Vřeteno - keramická nebo ocelová ložiska

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 2. 2022, 11:53

Zdravim

Pitomej dotaz, pač obchodník typicky doporučí dražší variantu.
Na obrábění hliníku a dřeva, která ložiska ve vřeteni budou lepší? Ocelová nebo keramická?

Abych byl akurátnější, jde o klasického čínského vodníka (i když teda vylepšeného), 2.2kw.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2022, 12:13

Tak ona ta ,,keramická " budou spíš hybridní což bude znamenat ocelové kroužky a keramické kuličky. Teoreticky u těch kuliček nedochází k tak velkému opotřebení ve skluzu a tím díl vydrží a snáší větší otáčky . Zbytek povídání najdeš na netu.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 2. 2022, 3:07

No moc povídání jsem právě nějak nenašel. Úplně nevím jestli jsou hybridní či celokeramický, ale o to nejde. Že jsou keramický tišší, berou větší otáčky a méně se hřejí, to mi řekli a to i tak nějak člověk vytuší.
Spíš mě zaujalo, že to spojujou s tím, jestli je to vřeteno určeno na obrábění kovů nebo na měkkčí materiály, přičemž na kovy doporučili ocelová ložiska. Že by brali v potaz křehkost keramiky (obrábění oceli = tvrdší vibrace)?

2. Ceramic ball bearings are resistant to high temperatures and low heat , usually 3-5 degrees lower than steel ball bearings during using .
3. Ceramic ball bearings have low friction, low noise and long service life.
4. If you want to use the spindle for aluminum, hard wood, then ceramic ball bearings better than steel ball bearings.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 2. 2022, 3:31

Hybridní ložiska snáze poškodíš při nějaké bouračce. Záleží ovšem jaká sestava ložisek je na pracovní straně vřetene. Také jsou háklivější na neodbornou montáž. Jinak mají kromě ceny samá plus.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“