Hoblovací hřídel uložená upínacím pouzdrem bez lícování

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Odpovědět
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

13. 3. 2023, 9:41

Ahoj všem,

budu muset navrhnout novou hoblovací hlavu na 100 let starou hoblovku, a nechat si ji vyrobit v zahraničí na zakázku. Zajímá mě, jestli se můžu vyhnout všem konstrukčním obtížnostem lícování, které vyžaduje velké znalosti a odbornost, a použít systém upínacího pouzdra, které mi sevře ložisko s kuželovým vnitřní otvorem na nestupňovanou hřídel v jakémkoliv místě.

Říkám si, že tímto způsobem bych mohl vše dobře při montáži závěrečně správně uložit a vyrovnat, než se hřídel finálně uzamkne k ložisku v domku. U stupňované hřídele se bojím toho, že se do ložiskového domku nalisují ložiska, domky s ložisky se budou muset nalisovat na hřídel (což docela pakárna), kde se opřou o opěrné usazení, celé se to zkompletuje do 50 kg monstra, a nakonec se to v domcích upevní do původních otvorů základny stroje. A když to nebude pasovat naprosto přesně, tak tam vytvořím celou řadu takových problémů, ze kterých mi je špatně už jen při pomyšlení :-)

Chápu, že z pohledu klasického poctivého konstruktéra je takové řešení možná nedůstojné, ale já se budu snažit napasovat hřídel vyrobenou s mikronovou přesností na 100 let starou neznámou přesnost (předpokládám spíš nepřesnost), ať už kruhovitosti otvorů v domcích, jejich rovnoběžnosti se základnou, rovinnosti základny, souosost mezi domky atd. Předpokládám u takového stroje spíš nepřesnost tehdejší doby, kterou bude potřeba kompenzovat.

A chtěl bych použít dvouřadá soudečková ložiska, které mi případnou nesouosost mezi domky dovyrovnají. Systém takového upnutí pouzdrem rozevřením ve vnitřním kroužku ložiska je k vidění zde:

https://youtu.be/pWhSAr3Ii1A?t=293
(v čase 4:53)

Zajímal by mě názor na takové technické řešení a případné problémy či nedostatky, které u toho zatím nevidím nebo si neuvědomuji.

Díky.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 3. 2023, 2:26

Ja by som sa zamyslel nad niekoľkými otázkami a potom bude možné zvoliť riešenie.

zmerať rám - základňu. rozmery, rovinnosť a pod. aspoň s nejakým presnejším pravítkom a posuvkou. ak nie je k dispozícii, tak aspoň metrom
v každom systéme (aj uloženie hridele v ložiskách je systém) treba počítať s nepresnosťou pri výrobe a tepelnou rozťažnosťou. Ďalšia vec je možná deformácia rámu napr. od zaťaženia. z toho treba určiť správny typ uloženia. pre vyššie spomenuté podmienky napr. naklápacie ložiská.
podľa pracovných otáčok a prostredia zvoliť mazanie a tesnenie.

lisovanie domčekov je jednoduchá vec, nič jednoduchšie zatiaľ nevymysleli. treba to ale robiť s rozumom.
kužeľové púzdro do ložiska nie je celkom bežná vec a určite neslúži na axiálne zaistenie hriadele pri práci. na to odporúčam na jednej strane (ideálne pri remenici) odstupňovanú hriadeľ, ložisko (ja by som dal 2-radové naklápacie) oprieť o čelo a pritiahnuť kombináciou KM+MB
druhá strana hladká hriadeľ, ložisko suvné bez vôle a nechať možnosť pohybu pár mm na kompenzáciu rozťažnosti a nepresnosti.

vyššie uvedené platí za predpokladu, že pôvodný konštruktér to posral a po 100 rokoch to treba prerobiť.
inak je možné dodržať maximum z pôvodnej konštrukcie, rozmerov a všetkého ostatného.

