Jednotka centrálního mazání z aliexpressu

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

18. 2. 2019, 5:13

Náhodou jsem našel na aliexpressu tuto jednotku mazaní. Docela se mi tohle provedení dost zamlouvá. Myslíte že by to bylo funkční a spolehlivé pro mazání lineárniho vedení a kuličkovych sroubů?


2L Automatic Electromagnetic lubrication oil pump with dual display and pressure guage for cnc lathe machine
https://s.click.aliexpress.com/e/ct4gkrzR

Se mu to zdá až podezřele levné
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

18. 2. 2019, 5:17

Zajimavý
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2019, 5:47

Potkavam na cinskych strojich
Maze to a chodi i po letech
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 2. 2019, 11:06

Ahoj, něco podobného mám od Vogel Spandau Pumpen. Co si vzpomínám, stálo to asi 30k. Tohle je ale jenom dávkovač. Hodně důležité je rozdělení maziva dávkovacími ventily tak, aby nedošlo k vytečení maziva cestou nejmenšího odporu a na obtížněji dosažitelná místa se nedostane nic. Mrkni na :
https://www.hennlich.cz/index.php?id=13 ... 19d84fb43a

Ventily se dají udělat i "podomácku" protže cena profi je děsivá ! Nastavení se řeší empiricky - kde je "louže" uberu a kde je "sucho" přidám.

Pokud chceš aplikovat mazání na stroj kde je "prašno". (dřevo,umělé dřevo, hliník) je lepší mazat olejem a vzduchem (mlhou). Na to stačí jednoduchý kalíškový rozvaděč, dva zpětné ventily a pneumatický časovač (Festo, Aventics, SMC ...)

Když to budeš kupovat, dej bacha aby to bylo vhodné na tvůj stroj. Tedy kluzné uložení spíše tuk a valivé spíše olej. Ta cena je ale opravdu zarážející.

Milan
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

19. 2. 2019, 10:25

Jo díky za info,
Je mi jasné že každé místo může a taky bude mít jiný odpor pro dodávku maziva. Chtěl bych vždy na 1 osu tzn 4 vozíky a kul. Matku dat rozvodnou kostku kde by se každý z výstupu mohl samostatně nastavit.
Koukal jsem na školu na tyto kostky, ale myslím že to reguluje pouze prutok s ne tlak, což je nanic.

Brass 2/3/4/5/6/7/8/10 Way Adjust Lube Oil Piston Distributor Value Manifold Block 6mm Inlet 4mm Outlet for Lubrication
https://s.click.aliexpress.com/e/cnRiCTXb
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 2. 2019, 2:24

Nikdy jsem to nezkoušel. Ale nedají se dávkování maziva použít obyčejné levné pneumatické elektroventily? Ty jsou z Číny za jednotky USD.
Na olej by to podle mě mělo jít určitě, na nějakou hustou vazelínu už možná hůř.
Takže takhle by nehrozilo, že někdo dostane moc a někdo nic. Prostě by se zapnul přívod maziva vždy jen do daného místa.

K tomu by se pak dalo použít nějaké objemové čerpadlo. Případně to dokonce z nějaké nádoby jen vytlačit stlačeným vzduchem. To by bylo asi nejlevnější řešení, ten tlak vzduchu by musel být s rezervou dost vysoký.
Nebo použít ruční mazničku, ale místo rukou ji mačkat krokovým motorem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2019, 2:36

ty spravne davkovace s kazdym impulsem tlaku dodaji na kazdy vystup presne definovane mnozstvi
i kdyby za nimi byla praskla hadice tak to vsude da stejne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 2. 2019, 2:45

No ale to jsou ta mazání za dlouhé peníze, ne?
Já právě myslel, že spínanými rozvody by pak stačilo to objemové dávkování jenom na jednom místě. Nemuselo by být u každého mazaného místa.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 2. 2019, 4:50

Na kapaliny (i řídký olej) pneuventily nepůjdou. Už když se do ventilu dostane kapička vody /kondenzát/ jsou s tím velké problémy. On ten ventil je tím tlakem vzduchu "poháněný". Ten elektromagnet to jenom rozhodí na tu či onu stranu. Jsou i ventily s odděleným "pracovním a spínacím" tlakem na malé tlaky. Zhruba pod 2 Bary přestává normální ventil pracovat.

Zpět k tomu centrálnímu mazání. Ten kalíškový rozvaděč je geniálně jednoduchý a pro lineáry nebo kul. matice je skoro dokonalý. Zkusím to večer nakreslit, slovní popis je k prdu.

