Jednotka centrálního mazání z aliexpressu

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 3. 2019, 7:39

K těm tlakům v mazacích obvodech.
Já se nepřu, že dostat středně viskozní tuk na místo kde ho potřebuju vyžaduje větší tlaky. Trvám ale na tom, že běžně dostupné PUR hadičky pro pneumatiku jsou (ostatně jako všechny běžně dostupné díly) určeny pro tlaky DO 10 Barů.
20190301_075543[1].jpg
Konkrétně hadička Festo 4/2,5 má mít pro pohyb minimální radius 150 mm. Jedna věc je kdy ta hadička pukne a druhá kdy vyletí ze spojky. Další je cena a životnost. Už tahle obyč stojí cca 8 kaček za metr a výhoda je, že jsou i transparentní takže vidíš co tam leze. Pokud použiješ hadičky na větší tlaky budou mít při stejném vnějším průměru menší světlost (tudíž to zase hůře poleze) a určitě budou vyžadovat větší poloměr pro ohyb. O ceně nemluvím. I na hodně malý stroj není problém spotřebovat 50m hadiček. Koncovka na vozík Rexroth stojí 128 CZK (bez DPH).
To mazání co jsem popisoval je jednoduché, dá se složit z běžně dostupných komponent a pro mne se osvědčilo. Pokud se někdo chce pouštět do profi sestav, nijak ho nezrazuji. Ale bude to taky něco stát.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2019, 8:17

No tak tohle je hadicka na vzduch a jeste je to navic festo

I prez to verim ze by snesla daleko vic jak pisou

Nicmene ty olejovy maji jinou svetlost a jiny plast
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 3. 2019, 6:11

A ine koncovky...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 3. 2019, 7:52

to robokop :
Nějak se v té diskusi ztrácím. Většinou jsou tu hobby stavitelé a rozpočet na projekt stroje asi nebude v nijak závratných číslech. Tak jsem si dovolil nabídnout ideu mazání které je levné, jednoduché, mnohokrát vyzkoušené a podle mého přesvědčení mnohem lépe chránící pohybové komponenty stroje před prachem. Ve všech nákresech je jako pohonné medium stlačený vzduch, který přetlakem dost efektivně mazaná místa čistí. Pro větší rychlosti pohybu je přitom mazání olejem i výrobci doporučované. Doporučil jsem tlak 0,5 Ba u kterého mám vyzkoušené že olej bezpečně dopraví na malém stroji kamkoliv. Teoretická výška sloupce bez hydrodynamických ztrát je 5m.
Upozornil jsem na to, že komponenty pro pneumatiku jsou stavěné na max 10 Ba. Samosebou, že to asi vydrží násobně víc, ale promiň to já nikomu doporučovat nebudu.
Pokud se tedy někdo chce vydat cestou mazání tukem, musí počítat s tím, že na to bude potřebovat vyšší tlaky a veškeré komponenty budou muset splňovat již parametry hydraulického zařízení. Tedy jiné fitinky, jiné hadičky. No a taky asi i jiné ceny. Pokud to bude postavené z komponent na které odkazuje Pavel R určitě to bude fungovat, bude to profi, ale bude to v desítkách tisíc.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 9:02

kdyz to mas vyzkousene ze to bezpecne maze tak ok

ja jen doplnuji informace jak olejem mazou profi masiny
aby to narvalo ten olej bezpecne vsude tak tam cpou desitky baru
ty hadice to bezpecne daji
a kdyz to maze tak tam treba tech 25 baru skutecne podle manometru je
takze asi ten odpor toho oleje v tech hadickach nejakej bude

to jsou proste jen fakta odpozorovany z profi masin

kdyz vezmes ten cinskej agregat das tam ty spravny hadice a davkovace tak za jednotky tisic ma hobik uplne plnohodnotny profi mazani srovnatelny s tim co je na profi masinach
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 3. 2019, 1:13

