Čínská vřetena - zkušenosti

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 2. 2016, 6:19

pokud nemáš dílnu kde timrne tak kup letní směs do chladiče , nebo rovnou zimní , as vodou tak 3-5:1
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

9. 2. 2016, 6:22

Já jsem namíchal nemrzku do auta tak na -15 .
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 2. 2016, 7:19

.. já používám kapalinu do chladícího okruhu PC. Mělo by to být trochu šetrnější a zabránit korozi vznikající při použití více kovů v okruhu (typicky hliník vřeteno a měď výmněník). Taky jsou tam různá aditiva proti řasám atd. Přecejen narozdíl od auta tady se člověk snaží držet teplotu trochu míň než 90°C.

Destilka brzy zrezne a zaroste řasama různým bor..lem :oops:
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

9. 2. 2016, 7:44

Díky za rady, v dílně mám poměrně teplo 10°C a o kapalině v chladičích aut jsem slyšel že po čase "kysne" a měla by se pravidelně měnit aby neničila vnitřnosti. Proto se mě jí tam dávat moc nechtělo. Ta kapalina pro PC mě vůbec nenapadla a zdá se mi asi vhodnější.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

9. 2. 2016, 8:37

frewill píše:Díky za rady, v dílně mám poměrně teplo 10°C a o kapalině v chladičích aut jsem slyšel že po čase "kysne" a měla by se pravidelně měnit aby neničila vnitřnosti. Proto se mě jí tam dávat moc nechtělo. Ta kapalina pro PC mě vůbec nenapadla a zdá se mi asi vhodnější.
V současné době není kapalina, která zabrání korozi a zanášení při pužití hliníku a mědi v jednom okruhu. Vodní bloky a chladiče se dělají z mědi, takže koroze nehrozí. Kapaliny do pc se většinou ředí destilkou, nebo jsou premixy. Obsahují různé nanočástice apod. pro "lepší" chlazení a barvící složky. Nejdůležitější jsou látky proti růstu všeho živého.
Hlavně ten okruh pořádně propláchni, nejlépe octem a teplou vodou.
nejlepší budeš mít obyč destilku s něčím takovým http://www.alphacool.cz/produkt/Innovat ... 1=01060501" onclick="window.open(this.href);return false;.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

9. 2. 2016, 9:53

čau, mám tam nemrznoucí kapalinu do Alu motorů s destilkou, ale zjistil jsem, že mi díky přilehlému svahu nikdy nemrzne v dílně, tak bych teď dal jen čistou destilku a na chemky se vykašlal.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

9. 2. 2016, 10:06

Bez aditiv v tom bude za rok víc života, než v petriho misce. + měď a hliník budou dělat neplechu
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 2. 2016, 7:57

Kratus píše:Bez aditiv v tom bude za rok víc života, než v petriho misce.
Dřív se přípravky proti nechtěným organismům např. v bazénech dělaly na bázi mědi (viz tradiční a dobře fungující modrá skalice). Dneska už ne, protože je to z důvodu eko-bio-green zakázané.
Takže bych skoro čekal, že měděný chladič bude působit podobně.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

10. 2. 2016, 8:51

Mex píše:
Kratus píše:Bez aditiv v tom bude za rok víc života, než v petriho misce.
Dřív se přípravky proti nechtěným organismům např. v bazénech dělaly na bázi mědi (viz tradiční a dobře fungující modrá skalice). Dneska už ne, protože je to z důvodu eko-bio-green zakázané.
Takže bych skoro čekal, že měděný chladič bude působit podobně.
Bylo by to krásné, ale nefunguje. Dříve se prodávaly stříbrné špony, které se dávaly do expanzních nádob. Experimentovalo se také s uv světlem, tam byl zase problém s rozpadem určitých částic v barvících složkách. Já bych tam dal alespoň kapalinu do auta, nebo přísadu určenou do pc. Životnost samotné destilky je cca pů roku až rok, u premixů je to cca 2 - 5 let. Destilka ale nezabrání korozi, zvláště, když vřeteno je z hliníkové slitiny, fitinky z mosazi a chadič bývá z mědi. Kapalina do auta je asi nejlevnější varianta s uspokojivým výsledkem :wink: .
Tady je celkem obsáhlej článek na toto téma http://www.overclockers.com/pc-water-co ... ry-part-i/.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 2. 2016, 8:56

Pokud je životnost destilky 1/2 roku, tak je snad nejjednodušší čas od času prostě destilku vylít a vyměnit.
Zejména když spousta z nás asi má neomezené množství technické "takydestilky" z různých kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, klimatizací atd.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

