Frézování hliníku

Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

18. 2. 2022, 6:12

Marián je fotograf tak mu to odpust....přece sem nehodí fotku oskákané stěny :D ale ten paleták v jiném vláknu by se hodil do katalogů...to bylo profi
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

18. 2. 2022, 6:18

ted mě něco trklo..jak kolega naznačil že vidí že je mázlá....Mariáne píšeš že jdeš 24 hluboko a o příspěvěk níž píšeš že ostří frézy je 22. Mužeš to trochu osvětlit jaktože frézuješ níž než má fréza funční délku?

edit: píšeš teda že první praskla ve 20mm....ale s tou hloubkou by mě to teda zajímalo
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

18. 2. 2022, 6:53

pro ilustraci - každý roh má jiný radius, podle mě je navíc jasně nahoře mázlá (pokud to na té matlanici vidím).
Pokud je mázlá, na dutině to opět jasně musí být vidět.
Geometrie u těch radiusů je opět divná, podle mě to navíc opět maže. Proč jsou tam ty brambory :mrgreen: (jako radiusy) nechápu.
Takže dej smysluplný fotky, nebo ještě lépe změřenou geometrií (co tam v těch rozích skutečně je).
pro ilustraci:
out1.jpg
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

18. 2. 2022, 6:58

ještě jedna poznámka - pokud ty zprzněný rohy (ty "radiusy") jsou dílem lidové tvořivosti :roll: obsluhy mašiny, tak bych viděl jako nejlepší řešení, výměnu obsluhy mašiny.
Šlo by to napsat i výstižněji, ale nemám potřebu abych zase dopadl jako Mr. Jan Hus.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2022, 7:54

Sancho Panza píše: 18. 2. 2022, 6:07 v první řadě by bylo vhodné (pominu-li naprostou nesmyslnost takových otázek po ynternetu - v normálních firmách se to řeší zásadně u mašiny a za provozu s možností to naživo vidět) dodat smysluplné fotky.
Ta fotka, co tu je je s promitutím čistá sabotáž.
nevidím stav řezné části (pořádně)
nevidím stav dutiny v místě lomu
nevidím tvar třísek
neslyším a nevidím jak se to chovalo v řezu
nevidím jestli lom nevychází z hrany upínače (čela kleštiny)
nevím, co to je za materiál
nevím na jaké hračce to bylo frézované
nevím jak to bylo chlazené (to, že to tam lehce prášilo něco, nevím co o nevím jaké koncentraci je zcela k prdu)
Nevím ani jestli to jelo sousledně, nebo nesousledně, neznám tuhost "stroje" neznám, mechanický stav (vůle) taky ne.
jediný, co vidím (špatně, protože to, jak to kdosi nafotil - to mi mozek nebere), je, že fréza je bočně mázlá těsně nad funkční částí - prostě tam, kde už nebere - proto je taky mázlá. Jestli to ale tak je (je mázlá, nebo vyštíplá a nebo je to flek či co jiného) z té parodie na fotku, seriozně poznat samozřejmě nejde.
Pokud ale mázlá je, tak ty diskuze a rady co se tu doposud objevily, bych považoval za "bez komentáře".
Pokud mázlá není, tak z té jedné "fotky", podle mě seriozní závěr udělat nelze.
Chápu, že výše uvedené, většinu hobbíků čistě naxxre, ale takový už prostě svět je - složité problémy, obvykle vyřešit pomocí ynternetu, z nesmyslné fotky, nelze.
Nečetl jsem zatím dál, ale... ano, lom ve všech tří případech byl těsně pod kleštinou. Fréza se berozpadla, zůstala v celku. Lom byl do loloviny téměř rovný a kopíroval hranu kleštiny. Pak se to asi o 2mm zanořovalo.

Takže co? pžetížení frézy díky nadměrné délce Ap? Mělo být maximálně 1xD a bylo 2xD. Ale zato místo Ae 0,3xD bylo 0,1xD a pak jen 0,05xD.
Jenže proč to doposud šlo:(

Dík
Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

18. 2. 2022, 8:02

1xD je snad myšleno při plné drážce...to při obvodovém frézování neplatí...koukáš na parametry na které koukat nemáš
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2022, 8:16

Modros píše: 18. 2. 2022, 6:18 ted mě něco trklo..jak kolega naznačil že vidí že je mázlá....Mariáne píšeš že jdeš 24 hluboko a o příspěvěk níž píšeš že ostří frézy je 22. Mužeš to trochu osvětlit jaktože frézuješ níž než má fréza funční délku?

edit: píšeš teda že první praskla ve 20mm....ale s tou hloubkou by mě to teda zajímalo
Fréza je L3=27mm, L2=22mm a já jel do zlomení od Ap 15 do 22mm a 0,8mm Ae. Po zlomení jsem ubral Ap na 10mm a Ae na 0,4mm. Zlomil jsem další. Tak jsem se naštval anasadil jednobřit a jel Ap= 8mm a Ae=1,6mm a jel jsem pomalu. Fréze byla hodně jetá a navíc mnou broušená, protože jsem ji hned ze začátku uštípnul. Takže ne zrovna reference.

Celková hloubka je max 24mm. Vejdu se do délky L3=27. Ty jednobřity mají ostří 21mm a odlehčrné na L3=30mm.

