Konverzní kity pro soustruhy klonů Sieg C2/C3

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

9. 7. 2022, 8:02

Zdenek Valter píše: 8. 7. 2022, 10:14
Pro tuto instalaci jsem nakoupil nové řemenice - použiju pouze tu na motor.
Jen perličku - až třetí sada byla v pořádku - schválně jestli poznáte rozdíl ;-)
Nakoupené řenenice z Ali.jpg

Malé řemenice mají rozdílný průměr díry. Možná i počet zubů (tj. vnější průměr).
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 7. 2022, 8:26

A na fotce zahlubování zkoušíš jinej šroub, než máš pak použitý :shock:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2022, 9:42

Zdenek Valter píše: 8. 7. 2022, 10:14 Pro tuto instalaci jsem nakoupil nové řemenice - použiju pouze tu na motor.
Jen perličku - až třetí sada byla v pořádku - schválně jestli poznáte rozdíl ;-)
Až ta třetí nebyla z ruského hliníku a tak ji můžeš použít aniž porušíš sankce.
Trefil jsem?
Tau
Příspěvky: 3
Registrován: 9. 7. 2022, 12:24

9. 7. 2022, 12:52

Já šel trochu jinou cestou (hlavně kvůli ceně) a pořídil jsem si onen kit pro šicí stroje: https://www.aliexpress.com/item/1005004106654003.html?
Hřídel motoru byla 15mm, motor jsem nerozebíral, upnul jej vč. statoru a osoustružil ji na 8mm. Motor je na původním místě, držák jsem vyráběl, použil jsem menší řemeničku, nejnižší možné otáčky na vřeteni jsou nyní 60 ot/min. Mechanickou převodovku jsem zachoval, převodová kola jsou ocelová v modulu M1,5, vřeteník má olejovou náplň. Regulaci motoru vč. ovládání jsem vestavěl do stávajícího krytu, který jsem pouze upravil (je to ABS, dá se to dobře lepit i lakovat. Ovládání jsem okopíroval z DE fóra: https://forum.zerspanungsbude.net/viewt ... 6&start=10, trochu jsem laboroval s potenciometrem (je v prachotěsné variantě) a s odpory.
Nedostatky:
nelze snížit otáčky vřetene pod 60ot/min.
přepínání smyslu otáčení je dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.
na display jsou zobrazeny otáčky motoru, nikoliv vřetena a musím je přepočítávat
Výhody:
cena - před dvěma měsíci stál kit 2000 Kč.
dokonale prachotěsné
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 7. 2022, 1:05

Zbýňa vyhrál - přestože v inzerci byla díra 8 mm poslali mi s dírou 10 mm.
Jinak Lubbez i Charon jsou všímaví ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 7. 2022, 1:27

Tau píše: 9. 7. 2022, 12:52 Já šel trochu jinou cestou (hlavně kvůli ceně) a pořídil jsem si onen kit pro šicí stroje: https://www.aliexpress.com/item/1005004106654003.html?
Hřídel motoru byla 15mm, motor jsem nerozebíral, upnul jej vč. statoru a osoustružil ji na 8mm. Motor je na původním místě, držák jsem vyráběl, použil jsem menší řemeničku, nejnižší možné otáčky na vřeteni jsou nyní 60 ot/min. Mechanickou převodovku jsem zachoval, převodová kola jsou ocelová v modulu M1,5, vřeteník má olejovou náplň. Regulaci motoru vč. ovládání jsem vestavěl do stávajícího krytu, který jsem pouze upravil (je to ABS, dá se to dobře lepit i lakovat. Ovládání jsem okopíroval z DE fóra: https://forum.zerspanungsbude.net/viewt ... 6&start=10, trochu jsem laboroval s potenciometrem (je v prachotěsné variantě) a s odpory.
Nedostatky:
nelze snížit otáčky vřetene pod 60ot/min.
přepínání smyslu otáčení je dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.
na display jsou zobrazeny otáčky motoru, nikoliv vřetena a musím je přepočítávat
Výhody:
cena - před dvěma měsíci stál kit 2000 Kč.
dokonale prachotěsné
Promiň, ale právě zkušenosti lidí s pohonem pro šicí stroje - sice i zde vychvalované ale nikým nepublikované - mne přivedli na myšlenku využít tohoto kitu.
Další věcí je, že kit by měl jít vyměnit s minimálním dílenským vybavením, zejména tehdy když je soustruh vyřazen.
Bohužel jsem narazil i na negativní zkušenosti testone problém s regulací tohoto pohonu a i Ty sám na ní upozorňuješ.
Rád bych aby se tohle vlákno věnovalo jen tomu kitu nebo jeho variantám.
Pokud chceš představit své řešení blíže založ si vlastní vlákno.
Rád si tam o tom přečtu více. ;-)
BTW BLDC motor použitý v kitu má taky uzavřený plášť ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Tau
Příspěvky: 3
Registrován: 9. 7. 2022, 12:24

