavade", kdyz ji skripnes slabym pohybem, bych mel strach ze neco poskrabe nebo huř. Ja bych volil mosaz, zkus Alese, ma zbytky mosazi z vyroby a dava je za srotovou cenu, za coz mu jeste jednou dekuji.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

7. 1. 2021, 8:05

Dawe píše: 7. 1. 2021, 6:46 Aris> jak jsi pokrocil s lisem? Mas uz hotovou mechaniku?
Zatím jsem ve fázi vylepšování návrhu. A rozhodl jsem se pořídit si frézku, takže dám přednost výrobě in house před dodavatelským řešením. Než se dostanu k výrobě, tak to ještě nějaký čas potrvá.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 1. 2021, 4:48

elbarto> ja bych pozink. ocelovou variantu urcite nechtel. I kdyz strilim obcas i ocelove Barnauly .223 Rem, tak bych mel blbej pocit. Jak je resena zapalka? Nebo necvakas?
Pro sebe jem si tisknul na 3D tiskarne susilky 9x19 a 223 z karbonoveho kompozitu a celkem to drzelo. Pochopitelne se po nekolika desitkach vyhozeni ulomil lem. Chystal jsem se to jeste vylepsit a tiskout to multimaterialove abych mel mekkou "zapalku" ale tvrde a pevne telo. Ale jeste jsem se k tomu nedostal.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“