Čínská vřetena - zkušenosti

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

10. 2. 2016, 10:06

Mex píše:
Kratus píše:Al+Cu je mnohem větší problém.
Hm, docela by mě zajímalo nějaké zdůvodnění (myslím technické, ne "protože to tak prostě je"), proč by v tom měla existence Al v okruhu dělat nějaký zásadní problém.
To Al a Cu se přímo nikde nestýká, "přenos" by byl jen přes tu destilovanou vodu.
Al komponenty ve vodě dlouhodobě mám, Cu komponenty taky. Ale je pravdou, že kombinaci Al a Cu asi nikde neprovozuju.
Až budu mít chvilku, tak si o tom budu muset někde něco nastudovat.
Hliník se rozpuští a usazuje se v nějaké formě na měděných částech okruhu. Nejsem chemik, tohle chce 4resta :D .
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 2. 2016, 10:21

Kratus píše:
Mex píše:
Kratus píše:Al+Cu je mnohem větší problém.
Hm, docela by mě zajímalo nějaké zdůvodnění (myslím technické, ne "protože to tak prostě je"), proč by v tom měla existence Al v okruhu dělat nějaký zásadní problém.
To Al a Cu se přímo nikde nestýká, "přenos" by byl jen přes tu destilovanou vodu.
Al komponenty ve vodě dlouhodobě mám, Cu komponenty taky. Ale je pravdou, že kombinaci Al a Cu asi nikde neprovozuju.
Až budu mít chvilku, tak si o tom budu muset někde něco nastudovat.
Hliník se rozpuští a usazuje se v nějaké formě na měděných částech okruhu. Nejsem chemik, tohle chce 4resta :D .
Pokud je to tak, tak jde o prd.
Měděný bude chladič, vřeteno je hliníkové.
Tak v nejstrašnějším případě odejde chladič za 3 stovky (to je cena např. výměníku z Feldy).
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

11. 2. 2016, 9:20

.. mě se taky dřív spálí čerpadlo, než zanese :D doporučuji k vřetenu počítat i chlazení, pod 2 tisíce neseženete kvalitní oběhové čerpadlo! Mikroorganismy snad nejsou takový problém, jak je psáno výše, vodu jednou za rok vypustíš naliješ čistou a je to :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Bezer
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 12. 2015, 6:00

23. 2. 2016, 9:27

Má někdo zkušenosti s tímhle vřetenem?
http://www.aliexpress.com/item/cnc-spin ... 50b2823d46" onclick="window.open(this.href);return false;

Oplatí se to koupit, nebo jaké vřeteno by jste mi doporučili. Fórum jsem už pročetl.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

23. 2. 2016, 10:50

*co pořád řešíte - samotná destilka je o ničem / voda z kohoutku je totální nesmysl
jediné dlouhodobě funkční řešení (o kterém vím) je : destilka + inhibitor proti korozi ... takhle mi to běhá v chladícím okruhu CPU+GPU+MB už několik let většinou 24h 365 dní v roce (chl. kap. vypadá stále stejně i po několika letech provozu - vnitřek chladičů taky netknutý)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2016, 4:22

Bezer píše:Má někdo zkušenosti s tímhle vřetenem?
http://www.aliexpress.com/item/cnc-spin ... 50b2823d46" onclick="window.open(this.href);return false;

Oplatí se to koupit, nebo jaké vřeteno by jste mi doporučili. Fórum jsem už pročetl.
Já bych do něho nešel.
Mám podobné (ale jen 300W) na frézce, a nic moc. Tohle je sice výkonnější, ale princiální problémy tam vidím stejné.
Hlavní problém je velmi tenká hřídel, která se rychle ohne a vřeteno pak šmajdá. Když se podíváš na ten kleštinový upínač, tak to vypadá jako kus železa. Ale je to jen koncovka, která je nalisovaná na tenkou 8mm hřídel. Je vidět mezi tím upínačem a tělem motoru, že tady je to stejně jako u mě. No a tohle je hodně slabé místo.

Ale zase na druhé straně jsem se naučil to ve svěráku srovnat. Už vidím zdejší setinové mágy, jak ze mě mají srandu. Ale funguje to. Kleštinový upínač do svěráku, a rukou za tělo motoru podle hodinek srovnat. Už to mám nacvičené, takže tak na 2 stovky to celkem hladce a rychle zvládám. A na dřevo nebo plasty je to OK.

Pomohlo by to vřeteno dodělat/předělat. Přidat dopředu jedno ložisko, který by bylo nasazené na ten kleštinový upínač a ne na tu tenkou hřídel.

