Tříkolka, návrh řízení.

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2022, 10:52

Pánové díky.
Obšlehnou něco podobného a upravit nelze. Není co, není kde.
To, že to neudělám na první pokus je mi jasné a jsem s tím smířený. Proto taky jeden rám stojí v garáži. Provrtal jsem dvě díry hlouběji než bylo třeba. Prostě chyba obrábění. Na pokusy to ale stačí. Jednak je to relativně složitější než stavba frézky (pominuli přesnost), takže toho obrábění pro 5ti osku je tam habaděj. S mými možnostmi... raději pomlčím.
Servo na pohon naklápění je ideální možnost. Jednak je IP65, vše mechanické je schované a nejsou tam žádné kladky, převody, klouby a pod. Jediné co mi vadí je velikost. Ideálně bych potřeboval velikost 40mm, ale to zase nejsou převodovky. A kdybych tam dal věnec s pastorkem, nebo pohybový kuličkový šroub, tak ho nemám jak a kde namontovat. Prostě není místo.
Naklánění se nevzdám, protože je to podstatná věc. to zda se bude řídit samo díky gyrosenzoru nebo mechanicky tlačítky, to je teď nepodstatné. Důležité je, že to bude motorizováno. Mechanicky to nelze řešit. Pár jedinců to tak má, ale je to na úkor řízení a o pohodlí nemluvě. Navíc složité pákové systémy, spousta kulových čepů. A malá světlý výška.
Proto jak říkám je to výzva.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

16. 7. 2022, 12:50

Slusne skutre maju naklapanie cez servo, mechanicka cesta sa pouziva na tie lacnejsie. Tam by somproblem nevidel. A ked tam to servo uz mas, tak by som tam supol este jedno, co by menilo dlzku riadiaceho tiahla a nemal by si problem so zmenou geometrie, ked to nevies doriesit mechanicky. Udaje nahravat z 3d mapy
Modros
Příspěvky: 1666
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

16. 7. 2022, 1:00

jean píše: 16. 7. 2022, 12:50 Slusne skutre maju naklapanie cez servo, mechanicka cesta sa pouziva na tie lacnejsie. Tam by somproblem nevidel. A ked tam to servo uz mas, tak by som tam supol este jedno, co by menilo dlzku riadiaceho tiahla a nemal by si problem so zmenou geometrie, ked to nevies doriesit mechanicky. Udaje nahravat z 3d mapy
skutry ale vyrábějí elektřinu...takže on bude mít batoh s baterii z nákladáku?

co tam dát ještě motor na pohon, solární panely, autonomní řízení a držák na popcorn? :D

já jdu radši něco dělat...asi zametat...bude to plodnější než tohle vlákno
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2022, 1:24

Mechanicky to řešitelné je jedině s nulovým příklonem. Pokud to tak nechám, tak je geometrie v pořádku. Při propružení je max 0,4st odchylka. Při maximálním náklonu mám o 0,2st menší rozdíl oproti plnému rejdu bez náklonu. Jen se o 0,4st pohnou řidítka, což nevadí. Takže je to v pořádku.

Jedno malé servo nebo krokáček 1Nm uživím, ale více ne. Celý systém má mít jeden motorek s převodovkou, spojku na čep náklonu, indexový snímač, senzor s gyroskopem a nějaký řídicí obvod. Jako ovládač kolébkový fejder, nebo něco podobného.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“