Čínská vřetena - zkušenosti

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Kio
Příspěvky: 32
Registrován: 9. 3. 2008, 9:10
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2012, 11:01

Zdravím,

docela by mně zajímalo, jestli má někdo praktický zkušenosti s čínskýmí vřeteny - ebay
něco jako je např toto.
http://viewitem.eim.ebay.cz/PROFESSIONA ... 33541/item" onclick="window.open(this.href);return false;

Uvažuju nad ním pro portálku typu tron s předpokladem na obrábění materiálů překližka / plast / balza ... jenom netuším jak to bude s životností ložisek a vřetene jako celek.

Nezkoušel tyto vřetena někdo ? Ať už vzduchem chlazené, nebo vodou chlazené typy ? Hledal jsem podobné téma, ale nezadařilo se mi.

Děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2012, 11:56

celkem pouzitelne rozhodne lepsi nez kress a pod. komutatorove
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
supbodo
Příspěvky: 43
Registrován: 1. 6. 2009, 9:01
Bydliště: Žiar nad Hronom

30. 5. 2012, 8:13

Ahoj.
Ja má 2,2 kw vodov chladené už asi rok. Mám ho na drevenej mašinke a skúšal som už aj hliník 10 frézov 2mm hlboko a bez problémov.
Jedinú nevíhodu vidím v chladení a to asi preto ze čerpadlá ktoré su pre mna finančne dostupné majú velké otvory a preto sa spomali prietok.
A ešte to chce velky chledič, lebo po 5h frézovanie skoro na plno by som si tou vodou mohol "zaliať kávu " aj keď na vretene sa dala udržať ruka.
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2012, 9:00

Jsem v pondělí jednoho prcka s ER-11 objednal a dneska jsem dostal tracking number, tak jsem zvědavej. Budu muset o víkendu silně zapracovat na řídící elektronice.
SABLE-2015
supbodo
Příspěvky: 43
Registrován: 1. 6. 2009, 9:01
Bydliště: Žiar nad Hronom

30. 5. 2012, 2:16

gnat píše:Jsem v pondělí jednoho prcka s ER-11 objednal a dneska jsem dostal tracking number, tak jsem zvědavej. Budu muset o víkendu silně zapracovat na řídící elektronice.

Podel sa prosím o akú elektroniku ide? Ja mám k tomu aj ten FM ale kedže som z elektroniky uplne blbý neviem to pripojiť k EMC-ku.
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2012, 9:27

No zatím věřím tomu, že bude stačit modifikovat zapojení co používám pro řízení bezkomutátorových modelářských motorů na vyšší napětí. Ale zjistit, že je to případně Cimrmanova slepá ulička musím sám. Zatím se mi do nákupu měniče moc nechce.

Co se týče připojení měniče k EMC, tak se musíš podívat do dokumentace, co ten tvůj měnič podporuje za řízení a podle toho řešit připojení a ovládání z EMC. Ale tohle je spíš na někoho, kdo to už má rozchozené. Moje zkušenosti s FM jsou nulové.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

30. 5. 2012, 9:33

Zdravim

Mam podobne vreteno ale 1.5 kW. bezi vpohode, akurat ze bolo potrebne upravit vrchnu turbinku na vhananie vzduchu pretoze mala dost velke medzery medzi rotorom a samotnym telom, cim sa velmi zmensoval prietok vzduchu samotnym vretenom. Taktiez vstup do obvodoveho plasta vyzaduje drobnu upravu skosenia nabehovych hran, cim sa zvysi prietok vzduchu chladenia. Inak je vpohode, kupoval som to ako sadu s doporucenym invertorom a navodom jeho nastavenia pre dane vreteno. Momentalne by som vsak uprednostnil 2.2 kW vodou chladene z dovodu vecsej kliestiny ER20.

M
mireek
Příspěvky: 39
Registrován: 11. 10. 2011, 4:47

1. 6. 2012, 1:06

Zdravím. Ja som si zaobstaral 1,5kW vodou chladené. Zatiaľ som nemal čas sa s ním veľmi hrať ale pomaly na to nastáva čas. Ja mám problém s pwm riadením. Ale zaujímalo by ma či mi niekto nevie poradiť ako nastaviť na dodávanom FM otáčky ake potrebujem. Miro
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

10. 6. 2012, 1:18

gnat píše:No zatím věřím tomu, že bude stačit modifikovat zapojení co používám pro řízení bezkomutátorových modelářských motorů na vyšší napětí. Ale zjistit, že je to případně Cimrmanova slepá ulička musím sám. Zatím se mi do nákupu měniče moc nechce.
Tyhle vřetena jsou principiálně vysokootáčkové asynchronní motory s kotvou nakrátko(stejný princip jako ATAS), kdežto modelářské motory jsou BLDC, resp vlastně synchronní motory s magnety. Nicméně pro všechny principy motorů ze kterých vedou 3dráty můžeš použít stejnou výkonovou část, liší se pouze její řízení a nutnost přítomnosti zpětné vazby. Asynchronní motor má řízení naprosto nejednodušší - nepotřebuje vůbec žádnou ZV.

