Virtualizace PC

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 4. 2020, 8:48

Jde udělat vitruální kopii systému včetně emulace hardware? Prostě tak, abych měl ve virtulním systému ve správci zařízení úplně stejná zařízení, jako v reálu? Včetně všech vnitřních vlastností jako ID hardwaru.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 4. 2020, 9:03

Na to se blbě odpovídá. Pokud máš speciální zařízení, tak v tom virtualizačním SW nemusej bejt ovladače. Takže odpověď ano i ne jsou správné :) .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2020, 9:11

pravdepodobne ne
vetsinou je na vyber velmi malo variant emulovaneho hardware jako treba gr. karta zv. karta radic disku a tak
jestli je tam neco specialniho tak uz uplne bez sance
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 4. 2020, 9:12

Je mi jasný, že by to musel být nějaký oblbovák, co přinutí si ten virtuální systém myslet, že běží na tomto železe. Nebo spíš mi nejde ani o ten systém, jako o programy v něm. Jde mi o to, abych mohl používat určitý systém a určité programy i na novém železe a novém operačním systému. A to třeba i za 20 let.
Naposledy upravil(a) bobik dne 18. 4. 2020, 9:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2020, 9:16

vpodstate by jsi musel zasahnout do toho virtualizacniho software a napsat si vlastni emulaci danych karet tak aby vraceli to spravne ID a komunikovali s OS tim spravnym protokolem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 4. 2020, 10:00

Ty zadarmo dostupný systémy budou mít jednoduchý emulace, ale ty kupovaný jich možná budou mít větší množství. Jinak OS je závislej na tom, co podporuje ta virtualizační platforma. Třeba virtual PC z W7 Pro podporovala virtuální XP, dokonce nativně. W10 je sice oficiálně nepodporuje, ale když jsem zkopíroval ze sedmiček VXP do desítek jako hotovej disk a dal přidat, tak to desítky sežraly a normálně to jede jako virtuální mašina..
Takže: podpora OS bude daná tím, co bude za 10 let podporovat virtualizační systém.
Speciální zařízení budou ve free virtualizačních systémech emulovaný nějakým univerzálním ovladačem, nebo vůbec. V kupovaných systémech to může být jinak, ale já mám zkušenosti jen s těmi free :)
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 4. 2020, 10:24

bobik píše: 18. 4. 2020, 9:12 ...abych mohl používat určitý systém a určité programy i na novém železe a novém operačním systému. A to třeba i za 20 let.
Hledas urcitou odpoved na neurcitou otazku :-)
Je spousta softu na virtualizaci, ale kdyz nenapises jaky OS mas, jaky HW, co chces emulovat tak je to tezke. Nejaky univerzalni emulator ktery emuluje vsechno a chodi na vsech OS rozhodne neexistuje. A co bude za 20 let ti stejne nikdo nepovi.

Pokud je to nejaka specialita, ja proste na to vyclenim comp na kterem to jede a nepouzivam ho na nic jineho. Bez problemu tak provozuju napr. MS Access97 ktery uz nesel spustit ani na W7. Je to uz vic jak 20 let a v zadnem pripade neni problem sehnat za par kacek HW na ktery jde nainstalovat XP. Da to mnohem min prace nez se drbat virtualizaci s nejistou funkcnosti a pochybnou spolehlivosti. Nestarsi vec mi bezi snad jeste na win95 nebo 98, je to jen jednoducha aplikace kde si zamestnanci eviduji hodinovku. Ale kdyz to funguje, nebyl zadny duvod do toho za ty roky stourat. Jen se obcas vymeni zdroj a LCD panel.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2020, 10:36

Ani ty kupovane softwary nemaji na vyber mnozstvi emulovaneho hw. Obecne k tomu neni duvod pro vetsinu aplikaci v kterych se to pouziva.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 4. 2020, 3:39

Tak tady ti odpovím docela přesně. Nic takovýho nenajdeš. Hledáním emulátorů jsem proprcal desítky hodin a nic. Část něčeho fungovala a zbytek ne. Největší problém byl zobrazení a hlavně interakce s HW. Spousta staršího softu si neumí vůbec sáhnout na porty. Já sám jsem to řešil kvůli návrhovému systému na plošné spoje. Jedna z posledních DOSových aplikací, ale hlavně precizně ji ovládám. Tady už jsem byl blízko, ale dojel jsem na videokartu. Prostě Trident nebo něco podobné jsem nesehnal. Tak mám postavené počítadlo nějaké první pentium, 1M paměti a 40G Seagate disk a to vše na win Milenium. Sice už proti Win3 mají DOS schovaný, ale je tam. Takže se dá nastavit stránkování paměti a dokonce tam funguje LAN. Na rozdíl od emulátorů jak na XP tak na W7, je naprosto stabilní a nepadá.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

19. 4. 2020, 6:12

lubbez píše: 19. 4. 2020, 3:39 Tak tady ti odpovím docela přesně. Nic takovýho nenajdeš. Hledáním emulátorů jsem proprcal desítky hodin a nic. Část něčeho fungovala a zbytek ne. Největší problém byl zobrazení a hlavně interakce s HW. Spousta staršího softu si neumí vůbec sáhnout na porty. Já sám jsem to řešil kvůli návrhovému systému na plošné spoje. Jedna z posledních DOSových aplikací, ale hlavně precizně ji ovládám. Tady už jsem byl blízko, ale dojel jsem na videokartu. Prostě Trident nebo něco podobné jsem nesehnal. Tak mám postavené počítadlo nějaké první pentium, 1M paměti a 40G Seagate disk a to vše na win Milenium. Sice už proti Win3 mají DOS schovaný, ale je tam. Takže se dá nastavit stránkování paměti a dokonce tam funguje LAN. Na rozdíl od emulátorů jak na XP tak na W7, je naprosto stabilní a nepadá.
Nezkousel jsem, ale mozna by DOSova appka sla rozbehat na nejakym linuxu + dosbox nebo dosemu - obcas takhle hraju nejakou historickou hru.

Jinak i virtualni prostredi se pomalu meni - treba typy emulovanych sitovych karet.
Bobik by mozna mohl zkusit uz tu prvni instalaci do virtualky a pak si ji tahnout dal, ale je tam hromada problemu (3d grafika, pristup k hw klici ...) Prenos fyzicke zelezo -> virtualni stroj pravdepodobne nedopadne (zkusit se to da, neznamena to preci tu puvodni smazat, ale zabije se tim spousta casu).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“