G kód G71

Odpovědět
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 3:12

Dobrý den pánové,

rád bych se zeptal na věc ohledně G kódu pro CNC obrábění.
Prohraboval jsem se v tabulkách pro G a M kódy.
V jednom manuálu je uveden kód G71 jako práce s mírami v mm, v jiném je G71 zase jako cyklus pro síťové obrábění (např. maticové vrtání).
Stejný problém je i ve skryptech pro vysoké školy. Někde tak, jinde jinak.
A teraz som z toho volaký zmetený.....
Může mi to prosím někdo objasnit?

Děkuji
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2017, 4:01

vencavagon píše:V jednom manuálu je uveden kód G71 jako práce s mírami v mm
Jestli si jen někdo nesplet sedmičku s dvojkou :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 4:18

Je v tom nějaký zmatek.
Někde je uvedeno G21 jako prázdný blok - vymazání bloku programu, jinde jako vstup v milimetrech, což bylo ještě jinde uvedeno jako G71.
Většina kódů sedí, ale co s těmi, které jsou uvedeny v každé publikaci jinak? Co je tedy pravda?
G20, G21, G70, G71 a další....
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 9. 8. 2017, 4:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2017, 4:20

vencavagon píše:Někde je uvedeno G21 jako prázdný blok - vymazání bloku programu
Kde konkrétně?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 4:24

G21 jako vymazání bloku - učební texty SPŠ Jihlava - autor Ing. Milan Chudoba

V mnoha publikacích například kódy G70, G71 a mnoho dalších vůbec není uvedeno, v jiných zase s jiným významem.
Mnohde uvádějí pouze kódy G00, G01, G02, G03, G17, G18, G19, G40, G41, G42, G54 - G57, G90, G91, G92, G93, G94, G95, G96, G97.
Toť vše. Ostatní jako by nebyly, nebo je k nim různý popis funkcí.

Doposud jsem používal ke generování drah pouze CAM programy a Heidenhain iTNC 530. Vzhledem k tomu, že budu muset dělat zkoušky
z ručního programování (systém výkres - hlava - papír) 3-5 os ze systemů Heidenhain, Fanuc a Siemens, snažím se dát si do kopy přehlednou tabulku s popisy funkcí,
abych to pořád nemusel hledat když se pokouším napsat program dle zadání ve cvičebních úlohách a momentálně si nemohu vzpomenout na Géčko.
Proto narážím na nesrovnalosti.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2017, 4:57

vencavagon píše:G21 jako vymazání bloku - učební texty SPŠ Jihlava - autor Ing. Milan Chudoba
..a G70/G71 coby přepínání jednotek je třeba u SINUMERIK 840D. Njn, holt je více GCODE nářečí :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 5:09

No jo, jenomže to je potom k dispozici mnoho možností - a kterou si vybrat?
1/ Mít hlavu jako kůň a všechny kombinace si pamatovat
2/ Všechno napsat na roli toaletního papíru a při zkoušce často chodit na WC
3/ Jít se oběsit - je třeba pevného trámu a provazu
4/ Skočit pod rychlík s lokomotivou řady 150 v čele - nejlépe v Úvalech (tam už to dost frčí). Zcela nevhodný úsek je např. mezi Č.Třebovou a Zábřehem na Mor.

Možná jsem na nějakou zapomněl.

Je škoda, že když huž tedá hexistúje (údajně) ňáký ten standard pro GKód, že když se teda všechny ty mocnosti pekelný v tom HeHu ňák domlúvíli, že se nedomlúvíli aj v tém kódu zatraceným.
Takhle si člověk na noc muší koupit ňákej ten oučinnej škapulíř, proti zlejm duchám a netopejrům.
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 9. 8. 2017, 5:23, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2017, 5:19

To máte ty kódy všech zmiňovaných systémů umět nazpaměť, budete pracovat bez příručky k danému systému? Jak se přesně jmenuje předmět a skripta?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 5:28

