Spravna pozice vretena pro vymenu nastroju (posunuti???)

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
Banan
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 6. 2019, 7:12

17. 6. 2019, 9:06

Zdravim,
Jedna se o cnc Morbidelli M200 od SCM Group.
Pracuji s Xilog Plus.
Stala se takova vec, ze se vytvorila vule na motoru v Y.
Servisem byla vule opravena, dotazena.
Akorat jak se to povolilo a opetovne dotahlo, tak vse ok, ale motor se posunul v Y o necelych 2.5mm. Coz servisu asi v danou chvili nedoslo.

Tim padem nesedi zarazky materialu pro upnuti. To jsem si nameril a upravil v nastaveni Pracovnich poli.
Cely vesely jsem spustil program a zjistil, ze preci logicky nesedi ani upinani nastroju v Y. O stejne posunuti jako nesedela pracovni plocha.

Problem je v tom, ze nikde nemuzu najit zpusob jak proste rict vretenu nebo zasobniku, ze je na jinych pozicich o 2,5mm nez kdysi. Delal jsem to metodou pokus/omyl a prepisoval vse mozne. Vsechno jsem si zapisoval a nasledne po neuspechu vracel na puvodni hodnoty. Projel jsem od samotnych os az po zasobnik nastroju a vse tomu podrizene a nic se zatim nezmenilo.

Chci se zeptat jestli nekdo zna nebo vi jakym zpusobem to jde opravit. Kde v nastaveni najdu nejakou korekci kde bych pripsal nebo odecetl tech 2.5mm aby mi to nastroj uplo na celem zasobniku. V soucasnem pripade najede vreteno do kuzelu s nastrojem, ale okraj se zachytne a ma tendenci ohybat zasobnik, proste je to evidentne mimo a za hranici nejake tolerance kdy to jeste kuzel pojme.

Dekuju moc
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

17. 6. 2019, 9:00

Přiznám se, že jsem z toho ,,voĺaký zmatený´´.
Ty mašiny znám jako své boty, řeším je denně, na X i Y mají ozubené hřebeny a pokud se dlabe na čištění, tak se na Y ose zamačkávají piliny do hřebene, následkem čehož může dojít k posunutí pohonu od hřebene a tedy vůli na pohonu - a to i dost velké, viděl jsem i 1,1mm.
Ale - nevím co Ti tam jezdí za servis, ale servisák, který se netrefí o 2,5mm je přinejmenším zajímavý :)
Ovšem Tys to taky nevzal za správný konec - rozhodně není řešení rozdrbat v parametrech kdeco. Řešení je neskutečně jednoduché - M200 má serva Yaskawa s absol. enkodéry ( no dobře, nejsou až tak absolutní, mají baterky a chovají se jako absoluťáky) a tam se řeší nula parametrem Pn808 ale ne v PanelMac, ale přímo na jednotce v BaseMenu.
Kde je ta mašina ? Sice jsem furt v kalupu, ale nevylučuju, že bych se na to při cestě kolem koukl - aspoň jedním okem :)
Banan
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 6. 2019, 7:12

18. 6. 2019, 1:29

Diky za odpoved :)
No sice jsem delal na 3osce asi 7 let a posledni 2roky jsem na 5osce, ale co se tyka hlubsiho se hrabani v parametrech. Od toho se trosku vzdaluji, protoze jsem zamestnanec ve firme a neni to muj stroj. Mit to ve svy hale jako zivnou pudu, tak udelam cokoliv abych to rozjel.

Pracovni pole jsem nakonec vratil na puvodni hodnoty. Takze jsem nerozsteloval kde co. Je to tak jak to bylo predtim, akorat porad neni doladena pozice Y motoru.
Vcera jsem telefonoval s tim dotycnym servisakem a dokonce pracoval na mem PC skrz TeamViewer, a v BaseMenu to nejak posunul, ale nakonec bez vysledku. Dneska ma prijet osobne, tak uvidime. Ale co se tyka servisu, melo by to snad byt primo od spolecnosti SCM, ale nechci kecat. A nejspis tam nikoho schopnejsiho nemaji.

Takze i kdyby to ted dopadlo dobre, zkusil bych si vzit pro budouci pripady treba na tebe kontakt.
A masina je pobliz Jablonce nad Nisou.
Diky :)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

19. 6. 2019, 8:20

Ono je to komplikovanější - SCM u nás nemá přímo své zastoupení, ale prodává mašiny prostřednictvím více firem. Protože jsou to vcelku slušné mašiny, hrne se do prodeje kde kdo, ale se servisem pak mají problém - to řeším často. Každopádně to, že to rozhodí o 2 mm a odjede je asi dost vypovídající, stejně tak to, že to nespraví přes TeamWiever - jde o přepsání jednoho čísla !
Ale k věci - vzhledem k vylíčenému levelu servisu bych se nedivil, kdyby tu mašinu nezazálohoval. Takže vřele doporučuji zazálohovat si celý adresář Kvara (je přímo na C:\ ) a pak adresář ScmGroup - je v Program Files (86). Tím se předejde případnému pracnému obnovování parametrů.
Co se týče toho posunu osy X - já to vždy šteluju na pravém hřebenovém výměníku - je fixní a odolnější než ten horní výsuvný. Dá se to naštelovat vcelku přesně a jednoduše - upnu HSK do vřetene a zašoupnu ho do vidlice - odečtu hodnoty a případně zkoriguji.

Kdyby se dotyčným servismenům nevedlo, jsme schopni pomoci, ale právě proto, že často mj řešíme problémy po někom, aktuálně krutě nestíhám.
Ale do JN jezdíme k Hablemu, k plastařům do Smržovky, Liberce a pod, takže by se to evtl dalo spojit.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“