Motor vhodný pro autoposuv

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Hanz393
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 7. 2020, 9:34

19. 6. 2021, 8:44

Zdravím pánové, mohli by jste mi doporučit motor vhodný k výrobě autoposuvu na malém křížovém stolu Proma KRS 475 ?
Jedná se mi pouze o jednoduché ovládání pravá / levá , bez jakéhokoliv řízení PC apod. Tudíž krokový motor jsem zavrhl ( netuším zda-li se prodává nějaký modul co by ho ovládal a zároveň si mohl volit manuálně otáčky a směr otáčení)
Takže zatím zvažuji DC motor, PWM regulaci plus zdroj. Stůl mám na frézování měkkých materiálů.
Co třeba tento motor, samozřejmě připojen ke stolu bude přez řemeničky, takže je tu ještě prostor pro další zpřevodování. DC motor s převodovkou 14V/0,145A, 88 ot/min GM25-370CHV-59.2-R

Děkuji za reakce
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 6. 2021, 9:26

Když tomuto motoru ten stůl jenom ukážeš, tak on hrůzou pustí do gatí a okamžitě uteče.
Motor bude mít výkon někde pod 1W a moment menší, než mají maličké krokáče pro 3D tiskárny. Sice DC motor můžeš přetížit (na rozdíl od krokáče), ale pořád je to málo.

Ten křížový stolek zřejmě bude mít trapézový šroub a asi rybinové vedení, ne? Takže odpor jako kráva.
Pak by to chtělo motor s nejméně 10-ti násobným výkonem.
Hanz393
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 7. 2020, 9:34

19. 6. 2021, 9:40

Děkuji za info...elektromotory jsou pro mě španělská vesnice, přiznám se...při pohledu na specifikaci toho DC motoru mi kroutící moment lehce přez 1000g/cm při ještě následném zpřevodování řemeničkama např 3:1 přišlo použitelné....
Takže například hledat dc motor cca 20kg/cm ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 6. 2021, 10:42

Jsme v Česku a tak platná a používaná jednotka je Nm.
1 Nm = 0.1 kgm = 10 kgcm.
Nikdy ne kg/m nebo kg/cm, to je fyzikální nesmysl. Resp. znamenalo by to něco úplně jiného. Že to napíše prodejce do nabídky znamená jen to, že je to pitomec, který neví o čem píše.

Ten odkazovaný motor má moment 0.1 Nm.
Nejmenší krokáče pro 3D tiskárny jsou tak kolem 0.2-0.3 Nm.
Nějaký trochu normální krokáč větší třídy Nema23 bude tak od 2 Nm výš.

Jde o to, jak moc to chceš zpřevodovat, a v jakém rozpětí rychlostí s tím chceš jezdit.
Pokud bych na to chtěl použít DC motor, tak bych hledal nějaký tak od 10W výš. Ale to za předpokladu, že bude zpřevodovaný hodně do pomala.
Kdybych to chtěl honit napřímo krokáčem, tak bych hledal nějaký s momentem tak 2-3 Nm nebo víc.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 6. 2021, 11:14

Ahoj,
daj tam stieračový motorček z auta, robia to tak skoro všetci a máš vystarané. Ak k tomu pridáš ešte nejaký PWM regulátor a driver, budeš kráľ :-)
(možno toto, Mex bude vedieť lepšie či sa to hodí :-) .
https://www.gme.sk/modul-h-mostika-30a-s-vnh2sp30 )
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Hanz393
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 7. 2020, 9:34

19. 6. 2021, 11:22

zverodoktor píše: 19. 6. 2021, 11:14 Ahoj,
daj tam stieračový motorček z auta, robia to tak skoro všetci a máš vystarané. Ak k tomu pridáš ešte nejaký PWM regulátor a driver, budeš kráľ :-)
(možno toto, Mex bude vedieť lepšie či sa to hodí :-) .
https://www.gme.sk/modul-h-mostika-30a-s-vnh2sp30 )
Už jsem se k tomuto taky dopátral, že například motor stěračů je možno sehnat třeba DC 12V a 100W....na co ale driver? Stačí mi PWM regulace a klasický zdroj ne?
Hanz393
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 7. 2020, 9:34

20. 6. 2021, 7:21

Screenshot_20210620-081814.png
Ještě se mi doma válí tento motorek s planetovou převodovkou ( 18V verze) pravděpodobně z nějaké aku vrtačky, ale taky si nejsem jist použitelností, těm parametrům se mi moc věřit nechce
.....
Jinak ikdybych např použil tento motor s planetovou převodovkou, stále počítám s následným zpřevodováním na šroub posuvu
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 6. 2021, 8:03