UZAVŘEL BYCH TO TAK:
1. FRÉZA Z VÝPRODEJE MŮŽE BÝT KAZOVÁ A ZROVNA JSEM NARAZIL NA VETŠÍ ZMETEK
2. FRÉZA JE URČENÁ NA Ap=1D A Ae=0,3D. JÁ Z NÍ CHTĚL UDĚLAT TPC (ETC) A JEL JSEM Ap=2,5D A Ae=0,1D S TÍM, ŽE POSUV BYL O 200% VYŠŠÍ. TAKŽE JASNÉ NEDODRŽENÍ PODMÍNEK. PROSTĚ TO TA JEDNA MÉNĚ KAZOVÁ DÁLA LÉPE A TY S TŘEBA O NĚCO VĚTŠÍ ODCHYLKOU OD NORMY TO ODNESLY.
3. VRÁCÍM SE K DOPORUČENÉ STRATEGII. TA MI BEZPROBLÉMU FUNGUJE. TEDY JAK PÍŠE VÝROBCE. EVIDENTNĚ NENÍ KAŽDÁ FRÉZE S DLOUHÝM OSTŘÍM VHODNÁ PRO TPC.
4. MUSÍM VYZKOUŠET JINOU FRÉZU, KTERÁ JE JEN PRO TPC. UŽ JSEM SI OBJEDNAL. BOHUŽEL ZA PLNOU CENU. JINAK JSEM TU 0180 OD HOFMANNA A VRÁTNÉHO KUPOVAL ZA 230KČ. NOVA TPC STOJÍ 1.100KČ.

Dnes příjdou frézy, tak o víkendu zkusím nějaký test.

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2022, 8:20

Modros píše: 18. 2. 2022, 8:02 1xD je snad myšleno při plné drážce...to při obvodovém frézování neplatí...koukáš na parametry na které koukat nemáš
Dle výrobce:
plná drážka Ap=1D, Ae=1D
obvodově Ap=0,3D, Ae=1D
Vc=250, fz=0,05-0,055mm

frézy pro TPC:
obvodově Ap=0,15D, Ae=maxL2
Vc=500, fz=0,07mm

průměr 8mm
Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

18. 2. 2022, 8:45

ok...a o kolik snížíš tyto hodnoty? protože to jsou hodnoty pro opravdové cnc...doporučené..co vydrží nástroj při tuhosti stroje....to přeci nejde aplikovat na stroj co si dělal v garáži

závěr je že používáš nesmyslné řezné podmínky vuči tvému stroji...tak to polad a bude to fungovat bez níčení nástrojů..možná
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

18. 2. 2022, 8:58

Modros píše: 18. 2. 2022, 8:45 ok...a o kolik snížíš tyto hodnoty? protože to jsou hodnoty pro opravdové cnc...doporučené..co vydrží nástroj při tuhosti stroje....to přeci nejde aplikovat na stroj co si dělal v garáži

závěr je že používáš nesmyslné řezné podmínky vuči tvému stroji...tak to polad a bude to fungovat bez níčení nástrojů..možná
Ještě jednou naposledy.
zajímalo by mě, co tam je za ty "radiusy".
Protože pokud je tam patvar, tak tříska není pásková, ale musí se pěchovat (do ohybu - "koryto"), navíc s proměnlivou tloušťkou (na vnitřní hraně je to do ostra, neb je to tangenciála k přímce čela nástroje. Navíc, pokud nejsou přesně stejný, tak je to jednobřitý nástroj - tečka.
V takovémto případě nemají řezné podmínky NIC společného s řeznýma podmínkama doporučenýma pro nezprasený (ostrý - s ostrým rohem nebo optimálně malým a čistým radiusem nebo optimálním sražením ) nástroj.
Takže se tu můžete bavit :lol: o čemkoli, výsledek ovšem bude vždy přesně odpovídat skutečné geometrií nástroje - tj. konstelaci hvězd a síle čakry.
Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

18. 2. 2022, 9:02

nějak nepředpokládám že by si tam ten rádius vybrušoval sám...možná ta umělecká fotka klame...sice něco zaznělo o broušení frézy...což pokládám za nesmysl brousit nástroj v ruce na dvoukotouči pro otáčky kolem 20 tisíc
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2022, 10:06

OK, tedy jinak?

Jak dlouho umíte obrábět průměrnou TK frézou hliníkové obrobky. Neberte mně za slovo. Prostě průměrně. Viděli jsot co jsem dělal. Představte si třeba výrobu nějaké příruby z plochého polotovaru a uberete celkem 2/3 původního materiálu. Kolik hodin, šichet, měsíců... prostě jak dlouho s ní budete pracovat s přijatelým výsledkem?

Podotykám, orientačně ! Vím že to nejde jednoznačně říci.

K mojí mašině. Ano, je to amatérský paskvil, ale na to co dělám je dostatečně tuhá. Mám výkonostní omezení, takže to mně limituje více než nějaké rozvibrování. Nejslabší člen stroje je kromě krytování vřeteno na hliník. Ale s tou 8, 10 i 12mm frézkou to jede slušně. Vidím to na povrchu. Rozměrově to sedí, takže nic z toho co rádi řešíte tady neni.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2022, 10:07

Ještě poslední.

Objednal jsem tyto frézy pro TPC metodu:
https://hofmann-vratny.cz/produkt/exn1-m03-0033/

d8
Modros
Příspěvky: 1675
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

18. 2. 2022, 10:18

Mrosconi píše: 18. 2. 2022, 10:07 Ještě poslední.

Objednal jsem tyto frézy pro TPC metodu:
https://hofmann-vratny.cz/produkt/exn1-m03-0033/

d8
a dokončovat budeš jakou frézou? tahle má lamače
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2022, 11:41

Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“