Ucinnik 3f motora

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 2. 2021, 1:31

ten účinník je pekná sviňa.
známy raz montoval na jednu výrobnú linku cca 50ks neóniek. všetko (prúd) navrhli na kompenzované svietidlá, ale dodávateľ im dodal nekompenzované. potom nevyhovoval istič, prívodné káble a pod. dorábali kompenzáciu, len si nepamätám, či do každého svietidla, alebo len jednu centrálnu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2021, 1:44

milan584 píše: 6. 2. 2021, 11:39 Tohle by si hlavně měli přečíst ti, co mají vysoké sebevědomí, ostatní jsou pro ně idioti a pak sami ... navrhnou výkonový diodový násobič napětí......
Možná jsem jen vztahovačnej, ale pokud čirou náhodou narážíš na mne, tak bych tě chtěl jen upozornit, milý děde Vševěde, že ti od začátku uniká docela podstatný detail: já jsem nic nenavrhl, já jsem jen odhadl, co v daném měniči navrhl někdo jiný. Navíc to vypadá, že jsem to odhadl správně. Jinak škoda, že jsi se z tématu vypařil, aniž bys nám vysvětlil, jak je to s tím jističem.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

6. 2. 2021, 7:44

dakujem vsetkym za cas a ochotu vzdelavat ma :)
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2021, 8:32

Aj ja by som sa rad privzdelal :) mam 2 otazky:

1. Chapem to tak ze jalovy prud moze takisto vyhadzovat istic? Ci ako sa prejavi to, ze mam vo fabrike moc male cos fi?
2. Aky typ zataze je vstup frekv. menica? Je tam mostik +kondenzator. Je to kapacitna zataz tym padom?

Dakujem a pekny vecer
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

6. 2. 2021, 8:54

OompaLoompa píše: 5. 2. 2021, 9:22 Prúd je pri nízkej záťaži síce vysoký, no jeho priebeh za priebehom napätia mešká (fázový posun)
vybavila sa mi poučka zo školy :
Cievka je ako dievka, najprv napätie a potom prúd
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 2. 2021, 9:55

PBr píše: 6. 2. 2021, 8:32 Aj ja by som sa rad privzdelal :) mam 2 otazky:

1. Chapem to tak ze jalovy prud moze takisto vyhadzovat istic? Ci ako sa prejavi to, ze mam vo fabrike moc male cos fi?
2. Aky typ zataze je vstup frekv. menica? Je tam mostik +kondenzator. Je to kapacitna zataz tym padom?

Dakujem a pekny vecer
Podla mojich neelektrikarskych vedomosti istic nerozlisuje aky prud. Jalovy alebo cinny, ak je vysoky, tak cvakne.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 2. 2021, 11:45

milan584 píše: 6. 2. 2021, 11:39 Tohle by si hlavně měli přečíst ti, co mají vysoké sebevědomí, ostatní jsou pro ně idioti a pak sami změří proud do úhlový brusky (navrhnou výkonový diodový násobič napětí...... příkladů by se našlo spousta) a sebevědomě prohlásí, že "úhlová bruska na 230V má příkon 500W :mrgreen: naprázdno".
Ty se porad vozis po tech 500W co uvadel Mex, coz je ale uplne bezna hodnota. Pro nezabehnutou nebo naopak hodne jetou 1kW 125mm brusku nameris prikon 500W naprazdno jak nic. Nekdy i vice, kdyz bude studene mazivo prevodovky. U vetsich 2kW 230mm brusek klidne pres 800W a to je porad pro brusku co jeste maze. Pricemz ucinik s tim nema vubec co delat. Kdybys nebyl linej merit , tak to davno vis, mozna by ti pak i doklaplo, kde se ten vykon mari a proc.
A komentar o sebevedomi a zpusobu komunikace povazuju od tebe za vtip, to se jinak ani brat neda.

edit> priklad na foto realny prikon 2kW flexy, nove. :wink: a
Přílohy
flexky naprazdno prikon.jpg
Naposledy upravil(a) Dawe dne 8. 2. 2021, 3:51, celkem upraveno 1 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

7. 2. 2021, 8:29

PBr píše: 6. 2. 2021, 8:32 Aj ja by som sa rad privzdelal :) mam 2 otazky:

1. Chapem to tak ze jalovy prud moze takisto vyhadzovat istic? Ci ako sa prejavi to, ze mam vo fabrike moc male cos fi?
2. Aky typ zataze je vstup frekv. menica? Je tam mostik +kondenzator. Je to kapacitna zataz tym padom?

Dakujem a pekny vecer
1) Ano vyhazuje to jistič. Jistič nerozpozná jalový proud od činného.
Elektroměr to pozná a napočítá jen činný. Pro podnikové odběry je osazen složitější elektroměr, který to pozná a počítá zvlášť činný a jalový výkon. A v případě, že je jalový výkon v měsíci překročen, tak přijde tučná pokutička.
Osobně jsem to řešil u sedláka, který provozuje 22kW motory na fukar na seno a šroťák - při provozu stačilo doma zapnout rychlovarnou konvici nebo něco podobného a padnul domovní jistič. Stačilo k motoru připojit přes stykač kompenzační kondenzátor a časové relé a hned člověk ušetřil na přívodu cca 8 Ampér. Na účtu za elektriku se to neprojevilo.

2) Většina slušných měničů má ještě tlumivku nebo u větších měničů řízený usměrňovač a vůči síti se tváří jako kapacitní zátěž s účinníkem 0,9 až 1. Jalový výkon motoru běhá jenom mezi motorem a kondenzátory v měniči a spousta elektrikářů se pak diví, že při zkoušce naprázdno do motoru z měniče tečou desítky ampérů a ze sítě do měniče třeba jen jedna ampéra.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2021, 9:22

Dakujem za objasnenie.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 2. 2021, 11:10

r4cv píše: 6. 2. 2021, 1:31 ten účinník je pekná sviňa.
známy raz montoval na jednu výrobnú linku cca 50ks neóniek. všetko (prúd) navrhli na kompenzované svietidlá, ale dodávateľ im dodal nekompenzované. potom nevyhovoval istič, prívodné káble a pod. dorábali kompenzáciu, len si nepamätám, či do každého svietidla, alebo len jednu centrálnu.
Je. Navíc je třeba si uvědomit, že třeba dimenzování velikosti stykačů pro spínání zářivkových sekcí je třeba velmi pečlivě volit podle typů a počtu těles (kompenzované/nekompenzované a jak) - viz tabulka str. 25
https://nizke-napeti.cz.abb.com/files/d ... tykace.pdf
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“