Měnič nebo rozběhátor na 22kw motor

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

3. 5. 2021, 5:35

Pipik píše: 3. 5. 2021, 2:35
doncarlos píše: 3. 5. 2021, 11:02 Ta mašina byla samozřejmě určena pro trvalý provoz pod plnou zátěží, pokud
to bude běhat jen omezenou dobu a nebudeš tam cpát metr široký dubový fošny,
tak určitě motor 11kW bude stačit
Tam se právě hodlají strkat metr široký dubový fošny... :? Mám pocit že to co má na dvorku je pár stromů z Amazonskýho pralesa, akorát že dubovýho...
Nu což, softstartér budiž. Zřejmě tam asi původně byly odpory, ale zmizely.
Jen by mě zajímalo jak jste přišli na to že poběží pouze na hvězdu, i přes to že má na štítku údaje pro obě varianty... :?:
Protože to tam je napsané. D/Y 230/380V znamená, že v zapojení do Delty trojúhelníka potřebuješ sdružené napětí 230V a pro zapojení Y pak 380V. Je to ruská a kubánská specialita.
Pro naši síť potřebuješ motor označený D/Y 400/690V ten může trvale běžet připojený do sítě v zapojení do trojúhelníka nebo trvale do hvězdy v průmyslové síti 690V. Na ten rozběh se využívá toho, že v hvězdě na 400V má vlastně podpětí a tím výrazně menší proud.
Tady bude asi nejlepší řešení se porozhlédnout po novějším motoru a udělat rozběh hvězda/trojúhelník. Bude to nakonec nejlevnější.
Spousta sedláků v poslední době přešla na výrobu balíků sena slámy a zbavují se fukarů na seno. V těch větších jsou právě MEZácké motory 22kW i s přepínačem D/Y. Pokud do nich nenatekla voda a nezrezla ložiska, tak jsou úplně v pohodě.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

3. 5. 2021, 5:38

Měřil jsi pěkně ale blbě. To, co vadí je strmá velmi krátká špička při zapínání/vypínaní tranzistorů. Pěkně ji třeba ukáže Scopemetr Fluke 123.
Pokud to byla stará teslácká sonda 100:1 tak ta to napětí krásně vyhladí a neuvidíš nic.
Mex píše: 3. 5. 2021, 5:09
salus píše: 3. 5. 2021, 4:50 Takovou kombinaci pro spouštění Y/D kdy na Y to poběží ze sítě a na D z trafa bych nechtěl realizovat. Ne že by to nešlo, ale je to zbytečně komplikované.
Ale to by snad ani nemělo smysl, ne? Proud v Y ze sítě by byl stejný, jako v D přes trafo na primáru toho trafa. Byl by případně omezen jen odporem vinutí toho trafa.

Poznámka k tomu provozu na frekvenčním měniči: teoreticky by to vinutí mělo být skutečně výrazně víc napěťově namáháno. Proto se dělají (hlavně teda spíš dřív dělaly) motory speciálně pro provoz na FM.
Taky jsem byl zastáncem téhle myšlenky.

Až jednou jsem si řekl, že to změřím.
No a byl jsem příjemně překvapený průběhem napětí na tom vinutí. I když nebyly použity žádné dodatečné tlumivky na výstupu nebo nějaké filtry, tak prakticky se to napětí chovalo úplně mravně. Takže od té doby celkem v klidu pouštím i staré motory na FM.
Nakonec nic jednoduššího: kdo máte osciloskop (a nejlépe i sondu 1:100), tak se koukněte sami.

K tomu motoru: kdyby to bylo moje, tak bych to minimálně na pokus zkusil přes nějaké odpory. Třeba i přes ty 2-plotýnkové vařiče (popůjčovat po kamarádech/příbuzných). Nebo si koupit kus tlustého odporového drátu a namotat ho třeba na cihlu.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2021, 5:40

Hoši, na takový rozběh jedině slanou vodu a hodně odvahy.
Pro mladší generaci, normálně se zasouvají tři tyče do nádob s vodou a nádoby jsou připojeny na svorky motoru.
Je to asi nejlevnější způsob rozběhu (a taky úrazu el. proudem).

