úprava kodu

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
charonbobo
Příspěvky: 20
Registrován: 17. 7. 2019, 4:13

23. 8. 2019, 11:05

Ahoj,

Včera si táta pořídil malou frézku 3040.


Začal jsem se tedy sní učit,otec stará škola zvyklý na konvenční,je to tedy na mě.

Naučil jsem se získat z obrázku vektorový soubor a zněj následně Gcod.

Jenže mi to neustále obraz dělá do hloubky ( jako když uděláte jen písmo )
Já bych rád docílil toho aby naopak frézovala podklad a obraz jako takový tím pádem zůstal vystouplý,a navíc aby frézka ideálně jela po řádkách ( jako tiskárna ).

Jako na videu ovšem ne s programem za 5000 liber ( Corveco )jako dotyčný chlapík.Nejlépe do začátku s programem zdarma.Adobe ilustrator mohu použít v práci,ale to je vše.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dcKq08oLQBw[/youtube]


Za případné rady předem moc díky,
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 8. 2019, 1:56

Obrázek má 2 rozměry (tj. je 2D).
Ty chceš, aby ti frézka udělala prostorový objekt, který má 3 osy, tedy 3D.
Kde se má vzít informace pro tu 3. osu, tj. pro výšku reliéfu?
Na to video jsem se nedíval, borec mě na začátku celkem slušně odradil. Ale předpokládám, že nefrézoval nějakou plastiku podle obrázku, ale podle nějakého 3D modelu.

Když budeš mít nějaký 3D model (třeba ve formátu STL, který se používá pro 3D tiskárny), tak pak potřebuješ nějaký CAM, který z toho ty prostorové dráhy vygeneruje. Zdarma můžeš zkusit třeba EstlCAM nebo mnoho dalších.

A i ten 3D model můžeš vytvořit v nějakém free SW. Namátkou SketchUp, FreeCAD, TinkerCAD, Blender a mnoho dalších. Nebo profi systém, který je pro hobíky zdarma Fusion 360. Případně třeba jinak pojatý systém OpenSCAD (tam se model nemaluje taháním myší, ale "programuje se)..
Komunita kolem 3D tiskáren je mnohonásobně početnější, takže hledej třeba tam.
charonbobo
Příspěvky: 20
Registrován: 17. 7. 2019, 4:13

24. 8. 2019, 6:44

Ahoj,

jo ten chlapík je dost otravný,
pokud jsem to odněj dobře pochopil tak program který používá převede 2d obraz do odstínů šedi,a podle toho vypočítá program hloubku.

Se sketchup atd umím,ale když si představím že bych dělal obraz koně a kterým taťka furt mluví tak bych to sabotoval ....... :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 8. 2019, 4:23

Nemusíš to hned modelovat. Udělala už to spousta jiných lidí a je k dispozici mnoho hotových modelů. Jistě i těch koní.

Udělat 3D z obrázku jen na základě odstínu barvy je sice technicky možné, ale fungovat to nebude. Musel by to být obrázek něčeho, co má jednotnou barvu. Jinak by například tmavší srst znamenala, že by na modelu z toho vznikl třeba hrb. Navíc by to muselo být nasvíceno tak, aby se odstín měnil lineárně s výškou.
U fotky reálného objektu je to (podle mě) nemožné.
charonbobo
Příspěvky: 20
Registrován: 17. 7. 2019, 4:13

25. 8. 2019, 2:01

Ahoj,

zmíněný program Estlcam funguje skvěle.

Nakonec sem na googlu pod grayscale 3d našel opravdu hodně hotových.Zatím sem si stáhl nějaký free na vyzkoušení.

Ted jdu skládat mašinu.
Snad to pujde hladce
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“