Nejjednodušší návrh FM je na obvodu MC3PHAC (zde na fóru probírán) a k tomu koupit modul kompletního 3fázového můstku. Problém je, že MC3PHAC umí generovat výst. frekvenci jen do 128Hz což je dostatečné pro "cirkulárkové" motory, ale nepoužitelné pro tyto vysokootáčková vřetena, která běží na 400Hz = 24tis ot/min.

Já mam delší dobu rozkreslené (okopírované schéma z vývojového kitu) pro FM, běžící na mikrokontroléru ARM od Luminary Micro(dnes Ti) do 400Hz. Tj. vlastní kód není nutné psát, jen "lehce" upravit. Akorát svou leností jsem se ještě nedostal k tomu to dát dohromady. Zásadní problém je, že i když použiješ ty nejlevnější součástky,tak se dostaneš s cenou na cca 1500Kč (vč. výroby DPS, chladič) a dnešní čína nabízí osvědčené měniče už od 3tis, tj. pokud tu stavbu nemáš vysloveně jako hobby, tak ta námaha za to asi nestojí.
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

10. 6. 2012, 2:09

Tohle: http://www.ti.com/tool/RDK-ACIM" onclick="window.open(this.href);return false; ? To mám vyhlídnuté také. Ještě musím najít sponsora na ten kit :D
SABLE-2015
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

10. 6. 2012, 2:59

Jo to je přesně ono :)

Já jsem v podstatě jen zkopíroval to jejich schéma zapojení a vyměnil můstek za typ: FSBB15CH60C za 400Kč s DPH (u těchto můstků je dobré počítat s trvalým zatížením 1/2 jm. proudu, takže bych to viděl na 8A což je zhruba 1,5kW motor, ale když se dá pořádný chladič(a taky drahý) tak to těch 10A na 2,2kW vřeteno snese taky) - mimochodem já bych šel zásadně do té 2.2kW verze, právě kvůli té kleštině ER20.

jinak dva ks těch mikrokontrolérů LM3S818 mám doma a mám i ten vývojový kit EKK-LM3S811 KEIL za cca 1400 s DPH s JTAG (resp. ICDI), přes který je to možné programovat/debuggovat. Programovací prostředí KEIL uVision (MDK-ARM) je zdarma (omezení kódu na 32kB je pro tuto aplikaci naprosto dostatečné, ta má zkompilovaná tuším asi jen 12kB).

Skvělá věc je taky ta PC aplikace ACIM-GUI přes kterou jdou perfektně nastavit všechny parametry měniče, takže není ani nutné hned řešit nějaké LCD a uživatelské menu. Jediná vada na kráse téhle aplikace je, že ten graf proudu tuším není "proměnný" a tak prostě nikdy neukáže víc jak 2A.

Kdyby byl zájem v tomto projektu něco podniknout, tak jsem ochoten zapůjčit kit i věnovat ty dva ks mikrokontrolérů k pokusným účelům. :wink:
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2012, 3:07

Díky, nabídka super, ale přes léto mám naplánováno 5 týdnů služebek, takže bych se k tomu dostal asi až na podzim. Objednal jsem u TI vzorky a asi objednám tohle: http://cz.farnell.com/jsp/search/produc ... ku=1812211" onclick="window.open(this.href);return false; . S keilem jsem nikdy nedělal, ale CCS používám s MSP430. O ty 2 ks bych se přihlásil kdybych je nedostal od TI a potřeboval je do prototypové DPS. Ten budič bych chěl zkusit diskrétní, ale nejdřív musím udělat rešerši, jestli to má smysl. To pouzdro toho integrovaného budiče mě trochu děsí jak z hlediska chlazení, tak z hlediska třídy bezpečnosti.
SABLE-2015
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

11. 6. 2012, 6:59

Jó s tou prací to znám :(

Ad ten debugger - tak mě napadá, že bych mohl od Ti sosnout obsah toho CD s CCS a zkusit jestli to spolu poběží :)

Tyhle IPM (inteligent power module) opravdu fungují, a jsou strašlivá úspora všeho - myslím že o moc levněji to z diskrétních souč. nepostavíš. (tedy než tento konkrétní za 400Kč) Průser nastává akorát při debuggu, kdy jakákoliv chybička znamená nový modul :?
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2012, 8:27

Ta verze CCS co je zdarma má pro MSP430 limit 16k. Pro ARM ale tuším nic takového není, jsou jen tyhle board locked licence.
SABLE-2015
57peta
Příspěvky: 109
Registrován: 2. 2. 2012, 2:47

10. 7. 2012, 3:40

Měl bych dotaz,
Dalo by se použít silnější měnič(3kw) na slabší vřeteno(2,2kw) bez následků?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“