windows7

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 9:42

Naistalovat Linux místo Woken mi přijde podobné, jako kdybych píchnul kolo u své 8 let staré Audiny a šel si koupit novou. :| Takhle se přeci věci neřeší. Krom toho, on ten Linux zase není taková hitparáda, jak se říká. Svého času jsem používal Linux na speciální pracovní stanice a jenom sehnat vyladěné ovladače byl občas problém. Měl jsem těch strojů cca 250 a jenom na jejich údržbu jsem měl jednoho člověka nastálo. V rámci vývoje jsem měl několik stanic na dílně a ty jely na WinXP a poruchovost byla prakticky stejná.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 9:49

No asi tak lak ríká lubbez, jo mám tady pro tebe ten monitor, kafe taky :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 2:20

Tak nalijme si čistého vína. Třeba takový ANSYS HFSS - to je program, co taky hodně často využívám a co jako jeden z mála (z toho, co využívám) existuje i pro Linux. Dle dodavatele SW jsou v Linux poměrně časté problému komunikace SW s licenčním serverem. Ve Win nikdy.

Ohledně neochoty ke změně - tady je otázka proč by vlastně měla nějaká změna nastat.
Já s Win v podstatě žádné problémy nemám. Provozuju výpočetní server s Win Server 2016 - restartuju tak 1x 2 - 3 měsíce kvůli aktualizacím. Stejně tak doma pracovní stanice s Win 10 Pro for Workstation - restartuju tak 1x - 2x do měsíce taky jen kvůli aktualizacím. Ještě mam na jednom notebooku Win 10 Pro a na druhém Win 10 Home - ty sice moc nepoužívám, ale taky bez problémů.
Takže za situace, kdy podstatná část SW, co používám, by musela běžet pod emulátorem, vzniká otázka proč něco takového vůbec dělat a naopak riskovat, že co běželo do teď bez problémů, se začne naopak sypat.
Emulátor má smysl, když by někdo čas od času potřeboval SW co je jen pro Win a jinak dělal v Linux. Podobně jako já potřebuju jeden jediný SW co je jen pro Android nebo iOS a kvůli tomu mam emulátor Android. Ale dělat v podstatě třeba na 90% pod emulátorem je dle mého nesmysl. Emulátor asi nebude lepší než "fyzické" Win, spíš bude horší. Takže jestli někdo neměl s Win problémy (jako třeba já), tak riskuje, že je s emulací začne mít. Jestli má někdo s Win problémy, tak v emulátoru dle mého bude mít ty samé + ještě riskuje další navíc.
Navíc třeba u mě nevím, jak by to bylo s licencí. Já jí mam zapsanou přímo na desce, už prostě nemam nálepku s klíčem jako dřív, a je otázka jestli na ní emulátor bude schopen vidět. Protože i na emulátor Win prostě potřebujete licenci.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 2:27

No když vidím tohle

viewtopic.php?p=399676#p399676

zlatý widle :lol: :lol: :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2021, 2:35

V zlatych vidlich bys tohle nezazil protoze tam takovyhle veci vpodstate nejdou delat. Tam jsi odkazany na hotovy software nebo si neco naprogramovat od zakladu s dost nedostupnou nebo uplne neexistujici dokumentaci.

Problem na ktery se tazatel ptal v linuxu nezazijes protoze neni podmineny licenci ani aktualizaci. Proste ho svobodne pouzivas. Nemusis ho platit a pak se navic doprosovat jestli ti dovoli ho nainstalovat na tento konkretni pocitac a po par letech ti ho nikdo nevypne na dalku.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

18. 1. 2021, 2:49

ja mam servery ktore som nerestartoval niekolko rokov :D
ale radsej budem ticho nech tu nerozputam dalsi flamewar.
a windows ked som nuteny pouzivat ako pracovnu stanicu , tak jedine LTSB
Naposledy upravil(a) xener dne 18. 1. 2021, 2:50, celkem upraveno 1 x.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 2:50

Já jsem třeba tak v květnu 2018 zkoušel pustit na pracovní stanici Slax a nepochodil jsem - pohořelo to na grafickém rozhraní. Tj. Slax sice naběhl, ale jakmile mělo najet grafické rozhraní tak tam byla černá obrazovka. Na starém notebooku to šlo bez problémů.

A jen tak mimochodem pro ty co nadávají na Win - je to sice stará historka, ale stejně. Tak kolem roku 2000 +/- jsme s tátou zkoušeli na počítači Linux Redhat. Tenkrát se i k tomu koupila hodně, ale skutečně hodně tlustá kniha. A jak to probíhalo? Linux jsme sice nainstalovali, ale nešlo vůbec nic - nešel internet, nešlo tisknout. Prostě jedině fungoval monitor, myš a klávesnice. Podle postupu v té hodně tlusté knize se nic rozchodit nepodařilo. Až teprve po snad 2 hodinovém telefonátu s jedním známým se podařilo alespoň rozchodit ten internet. Celé to bylo založená na "no, to ono se ještě musí přes příkazovou řádku udělat ....". Dál už jsme nic nezkoušeli a vykašlali se na to.
Přitom v těch všema nenáviděných Win tohle vše fungovalo tenkrát bez problémů ....

