Přestavba

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2020, 2:01

Ahoj , nemáte na doporučení nějaký řídící systém , který by se dal použít na přestavbu cnc frezky ? myšlenka použít starý stroj , který bude v dobré kondici a udělat přestavbu řídícího systému.

Díky D.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2020, 2:40

Linuxcnc
Malo ctes
Projdi si rady pro zacatecniky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 8. 2020, 7:58

A já jako obvykle doporučím Gravos. Česká firma, Česká podpora fakt jednoduchá implementace. :D
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 8. 2020, 8:04

Uz chybi jen machisti pak levne systemy typu syntek gsk delta az po profi fanucy haidny atd..
Ať to má komplet😀
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2020, 3:39

Myslel jsem něco na profi úrovni , něco jako fanuc či siemens , zdali není něco Overeneho z činy nebo tak ....
aby tam šla implementace sond od renishow jak obrobkova tak nastrojova
Umělo to plynule 3d
Šlo zapojit do systému sponohrab výměny nástrojů , umělo zavitovat atd

Díky za info
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 8. 2020, 3:51

to co si popsal všechno linuxcnc samozřejmě umí.. na to nepotřebuješ profi systém..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 8. 2020, 4:02

nicméně pokud chceš profi systém nic ti nebrání napsat do Fanucu, oni ti rádi udělají nabídku.. ono ale potom taková přestavba běžného stroje většinou postrádá ekonomicky smysl..
cca před osmi lety jsem k tomu přistupoval stejně, měl jsem starej stroj na nefunkčním Fanucu a chtěl ho pouze zprovoznit, dokumentace žádná, Fanuc s tím neměl problém, oživení starého systému začínalo někde kolem 100 a ani nebyli schopni říct konečnou cenu.. nabídli nový systém ten byl tenkrát asi za 380 + opět cca 100 za implemetaci, seřízení atd..
Siemens tehdy nabízel nějakej levnej systém asi za 200,- ale umělo to jen 3 osy a nic navíc, normální systém opět někde kolem 4-500.. prostě nesmysl ..
Delta nabízí nějakej cenově dostupnej systém někde kolem 150ti myslím..

skončilo to tak že jedu těch pár let na linuxcnc, postavil jsem si to sám a nejsem závislej na hodinovejch cenách techniků od Fanucu/Siemensu atd.. a jejich strategii že cokoliv opravuje servis.. a cenově s novýma servama a vším kolem někde kolem 100 .. ano nemám žlutá serva od Fanucu, ale za cenu jednoho motoru mám sadu 3setů atd..
ale co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat druhému.. musíš se rozhodnout sám
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2020, 4:16

Ok děkuji za info , četl jsem teď nějaké příspěvky od robokopa .
Abych byl konkrétní jedna se mě o přestavbu deckel maho dmc 70 s ridicim systémem dialog 112 .
Dokázal bych si představit sem dat dotykovou obrazovku a nějaké tlačítka a udělat dle svého jak popisujete .
Dokonce co jsem pochopil šli by použit i pohony co jsou použíte na stroji . Kde se mohu dočíst více ? Jak by to vše mělo byt poskládáne ? Výstupy na řízení atd ?

Díky Honza
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 8. 2020, 4:49

nejdřív je potřeba položit si otázku jestli jsi dostatečně vzdělaný na takovou přestavbu?
jestli na to máš chuť a kolik do toho chceš investovat času a peněz..
pokud si nevěříš pak je řešení oslovit někoho kdo to již dělal a dělá to komerčně jestli by to neudělal i pro Tebe a porovnat cenu, pokud se ti bude zdát cena za instalaci moc, můžeš se do toho pustit sám..
jinými slovy nakoupíš mesa karty, nějaké PCčko za cca 15-20 a to je vše co potřebuješ, pak "jen" prodrátovat a oživit.. jestli hledáš nějaký postup krok za krokem, cokam a proč zapojit konkrétně u tvé mašiny tak to asi nepochodíš.. ale postupně se to dá dát dokupy a pochopit problematiku ..
linuxcnc máš rozchozenej za odpoledne a můžeš zkoušet ta Mesa zas tak moc nestojí a stejně ji budeš potřebovat nalézt dokumentaci k driverům popis pinů atd.. a nebo dej někoik měsíců čtením fóra a nebo se ptej postupně.. takhle zeširoka se na to odpovědět nedá...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2020, 7:35

