Jak na přenos dat ?

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Mazak
Příspěvky: 4
Registrován: 6. 6. 2008, 5:36

8. 6. 2008, 2:54

Zdravim. Mam takovej menší velkej problém :) Respektivě jej máme v práci protože :
Máme tam starej Compaq kterýmu upadnul při otevírání pant, takže jsme pořídili novej notebook. Jedná se o HP Pavilion DV 2000, který se udajně zde v čechách neprodává. Je dovezený z anglie. Náš starej Compaq má výstup rs232 (com1) kdežto nové notebooky jej nemají. A zde je problém. Jak propojit notebook se strojem který ma konektor 25pin kabelem com1/25pin ? Řešení by bylo v redukci usb=>com1 ovšem slyšel jsem že tato redukce může způsobovat chybu v přenosu dat.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

8. 6. 2008, 4:52

A jakou čekáte radu?
Prostě si někde pujčte převodník USB/COM a vyskoušejte to.
S převodníky na RS232 většinou problémy nejsou ( na rozdíl od LPT)
Mazak
Příspěvky: 4
Registrován: 6. 6. 2008, 5:36

8. 6. 2008, 5:08

picom píše:A jakou čekáte radu?
Prostě si někde pujčte převodník USB/COM a vyskoušejte to.
S převodníky na RS232 většinou problémy nejsou ( na rozdíl od LPT)
Radu? Čekám zda-li někdo řekne ano jde to je vyzkoušený, nebo ano jde ale občas se může vyskytnout chyba. A ono když se chyba při nahrávání programu do CNC objeví, je to dost nepříjemný. Takže děkuji za vaši "radu" Koupit a vyzkoušet by mne opravdu nenapadlo.
Uživatelský avatar
danielle
Příspěvky: 178
Registrován: 18. 3. 2007, 7:29
Bydliště: Žiar nad Hronom_SK
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 5:14

ja osobne používam redukciu a uplne bez problémov to ide,môžem 100% doporučiť
Mazak
Příspěvky: 4
Registrován: 6. 6. 2008, 5:36

8. 6. 2008, 5:15

danielle píše:ja osobne používam redukciu a uplne bez problémov to ide,môžem 100% doporučiť
Mohl by jste mi doporučit nějakou konkrétní značku. Třeba jakou používáte? Ne že bych si ji neuměl najít. Je jich v nabídce dost. Ale raději bych pořídil nějakou která je osvědčená. Jinak děkuji za příspěvek.
Uživatelský avatar
danielle
Příspěvky: 178
Registrován: 18. 3. 2007, 7:29
Bydliště: Žiar nad Hronom_SK
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 5:20

To je úplne jedno,USB-RS232,ja používam GEMBIRD USB to serial port converted cable
Uživatelský avatar
danielle
Příspěvky: 178
Registrován: 18. 3. 2007, 7:29
Bydliště: Žiar nad Hronom_SK
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 5:21

samozrejme si musíš zaobstarať kábel z 9.pin na 25.pin a takisto SW
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

8. 6. 2008, 5:34

Mazak píše:
Radu? Čekám zda-li někdo řekne ano jde to je vyzkoušený, nebo ano jde ale občas se může vyskytnout chyba. A ono když se chyba při nahrávání programu do CNC objeví, je to dost nepříjemný. Takže děkuji za vaši "radu" Koupit a vyzkoušet by mne opravdu nenapadlo.
Omlouvám se za moji radu, ale nikdo vám nezaručí, že to bude 100% fungovat.
Uživatelský avatar
danielle
Příspěvky: 178
Registrován: 18. 3. 2007, 7:29
Bydliště: Žiar nad Hronom_SK
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 5:53

picom,máš nejaké to promile,alebo nevieš čítať
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 6:35

Prosim hosi o klid , forum ma nastavena nova pravidla a pokud se k sobe zacnete chovat nevhodne , bude ZAKROCENO.

Prevodnik USB/RS232 by mel opravdu fungovat bez problemu. Akorat SW co pouzivate k prenosu by mel COMport umet bez problemu detekovat , s cimz nektere starsi maji problemy.

