QElectroTech - kreslení nejen elektro schemat

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

25. 7. 2020, 11:54

S kamarádem chceme vyměnit řídící systém u jedné mašiny a už těch změn v elektrorozvaděči máme naplánováno více, tak jsem začal řešit, jak ty změny zavedeme do elektro dokumentace. Původní tištěnou elektro dokumentaci máme, ale pořešit to jen nějakýma ručně namalovanými nepřehlednými malůvkami do původních papírů se mi nechce. Další důvod pro pořádnou elektro dokumentaci je mít možnost ji s někým efektivně konzultovat.

Tudíž jsem začal hledat nějakou aplikaci, do které bych tyto schémata překreslil a pak následně začal po domluvě s elektrotechniky měnit. AutoCAD a jiné jeho klony jsem zavrhl, protože už je 21. století.

Našel jsem program QElectroTech
QElectroTech.png
https://qelectrotech.org/index.html
a jsem z něho nadšenej. Dělá už po pár hodinách studia to co chci. Profíci co dělaj v ePlanu, nebo jiných dospělých programech by možná ohnuli nos, ale pro mě je to bomba.
Používá ho tady taky někdo? Pokud ano, mohl bych mít více dotazů?

No ale mám problém v tom, že:
- nejsem elektrotechnik (ve vypnutém rozvaděči se mohu hrabat jen jako osoba poučená, pod dohledem)
- musím jít ještě víc do hloubky, co se týče pochopení tohoto elektro projektu
- původní projekt byl kreslen v roce 1989 ve Švýcarsku a je v němčině, od té doby se některé věci změnily a já bych chtěl nový projekt v češtině.
- každý konstruktér má svůj rukopis a né vždy se vše dodržuje a některé věci se předpokládá, že jsou dané
- automatizovaný kreslící systém neumožňuje to, co ručně kreslený výkres a naopak

Původní výkres vypadá takto:
Elektroschema.jpg
Rozpracovaný výkres vypadá takto:
0s01-picomax_51-ii_elektroschema-004.pdf
(22.4 KiB) Staženo 238 x
Tak a moje dotazy:
- značky F307 v původním i novém schématu reprezentují jistič. Jedná se o stejný druh jističe?
- jaký význam má různé značení fází? Před strojem se jmenují R,S,T, po hlavní vypínač je to L1,L2,L3 a dál se to jmenuje T1,T2,T3. Označuje se to někde v rozvaděči nebo na stroji fyzicky? Na kabelech by mělo být jen 105, 106, 107, nebo ne?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

26. 7. 2020, 6:45

Doposud jsem tento SW neznal. Ze zvědavosti jsem na něj kouknul, ale zdá se mě to všechno tak nějak krkolomné.
Já osobně už asi 20 let používám PC Schematic a jsem spokojen, ale ten bohužel není free.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

26. 7. 2020, 6:53

Zkoukni programy od RS, např. DesignSpark Electrical...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 7. 2020, 7:20

U nás si jeden elektrotechnik oblíbil sPlan. Ten ale taky není zadarmo. Já jsem taky před nějakou dobou používal TinyCAD a u nás to taky dost elektronici použivali - ten je free.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

29. 7. 2020, 8:10

Děkuji za názory a příspěvky.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

3. 1. 2021, 11:21

Dobrý den,

ke QElectroTechu je nově dostupná dokumentace přeložená do češtiny (s určitými možnými problémy, co se týče vnitřních odkazů (a také zbývajících překlepů apod.), vzhledem k tomu, že čeština je jazyk s flexí, takže dokud nebude přesný návod, jak k tomu (vnitřní odkazy) přistupovat, ne všechny povedou tam, kam by měly).

Tato dokumentace je dělána v souladu s rozhraním pro vývojářskou verzi 0.8. Pokud by se měl soubor s touto aktualizovanou verzí překladu použít na verzi 0.7, tak to samozřejmě jde snadno také (stačí nahradit jeden soubor .qm druhým v příslušné složce a je to. Jinak ji lze vyzkoušet (vidět) na tzv. nočních sestaveních programu (night builds; ke stažení na stránce programu), která již zahrnuje aktualizaci sbírky prvků.

Ve sbírce prvků byl aktualizován překlad popisů prvků celé skupiny "allpole" (Vícežilový). Nějaké drobnosti v něm budou brzy ještě změněny (upraveny).

K tomu všemu více slov zde:

Dokumentace ke QElectroTechu:
http://fripohled.blogspot.com/2020/12/d ... techu.html

Aktualizace překladu sbírky prvků v QElectroTechu:
http://fripohled.blogspot.com/2021/01/a ... vku-v.html
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2021, 5:42

zz912 píše: 25. 7. 2020, 11:54 S kamarádem chceme vyměnit řídící systém u jedné mašiny a už těch změn v elektrorozvaděči máme naplánováno více, tak jsem začal řešit, jak ty změny zavedeme do elektro dokumentace. Původní tištěnou elektro dokumentaci máme, ale pořešit to jen nějakýma ručně namalovanými nepřehlednými malůvkami do původních papírů se mi nechce. Další důvod pro pořádnou elektro dokumentaci je mít možnost ji s někým efektivně konzultovat.

Tudíž jsem začal hledat nějakou aplikaci, do které bych tyto schémata překreslil a pak následně začal po domluvě s elektrotechniky měnit. AutoCAD a jiné jeho klony jsem zavrhl, protože už je 21. století.