9. 7. 2022, 2:07

Zdenek Valter píše: 9. 7. 2022, 1:27
Tau píše: 9. 7. 2022, 12:52 Já šel trochu jinou cestou (hlavně kvůli ceně) a pořídil jsem si onen kit pro šicí stroje: https://www.aliexpress.com/item/1005004106654003.html?
Hřídel motoru byla 15mm, motor jsem nerozebíral, upnul jej vč. statoru a osoustružil ji na 8mm. Motor je na původním místě, držák jsem vyráběl, použil jsem menší řemeničku, nejnižší možné otáčky na vřeteni jsou nyní 60 ot/min. Mechanickou převodovku jsem zachoval, převodová kola jsou ocelová v modulu M1,5, vřeteník má olejovou náplň. Regulaci motoru vč. ovládání jsem vestavěl do stávajícího krytu, který jsem pouze upravil (je to ABS, dá se to dobře lepit i lakovat. Ovládání jsem okopíroval z DE fóra: https://forum.zerspanungsbude.net/viewt ... 6&start=10, trochu jsem laboroval s potenciometrem (je v prachotěsné variantě) a s odpory.
Nedostatky:
nelze snížit otáčky vřetene pod 60ot/min.
přepínání smyslu otáčení je dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.
na display jsou zobrazeny otáčky motoru, nikoliv vřetena a musím je přepočítávat
Výhody:
cena - před dvěma měsíci stál kit 2000 Kč.
dokonale prachotěsné
Promiň, ale právě zkušenosti lidí s pohonem pro šicí stroje - sice i zde vychvalované ale nikým nepublikované - mne přivedli na myšlenku využít tohoto kitu.
Další věcí je, že kit by měl jít vyměnit s minimálním dílenským vybavením, zejména tehdy když je soustruh vyřazen.
Bohužel jsem narazil i na negativní zkušenosti testone problém s regulací tohoto pohonu a i Ty sám na ní upozorňuješ.
Rád bych aby se tohle vlákno věnovalo jen tomu kitu nebo jeho variantám.
Pokud chceš představit své řešení blíže založ si vlastní vlákno.
Rád si tam o tom přečtu více. ;-)
BTW BLDC motor použitý v kitu má taky uzavřený plášť ;-)
Ve Tvém kitu je prachotěsný jenom motor - přepínač smyslu otáčení a potenciometr máš obyčejné bez zvýšené odolnosti - dej si na to pozor, byla by to drahá oprava. To byl jeden z důvodů, proč jsem odmítl Tvoje řešení a hledal jiné - litina hodně práší a používám i brusné vřeteno. U původní regulace jsem již dvakrát měnil poťák (reverzací při závitování dostal moc zabrat) a jednou i přepínač.
Prezentovat svoje řešení nepotřebuji, aplikoval jsem pouze nápady z CZ, UK, USA a DE fór, nic vlastního převratného na soustruhu nemám.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 7. 2022, 8:01

Trochu jsem zase pokročil
Finální úchyt.jpg
Pro srovnání původní motor 400W
Původní 400W motor.jpg
Při montáži jsem řešil uzemnění nového motoru - místo se přímo nabízelo, ale zde to che šroub M4 ne původní M5.
Uzemnění 1.jpg
Uzemnění 2.jpg
Uzemnění 3.jpg
Ale ouha - šroub je jako i na starém motoru v kolizi ze šroubem uchycení vřetene - a to já jsem tyto šrouby se šestihrannou hlavou vyměnil za původní imbusy, které mají hlavu výrazně větší.
Uzemnění 5 - kolize ze šroubem uchycení vřetene.jpg
Takže jsem vzal původní šroub M5 z uzemnění a uzemnil kostru na čele.
Uzemnění další varianta.jpg
To ovšem také vadilo - opora lože bránila správné montáži, proto jsem uzemnil na druhém otvoru.
Uzemnění finále.jpg
Po napnutí řemene motor na místě
Motor namontován.jpg
No a nakonec dotažení šroubů úchytu motoru.
Utažení šroubů.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 9. 2022, 10:10

V tomhle krytu jsou pro samořezné šrouby díry o průměru 1,9 mm.
Samořezné šrouby (vruty) mají průměr 2,9 mm.
Měl bych zvětšovat díru?
Na kolik?
Tedy na jaký průměr?
Přílohy
Kryt CQ.jpg
Deatil krytu.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

19. 9. 2022, 11:29

To Zdenek Valter:
No ja jako hobik vzdycky zmerim prumer tela uvazovanych vrutu a s pridanim nekolika desetinek (podle vychoziho prumeru - bud vubec nic pro male nebo nekolik pro vetsi - to je podle odhadu/zkusenosti) tu diru bud upravim primo v modelu (pokud teprv budu tisknout) nebo dovrtam (pokud je to uz hotovy vyrobek).
Ono maji ruzne vruty ruzne tluste telo i pri stejnem vnejsim prumeru zavitu - zvlast kdyz saham do zasob nejruznejsich vrutu, co mam doma nasyslene jako pozustatky ruznych vyrobku ... :)
Ta uprava prumeru je i podle toho, jestli je to tvrdy material (trebas PLA) nebo pruznejsi/tvarnejsi (ABS/PETG).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 9. 2022, 12:10

Je to PLA. Tělo vrutu je cca 1,8 mm.
Já bych asi vrtal 2,2mm.
Co vy na to?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 9. 2022, 1:30

2mm,lebo ten je vzdy po ruke :D
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 9. 2022, 2:18

Bohužel další vrtání těchto otvorů je trochu komplikací.
Dá se to vrtat jen třeba Proxonem LB s dlouhým krkem.
Takže zde hraje roli i vlastní délka vrtáku.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

19. 9. 2022, 2:56

Na 2.9mm samorezku vrtej 2.5-2.6mm diru jinak ti PLA muze prdnout, zvlast pokud je hlubsi.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 9. 2022, 3:16

Nahřej uvažovaný vrut buď pájkou nebo třeba jen zapalovačem a zašroubuj a ochlaď to třeba mokrou houbičkou a máš v krabce i "závity". Akorát při finálním zašroubování se musíš trefit vrutem do závitu. Krabička potom snese desíky šroubování. Tuhle "technologii" už používám léta k naprosté spokojenosti. A pro větší preciznost můžeš před nahřáváním otřít vrut mastným hadrem.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“