Problem muze pak nastat i v zapojeni samotneho kabelu ke stroji , nektere pouzivaji klasicke krizene RX/TX a nektere pouzivaji zapojeni 1:1.

Pri nastaveni prenosu musi byt spravne nastaveny jeho parametry. Tj. pocet bitu, parita rychlost a nektere stroje si potrpi i na znak ktery se vysila jako prvni a posledni.
Vse se da vycist v manualu(pokud je) . Pokud neni tak zdatnejsi jedinci si poradi prectenim parametru nastavenych primo na stroji.

Jinak prosim priste otazky tykajici se profi stroju piste do sekce k tomu urcene.
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Vasek
Příspěvky: 199
Registrován: 22. 3. 2008, 9:19
Bydliště: Nymburk

14. 7. 2008, 8:31

U Profiky mi doporučily UCAB232 a funguje bez potíží :)
dali_290
Příspěvky: 6
Registrován: 12. 11. 2008, 5:22
Bydliště: Jeseník
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2008, 4:57

Neví někdo jak je to s řídícími znaky na začátku a konci přenosu pro Fanuc. Pro přenos dat PC - stroj používám program Terminal což je starý dosovský program pro řízení nejrůznějších portů. Ten mi funguje. Pokud chci ale použít jiný program např. CNC editor nebo DNC4U a pod. tak je třeba nastavit parametry jako Xon #17 , Xoff #19 , řídící znak před např #2 a po a podobně. Nic mi to neříká. U programu terminal se tato nastavení nevyskytují. Má ale jiné mouchy.
Jinak pokud někdo potřebuje zapojení seriového kalbelu CANON 9 - CANON 25 tak mužů poslat zapojení.
Ještě si dovoluji upozornit na nebezpečí vzniku nestejných potenciálů mezi PC a stojem. Ty můžou způsobit poškození vstupní jednotky stroje. Dle odborníků musí být PC a stroj připojeny na jednu sít nejlépe v jednom bodě. Já to řeším tak že stroj připojím jen na laptop.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

23. 11. 2008, 7:21

dali_290 píše:......
Ještě si dovoluji upozornit na nebezpečí vzniku nestejných potenciálů mezi PC a stojem. Ty můžou způsobit poškození vstupní jednotky stroje. Dle odborníků musí být PC a stroj připojeny na jednu sít nejlépe v jednom bodě. Já to řeším tak že stroj připojím jen na laptop.
No prave proto zde vetsina lidi kteri to mysli vazneji pouzivaji optocleny pro oddeleni potencialu PC a ridici elektroniky stroje. Takze i rozdil napeti nekolika set voltu neni problem. Pri napajeni z ruznych zasuvek el rozvodu v dome / dilne vznikne rozdil do nekolika voltu, ale pokud ridici napetove urovne jsou TTL logikou 5V nebo i 12V tak tech nekolik voltu uz muze ohrozit prenos dat a pripadne elektroniku jak PC tak stroje.
dali_290
Příspěvky: 6
Registrován: 12. 11. 2008, 5:22
Bydliště: Jeseník
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2008, 9:02

taky jsem na to myslel. kde ale takovou věcičku vzít?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2008, 6:18

Uz jsem tlacil programy do ruznych stroju a lehke :D zajiskreni :D pri pripojovani kabelu je ve fabrikach docela bezna vec.

Ale abych pravdu rekl nikdo to neresi. Dokud to funguje a optravdu to neshori.

Nikde jsem nevidel pouzivat nejake oddelovaci rozhrani.

Napajeni z jedne zasuvky pri komunikaci byva casto naprosto neresitelny problem protoze kabely pro spojeni stroju byvaji rozvedeny po cele dilne.
Neni nicim neobvyklym ze v jedne siti jsou stroje pripojeny na nekolika adresach lan , tak na ruznych rychlostech RS.
Pri nespravne fci RS max, doporucim pouzit kabelovy zesilovac kdy pak kabel muze byt dlouhy az 100m a opravdu to pak funguje.

(vyskouseno praxi na trumatic,heidenhain,siemens,emco,philips,ns a dalsich)

Pokud opravdu neco pada ci funguje divne , tak to byva nespravnym nastavenim parametru prenosu nebo zelezem na kterem provozujete komunikacni SW.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“