Našel jsem program QElectroTech
QElectroTech.png
https://qelectrotech.org/index.html
a jsem z něho nadšenej. Dělá už po pár hodinách studia to co chci. Profíci co dělaj v ePlanu, nebo jiných dospělých programech by možná ohnuli nos, ale pro mě je to bomba.
Používá ho tady taky někdo? Pokud ano, mohl bych mít více dotazů?

No ale mám problém v tom, že:
- nejsem elektrotechnik (ve vypnutém rozvaděči se mohu hrabat jen jako osoba poučená, pod dohledem)
- musím jít ještě víc do hloubky, co se týče pochopení tohoto elektro projektu
- původní projekt byl kreslen v roce 1989 ve Švýcarsku a je v němčině, od té doby se některé věci změnily a já bych chtěl nový projekt v češtině.
- každý konstruktér má svůj rukopis a né vždy se vše dodržuje a některé věci se předpokládá, že jsou dané
- automatizovaný kreslící systém neumožňuje to, co ručně kreslený výkres a naopak

Původní výkres vypadá takto:
Elektroschema.jpg
Rozpracovaný výkres vypadá takto:
0s01-picomax_51-ii_elektroschema-004.pdf

Tak a moje dotazy:
- značky F307 v původním i novém schématu reprezentují jistič. Jedná se o stejný druh jističe?
- jaký význam má různé značení fází? Před strojem se jmenují R,S,T, po hlavní vypínač je to L1,L2,L3 a dál se to jmenuje T1,T2,T3. Označuje se to někde v rozvaděči nebo na stroji fyzicky? Na kabelech by mělo být jen 105, 106, 107, nebo ne?
schémata v mašinách z švajců, bývají víc než specifický, ale třeba proti francií :shock: nebo anglií, nádhera..
- Co je co, máš napsaný nahoře (viz třeba ten Haupschalter, druhý řádek shora).
- co to to je "stejný druh jističe" nechápu - v mašině budou fyzicky F308 a F305, typ, hodnoty a výrobce najdeš v kusovníku od rozvaděče (rozpisce).
RST a N samozřejmě bude na svorkovnici (bude tam nebo taky ne :mrgreen: separátní krabice) označené - kvůli sledu (ten je tím jasně daný). L1 L2 L3 a N a PE (N a PE - to je furt stejný, to není v v HS přerušený - změněný) bude označený na těch prvních svorkách na té "jakodinliště" (bude tam Weidmuller), vývody (přívody) na vlastním HS (MS) budou taky označená (z jedný i z druhý strany), HS bude označený Q300. Typ a další opět viz kusovník. Za ním to už budou už jenom T1, T2 a T3.
Pracovní barvy budou samozřjmě jiný než u nás, starý mašiny z švajcu obvykle mívají červená, oranžová, žlutá místo naší 3x černý a nebo hnědá, černá, šedá. protože to ale bylo už okolo 90 roku, a mašina asi ven, tak ty fáze, možná už budou všechny černý. Dráty buď mají navlečky a nebo vypálený a nebo natisklý čísla (jako na Schaublinech), čísla opět sedí s výkresem (schématem). V Weidmullerech (svorkách) pak mají vložený (nacvakaný) kameny s popisem.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2021, 5:51

salus píše: 26. 7. 2020, 6:45 Doposud jsem tento SW neznal. Ze zvědavosti jsem na něj kouknul, ale zdá se mě to všechno tak nějak krkolomné.
Já osobně už asi 20 let používám PC Schematic a jsem spokojen, ale ten bohužel není free.
Já používám (mj) Elmer, ( https://www.elmer.cz/schemata.html )taky není zadarmo - ale cena je podle mě použitelná. QE jsem kdysi zkoušel, jednak je takový kostrbatý, hlavně ale je (znám jenom starší verze) z francie, takže tehdy byl v tom totální chaos všude - jako v čemkoli :roll: z té země.
Prostě stejná tragedie jako když je mašina z Francie - tak dokumentace v ní. Všechno jinak, málokdy to odpovídá skutečnému stavu.
Možná ale že teď už je ten QE lepší.
Použitelný (tak nějak) to ale bylo.
Modros
Příspěvky: 1666
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 1. 2021, 5:54

ja ted zkousim ProfiCAD....zatim dobry
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

6. 1. 2021, 7:53

Ve sbírce prvků byl ve skupině Elektrotechnika aktualizován překlad popisů prvků podskupiny "Jednopólové " (singlepole).

Archiv pro aktualizaci sbírky ve verzi 0.7 je zde:

https://obvyklemisto.webgarden.cz/rubri ... lectrotech
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

18. 1. 2021, 10:31

Ve sbírce prvků byl ve skupině Elektrotechnika aktualizován překlad popisů prvků podskupiny "Tovární díly " (manufacturers articles): zboží výrobců.
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

20. 1. 2021, 9:44

Ve sbírce prvků byl ve skupině Elektrotechnika aktualizován překlad popisů prvků podskupiny "Označení" (graphics).
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

28. 1. 2021, 4:55

Ve sbírce prvků byl ve skupině Elektrotechnika aktualizován překlad popisů prvků podskupiny "EN 60617" (91_en_60617).
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

28. 1. 2021, 4:56

Ve sbírce prvků byl ve skupině Elektrotechnika aktualizován překlad popisů prvků podskupiny "Různé" (99_miscellaneous&unsorted).
pfri
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 1. 2021, 4:11

12. 2. 2021, 6:21

Byla aktualizována dokumentace ke QElectroTechu:

https://download.tuxfamily.org/qet/manu ... index.html#
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“