Zkušenosti elektrovřeteno HITECO

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

7. 5. 2021, 6:33

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat jestli někdo provozuje vřetena HITECO nebo má zkušenosti z jejich provozováním.
Mám vřeteno HITECO QE-1F 8,5/6 24 I30 NC CB.
1. Dělá mi starost stlačený vzduch který používám pro vřeteno, používám jenom klasický pístový kompresor, nemám žádnou sušičku vzduchu pouze filtry a odkalovače až po ten nejjemnější ( 0,01 µm) . Mám strach jestli se ve vřetenu nebude srážet voda popřípadě co může poškodit. Jaké s tím máte zkušenosti a jak dlouho takto provozované vřeteno vydrží.
2. Vřeteno používám na obrábění ocele, frézami malého průměru do D6mm a nepřekračuji výkon vřetene respektivě na mém stroji se ho ještě nepodařilo vytížit na víc jak 60% dle proudu. HITECO píše že to je na hliník, kompozity a dřevo zajímalo by mě jestli ocel může při těchto podmínkách dle zkušeností nějak poškodit. Frézuji s ním opravdu malé komponenty.
3. Na stroji používám na chlazení nástroje emulzi. Bohužel při vysokých otáčkách dokáže nástroj emulzi tak rozstřikovat že vznikne jakási mlha kterou pak nasává i ventilátor nahoře vřetena. Emulze je všude na svorkovnici i na tlačítku ruční výměny. Zajímalo by mě jestli se vřeteno může nějak poškodit , popřípadě jestli se takto vřeteno může používat s emulzí. Nebo doporučujete jiné systémy chlazení.

Děkuji
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 5. 2021, 8:14

V návodu k tomu nic není?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2021, 8:42

Tome, přidělej si na vřeteno ten ventilátor (dmychadlo s hadicí) a to bude stlačovat velkou plochou tu mlhu směrem k stolu. Vypadá to směšně, ale funguje skvěle. Stačí potrubní větrák cca 150-200mm.
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

9. 5. 2021, 8:12

Thomeeque píše: 7. 5. 2021, 8:14 V návodu k tomu nic není?
Díky za odpověď v návodu toho moc není vřeteno je krytí IP55 ale co s tím udělá ten olej je otázka to mě znervózňuje docela hodně. Z druhé strany jsem už pár mašin viděl a uvnitř je to zacákané úplně celé daleko hůře.
O kvalitě tlakového vzduchu tam je 3 °C ale to si myslím že je přehnané.
Proto se ptám na osobní zkušenosti.
Mrosconi píše: 7. 5. 2021, 8:42 Tome, přidělej si na vřeteno ten ventilátor (dmychadlo s hadicí) a to bude stlačovat velkou plochou tu mlhu směrem k stolu. Vypadá to směšně, ale funguje skvěle. Stačí potrubní větrák cca 150-200mm.
To je zajímaví zkusím to.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“