Ty přesné dávkovací ventily jsou poměrně jednoduché. Je to pístek a dva zpětné ventilky z kuliček. To "podávání" tam natlačí mazivo a stlačí pístky. To co je pod pístkem se vytlačí do hadiček. Jakmile podávání vypne pružina tlačí pístek zpět. Krok pístku je omezen dorazovým šroubkem, který definuje objem maziva. Mazivo se přes ventilek v pístku dostane pod píst a je připraveno na další cyklus. Místo podávání je jednodušší tlaková nádoba kterou naplníš mazivem a v nějakém intervalu do toho pšoukneš tlakový vzduch přes dvoucestný ventil.
Kdysi jsem těch ventilků dělal stovky. Když se to seřídí na NCčku naboucháš toho za dopoledne stovky. Jenomže dnes je to o kriminál, jako ostatně dělat cokoliv jiného nežli tlachat. Ten ventilek stojí normálně tak okolo 1,5 k. Je to stejná zlodějina jako třeba taková ta kuličková tryska na chladicí kapalinu. Cena okolo 250. Kulička z mosazi a kousek polyamidu. Za hodinu jich ledabyle vymrskneš stovku. Dokonce jsem před lety vymyslel v kuličce takový vývrt jako v hlavni. Asi před dvěma roky to měl Sandvik jako děsný hit a patentováno. Ještě že jsem už pověsil živnost na hřebík můžou mi soudruzi z BOZP, hygieny, PO, atd... atd... být ukradení.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 2. 2019, 5:18

Milan199 píše: 19. 2. 2019, 4:50 Na kapaliny (i řídký olej) pneuventily nepůjdou. Už když se do ventilu dostane kapička vody /kondenzát/ jsou s tím velké problémy. On ten ventil je tím tlakem vzduchu "poháněný". Ten elektromagnet to jenom rozhodí na tu či onu stranu. Jsou i ventily s odděleným "pracovním a spínacím" tlakem na malé tlaky. Zhruba pod 2 Bary přestává normální ventil pracovat.
Dík za zajímavý popis, jak funguje to dávkování. Jestli uděláš obrázek, tak to bude paráda.

Ale k těm elektroventilům: asi máme každý na mysli nějaké jiné. Ty klasické levné mají elektromagnet a pružinu. Takže jedou i bez vzduchu.
Např. https://www.aliexpress.com/item/3V310-0 ... 81947.html (bez hledání jsem vzal první, co na mě vyskočil).

Tady tomuhle dokonce říkají mimo jiné "oil valve".
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 93083.html
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 2. 2019, 6:40

K těm ventilům :
Ten první určitě potřebuje tlak - i to na něm píšou - od 0,15 Mpa. Domnívám se, že by při vniknutí kapaliny přestal zcela chodit.

Ten druhý je skutečně ventil na kapaliny - patrně šoupě - taky má cívku dvounásobně silnou. Ten by šel. Jenže to už by běžný výstup PLC neutáhl a dávat jich tam víc ...

Nechci se ofrňovat na "čínou", ale po několika letech mi otrnulo a zkusil jsem indukční snímače. Cena 145 CZK byla lákavá. Přišlo jich 10. Jeden KO, jeden snímá tak do vzdálenosti 0,5 mm, dva jsou zcela bez hystereze. Tak jsem to celé hodil do popelnice a jel do Kyjí pro Balluffy.

Jdu kreslit.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 2. 2019, 6:51

Nevím, proč je tam ten údaj o 1.5bar.
Mám takových několik, a klidně natočím video, jak spínají bez připojených hadiček.
Běžně je tak provozuju, protože dost často do něčeho dělám silové výstupy. A zrovna ty pneumatické ventily jsou taková šikovná testovací zátěž, protože se na tom dá pěkně měřit, jestli jsou správně potlačené špičky při rozpínání indukční zátěže.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

19. 2. 2019, 8:20

Takže něco jako je tohle?
Detective volumetric oil distributor lubrication Pressure Relief piston separator valve lubricant divider 4 outlet DT-400
https://s.click.aliexpress.com/e/cSCDawJB
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 2. 2019, 10:13

Jistě že elektricky sepnou. Je slyšet jak cvakne cívka. Ale ten pístek uvnitř nepřeskočí ! Pusť tam přes reduktor malý tlak (1 Bar) a uvidíš. Oni se sichrují tak tam napíší 1,5 a bude to chodit třeba na 1,2 nebo 0,9. Mám zkušenost, že starší ventily už pod 2 Bary nechodí spolehlivě. A je jedno zda je to Festo,Aventics, Smc ...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 2. 2019, 10:18

to HonzaHorka
Ty ventily vypadají zajímavě. Chtělo by to koupit nějaký jednodušší a pohrát si s ním. Z té dokumentace není úplně jasné co od toho očekávat.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“