Ale jistě, já tu těch profi mazání mám také několik. U těch nejjednodušších je elektromagnetický plunžr ty tolik nedají. Tam je slyšet jak se ten systém "naplní" a zatlumí se to. Pak jsou pneumatická kdy pružina natáhne olej pod píst a pak se píst stlačí. Ty již mohou dávat desítky Barů. Nej profi jsou zubová čerpadla a ta již mohou tlačit stovky Barů. Je třeba si uvědomit že kapalina je nestlačitelná a není li v obvodu hydraulický akumulátor může tlak ledabyle překročit 100 Barů. Tam už končí legrace chce to nějaké zkušenosti a kvalitní komponenty. Pokud se ti přeláme hadička v energetickém řetězu tak ji vyměnit je práce taky na den/dva. Maziva dnes obsahují neuvěřitelné přísady a některé hadičky degradují ohromně rychle. Z tohoto pohledu jsou zejména přísady EP nebo inhibitory fakt pro některé plasty smrtící. Po pár měsících to má vlastnosti porcelánu a dneska ti prodejci podstrčí kdejaký drek.

Pokud se týká nákupů z ali je to podle mne sázka do loterie. Třeba soustružnické držáky docela dobrý. Plátky vypadaj dobře jenom do prvního záběru. Když jsem po minutě měnil dvakrát plátek vyhodil jsem celou krabičku. Fakt bych kolegovi přál, aby mu to prima a dlouho sloužilo.

Milan
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 1:24

jo chce to vybirat prodejce s rozuem
ja treba kupuju platky z ali vetsinou pouze drive overeny nakupem tady
takze treba korloye a pod....
vydrzi to nesmysl a drzak i s 10 platkama za 250,- tady proste nekoupis

vysledek srovnatelnej s nakupem tady za 4000,-

obcas se taky spalim
ale vpodstate kdyz koupim takhle jednou dobre tak se muzu jeste 15x spalit pri nakupu a porad jsem na svym :-DDDD

jinak 100 baru se nebojim, vymena hadice je mnohdy dost opruz ale da se a vetsinou to je driv nebo pozdeji potreba po nejakych letech vymenit vsechno vcetne vzduchu atd...
pak je dobre to vzit smahem a necekat az praskne dalsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 3. 2019, 8:48

Jj kvalitu Korloy mohu potvrdit. Také jsem udělal velmi dobrou zkušenost s upichováky TaeguTec. Asi před dvěma roky jsem koupil 2mm upichováky a ty plátky mají neuvěřitelnou životnost v nástrojovkách i nerezu. Vycházelo to asi 600 za držák +10. Asi před měsícem dorazily držáky a plátky 1,5 což je na ty malé soustruhy super. Podle zatím zkušeností se kvalita nijak nezhoršila a geometrie břitu je taky velmi povedená.

Na druhou stranu jsem koupil aku rotavátor na kypření záhonků. Po vybalení jsem ho asi minutu zkoušel a potom jsem ho rovnou vyhodil. Byla to jenom atrapa. V současné době se již dva měsíce trápím s reklamací na Amazonu. Objednal jsem jakýsi krouhač do kuchyně a přišlo něco co se ani nepodobalo tomu co mají "vyvěšeno". Kladou velmi tuhý odpor ale nevyměknu ...

Doufám, že kluci s mazáním udělají lepší zkušenost.
miroslavbk@seznam.cz
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 8. 2018, 8:28

20. 4. 2019, 7:41

Zdravím. Trochu do toho dělám...Takže na našich strojích se kuličková šrouby mažou tukem lube fs2-7 nebo hlh-w100. Funguje to asi takto: pístová pumpička (Něco jako tlaková maznice) tlačí tuk na dávkovací ventilky, a z těch pak vedou hadičky na jednotlivá mazací místa. Tlak v systému je nastaven na 40 Bar. Hadičky v hlavní rozvod pr. 6mm jednotlivé mazací místa pr. 4mm. Materiál hadiček je PA (polyamid) nikoliv PUR a jsou běžně v prodeji. K mazacím místům je to připojeno běžnými koncovkami (kovovými) pro rozvod tlakového vzduchu S mazáním kul. šroubů olejem nemám žádnou zkušenost. Protože se taky chystám na stavbu malého CNC (zatím sháním materiál a zkušenosti) narazil jsem na tento článek. Třeba to někomu pomůže. Ještě snad mazací cyklus je jednou za 3-5000 zdvihů šroubu (pr.50mm) a to dávka tak 1ccm . Takže mazací kartuš vydrží klidně déle než rok.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“