Chlazení nástroje vzduchem s kapalinou

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Odpovědět
TomášH
Příspěvky: 63
Registrován: 17. 7. 2020, 8:14

4. 9. 2021, 8:25

Přidám sem takový tip. návod na chlazení vzduchem, modely dodám později na vše až budou kompletně hotové.
Původně jsem měl (mám) chlazení emulzí klasiku, ale měl jsem s tím několik problémů vzhledem k tomu, že mám obrábění jako koníček v podstatě jen víkendy tak je to pro mě neekonomické emulze se odpařuje a kazí. Druhý velký problém byl při obrábění velkými otáčkami se začala tvořit mlha nakonec byla dílna plná této sračky která šla všude.
Další impuls byl změna nástrojů na nástroje s povlakem, které se nemají chladit emulzí pouze vzduchem.
Potom jsem začal šmejdit po internetu a našel "fog buster" ve zkratce je to lepší protože to nedělá mlhu ale kapičky oproti těm jiným systémům. Potom přišel nápad na výrobu vlastního.
Celé je to podřízené výrobním možnostem, které mám.
1. nádržka je vyrobená ze zahradního postřikovače, používám max, tlak 2 bary do víčka mám ještě vymyšlený pojišťovací ventil z 3D tisku s pružinou, adaptéry na hadičky a víčko je na 3D tiskárně, hadičky jsou zalepené epoxidem, docela jsem měl problémy trefit závit
2. na hadicích u vřetena jsou škrtící ventilky na vzduch pro regulace
3. komora je ze dvou částí viz. foto , materiál 7075 jsou tam šroubení pro vstupy a ejektor
4. trubička je ze šroubu M12 a má vnitřní závit M6 na koci kde je tryska do svářečky pro drát
Ve výrobě je ještě adaptér pro našroubování trysky co je u WD40 viz. foto. (krásně se tvaruje a docela vydrží)
Přílohy
DSC_1579.JPG
DSC_1581.JPG
DSC_1582.JPG
DSC_1583.JPG
DSC_1584.JPG
DSC_1585.JPG
DSC_1586.JPG
DSC_1588.JPG
DSC_1590.JPG
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“