P.S. foto napovie. a tiež nejaké rozmery a otáčky.
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

13. 3. 2023, 9:01

Staré overené veci by som nemenil. Ložisko s kužeľovým púzdrom sa pri montáži posúva po púzdre a je dosť pakáreň dostať ho na správnu pozíciu. Ak netrafíš, tak je problém to rozobrať. Také ložiska mením na na veľkých práčkach (150 kg prádla) a som z toho furt hapy😁
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

14. 3. 2023, 9:13

Právě si neumím vůbec představit, že by lisování domku na půlmetrovou volnou hřídel byla jedna z nejjednodušších věcí. Jen to sundat byla asi jedna z nejpekelnějších věcí, kterou jsem kdy v dílně absolvoval. Na to musí být nějaké přípravky a spec. nářadí, minimálně lis s dosahem tak 80 cm na to nasazení. Jen povolit matku mi zabralo desítky hodin práce, a to jsem to mohl upnout do svěráku, protože původní hřídel šlo odstrojit a zbyla mi čtvercová základna. U moderní hřídele by to upnout vůbec nešlo a tu hřídel by vůbec pro povolování té matky nešlo zajistit.

Ložisko s kuželovým vnitřním kroužkem se běžně používá pro tento upínací systém, který dodává přímo SKF pro takové aplikace. Na povolení stačí jen ťuknout do zajišťovací matky na pouzdru a ložisko se z konusu uvolní. Při velikosti ložiska, jaké na tom je (6308), je v axiálním směru podle specifikace zajišťované upnutí přes 3000 N. U dvou ložisek je to tedy 6000 N pro zajištění hřídele v axiálním směru. Ale u hoblování se v tomto směru taková síla vůbec nevyvíjí.

Zkusím něco nafotit.
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

2. 4. 2023, 9:19

Marek Zelenka píše: 14. 3. 2023, 9:13 Jen povolit matku mi zabralo desítky hodin práce,
Nejsem si úplně jistej,jestli bych ti radil,aby jses s tohle zručností pouštěl do nějaké větší akce..
Asi bych to -když už bych s tím vůbec ztrácel čas-přenechal lidem,kteří o tom něco vědí a mají s tím zkušenost. Ono potom může být sice v zájmu lidstva,když se něco nepovede a hřídel změní působiště,ale být toho pachatelem ,to není úplně nejlepší vyhlídka.
Mé oblíbené heslo: ve šrotu dávají pětikačku a inzeráty jsou plné novějších a lepších strojů. Pokud k tomu máš nějaký vztah,tak se ta fáze vyhození dá vynechat.Taky jsem si kdysi říkal,že stará litina musí být daleko lepší,než nové svařence-až do té doby,kdy jsem viděl v chodu svařencovou hoblovku s VBD ve spirále. S třetinovou váhou a polovičním příkonem bere jednou takovou šponu..Míň hluku atd..
Jinak- ložiska se v obvyklých konstrukcích takových strojů větších rozměrů (tím nemyslím hoblovátko šíře dvaceti čísel) montují na hřídel a celá hřídel se zakládá do dělených domečků.Je to jednoduché,efektivní,relativně blbuvzdorné a mechanizovatelné,vyzkoušené a osvědčené..Nevím,neznám rozumný motiv proč se zabývat kravinama a přemýšlet vymyšlené..
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

14. 4. 2023, 10:57

david.2: Jestli si nikdy neviděl usazenou moderní spirálovou hoblovací hlavu s karbidovými destičkami mírně pod úhlem o takových 6 spirálách na poctivé litinové konstrukci, tak bych se raději do takových sofistikovaných disputací nepouštěl :-)

Jinak můj dotaz se týkal uložení hoblovací hlavy pomocí upínacího pouzdra bez lícování. Tato technika se používá už takových 100 let. Nevím, proč by to měly být kraviny. Už jsem si to dávno zjistil. Ano, není v tom žádný problém, ty pouzdra to bez problému fixují a běžně se to používá v moderních konstrukcích. Pro horizontální uložení není lícování nutné.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“