Vírové trubice (Vortex Tube)

chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 9. 2015, 1:04

přesnější by bylo - jedním z výrobců je ... EXAIR (ač možná jen prodejců)

při pátrání mne zaujal uryvek článku - (VT = Vortex tube) (jinak je uvedeno rozpětí od 0,02 kW - 7,5 kW výkonu VT, vyšší výkony jako sestava více trubic)
According to the amount of registered and realized inventions in this field, Russia remains the leader. Transformation of VT from an experimental object into a product of multiple uses began almost simultaneously in the USSR and USA [3] in the 1960s.

a dovětek ze stejného zdroje -
(Note: VTs of foreign production presented today are almost similar (Fig. 2) to the simplest experimental models of the 1950s – 1960s. It seems paradoxical taking into account quickly changing generations of electronics, lasers, and rockets).

různé modely VT - pro mne dost nečekané
Přílohy
vortex02.jpg
vortex01.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 9. 2015, 4:03

PS -
almac píše: Viděl jsem to i naživo, ale nečekejte od toho zázraky:
1. chlazení, stejnou funkci udělá stlačený vzduch, po stlačení ochlazený na např. 20stC, pak vyexpanduje a ochladí se-jev běžné expanze.
2. ohřívání- v centrifuze se vrstvy vzduchu tak melou o sebe, že se zahřeje třením (tak to aspoň vidím já), zkoušel jsem teplotu pouze rukou, byla asi 60stC.
no, tak jednoduše funkci popsat nejde :-)

Neberu to pro sebe jako projekt, jak nejlevněji chladit nástroj, ale jako experiment, kam až se mi s domácím vybavením a veřejnými informacemi na webu podaří s touto technologií dojít.
Použitelnost VT chápu jako extrémně jednoduché zařízení (proto není problém s tím experimentovat) do extrémně nepříznivých podmínek.
Extrémní podmínky ve sklepě nemám a proto se to ekonomicky určitě nevyplatí, ale to my hobíci nemusíme naštěstí až tak řešit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 9. 2015, 6:45

Jeden malý exemplář jsem před pár léty taky postavil, abych si to osahal a viděl na vlastní bulvy. Průměr tangenciální trysky asi 2 mm, takže žádné "dělo". Na chladném konci bylo cca -14 °C, už si to přesně nepamatuju, ani kolik měl horký. Pro použití na chlazení nástrojů bude asi omezení dané pevnou délkou chladného konce, takže by se musela celá trubice "naštelovat" vždy individuálně. Nikdy jsem to smysluplně nepoužil, jen jsem provedl měřící pokusy. Tuším ještě bude v práci v nejspodnějším šuplíku. Pokud bude provozuschopná, mohu otestovat a napsat skutečně dosažené výsledky. Neumím ale měřit množství spotřebovaného vzduchu, tudíž ani teplého a studeného. Jen teploty. Na chlazení nástroje je to asi nerentabilní, protože ten chladný vzduch nelze foukat přes trysku o malém průměru do požadovaného místa, ale musí se použít vypočtený průměr a délka trubice, takže většina média prolítne kolem chlazeného nástroje a bez užitku se smísí s okolním vzduchem. Jen malá část přinese užitek ve formě chladnějších třísek a nástroje. Tak bych shrnul moje poznatky ohledně vírové trubice malého výkonu a tudíž i malé spotřeby vzduchu.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 9. 2015, 7:06

Josef píše: ... nelze foukat přes trysku o malém průměru do požadovaného místa, ale musí se použít vypočtený průměr a délka trubice ...
toto víš, máš vyčteno nebo se jen domníváš ? co procházím obrázky, tak na výstupu bývá lecos
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 9. 2015, 7:51

Vyčteno a vyzkoušeno. Při změně rozměrů trubice, třeba nastavením větší délky se to celé "rozhodí" a musí se to znovu celkem dlouho nastavovat, pokud je to ještě možné. Je nutno si uvědomit, že se pracuje s tlakovým spádem a rychlostí proudění plynů a musí to být vyváženo. Pokud přiškrtím chladný konec, musím ubrat i na horkém konci štelovacím ventilem, nastane menší proudění, tudíž i menší množství výstupních plynů.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 12. 2017, 4:31

nedalo mi to se k pokusům vrátit - ale chybí mi rychlý teploměr, ten kontrolní je moc pomalý a pro nastavování nepoužitelný - ale první zapnutí ukazuje, že se to ... točí.
Přílohy
IMG_1270.JPG
IMG_1271.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Barbucha
Příspěvky: 7
Registrován: 5. 12. 2010, 2:15

22. 9. 2018, 12:48

Zdravím vespolek, mám dotaz, máte někdo nějaké zkušenosti s vírovými trubicemi na kapalné médium, třeba voda nebo pod?
děkuji za odpověď Jirka
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2018, 2:02

To taky může existovat? Tam asi nebude splněná ta podmínka počáteční adiabatické expanze, takže by to mohlo tu vodu ohřívat, ale ne chladit. To by muselo pracovat při tlakovém spádu řádu tisíců barů a to ještě kdoví jestli.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatní odkazy“