Celkově jde taky ještě o jednu věc. Oni i velcí výrobci HW jsou poměrně neochotní ke staršímu HW pouštět do světa ovladače na nové verze OS a když už tak jen pro Win. Třeba u tiskárny, co máme na chatě vyšel ovladač do Win 10 až v prosinci 2019. Jestli ho už vydali i pro jiné OS než Win to netuším. Takže pak taky hrátky s Linux můžou shořet na tom, že se vše bude muset kupovat nové ...
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 2:54

robokop píše: 18. 1. 2021, 2:35 V zlatych vidlich bys tohle nezazil protoze tam takovyhle veci vpodstate nejdou delat. Tam jsi odkazany na hotovy software nebo si neco naprogramovat od zakladu s dost nedostupnou nebo uplne neexistujici dokumentaci.

Problem na ktery se tazatel ptal v linuxu nezazijes protoze neni podmineny licenci ani aktualizaci. Proste ho svobodne pouzivas. Nemusis ho platit a pak se navic doprosovat jestli ti dovoli ho nainstalovat na tento konkretni pocitac a po par letech ti ho nikdo nevypne na dalku.
Já myslím, že mu nikdo nic na dálku nevypnul. To už by se o tom psalo kdyby se tohle dělo. Problém bude někde jinde.

XP jedou dál a těm už skončila podpora hodně dávno.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

18. 1. 2021, 3:00

slax je v prvom rade pre tych, to vedia ako system funguje, kde co v /etc je treba nastavit , sko skompilovat kernel a pripadne externe moduly donho. takze zacat slaxom je prinajmensom dost odvazny tah. zacal by som skor ubuntu alebo v pripade notebooku opensuse.

to je ako sadnut si do ruskeho nosica rakiet a stazovat sa ze sa tam ani nedala preradit rychlost a pred nastartovanim je treba spravit 50 ukonov.


len tak narychlo som cez google trafil na toto: https://itsfoss.com/best-linux-beginners/

pouzivam aj windows aj linux, nie som odkazany na jeden pocitat.
pouzivam ich podla toho co potrebujem spustat. akurat ma celkom serie, ze mam notebook s 16GB ram s 12 logickymi CPU a ked ho nastartujem a nic este nespustim, tak windows uz ma vyuzitych 9GB a CPU ide na 3.6Ghz prakticky stale.
na takom istom mam linux, po starte je vyuzitych okolo 600MB ram a freq. governor drzi CPU na 1-1.5Ghz.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

18. 1. 2021, 3:14

tak je to vyřešeno - problém je ukončení podpory a tudíš není jak ověřit pravost . odinstaloval jsem jednu aktualizaci do které nacpaly ten otravný nástroj a je vyřešeno .
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 3:18

xener píše: 18. 1. 2021, 3:00 pouzivam aj windows aj linux, nie som odkazany na jeden pocitat.
pouzivam ich podla toho co potrebujem spustat. akurat ma celkom serie, ze mam notebook s 16GB ram s 12 logickymi CPU a ked ho nastartujem a nic este nespustim, tak windows uz ma vyuzitych 9GB a CPU ide na 3.6Ghz prakticky stale.
na takom istom mam linux, po starte je vyuzitych okolo 600MB ram a freq. governor drzi CPU na 1-1.5Ghz.
To je dost divné, to jsem nikde nepozoroval. Ano, RAM si vezme když vidí že jí má počítač dost, ale to s CPU je divné. Mě normálně na pracovní stanici běží tak jako píšeš v tom Linux.

Není to, že ho pouštíš občasně a jednou tam na pozadí nějaké aktualizace? Podívej do task manager co tam ten výkon bere.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

18. 1. 2021, 3:42

ako som pisal mam LTSB, takze ziadne aktualizacie sa nekonaju a task manager mi neda ziadne relevantne info, ked spocitanie vyuzitej pamate jednotlivymi programami neda dokopy ani 2GB a cpu je vyuzite do 15% ale vyhnana frekvencia na turbo.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 4:16

xener píše: 18. 1. 2021, 3:42 ako som pisal mam LTSB, takze ziadne aktualizacie sa nekonaju a task manager mi neda ziadne relevantne info, ked spocitanie vyuzitej pamate jednotlivymi programami neda dokopy ani 2GB a cpu je vyuzite do 15% ale vyhnana frekvencia na turbo.
To s RAM je běžné chování, já se taky nedopočítám. Prostě si OS tu RAM nějak rezervuje. Ale to s tím CPU není běžné chování Win.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

18. 1. 2021, 4:24

aktualny screenshot:
Přílohy
Capture.JPG
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 5:13

Mě se před pár týdny dělo, že při zálohování souborů ze systémové disku šlo na pár sekund CPU na 100% (a to tam mam 2x 8 fyzických jader), na tu chvilku dokonce počítač v podstatě na uživatele nereagoval. Normálně si zálohování bere tak 10%. Zároveň si něco permanentně rezervovalo velké množství RAM - už si nepamatuju, ale tuším, že Task manager hlásil využití skoro 30GB.
V samém důsledku nevím, co to vyřešilo - vypnul jsem, aby se při startu spouštěl nějaký Aimer Studia a zároveň byly nějaké aktualizace. Po restartu problém zmizel. Předtím samozřejmě restarty nepomáhaly.

Zažil jsem taky, že dělal slušný bordel WD SSD Dashboard při zálohování z jakéhokoliv disku co WD vyrábí (protože i když to není SSD, tak ho stejně ten Dashboard nějak monitoruje). Ten Dashboar prostě udělal, že vytížil onen disk na 100% a zároveň si vzal 100% CPU, počítač se začal postupně blokovat a pomohl jen restartovat. A chovalo se to tak, že třeba 20x se nic nestalo a po 21té se to takto zablokovalo. Řešení bylo, že nesmí ten Dashboard běžet ani na pozadí.

Tohle ale co ti to dělá skutečně není normální stav chodu Win. Pátral bych, co to konkrétně dělá.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“