odměřování

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Lokr
Příspěvky: 27
Registrován: 12. 11. 2009, 10:44

23. 3. 2021, 1:48

Zdar machři
měl bych dotaz na starším NC stroji máme odměřování IRC na kuličkových šroubech . Bohužel za ta léta je stroj už lehce nepřesný jelikož vůle ve šroubu už nějaká je . a tak uvažuju , že bych to předělal na pravítka, která si přeci jen s vůlí ve šroubu víc poradí a vždy se dotáhnou na polohu Místo na pravítko tam je připraveno (původně induktosin) soudruzi to s tímto úmyslem pro vývoz vyrobily ,
A tak se chci zeptat, které je vhodnější magentické nebo optické ? Umístění pravítka by bylo mimo dosah řezné kapaliny a špon . Moc jsem nikde nenašel výhody a nevýhody , toho nebo onoho typu.

Tak co byste poradili použít optiku nebo magnetické. délka pravítka je 1020 mm
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2021, 2:06

Lokr píše: 23. 3. 2021, 1:48 Bohužel za ta léta je stroj už lehce nepřesný jelikož vůle ve šroubu už nějaká je . a tak uvažuju , že bych to předělal na pravítka, která si přeci jen s vůlí ve šroubu víc poradí a vždy se dotáhnou na polohu
Jsi si jistej že to takhle funguje a že to systém takhle umí ?? Není levnější nakreslit výkres šroubu a nechat udělat zakázkovej v číně? nebo třeba v KSK Kuřim ,případně tam nechat udělat repas pokud je to jejich šroub . Na čem to vůbec je ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 3. 2021, 3:08

Aniž bych spekuloval, jestli je pravítko dobrý nápad nebo ne, tak optické pravítko je prostě vyšší liga než magnetické.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 3. 2021, 3:16

já nad něčím podobným uvažuju taky
X šroub na Masturnu už má taky svý nejlepší leta za sebou
teoreticky to musí jít
bude nutno pohlídat
počty impulsů
úroveň rozhraní mezi snímačem a systémem (TTL)
referování
odolnost proti sr..... a emulzi a čištění stroje ofukováním tlakovým vzduchem
???
???
možná bude jednodušší koupit novej šroub
ale pravítko by se mi tam líbilo víc než inkremenál na motoru
.....
nad něčím jiným než optickým pravítkem bych vůbec v tomto případě neuvažoval
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2021, 4:42

Jsem ohledně CNC jen hobík, ale i tak vím že vůli žádné pravítko nevyřeší.
To slouží hlavně k tomu aby korigovalo tepelné roztažnosti (šroub po 8h je holt někde jinde) nepřesnosti mechaniky, tuhost, ale ne vůli.
Samozřejmě technicky to vypadá funkčně, jenže když se změní skokově síla obrábění (třeba si fréza bude mít snahu obrobek přitáhnout) tak systém nemůže pohonem kompenzovat jednou vůli sem a hned zase zpět.

Podle mě buď dát přesné nové šrouby, nebo vyměnit šrouby bez ohledu na přesnost - ušetřit na nich - a koupit k tomu pravítka.
S pravítkem je vcelku jedno jestli má šroub chybu 0,3mm/m to si řeší sám pohon.

Případně mě odborníci zkorigují.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2021, 4:51

Na MCV mám pravítka ,musíš do nich pořád foukat vzduch a stejně musí být zakrytovaný. Neumím si představit šťourat se v Hajdoši ,volnej šroub bude asi vyhazovat chybu protože na motoru je taky nějaký měření , na rychlejším centru si neumím představit jak by to v 3osém souvislém frézování reálně fungovalo, o nástrojích ani nemluvím .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lokr
Příspěvky: 27
Registrován: 12. 11. 2009, 10:44

23. 3. 2021, 7:45

Abych upresnil v mašině je po dřívějším repasu Sin. 840di takže v pohode TTL výstup. A pohony formik by v pohode to kompenzováni vůle Šroubu by měli zvladnout. Případně jde nechat zrepasovat, šroub, nebo dat nový, Ale i tak bych raději dal ty pravitka ohledně přesností. .
Referak je na narážku takže mimo pravitko jde jen ten linear co je lepší magnet či optika.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2021, 8:07

A stroj je v dobré kondici aby byli pravítka přínos? na volítaným loži až tak moc nepomůžou.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 3. 2021, 8:16

Dokáže vůbec magnetické pravítko odečítat třeba při rychloposuvu 10m/min?
tam jsou pak kmitočty signálu ve stovkách kHz podle rozlišení
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 5:46

Cjuz píše: 23. 3. 2021, 4:42 Jsem ohledně CNC jen hobík, ale i tak vím že vůli žádné pravítko nevyřeší.
Systém heidenhain pracuje se zpětnou vazbou z pravítek. Předpokládám že motory jsou řízeny analogově, takže systém může snadno dělat korekce na základě zpětné vazby z pravítka. Např. Má i funkci ACC. Na základě zpětné vazby z pravítek kompenzuje vibrace os při hrubovani.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lokr
Příspěvky: 27
Registrován: 12. 11. 2009, 10:44

