Software pre aplikácie webkamery v dielni

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 6. 2019, 2:30

Ahojte,
mám doma malú USB kamerku a uvažujem, na čo všetko by sa taká kamerka dala doma v dielni využiť. A naviac dnes za pár eur sú kamerky rovno s mikroskopom a pomerne slušným. Poznám CNC Cam, ktorým dokážem nájsť stred otvoru alebo hranu obrobku.
Existuje aj nejaký komplexnejší program, ktorý by napríklad umožňoval nastaviť presne závitový nôž na sústruhu k obrobku, merať uhly malých súčastí, rozteče otvorov, možno odmerať priemer 3 britej frézky ...? Možno by stačilo mať obraz prekrytý vrstvou zo šablónami a stupnicami ako v dielenskom mikroskope.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2019, 8:40

No asi Tě moc nepotěším ... důvod proč je na tohle stále spíše lepší klasická optika (středící mikroskopy, okuláry atd) je šílený zpoždění, který ten systém má. Někdy to nevadí, ale někdy celkem ano.
Taky jsem si kdysi takovou kameru koupil a plánoval s ní vše co píšeš ... realita dnes? Kvalitní korigovaný okuláry z dobrých poctivých objektivů na polohovacím magnetickým stojánku jsou např. u soustruhu best řešení pro najíždění nástrojů, ustavování nožů atd. S kamerou to sice jde nějak taky, ale to časový zpoždění než elektronika načte, kde vlastně jsi je děs a pokud chceš třeba přijet na čelo obrobku nožem a snulovat nonius, tak než Ti v počítači program resp. display ukáže, že jsi na čele materiálu tak Ty budeš s kudlou v reálu už zapíchnutej v mase. Systémy který vyčítají obraz z kamery a zpracovávají vše dost rychle, aby to nevadilo jsou v jiný cenový kategorii než USB kamera za pár šupů ....
Jiná věc je měření a kontrola dílů ve statickým režimu, tam to je využitelný ... kameru mám na sledování oněch pidi dílů co sem dávám spolu se sirkou, soft na měření ale nemám, spíš tím kontroluju jen tvar zubů na převodech nebo stopy po nástrojích z obrábění aj. Na měření mám profilprojektor a měřící mikroskop.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 6. 2019, 9:59

No vidíš, to s tým oneskorením ma nenapadlo. Keď som to skúšal na stole, nezdalo sa mi že obraz mešká, ale tam to nai nieje tak moc postrehnuteľné. Profilprojektor a merací mikroskop sú super, ale ak mám strojarinu ako hobby tak veci nedostižné cenovo a žiaľ aj priestorovo. A pritom (aspoň mne sa to tak zdá) by som mohol oboje v mne dostatočnej miere nahradiť práve takou kamerkou s vhodným software.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 6. 2019, 9:56

Před pár roky jsem se s těmi USB kamerkami zabýval a narazil jsem krom toho zpoždění ještě na další problém. Tím je dost bídná optika. Když jsem se tím podíval na mřízku z nějakého Zeis přístroje bylo to celé pokřivené. Ta plastová optika na to prostě není.
K té rychlosti. Ztroskotal i pokus udělat z toho jednoúčelový kontrolní přístroj kde jsem chtěl kontrolovat zda nějaká hrana je +- tolerance tam kde má být. Soft umožňoval vložit různé rastry a vše se zdálo být ideální. Až do chvíle kdy jsem na tom chtěl souvisle dělat. Ten dodatečný pohyb na monitoru způsobený zpožděním neskutečně unavoval oči !
Třetí potíž byl plastový obal ve kterém se čip trochu pohyboval a moc to nešlo / přesně / upnout.
Hodně také záleželo na intenzitě a barvě světla, kdy se dost měnila schopnost "zachytit" to co tě zajímá. Třeba to originální osvětlení způsobilo, že se obraz těmi mikroodlesky (obrobený hliník) dost rozhasil. Když jsem to osvětlil halogenovou žárovičkou bylo to mnohem lepší.
grab2012-03-16_09-39-49_219.bmp
(3.75 MiB) Staženo 140 x
tohle je osvětleno diodami
Ty USB mikrokamerky jsou určitě hodně zajímavé a bylo by asi dobré zkusit jestli neexistuje něco novějšího / na USB3 ? / Určitě to přendat do nějakého kovového pouzdra a pokud by někdo dokázal k tomu adaptovat kvalitní optiku...
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 6. 2019, 10:23

