Plánky na parní stroje, stirlingy a jiná hejblata

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 11:51

dmychavka je samozrejmost
jeste pocitej s necim na rozfoukani za studena pac jinak si to zadehtujes driv nez to uvaris
prehrivac bych asi neresil
myslim ze problemy s tim spojene nevyvazi ten narust tepelne energie a objemu
hlavne pri cisteni
a v prehrivaci takovehle velikosti se ti bude tvorit dost kamene na to aby ti to za chvili brzdilo pruchod pary
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 11:58

A co když se to bude napájet destilkou, vyřeší to problém?

(moje praktická zkušenost je 0, jen teoretizuju :-))
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 12:00

robokop píše:dmychavka je samozrejmost
jeste pocitej s necim na rozfoukani za studena pac jinak si to zadehtujes driv nez to uvaris
prehrivac bych asi neresil
myslim ze problemy s tim spojene nevyvazi ten narust tepelne energie a objemu
hlavne pri cisteni
a v prehrivaci takovehle velikosti se ti bude tvorit dost kamene na to aby ti to za chvili brzdilo pruchod pary
Dmychavka je sice samozřejmost, ale viděl jsem pár konstrukcí, které potom moc nefungovaly.
Na rozdmýchání mám na to ventilátor na komín, u té větší mašiny už s dodatečným čištěním počítám, vodu budu používat deionizovanou (jak správně podotkl prochaska) s vodním kamenem by tedy problém být neměl.
Naposledy upravil(a) Max dne 17. 2. 2011, 7:40, celkem upraveno 5 x.
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 12:50

Asi nevíš co to je nepořádek.Jinak dobrá práce.Poradíš, kde tu měď řežou a jestli musíš mít svůj materiál?Ono sehnat kus plechu o síle 2 mm je dost velký problém.Jezdíl jsem si pro trubky na kotle do Českého brodu, ale teď se přestěhovali někam do Malešic, zatím jsem je nenašel.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2010, 1:02

Baxi.bax píše:Asi nevíš co to je nepořádek.Jinak dobrá práce.Poradíš, kde tu měď řežou a jestli musíš mít svůj materiál?Ono sehnat kus plechu o síle 2 mm je dost velký problém.Jezdíl jsem si pro trubky na kotle do Českého brodu, ale teď se přestěhovali někam do Malešic, zatím jsem je nenašel.
Díky. Objednávám si u firmy Plehaso (http://www.idilna.cz" onclick="window.open(this.href);return false;). Mají vlastní sklad materiálu (měď, mosaz, nerez, ocel, MDF, plast, pryž) a vyřežou (laser, voda) dle výkresu, co potřebuješ. Na těch stránkách si zadáš rozměr, materiál a spočítá ti to, kolik tě to bude stát. Mají i ohraňovací lis. Trubky jsem použil klasické měděné na topení, ostatní trubky a profily objednávám u firmy ALMS Brno (http://www.alms-brno.cz" onclick="window.open(this.href);return false;).
Naposledy upravil(a) Max dne 5. 9. 2011, 8:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2011, 12:18

Rozvody páry
Sice to nesouvisí s NC, ale pokut máte zájem si prostudovat přes 30 typů parních rozvodů tak si stáhněte soubor: http://www.edisk.cz/stahni/56193/Klikov ... 0.4MB.html
Po rozbalení spusťte: _VGSTART

Hejblata jsou to dokonalé. :D
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

30. 1. 2011, 1:13

pekny vecicky :shock:
Naposledy upravil(a) Prot dne 29. 5. 2011, 4:48, celkem upraveno 2 x.
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2011, 6:04