Myslím že ďalej to už prevodovať nemusíš, aspoň nie kvôli výkonu, možno kvôli rýchlosti. Vyskúšaj ten motor s PWM na stole a uvidíš. Používajú sa aj riešenia s akuskrutkovačmi (malými, ako napríklad tento: https://www.lidl-shop.sk/p/parkside-aku ... 2613010779 ). Výhoda je kompaktnosť, zabudovaná prevodovka a aj PWM regulácia. Miesto akumulátora napojíš na vhodný zdroj. Tie PWM regulátory k akunáradiu sa dajú kúpiť aj zvlášť za pár drobných, niekto tu na fóre tu dával link.
Ten driver DC motora obvykle okrem PWM vie motor aj brzdiť. Pri strojnom posuve je to docela užitočná vlastnosť, budeš môcť používať aj "narážky" na mikrospínače.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 6. 2021, 9:32

začínal jsem tím točit akuvrtačkou, pak jsem pořídil posuv osy X krokovým motorem s driverem, který (mimo klasické krokování) uměl řízení 0-10V
a po pravdě, než se to trochu zaběhlo - tak jsem to rychle předělával na komplet CNC řízení. (proto jsem volil dražší variantu driveru pro krokové motory - dosud fungují pod CNC řízením)
A v okolí jsem vypozoroval, že takto postupovali i jiní.

jinak řečeno - uděláš posuv jedné osy - po čase tě to zláká omotorovat i druhou osu a ... pak to vše na bázi PWM vyhodíš a osadíš krokáči směrem k CNC. Netroufnu si tvrdit, že to takto bude i u tebe, ale ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 6. 2021, 9:41

👍
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 6. 2021, 10:10

Protože jsem několik takových věcí dělal a co je hlavní i dodělal a dotáhnul do finálního konce, dovolím si pár postřehů.
1/ stěračový motor, PWM. Většinou má úplně debilní rozměr na prichycení, ale hlavní problém je, jak budeš točit kličkou? Naprostá většina stěráků má šnek.
2/ výkon vypočtený a výkon potřebný se překvapivě liší o stovky procent. Stačí zvětšit třísku, nebo tvrdší materiál a jsi v prd.......li
3/ a co rychloposuv? Věř mi, že ten je u omotorovného posuvu klíčový.
4/ jak na koncové dorazy?
5/ a co uživatelská přívětivost???
Na své BF20 jsem nakonec měl motor 4Nm, napáječku driveru 65V a bylo to tak akorát. Celé jsem to stavěl cca půl roku.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

20. 6. 2021, 12:33

Na frézce co jsem si kdysi stavěl // velikost asi jako ta BF20 // jsem měl DC motory z Atasu 60W 24V a převod na šroub klínovým řemínkem asi 1/5. Regulace byla PWM z nějaké 555. Frézku má kámoš a chodí to dodnes. Ten řemínek je zároveň pojistka // kluzná spojka //.
Hanz393
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 7. 2020, 9:34

20. 6. 2021, 3:12

Pánové, v první řadě děkuji za komenty a poznatky !
Co se týče šnekové převodovky u stěračového motorku, to mě ani nenapadlo...samozřejmě že chci zachovat ovládání kličkou a bastlit tam spojku nechci.
Proč se vyhýbám krokáčům - čas a využitelnost frézky. Stavil jsem ji jako jednoúčelový stroj zkrze drážky na péra, nebo zarovnání povrchu na hliníkových obrobcích apod. Neříkám že auto posuv potřebuji, spíš takové to nutkání něco vymyslet, zprovoznit, vyzkoušet....řešit zkrze jednu osu krokový motor, driver, atd...to mě neláká, ikdyž uznávám že je to nejlepší cesta. A dávalo by mi to smysl kdybych řešil pohon všech os. Ale kdybych řešil všechny osy, už stavím CNC :mrgreen:
CNC z toho dělat nechci, byl to první pokus o stavbu frézky a v případě cnc bych si to vše představoval trochu jinak ( osa Z apod)
Další věc je čas....stavit cnc , učit se programovat atd, to teď opravdu neee...
Takže, zkusím cestu pohonu přez pwm a zdroj toho motorku z akučky s planetovou převodovkou, případně zkusím kluky z práce na údržbě, jesi se jim tam neválí nějaký slušný DC motor a uvidíme...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

20. 6. 2021, 4:14

Nestacil by ti treba jen powerfeed na akuvrtacku?

Ja si tisknul nedavno takovy adapter, stl bych ti mohl nasdilet kdybys chtel:

Ono ten stul na trvalejsi strojovy posuv neni staveny. Srouby behaji v litinovych pouzdrech prumeru cca 10mm(odhad), axialni loziska tam nejsou vubec a axialni vule je vymezena ovladaci klickou, takze je tam veliky mrtvy chod. Matice jsou take takove pofiderni, takze kdyz bys na to dal nejaky motor na dlouhodobejsi provoz, ceka te nakonec komplet predelani stolu. Timto te od toho nzrazuju, jen abys s tim pocital, jestli ten stul jeste neznas.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Hanz393
Příspěvky: 12
Registrován: 7. 7. 2020, 9:34

20. 6. 2021, 5:03

O " kvalitách" stolu jsem obeznámen :D
Ten adaptér to je pecka, to mě ani nenapadlo :roll:
Ale zatím to nechám na ovládání přímo nějakým motorem. Jak jsem psal výše, nejde mi o to mít jednu osu pouze strojně, ale spíš kutit, bastlit :lol:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“