jsou tam dvě hlavní úskalí
mizerná optika - zkreslí tvar, mizerně ostří, nereálné to nějak "kalibrovat" aby šlo něco měřit (toto se nezmění, principiálně je to vyráběno pro jiný účel)

a druhá - mizerná dynamika snímacího čipu - odlesky kovových dílů to zahltí a tím se ztratí to podstatné co chceme vidět.

Měl jsem na stole kdysi dražší kameru, kde toto řešil firmware kamery tím, že "sčítal" vždy dva snímky = přepočítal jas každého snímku podle informací předešlého. Tím se povedlo slušně eliminovat odlesky. Umělo to ale jen VGA rozlišení.

Jiný způsob mám na kamerách od Keyence - kvalitní čip, kvalitní optika + polarizační filtr. Na barvy super, lesklou plochu ale vidím dle náklonu bílou ... nebo černou :-).
Celé je to o dynamice čipu a monitoru. Oko a mikroskop je stále výrazně lepší.

pořídil jsem na optickou kontrolu drobností toto
https://www.ebay.com/itm/10X-Stand-Meas ... ctupt=true
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

16. 6. 2019, 10:42

Nešla by použít sestava pro mikroskopickou práci v elektronice viz. nějaké info a zkušenosti třeba v odkazu
https://www.wideservis.cz/zkusenosti-s- ... iexpressu/.

Při takové práci by už z princípu předse tady zmiňované zpoždění vadilo. Optika už nebude omezením, lze volit jakoukoliv, omezením bude pouze rozpočet ;-), špatná dynamika snímače by takové práci musela vadit rovněž, takže předpokládám už nějakou lepší úroveň...
Třeba se ale pletu, co na to místní elektroničtí profíci?

Jinak k tématu je tady i starší vlákno: viewtopic.php?f=53&t=24928
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 6. 2019, 12:14

ale rozdělme to na dva směry
- něco zvětšit aby na to bylo lépe vidět, třeba to pájení
- a něco měřit nebo nastavovat, to už má výrazně větší nároky na kvalitu čipu, optiky, monitoru.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2019, 8:29

chb píše: 16. 6. 2019, 12:14 ale rozdělme to na dva směry
- něco zvětšit aby na to bylo lépe vidět, třeba to pájení
- a něco měřit nebo nastavovat, to už má výrazně větší nároky na kvalitu čipu, optiky, monitoru.
jjj přesně tak .... on je už poznat celkem dost rozdíl když na něco člověk kouká přes obyčejnou spojnou čočku (klasický laciný lupy) a nebo když je použitej objektiv či okulár složený z více optických členů, kde je korigovaný zkreslení a celkově je u něj cílem výrazně věrnější obraz než co je vidět lupou. Je skutečně rozdíl něco zvětšit abych to viděl (typicky SMD u pájení) a pak chtít třeba přesně najíždět nožem na obrobek.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 6. 2019, 8:33

Prumyslovy de facto standard pro takove aplikace je NI Vision. Pro rychly vyvoj aplikace NI Vision Builder - s tim se da i se slusnou web kamerou udelat vse co se zada v uvodnim prispevku a snadno. Treba na youtube je k videni hromada prikladu aplikaci. Ja s nim delal krom najizdeni na nulu polotovaru u CNC frezovani treba taky vsemozne kontroly procesu prebijeni naboju na prebijecim lisu. Jedinou komplikaci je dostupost NI produktu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“