Servomotory z šicích strojů, Texi Power a jiné malé BLDC motory, rady a zkušenosti z přestaveb.

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

1. 4. 2021, 7:03

Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 7. 2022, 3:03

Tau píše: 9. 7. 2022, 2:07
Zdenek Valter píše: 9. 7. 2022, 1:27
Tau píše: 9. 7. 2022, 12:52 Já šel trochu jinou cestou (hlavně kvůli ceně) a pořídil jsem si onen kit pro šicí stroje: https://www.aliexpress.com/item/1005004106654003.html?
Hřídel motoru byla 15mm, motor jsem nerozebíral, upnul jej vč. statoru a osoustružil ji na 8mm. Motor je na původním místě, držák jsem vyráběl, použil jsem menší řemeničku, nejnižší možné otáčky na vřeteni jsou nyní 60 ot/min. Mechanickou převodovku jsem zachoval, převodová kola jsou ocelová v modulu M1,5, vřeteník má olejovou náplň. Regulaci motoru vč. ovládání jsem vestavěl do stávajícího krytu, který jsem pouze upravil (je to ABS, dá se to dobře lepit i lakovat. Ovládání jsem okopíroval z DE fóra: https://forum.zerspanungsbude.net/viewt ... 6&start=10, trochu jsem laboroval s potenciometrem (je v prachotěsné variantě) a s odpory.
Nedostatky:
nelze snížit otáčky vřetene pod 60ot/min.
přepínání smyslu otáčení je dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.
na display jsou zobrazeny otáčky motoru, nikoliv vřetena a musím je přepočítávat
Výhody:
cena - před dvěma měsíci stál kit 2000 Kč.
dokonale prachotěsné
Promiň, ale právě zkušenosti lidí s pohonem pro šicí stroje - sice i zde vychvalované ale nikým nepublikované - mne přivedli na myšlenku využít tohoto kitu.
Další věcí je, že kit by měl jít vyměnit s minimálním dílenským vybavením, zejména tehdy když je soustruh vyřazen.
Bohužel jsem narazil i na negativní zkušenosti testone problém s regulací tohoto pohonu a i Ty sám na ní upozorňuješ.
Rád bych aby se tohle vlákno věnovalo jen tomu kitu nebo jeho variantám.
Pokud chceš představit své řešení blíže založ si vlastní vlákno.
Rád si tam o tom přečtu více. ;-)
BTW BLDC motor použitý v kitu má taky uzavřený plášť ;-)
Ve Tvém kitu je prachotěsný jenom motor - přepínač smyslu otáčení a potenciometr máš obyčejné bez zvýšené odolnosti - dej si na to pozor, byla by to drahá oprava. To byl jeden z důvodů, proč jsem odmítl Tvoje řešení a hledal jiné - litina hodně práší a používám i brusné vřeteno. U původní regulace jsem již dvakrát měnil poťák (reverzací při závitování dostal moc zabrat) a jednou i přepínač.
Prezentovat svoje řešení nepotřebuji, aplikoval jsem pouze nápady z CZ, UK, USA a DE fór, nic vlastního převratného na soustruhu nemám.
Fajn, přesouvám odpověď sem, abych neplevelil své vlákno jinou tematikou, která patří podle mne sem!!
Nechápu tvou poznámku o prachotěsných provedení, ale zejména není z Tvých příspěvků zřejmé, na jaký žes to soustruh aplikoval?
Co se týče provedení potenciometru a přepínače už jsem jich taky pár vyměňoval, ale nebylo to kvůli prachu.
A drahá oprava to tedy rozhodně nebyla.
Ještě poznámka oba tyto prvky jsou mimo jiné pod dalším krytem a jedině potenciometr není přímo prachu odolný.
Jedinou Tvou výhodou je levný pohon.
Ostatní jsou z hlediska komplikace spojené s instalací motoru jen nevýhody, pro někoho bez pořádného vybavení nepřekonatelné.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Tau
Příspěvky: 3
Registrován: 9. 7. 2022, 12:24

10. 7. 2022, 6:23

Opravdu jsem Ti nechtěl kazit Tvoje vlákno ani Tvoji radost. Pokud budeš cítit potřebu, klidně si své vlákno promaž. Hádat se s Tebou fakt nepotřebuji. Naopak Ti popřeji hodně spokojenosti s Tvojí volbou.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 7. 2022, 7:06

Tau píše: 10. 7. 2022, 6:23 Opravdu jsem Ti nechtěl kazit Tvoje vlákno ani Tvoji radost. Pokud budeš cítit potřebu, klidně si své vlákno promaž. Hádat se s Tebou fakt nepotřebuji. Naopak Ti popřeji hodně spokojenosti s Tvojí volbou.
Mazat Tvé příspěvky nemohu a ani nechci ;-).
Jen chci aby se to vlákno týkalo jen přestavby s kitem určeným přímo pro tu přestavbu malých číňánků.
Jiná zajímavá řešení si přece každý rád prohlédne a inspiruje se, proto jsem Tě vyzýval abys své řešení publikoval.
Podobně tu v jiném vlákně Jiri Salac píše, že chce pohonem pro šicí stroje pohánět MN80.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“