Další nevýhoda jsou dost nízké točky. S takovým vřetenem budeš asi používat nástroje o hodně malých průměrech, a tam by to chtělo otáčky vyšší.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 2. 2016, 5:19

Nevíte, když bych koupil http://www.ebay.com/itm/2-2KW-RAFFREDDA ... 1629086820, Item location: Bremen, Germany, to by bylo bez cla a podobných opruzů?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

23. 2. 2016, 8:48

z EU bys měl řešit jen poštovné.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2016, 9:21

Thomeeque píše:Nevíte, když bych koupil http://www.ebay.com/itm/2-2KW-RAFFREDDA ... 1629086820, Item location: Bremen, Germany, to by bylo bez cla a podobných opruzů?
Potěšil bys mě, kdybys to koupil a pak napsal jednoznačnou referenci.
Teoreticky by to mělo být bez celních opruzů, ale zaručené to (podle mě) není. Pokud by to zboží bylo skutečně oficiálně z EU, tak pak to samozřejmě bude OK. Ale docela se bojím, jestli to není jenom nějaké šméčko typu čínský bezcelní sklad v EU.
No a samozřejmě by byl pak zajímavý i Tvůj report o přesnosti. Těch vřeten se na eBay prodavají mraky, ale prý jsou mezi nimi velké rozdíly. Chtělo by to doporučení na konkrétního prodejce.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 2. 2016, 10:32

walter2 píše:z EU bys měl řešit jen poštovné.
Germany, GB jen popštovné - jsme v celní unii
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Bezer
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 12. 2015, 6:00

23. 2. 2016, 10:41

Mex píše:
Bezer píše:Má někdo zkušenosti s tímhle vřetenem?
http://www.aliexpress.com/item/cnc-spin ... 50b2823d46" onclick="window.open(this.href);return false;

Oplatí se to koupit, nebo jaké vřeteno by jste mi doporučili. Fórum jsem už pročetl.
Já bych do něho nešel.
Mám podobné (ale jen 300W) na frézce, a nic moc. Tohle je sice výkonnější, ale princiální problémy tam vidím stejné.
Hlavní problém je velmi tenká hřídel, která se rychle ohne a vřeteno pak šmajdá. Když se podíváš na ten kleštinový upínač, tak to vypadá jako kus železa. Ale je to jen koncovka, která je nalisovaná na tenkou 8mm hřídel. Je vidět mezi tím upínačem a tělem motoru, že tady je to stejně jako u mě. No a tohle je hodně slabé místo.

Ale zase na druhé straně jsem se naučil to ve svěráku srovnat. Už vidím zdejší setinové mágy, jak ze mě mají srandu. Ale funguje to. Kleštinový upínač do svěráku, a rukou za tělo motoru podle hodinek srovnat. Už to mám nacvičené, takže tak na 2 stovky to celkem hladce a rychle zvládám. A na dřevo nebo plasty je to OK.

Pomohlo by to vřeteno dodělat/předělat. Přidat dopředu jedno ložisko, který by bylo nasazené na ten kleštinový upínač a ne na tu tenkou hřídel.

Další nevýhoda jsou dost nízké točky. S takovým vřetenem budeš asi používat nástroje o hodně malých průměrech, a tam by to chtělo otáčky vyšší.

No já primárně funguju z frézami 0.5mm , 1mm , 2mm a gravírovací V30° materiál plast a dřevo. Dural zkoušet nebudu, na to mám lidi z profi mašinami.
Jedna otázka jsou tam uhlíky?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 2. 2016, 10:46

Díky! Ještě k http://www.ebay.com/itm/2-2KW-RAFFREDDA ... 1629086820 - viděl někdy někdo někde tu 0.8kW variantu?

Obrázek
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 23. 2. 2016, 11:07, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2016, 11:05

Bezer píše:Jedna otázka jsou tam uhlíky?
Jasně, že jsou. Je to klasický DC motor.
Ale to moje má neběhaných pěkných pár set hodin, a uhlíky vypadají furt dobře.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2016, 11:08

Thomeeque píše:Viděl někdy někdo někde tu 0.8kW variantu?
Ještě to zvaž.
Ty menší varianty (0.8 kW a většinou i 1.5 kW) mají malé kleštiny ER11. Takže 8mm tak už nedáš, resp. dáš jedině pokud si koupíš speciální kleštinu za speciální cenu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 2. 2016, 10:05

Jj, zvážim, díky.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“