Tak jsem včera obdržel polotovary parního oscilačního jednoválce.Tak jak píše www.plnouparou.cz jsou to všechno jen polotovary (špalky)nařezaných mosazných tyčí .Jedinou vyjímkou je základna stroje ta je odlita také do mosazi a válec, který má po stanách tři kanálky na uchycení horního a spodního víčka.To si myslím, že je výhoda nemusíte to na válci rozměřovat a pak vrtat.Plánek je velice přehledný, to že to je v palcích zase nebude až takový problém, protože téměř všechny míry se pohybují v mezích milimerových dírek.(Příklad:5/64 " 1.98 mm)Navíc si myslím, že pokud použijete naše míry vrtáků, tak to na některých místech určitě nebude vadit.Zatím jsem jen měřil a zapisoval si přepočty na papír od nemenší míry.Jsou tam míry, které se několikrát opakují, takže se nemusí pořád měřit.Profil válců jsem dnes odpoledne zkoušel upnout do tříčelisťového sklíčidla a kupodivu jsem našel střed, takže válec nebudu muset určitě frézovat, zarovnám jej na požadovaných 3/4"což je 19.05 mm.Trošku problém vidím v naklopení stolu při vrtání kanálků, které jsou pod úhlem 30°st ve válci.Taková lahůdka bude asi vrtání a frézování základny.Vyvrtání kanálků, díry pro osu a díry pro šroubek, který drží válec není vůbec žádný těžký úkon,jde o to ,dobře rozměřit narýsovat a dobře vrtat.Prozatím jsem nucen polotovary odložit do regálu, sic jsem poměrně vytížený, rozhodně tam nebude ležet déle než čtrnáct dní a pak slibuji článek s popisem a fotkami z celé stavby.Jen naokraj si dovolím tvrdit, že pokud se někdo rozhodne pro koupi tohoto polotovaru strojku mohu to doporučit, určitě se to nechá zvládnout s obyčejnými nástroji jako je stojanová vrtačka a malý čínský soustruh typu Asist.Je to spíš taková první třída,kde se začínáte vše od začátku, číst, psát, násobit atd.Já jelikož se v poslední době výrobou stroků zabývám to beru jako test na výrobu dalšího složitěšího šoupátkového stroje.Člověk ,který si chce postavit jen takovýto malý kousek nemusí lítat po Feroně a prosit aby uřízli kousek mosazi, to uvítá.ještě upřesním , že jsem zakoupil oscilační jednoválec dvoučinný vrtání 7/16"(11,11 mm)a shodného zdvihu.
Online
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 10:04

Ahoj,
nevíte jak funguje tohle řazení rychlostí? Princip je mi v podstatě jasný, co stále nemůžu pochopit je, jakým způsobem se ta dvojzvratná aretační západka mechanizmu (vyznačeno červeně), rozhoduje zda zařadím jedničku nebo dvojku? Nebo je tam ještě něco čím se ovládá a na obrázkách to není vidět?
Další obrázky jsou v příloze řazení, nebo na: http://www.youtube.com/watch?v=KsuSb1aW ... r_embedded
Jde mi o tu dvou-rychlostní variantu. Nemám na kola dost místa, abych mohl posouvat kola na strany o tři pozice, tak potřebuji mechanizmus co mu stačí pozice dvě.
Přílohy
workpics022.jpg
řazení.zip
(1.18 MiB) Staženo 304 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 11:10

co jsem videl na velkejch strojich tak se presouvalo ozubene dvoukolo ktere melo polohy 1,2,neutral
nebo dve kola vpodstate nezavisle a bylo tam jisteni proti zarazeni 1 a 2 soucasne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 11:28

Varianta dvou spojených kol 1-neutrál-2, se mi tam bohužel nevejde.
Dvě samostatně ovládaná kola jsem zatím také zavrhnul, chtěl bych mít to řazení na jedné páce. To by ten mechanizmus splňoval, bohužel mi není jasná ta západka.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 12:39

Tady je jeden jednoduchý oscilační strojek: http://www.steves-workshop.co.uk/steamm ... eoscil.htm
Citronek
Příspěvky: 82
Registrován: 8. 10. 2010, 11:32
Bydliště: Říčany

6. 2. 2011, 6:17

Funkce aretační západky je ta, že pokud pohybem páky zařadíš jednu rychlost, tak západka zajistí aby při opačném pohybu nedošlo k zařazení i té druhé rychlosti, ale k odřazení kola v záběru.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 7:13

Což to chápu, ale není mi jasné, jak se ta západka chová při zařazeném neutrálu, kdy pohybem do boku se dá zařadit jednička nebo dvojka a záleží to z mého pohledu jenom na tom kterou rychlost ta západka při tom pohybu blokuje. Nikde jsem totiž zatím nenašel nic co by rozhodovalo jaká rychlost se pak zařadí.
Citronek
Příspěvky: 82
Registrován: 8. 10. 2010, 11:32
Bydliště: Říčany

7. 2. 2011, 12:17

Je to jednoduchý, jen to pochopit :D. Počítám že to někdo vymyslel tak před sto lety a já už na to hodinu čučím a nechytám se. Nemáš fotku tý řadicí páky, nebo nějakou textovou část k "projektu" ? Podle těch fotek toho moc poznat nejde, možná je to na principu 1 ->2 -> 1 -> 2. Na tom výkresu ty vůle vypadaj menší než na tom stroji, al kdo ví, jestli to má nějakou váhu :-) Ale určitě to je desně jednoduchý.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní odkazy“