cyklonový separátor

risa
Příspěvky: 146
Registrován: 23. 9. 2007, 2:39
Bydliště: Hodonínsko

26. 9. 2009, 9:10

odkaz na postup konstrukce cyklonového separátoru k odsávaní , bohužel v angličtině a v palcích
Ale s tabulkou pro exel a s výkresem
http://billpentz.com/woodworking/cyclone/index.cfm - upraven odkaz (admin)
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

27. 9. 2009, 10:30

Dělal už to podle těchhle stránek někdo? Já mam v plánu se do toho pustit už hodně dlouho, ale zatim neni čas a prostor.
risa
Příspěvky: 146
Registrován: 23. 9. 2007, 2:39
Bydliště: Hodonínsko

28. 9. 2009, 9:49

včera jsem si narychlo udělal papírový model pro vysavač ,zkoušel jsem ho a super,vysál celý kýbl bordela a na filtru bylo jen málo nečistot.
chci udělat 6 palcový ,v týdnu seženu plastové odpadní trubky a pustím se do stavby,výhoda je, zě rožměrově to sedí +/- nějaký mm: 6 palců-152,4mm.vstupní náustek
72mm,možná menší 50, na výko stačí záslepka ,no a nejhorčí bude udělat kužel.
a do budoucna to bude chtít aspoň z pozinku
Přílohy
DSCI0003.JPG
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

28. 9. 2009, 10:16

Fakt to teda funguje jo? i na hodně jemnej prach?
Uživatelský avatar
audina
Příspěvky: 158
Registrován: 23. 12. 2007, 8:32
Bydliště: Kosice

28. 9. 2009, 10:18

Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

28. 9. 2009, 12:59

Cyklon je príma věc, ale ono to funguje i na mnohem prostším způsobu. Jelikož jsem původem truhlář, tak občas doma taky nábytkařím. Na vysávání všudepřítomných pilin jsme udělali už před 20ti lety s tchánem jednoduchou věcičku- plechový soudek o obsahu cca 50l, do středu víka je silikonem zalepená ,,příruba´´ s dírou pro hadici běžného vysavače, z boku soudku je cca 15cm od horního okraje druhá příruba pro hadici, kterou pak vysávám dílnu. Funguje to naprosto skvěle, kdo je líný si to zbastlit, může si to koupit - jen ten soudek je u toho kupovaného menší .

http://zahradni-doplnky.eod.cz/dalsi/he ... cht18.html
risa
Příspěvky: 146
Registrován: 23. 9. 2007, 2:39
Bydliště: Hodonínsko

28. 9. 2009, 2:30

jo funguje to ,jenom systém potrubí--odlučovač-motor musí být odladěný a dobře utěsněný ,když máš slabý ventilátor nebo velký průřez vedení,není dostatečně rychlý průtok vzuchu=cyklonu,no a když je silný ventilátor ,tak ti to nasává materíál z cyklonu do vetilátoru,
no a nic není 100% tak se ještě pridává filtr ,
pravě na jeho stránkách je popis co a jak, jsou tam zmiňované paremetry pro ventilátory(průtok,výkon) parametry filtru a ůčinnost odloučení

http://billpentz.com/woodworking/cyclone/index.cfm

co vím, tak prováděl hygienické zkoušky a při vývoji spolupracoval i s odborniky na dynamiku a proudění plynů,ale papír snese vše, že....výhodou je, že to sespal do krásne tabulky ,kde zadáš parametry průřež,výkon motoru, velikost nasávaného materiálu aj,a ono to do výkresu vygeneruje hodnoty

s tím papírovým modelem + stará eta 1000w jsem vysával bordel všeho druhu(papír,šterk,pilyny)a myslím že dobrý,ale chce to filtr. dnes jse zkusil nehašené (práškové)vápno,vysavač bez filtrů a na poloviční výkon učinnost cca 80% Při výkonu 100% konstrukce nevydřzela ,a to teprve byl rachot

pro případ ,že by někdo potřeboval převod jednotek www.prevod.cz

a nebo můžeš zkusit najít již patentovanou kostrukci na
http://www.freepatentsonline.com/result ... op&search=
je tam toho mnohem víc,od bezvůlových matic,pricipů řízení až po ultrazvukovou myčku nádobý ze 70 let
risa
Příspěvky: 146
Registrován: 23. 9. 2007, 2:39
Bydliště: Hodonínsko