Ovšem funguje to geniálně, na dně nádoby je svorka do které tyč nakonec zajede a je spojeno.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 5. 2021, 5:42

Cjuz píše: 3. 5. 2021, 5:40 Hoši, na takový rozběh jedině slanou vodu a hodně odvahy.
Pro mladší generaci, normálně se zasouvají tři tyče do nádob s vodou a nádoby jsou připojeny na svorky motoru.
Je to asi nejlevnější způsob rozběhu (a taky úrazu el. proudem).

Ovšem funguje to geniálně, na dně nádoby je svorka do které tyč nakonec zajede a je spojeno.
Videt u kazdeho retizkace - tedy jeste kdyz jsem chodil na poute :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

3. 5. 2021, 5:47

Thomeeque píše: 3. 5. 2021, 3:57
Selic píše: 3. 5. 2021, 10:52 Měničem takhle starý motor jenom odpálíš - bez připojeného filtru na výstupu.
Zažil jsi to někdy? Co se konkrétně stane?
Už jsem jich viděl docela dost. Cca polovina průraz izolace ve vinutí - mezi závity a jedno jedinkrát na kostru. Byly to motory starší něž z roku 1980. Motory od MEZu, Siemesu, ABB a AEG novější od roku 1980 bez problémů, pokud bylo správně zapojeno uzemnění a nastavena tepelná ochrana.
Druhá polovina motorů sežraná ložiska. Většinou byl problém, že to zapojoval chrobák truhlík, co se neobtěžoval podívat do návodu, a od druhého brouka pytlíka slyšel, že se stínění/uzemnění zapojuje jenom na jedné straně nebo zapojil PE z kabelu od motoru na měděnou PE sběrnu v rozvaděči místo na PE svorku měniče. Někde bych i našel fotku, jak jsme řízli dvě ložiska, jak byla krásně vyjiskřená.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 5. 2021, 6:03

Selic píše: 3. 5. 2021, 5:38 Měřil jsi pěkně ale blbě. To, co vadí je strmá velmi krátká špička při zapínání/vypínaní tranzistorů. Pěkně ji třeba ukáže Scopemetr Fluke 123.
Pokud to byla stará teslácká sonda 100:1 tak ta to napětí krásně vyhladí a neuvidíš nic.
Díky za uznání.
Víš, já se ve své praxi pohybuju na stovkách MHz, občas i na poli GHz. Takže věci pod MHz považuju ještě za skoro stejnosměrný signál. ;-)
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

3. 5. 2021, 7:33

Já mám mikrovlny jen jako hobby. S tím, že pod 1GHz je v podstatě vše stejnosměrný signál souhlasím. Nejsložitější věc, co jsem dělal byl retrofit vzorkovače Tektronix S4 + 7S12 z moderních součástek :)
S frekvenčáky mám jen 12ti letou zkušenost servis + oživování nových instalací.
Mex píše: 3. 5. 2021, 6:03
Selic píše: 3. 5. 2021, 5:38 Měřil jsi pěkně ale blbě. To, co vadí je strmá velmi krátká špička při zapínání/vypínaní tranzistorů. Pěkně ji třeba ukáže Scopemetr Fluke 123.
Pokud to byla stará teslácká sonda 100:1 tak ta to napětí krásně vyhladí a neuvidíš nic.
Díky za uznání.
Víš, já se ve své praxi pohybuju na stovkách MHz, občas i na poli GHz. Takže věci pod MHz považuju ještě za skoro stejnosměrný signál. ;-)
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 5. 2021, 7:42

Stym vykonom motora, 22kw ono to nahradit slsabsim moze byt problem, pac ten motor na stolarskych masinach je sprevodovany vecsinou do rychla, pac na drevo treba otacky. A pri zabere 1,2m doo je docela mazec. V stolarskej dielny maju motory od 5 do 11kw
Trevor2
Příspěvky: 113
Registrován: 29. 9. 2019, 8:55

3. 5. 2021, 9:39

:D Vidim, ze je zase veselo.