24. 3. 2021, 6:31

fmodel píše: 23. 3. 2021, 8:07 A stroj je v dobré kondici aby byli pravítka přínos? na volítaným loži až tak moc nepomůžou.
Jo lože jsou v pohodě. styk není kluzný ale přes předepjatá valivá hnízda. nikde nic nedrnčí . nikde nic vyšoupané neni. stranová vůle při zapáčení přes 2 metrovou trubku je zanedbatelná .
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 10:24

Lukas_2 píše: 24. 3. 2021, 5:46
Cjuz píše: 23. 3. 2021, 4:42 Jsem ohledně CNC jen hobík, ale i tak vím že vůli žádné pravítko nevyřeší.
Systém heidenhain pracuje se zpětnou vazbou z pravítek. Předpokládám že motory jsou řízeny analogově, takže systém může snadno dělat korekce na základě zpětné vazby z pravítka. Např. Má i funkci ACC. Na základě zpětné vazby z pravítek kompenzuje vibrace os při hrubovani.
Tomu nerozumím
pokud jedu nástrojem plným průměrem tak při vstupním záběru jednoho zubu působí přesně opačná síla jako při výstupu zubu.
jednou se výrobek odtlačuje a podruhé přitahuje +/-
když bych si tu situaci představil u nástroje s jedním plátkem v záběru tak tuhle změnu sil když by byla vůle přece nevykompenzuje nic.
prostě jakmile se změní orientace síly tak to rázově skočí o tu vůli.
nebo?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

24. 3. 2021, 10:32

Cjuz píše: 24. 3. 2021, 10:24
Lukas_2 píše: 24. 3. 2021, 5:46
Cjuz píše: 23. 3. 2021, 4:42 Jsem ohledně CNC jen hobík, ale i tak vím že vůli žádné pravítko nevyřeší.
Systém heidenhain pracuje se zpětnou vazbou z pravítek. Předpokládám že motory jsou řízeny analogově, takže systém může snadno dělat korekce na základě zpětné vazby z pravítka. Např. Má i funkci ACC. Na základě zpětné vazby z pravítek kompenzuje vibrace os při hrubovani.
Tomu nerozumím
pokud jedu nástrojem plným průměrem tak při vstupním záběru jednoho zubu působí přesně opačná síla jako při výstupu zubu.
jednou se výrobek odtlačuje a podruhé přitahuje +/-
když bych si tu situaci představil u nástroje s jedním plátkem v záběru tak tuhle změnu sil když by byla vůle přece nevykompenzuje nic.
prostě jakmile se změní orientace síly tak to rázově skočí o tu vůli.
nebo?
a sáhne do toho system aby to dorovnal a je z toho vibrátor
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 10:58

Cjuz píše: 24. 3. 2021, 10:24
Lukas_2 píše: 24. 3. 2021, 5:46
Cjuz píše: 23. 3. 2021, 4:42 Jsem ohledně CNC jen hobík, ale i tak vím že vůli žádné pravítko nevyřeší.
Systém heidenhain pracuje se zpětnou vazbou z pravítek. Předpokládám že motory jsou řízeny analogově, takže systém může snadno dělat korekce na základě zpětné vazby z pravítka. Např. Má i funkci ACC. Na základě zpětné vazby z pravítek kompenzuje vibrace os při hrubovani.
Tomu nerozumím
pokud jedu nástrojem plným průměrem tak při vstupním záběru jednoho zubu působí přesně opačná síla jako při výstupu zubu.
jednou se výrobek odtlačuje a podruhé přitahuje +/-
když bych si tu situaci představil u nástroje s jedním plátkem v záběru tak tuhle změnu sil když by byla vůle přece nevykompenzuje nic.
prostě jakmile se změní orientace síly tak to rázově skočí o tu vůli.
nebo?
Měl jsem i lepší video. https://www.youtube.com/watch?v=tcRmFBp ... ISVAFIADIS
Je to v principu jednoduché. Nechápu teda že to vůbec funguje kvůli té rychlosti, nutné přesnosti atd. Ale prostě osa má odchylku 0,1mm, pravítko to změří a systém posune osu o toho 0,1mm zpět. Pak třeba zavibruje -0,1mm tak ji zase vrátí o 0,1mm zpět... A dokáže to dělat v realtime... Já osobně jsem s tím nikdy nedělal, ale osazuje se to. Teoreticky se tím dá částečně kompenzovat nedostatečná tuhost stroje. Já s heidenhainem dělal akorát na 8 a 15 tunových strojích kde to ani není potřeba...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

24. 3. 2021, 4:55

Za mňa jednoznačne novy šrob, pravítko s riadiacim systémom budu chciet samozrejme udržať danú polohu ale tato poloha nebude nikdy stabilná
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“