6. 10. 2009, 8:56

zdravím,
přikládám foto mého seperátoru,vyrobenn je ze zbytků pvc trubky .Materriál je to dobrý ,jen to chce trochu zkušenosti,Šedá pvc trubbka se dobře tvaruje,jenom po nahřátí lepí,oranžová je pevnější, a po nahřátí na cca 160˚C je dobře foremná a vláčná.Teplota by neměla přesáhnout 200˚C,pak docházi zuhelnatění . Chce to velkou troubu nebo průmyslovou sušičku.
Finančně mě vyšla stavba na 150 kč (za lepidlo,a záslepku)a zbylý materiál je z odřesků ze stavby,ale myslým si .že kupovat nové PVC trubky vyjde nastejno jako výroba z plechu
Přílohy
DSCI0006.JPG
cenco
Příspěvky: 71
Registrován: 6. 2. 2008, 5:33
Bydliště: Nitra

9. 12. 2009, 12:44

riesim odsavanie pre moje cnc. neodolal som a postavil som si cyklon. mozem vrele doporucit. tiche, vykonne, prakticke a lacne.
Přílohy
Video0005.zip
(7.13 MiB) Staženo 873 x
Snímka0060.jpg
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

9. 12. 2009, 7:21

Ahoj,
To pavel R: já si uděll něco na způsob toho vysavače pro kamna, ale nijak slavně to nefunguje!! Budu muset toz kusit dát tu trubku z boku.
Jsou pro to nějaký zákonitosti a proporce :?: Prostě to nensplnilo očekávání! Kupovanej jsem nikdy nezkoušel, ale mám strach abych nevyhodil prachy za blbost.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

9. 12. 2009, 8:10

Na tom není celkem nic složitýho, pokud Ti to nefunguje, tak zřejmě proto, že máš díry pro hadici i pro vysavač blízko sebe a prach je vtahován rovnou do vysavače. Optimální pro funkci je díru k vysavači udělat ve středu víka a díru pro nasávací hadici zboku pláště válce - nejlépe tak, aby byla tangenciálně, tím docílíš šroubovicového proudění ve válci. O filtraci se pak postará elementární fyzika - proudění následkem zvětšení objemu válce oproti hadici ztratí na rychlosti a částice prachu padají na dno válce. Koneckonců i ty prodávané poloprofi odsavače s pytli fungují na podobném principu - vzduch s nasátými pilinami proudí do prostoru, kde proudění ztratí rychlost, takže piliny padají do spodního PE pytle, horní z netk. textilie pak slouží také jako další filtr, ale hlavně rozptyluje vystupující vzduch do prostoru dílny bez průvanu.

http://www.akunaradi.cz/odsavac-prachu- ... f/d-71213/
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

9. 12. 2009, 8:17

Myslim že zrovna kovo.hemil měl ten kupovanej, a prej to je uplně na hovno...(možná že to hovno by to odseparovalo i líp, narozdíl od popela, na kterej je to primárně určený. Myslim, že důležitej bude ten kužel a ta spirála, která ti nasměruje proud vzduchu nejen do víru, ale hlavně tak, aby klesal dolu do nádoby...
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2009, 10:02

Jo správně tam píšou na prach a to je ten problém při frézování už nevzniká jen prach ale i trochu větší částice a ty to bohužel nestíhá brát ,protože je jich během vteřinky hodně a jsou trochu větší než ten prach :D Jinak jsem ted byl línej na obrábění textitu tam dát trubku a záhy jsem litoval, ten prach během 10 minut pokryl vše ,takže zaplat pámbůh alespon za toto co mám :D
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2010, 8:40

Tak mi to dneska nedalo a po několika neúspěších jsem se dal taky do stavby cyklonu....
Použitý materiál: Motor vysavače s plynulou regulací, vytažen z kontejneru u bytovky :) Děda si ho všiml, tak ho vytáhl, rozebral že si vezme aspoň šňůru a když to komplet rozebral, roztřídil, tak ho napadlo motor proměřit a vyzkoušet... Motor jel, pouze nefungovala regulace, protože tam odešel potenciometr, čili náklady na opravu 12kč :)
PVC trubky jsem povytahoval co zůstalo po rekonstrukci odpadů, jako spodní kužel jsem vytáhl ze skříně dětský dopravní kužel co zůstal z mého mládí a pro utěsnění kousek izolačky a patexové pistole :D

Funguje to v pohodě, jen když dám na vnitřní trubku jako filtr kousek hadry tak se to utlumí až moc, když tam dám kovové sítko tak to relativně jde.... Když tam není nic tak špony z plexiskla semtam projdou motorem... Chce to asi upravit poměry délek těch trubek a kuželu a všeho, ale jako první pokus jsem spokojen a teď už jen udělat přesný návrh a poskládat to.... Akorát to chce větší zásobník, než je sklenice od přesnídávky :)

Prostě cyklon co dům dal :)
Přílohy
HPIM6492.jpg
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

29. 1. 2010, 8:48

Nevím co to bylo za vysavač, ale pomni, že většina vysavačů je konstruována tak, že chlazení motoru je zajišťováno přes něj procházejícím vyfukovaným vzduchem (nebo aspoň jeho částí). To neber jako rýpání, já jen aby jsi to brzo neupekl.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní odkazy“