- pokus omyl - plotenky, slana voda atd

- overene riesenie - vymena motoru D/Y 400/690 plus stykacovy prepinac alebo softstarter za
500eur a nemusis robit nic, len zapojit kable.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 5. 2021, 9:44

Ono to asi spěchá, aby mohli ohoblovat tohle.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/les ... .seznam.cz
Omluva za OT, le nedalo mně to. :lol:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 5. 2021, 9:10

Josef píše: 3. 5. 2021, 9:44 Ono to asi spěchá, aby mohli ohoblovat tohle.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/les ... .seznam.cz
Omluva za OT, le nedalo mně to. :lol:
Musíš to tady práskat? :roll:
Potřebujem se toho rychle zbavit, no.... :?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 5. 2021, 9:25

Hele, asi blbá otázka, ale přecijen - má síť, co máte k dispozici, vůbec kapacitu pro 22kW zátěž?

Má celý ten stroj nějaké typové označení? Možná by se dalo dohledat originální zapojení..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 5. 2021, 10:35

Thomeeque píše: 4. 5. 2021, 9:25 Hele, asi blbá otázka, ale přecijen - má síť, co máte k dispozici, vůbec kapacitu pro 22kW zátěž?
Má celý ten stroj nějaké typové označení? Možná by se dalo dohledat originální zapojení..
Nějaký jméno stroje jsem hledal, ale nenašel. Doufám že se během repase najde nějaký kryt na kterém něco bude.
Stodola má přípojku 63A, což by dle vyjádření elektrikáře mělo být dostatečné i pro tento motor, pokud se ošetří rozběh. Dílna není zas tak velká, aby tam třeba tři lidi pracovali na třech strojích současně, ve skutečnosti poběží vždy tak maximálně ona hoblovka plus 2,5kw odsávání.

Zřejmě dojde na onu výměnu motoru. Nevíte někdo o nějakým sedlákovi co by měl někde v koutě onen již nepoužívaný 22kw motor z fukaru na seno, jak píšete? :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

4. 5. 2021, 10:57

63A rozběh hvězda trojúhelník zvládne. V nejhorším případě bude potřeba vyměnit jistič za nový nevyhřátý a poutahovat spoje po cestě k hoblovce.
U toho motoru při shánění ještě pozor - je to rychloběžný 2900 ot/min.
Pipik píše: 4. 5. 2021, 10:35
Thomeeque píše: 4. 5. 2021, 9:25 Hele, asi blbá otázka, ale přecijen - má síť, co máte k dispozici, vůbec kapacitu pro 22kW zátěž?
Má celý ten stroj nějaké typové označení? Možná by se dalo dohledat originální zapojení..
Nějaký jméno stroje jsem hledal, ale nenašel. Doufám že se během repase najde nějaký kryt na kterém něco bude.
Stodola má přípojku 63A, což by dle vyjádření elektrikáře mělo být dostatečné i pro tento motor, pokud se ošetří rozběh. Dílna není zas tak velká, aby tam třeba tři lidi pracovali na třech strojích současně, ve skutečnosti poběží vždy tak maximálně ona hoblovka plus 2,5kw odsávání.

Zřejmě dojde na onu výměnu motoru. Nevíte někdo o nějakým sedlákovi co by měl někde v koutě onen již nepoužívaný 22kw motor z fukaru na seno, jak píšete? :)
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

4. 5. 2021, 11:17

Pipik píše: 4. 5. 2021, 10:35 Zřejmě dojde na onu výměnu motoru. Nevíte někdo o nějakým sedlákovi co by měl někde v koutě onen již nepoužívaný 22kw motor z fukaru na seno, jak píšete? :)
Ten motor na hoblovce je patkový nebo přírubový? Co se týká toho sedláka s fukarem tak pochybuji, že na tom byl motor 22kW, co jsem viděl tak nejvyšší výkon motoru na senometech byl cca 11-12kW.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“