Předmět se jmenuje Fach programierer für Heidenhain, Fanuc und Siemens Systemme.
Z hlavy, bez příručky. Zadání na papíře - 4 hodiny, podle učiněného vlastního výplodu fantazie vyrobit na stroji - další 4 hodiny.
Ve všech třech systémech 3 - 5 os + ústní kecy.
Skripta obdržíme 21.8. v Němčině, požadovaná profesní kvalifikace Ing. s praxí v oboru.
Já se snažím trochu oprášit vědomosti a získat nějakou tu rezervu pro začátek.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2017, 5:36

vencavagon píše:Z hlavy, bez příručky. Zadání na papíře - 4 hodiny, podle učiněného vlastního výplodu fantazie vyrobit na stroji - další 4 hodiny.
Ve všech třech systémech 3 - 5 os + ústní kecy.
Tak to ti nezávidim :) Třeba to nějaký smysl má, možná právě vtlouct si do hlavy rozdíly mezi těmito systémy, ale čekal bych, že pak by vás na to v tom předmětu připravili, čemuž zase moc neodpovídá tvůj dotaz..
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 9. 8. 2017, 5:53, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 5:44

Problém je v tom, že mně v podstatě ručně psaný kód nezajímal a nemněl jsem doposud potřebu zkoumat softwarově vygenerovaný.
A když už jsem něco dělal, tak pouze v Heidenhainu.
Řešil jsem to simulací v CAD-CAM. Mimo jiné mně až zas tak moc tato oblast nezajímala, já jsem dělal do konstrukce lokomotiv a do vstřikovacích forem.
V tomto případě mohu říct, že budu vařit z vody....
Tady tohle jsem dostal v rámci rekvalifikace, protože původní práci nesmím dělat ze zdrav. důvodů (nádor na mozku).
Proto jen jako teoretik, v kanceláři, bez přesčasů, bez sobot a nedělí, pouze ranní směna, žádné stroje, žádný prach, atd.
Práci na stroji při zkoušce přežiju. Jde jen o papír. Na papíře stojí celé Německo.
Úředník, který mi tuto rekvalifikaci přidělil, se po shlédnutí mého CV tvářil spokojeně, ale můj názor je ten, že nemá ani potuchy o tom, co rozhodl.
Přirovnal bych to k pasáži ve Vesničce střediskové - Chtěj to, vyplňuj....
Jen pro doplnění - Já jsem se zajímal o pozici konstruktéra lokomotivních systémů (tam mám co nabídnout a je to moje milenka), ale úředník mi řekl, že konstruktérů je hodně a programátorů CNC málo.
To jen tak na okraj.
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 9. 8. 2017, 8:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 8. 2017, 7:58

vencavagon píše:Skripta obdržíme 21.8. v Němčině, požadovaná profesní kvalifikace Ing. s praxí v oboru.
Jak dlouho pak ten kurz trvá?
vencavagon píše:Já se snažím trochu oprášit vědomosti a získat nějakou tu rezervu pro začátek.
Osobně bych si asi vybral jeden systém (ideálně ten, na který máš simulátor) a ostatníma si zatím neplet hlavu (principy se moc lišit nebudou a něco vás pak snad i naučej :)). Asi bych si na to stáhl manuály přímo od výrobce.
vencavagon píše:Jen pro doplnění - Já jsem se zajímal o pozici konstruktéra lokomotivních systémů (tam mám co nabídnout a je to moje milenka), ale úředník mi řekl, že konstruktérů je hodně a programátorů CNC málo.
A zkusit oslovit přímo nějakou firmu, třeba by tam někdo měl větší pochopení? Ale to tě asi taky už napadlo..

Držim palce, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

9. 8. 2017, 8:25

Kurz trvá 3,5 měsíce.
Manuály a simulátor mám pro iTNC530. V tom jsem tak nějak schopen něco zprasit z hlavy.

S oslovením firem jako konstruktér pro lokomotivy je to celkem bída, protože jsem vyčerpal možnosti. Doposud (tedy do konce loňského roku - od té doby jsem dosud na neschopence) jsem byl v Siemensu,
ale mojí úlohou při konstrukci lokomotiv bylo zároveň provádět testovací jízdy. Jenomže s tím je konec, protože mám mimo jiné doživotní zákaz jezdit s čímkoliv včetně auta.
Tím pádem jsem tuto pozici ztratil a musím se rekvalifikovat. Navíc ta firma s tímto zaměřením je jen jedna v Mnichově.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“