10. 2. 2016, 9:07

Mex píše:Pokud je životnost destilky 1/2 roku, tak je snad nejjednodušší čas od času prostě destilku vylít a vyměnit.
Zejména když spousta z nás asi má neomezené množství technické "takydestilky" z různých kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, klimatizací atd.
Pořád tam musíš dát přísadu proti korozi. Bez ní ti nejdřív odejde pumpa, o zhoršení chlazení nemluvě.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 2. 2016, 9:10

Mex píše:Pokud je životnost destilky 1/2 roku, tak je snad nejjednodušší čas od času prostě destilku vylít a vyměnit.
Zejména když spousta z nás asi má neomezené množství technické "takydestilky" z různých kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, klimatizací atd.
Životnost destilky v tomto případě znamená životnost celého systému :!: .
Pokud po půl roce vyměníš celý systém tak je vše v pořádku. :wink:
Pokud po půl roce kdy destilka shnila a zrezivěla a zas.ala vše s čím byla ve styku vymněníš pouze tu destilku tak to nebude úplně to pravé ořechové :roll:
Nicméně zkušenost je nepřenositelná. :twisted:
Nechť si každý sám zváží cenu komponent v chalzeném okruhu a cenu vhodné kapaliny pro tyto účely vyrobené.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 2. 2016, 9:20

Kratus píše:
Mex píše:Pokud je životnost destilky 1/2 roku, tak je snad nejjednodušší čas od času prostě destilku vylít a vyměnit.
Zejména když spousta z nás asi má neomezené množství technické "takydestilky" z různých kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, klimatizací atd.
Pořád tam musíš dát přísadu proti korozi. Bez ní ti nejdřív odejde pumpa, o zhoršení chlazení nemluvě.
Pumpě se asi nic nestane. Plastikovou vrtulku hned tak něco nerozhodí.
Nevím, jak tlusté kapiláry jsou v tom vřeteni, tak neumím odhadnout dopad případného znečištění. Ale tady snad není důvod dělat to nějak extrémně jemné.

Třeba v topení (taky měď) mám obyčejnou vodu (ani ne destilku) už 30 let. A to ty trubky ve výměníku kotle taky nejsou zrovna tlusté. Když nějakou vodu vypustím, tak je sice trochu černá, ale nejsou v ní žádné hrubozrné částice, které by měly vadit.

A o účinnost chlazení tady asi moc nejde. Množství tepla, které je třeba odvést, je vyloženě srandovní. Pokud se bavíme o nějakých vřetenech kolem 2-3kW, tak pořebuješ uchladit nějaké stovky wattů tepla. To je jako plivnutí do moře.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

10. 2. 2016, 9:28

Mex píše:
Kratus píše:
Mex píše:Pokud je životnost destilky 1/2 roku, tak je snad nejjednodušší čas od času prostě destilku vylít a vyměnit.
Zejména když spousta z nás asi má neomezené množství technické "takydestilky" z různých kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, klimatizací atd.
Pořád tam musíš dát přísadu proti korozi. Bez ní ti nejdřív odejde pumpa, o zhoršení chlazení nemluvě.
Pumpě se asi nic nestane. Plastikovou vrtulku hned tak něco nerozhodí.
Nevím, jak tlusté kapiláry jsou v tom vřeteni, tak neumím odhadnout dopad případného znečištění. Ale tady snad není důvod dělat to nějak extrémně jemné.

Třeba v topení (taky měď) mám obyčejnou vodu (ani ne destilku) už 30 let. A to ty trubky ve výměníku kotle taky nejsou zrovna tlusté. Když nějakou vodu vypustím, tak je sice trochu černá, ale nejsou v ní žádné hrubozrné částice, které by měly vadit.

A o účinnost chlazení tady asi moc nejde. Množství tepla, které je třeba odvést, je vyloženě srandovní. Pokud se bavíme o nějakých vřetenech kolem 2-3kW, tak pořebuješ uchladit nějaké stovky wattů tepla. To je jako plivnutí do moře.
Jenže topení je měď, litina. Al+Cu je mnohem větší problém. Zanáší se fitinky, chladiče. Do vřetena nevidíš a pokud se ucpe, už ho nevyčistíš. Není lepší dát 300 za přísadu a mít klid ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 2. 2016, 9:46

Kratus píše:Al+Cu je mnohem větší problém.
Hm, docela by mě zajímalo nějaké zdůvodnění (myslím technické, ne "protože to tak prostě je"), proč by v tom měla existence Al v okruhu dělat nějaký zásadní problém.
To Al a Cu se přímo nikde nestýká, "přenos" by byl jen přes tu destilovanou vodu.
Al komponenty ve vodě dlouhodobě mám, Cu komponenty taky. Ale je pravdou, že kombinaci Al a Cu asi nikde neprovozuju.
Až budu mít chvilku, tak si o tom budu muset někde něco nastudovat.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“