Ahoj Rasi ,

děkuji moc , toto nasměrování jsem potřeboval , nedošlo mi toto spojení LInux a mesa.
Je mi jasné že na nic takového návod neni a musíš si porad sám zkoumáním čtením a jak říkáš drátováním , aby jsi dal vše do kupy. Pokud se chceš vydat cestou za nejmín peněz.
Ty víš o někom kdo dělá takovéto přestavby ?
Je nějaké doporučení jaké karty zvolit od mesy ? protože jich je opravdu dosti :-)

Díky
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 8. 2020, 8:54

řekl bych to ještě jinak - Linux je otevřený systém = investuj čas na jeho naučení a uděláš si cokoliv tě napadne sám - cena za tento systém je tvůj čas.
Nechat si to udělat na zakázku je fajn, jen s tou chybou, že to bude umět jen to, co tě nyní napadne a změnit to podle požadavků které vyplynou později bude obtížné.

Byl zmíněn Gravos - tam po domluvě ti nabídnout "stavebnici" která bude plnit to co "zaplatíš" - a protože je to systém/stavebnice, můžeš kdykoliv požádat o změnu. Zde se budeš učit jen ovládání. Do systému tolik zasahovat nemusíš/nemůžeš.

shrnu to - levné je se to naučit, jen to stojí čas. Pokud neumíš, nechceš umět, nemáš čas, zvol systém, za kterým stojí firma a má "hotline"
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 8. 2020, 11:01

chb píše: 16. 8. 2020, 8:54 řekl bych to ještě jinak - Linux je otevřený systém = investuj čas na jeho naučení a uděláš si cokoliv tě napadne sám - cena za tento systém je tvůj čas.
Nechat si to udělat na zakázku je fajn, jen s tou chybou, že to bude umět jen to, co tě nyní napadne a změnit to podle požadavků které vyplynou později bude obtížné.
...
Přiznám se, že už delší dobu po Linux CNC pokukuji, ale představa vybírání z hejna Mesa karet a potom oživování, kdy nevím zda to, že mi "to nechodí" má příčinu ve :
vadném komponentu
chybném zadrátování
chybné konfiguraci
nevhodném PC
mojí blbosti
atd ...
... mne trochu děsí.

Nějak mi přijde nejrozumnější si tento "paket" koupit hotový a dál si hrát, třeba s připojením další osy nebo výstupů. Samosebou zaplatím něčí "čas" a rizkuji, že řešení bude sice funkční, ale poněkud nekonzistentní / překombinované / nesrozumitelné. Pro začátek mi to ale přijde jako rozumný "doping". Získám něco "živého" a i při bídných znalostech elektroniky a Linuxu jsem schopen to modifikovat.

Uvažuji zcestně ?
Nabízí někdo něco takového ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2020, 11:05

tak i tohle je cesta
obcas timhle zpusobem nekomu pomuzu s tim ze si musi byt schopny to dotahnout do konce sam nebo si to objednat komplet s ozivenim a dotazenim do konce ale to je samozrejme hromada casu a tudiz i penez

jinak na vyse zminene ma linuxcnc spoustu dobrych diagnostickych nastroju takze pro nekoho kdo si nastuduje jake to jsou je to pak vcelku prima cesta
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2020, 7:19

Ahoj , děkuji moc za názory .
Je možnost někde vidět takovou to sestavu ? Popřípadě se s někým osobně setkat a pobavit ? Aby si člověk udělal úplný obrázek o tom jak to je a jak to funguje ?

Děkuji
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 8. 2020, 7:44

Klidne se zastav
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“