Planetové převodovky a kroutící moment

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2022, 11:52

Ahoj,

měl bych dotaz na zkušenosti z provozu.

Potřebuji planetovou převodovku, která bude redukovat 1:160. Nějakou obyčejnou jsem našel na Alíku a zajímá mně jedná věc. Píšou, že výstupní krotící moment na hřídeli je max 50Nm. Jedná se o převodovku velikostí nema23, tedy 57mm, takže je mi jasné, že to o moc více nesnese. Výstupní hřídel je průměru 14mm.
O co mi jde? Ten max moment je stejný pro všechny 3stůpňové převodovky (1:60 až 1:500). Mám nebo spíš musím to považovat za opravdu maximální trvalý moment a podle toho dobrat motor? Nebo prostě se natolik jistí a vědí, že tam bude servo nebo krokáč, který umí tak 1Nm ve špičce a to mají za jistotu. Jenže takové servo 90W má ve špičce 0,9Nm. Kdybych to vynásobil převodem a aplikoval ztráty, tak je to až 122Nm. Bez ztrát až 144Nm. To je 2-3x více než uvádí výrobce převodovky.
Jasně, ten moment na tom servu nebude stále, ale jelikož se jedná ve výsledku o kývavý pohyb (pohyb je +/-35st), a moment bude nejvyšší v těch krajních koncích (prostě kyvadlo), takže to snad nebude takový problém.

Prostě se bojím, abych to hned nestrhal. Nemůžu tam dát nic jiného, takže je to jediná možnost. Aktuátory a podobné pohybové mechanizmy nelze aplikovat. Na hřídelí bude pouze kroutící moment bez dalších radiálních nebo axiálních sil.

Co si o tom myslíte?

Děkuji a hoooodně sluníčka přeje

Marian
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 7. 2022, 1:07

IMHO: S motorem to nemá nic společného, ten vybíráš podle toho, jaký moment na výstupu potřebuješ. A nesmíš potřebovat víc než těch 50Nm, což je maximum, které snese na výstupu převodovka.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2022, 6:44

No jo, to jsem předpokládal. Na druhou stranu pak moc nechápu. Jednak se dělají tyto převodovky v poměru až 1:500 a to pak nevím co bych tam měl mít za motorek, abych nepřekročil ten maximální moment. V té velikosti mají jak serva tak i krokáče cca 40, 50, 90W a tím pádem cca 1Nm v píku.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2022, 6:56

Mas dve moznosti.
Budto to nekdo strelil od boku.
Nebo ve vsech typech jsou na vystupu prilis titerny zuby a dalsi soucasti ze to fakt vic neda a je jedno jaky ma pomer.
Aby jsi zjistil jak to je musis to vyzkouset a to je draha sranda.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 7. 2022, 10:04

Mrosconi píše: 13. 7. 2022, 6:44 No jo, to jsem předpokládal. Na druhou stranu pak moc nechápu. Jednak se dělají tyto převodovky v poměru až 1:500 a to pak nevím co bych tam měl mít za motorek, abych nepřekročil ten maximální moment. V té velikosti mají jak serva tak i krokáče cca 40, 50, 90W a tím pádem cca 1Nm v píku.
Motorek tam můžeš dát, jaký chceš, když nepřetížíš ten výstup. Nejdřív by jsi měl určit, jaký moment potřebuješ a podle toho nakupovat komponenty pohonu. Co to bude pohánět?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2022, 10:11

Je to na pohon naklápění cyklotříkolky. Konečně jsem se trochu dopočítal potřebného momentu, takže bych těch 40-50Nm měl mít tak akorát. Snad to tedy nepřetěžím.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“